Διαζύγιο και παιδια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    105

    Διαζύγιο και παιδια

    Καλή χρονιά σε όλους.

    Θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά τι γίνεται με τα παιδιά μετά το διαζύγιο.

    Πρέπει να τους μιλήσουμε εάν είναι μικρά ή όχι?

    Εγώ χώρισα πριν 4 μήνες, μένω αλλού πλέον αλλά τις περισσότερες ώρες είμαι με τα παιδιά στο παλιό σπίτι.

    Ακόμα δεν έχω βρει τρόπο να τους εξηγήσω την νέα πραγματικότητα γιατί είναι μικρά 6,6 και 5 και δεν πολύ καταλαβαίνουν.

    Θα ήθελα την άποψη σας επί τούτου.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Dxr View Post
    Καλή χρονιά σε όλους.

    Θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά τι γίνεται με τα παιδιά μετά το διαζύγιο.

    Πρέπει να τους μιλήσουμε εάν είναι μικρά ή όχι?

    Εγώ χώρισα πριν 4 μήνες, μένω αλλού πλέον αλλά τις περισσότερες ώρες είμαι με τα παιδιά στο παλιό σπίτι.

    Ακόμα δεν έχω βρει τρόπο να τους εξηγήσω την νέα πραγματικότητα γιατί είναι μικρά 6,6 και 5 και δεν πολύ καταλαβαίνουν.

    Θα ήθελα την άποψη σας επί τούτου.
    Καλη χρονιά
    Σίγουρα πρέπει να τους μιλήσεις. Το καλύτερο είναι να μιλήσεις εσύ με κάποιον ειδικό πρώτα. Αυτός θα σου πει τρόπους για το πως μπορείς να τους το πεις.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  3. #3
    george1520
    Guest
    Εγώ προσωπικά θα έκανα την συζήτηση τώρα.. Γιατί τώρα συμβαίνει.. Πρώτο γιατί είναι μικρά και δεν θα έχεις μια ακραία αντίδραση(νομίζω) και δεύτερο γιατί βλέπουν κάποια πράγματα που δεν βρίσκουν εξήγηση.. Όπως ότι δεν κοιμάσαι εκεί πλέον..

    Το να γεμιζουμε τα παιδιά μας με ψέματα είναι το μεγαλύτερο λάθος.. Ακόμη και να κρύβεις την αλήθεια.. Είναι σαν και λες ψέμα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    712
    Μην τους το πεις ακόμα, θα σοκαριστούν. Αν ρωτάνε γιατί λείπεις και δεν μένεις μαζί τους, πες τους οτι δουλεύεις πολύ και έτσι πρέπει να λείπεις από το σπίτι. Είναι θεμελιώδες να διατηρήσεις μια φιλική σχέση με την πρώην σύζυγο μόνο και μόνο για το καλό των παιδιών. Όπως διάβασα σήμερα οτι έκαναν ο Βουτσάς με την Μπρόγιερ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    105
    Προσπαθώ να έχω μια τυπική σχέση μαζί της αλλά αυτή θεωρεί ότι είμαστε φίλοι με ρωτάει πως πέρασα την μέρα μου μου λέει τα νέα της σαν να μην πήραμε διαζύγιο και αυτό με τρελενει οπότε επιδιώκω να είμαι με τα παιδιά όταν λείπει αυτή. Μια κουβέντα που πήγα να κάνω στα παιδια γύρισαν και μου είπαν αν όλοι οι γονείς μένουν σε διαφορετικά σπίτια και εκεί τα έχασα.
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    Μην τους το πεις ακόμα, θα σοκαριστούν. Αν ρωτάνε γιατί λείπεις και δεν μένεις μαζί τους, πες τους οτι δουλεύεις πολύ και έτσι πρέπει να λείπεις από το σπίτι. Είναι θεμελιώδες να διατηρήσεις μια φιλική σχέση με την πρώην σύζυγο μόνο και μόνο για το καλό των παιδιών. Όπως διάβασα σήμερα οτι έκαναν ο Βουτσάς με την Μπρόγιερ.

  6. #6
    george1520
    Guest
    Γιατί δεν μιλάς με ένα παιδοψυχολογο; ή μάλλον να μιλήσετε μαζί με την πρώην γυναικα σου.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Dxr View Post
    Προσπαθώ να έχω μια τυπική σχέση μαζί της αλλά αυτή θεωρεί ότι είμαστε φίλοι με ρωτάει πως πέρασα την μέρα μου μου λέει τα νέα της σαν να μην πήραμε διαζύγιο και αυτό με τρελενει οπότε επιδιώκω να είμαι με τα παιδιά όταν λείπει αυτή. Μια κουβέντα που πήγα να κάνω στα παιδια γύρισαν και μου είπαν αν όλοι οι γονείς μένουν σε διαφορετικά σπίτια και εκεί τα έχασα.
    Πρέπει να τους μιλήσετε οπωσδήποτε. Ανάμεσα σε άλλα (που θα σου πει ο ειδικός) θα πρέπει να τονίσετε ότι στην αγάπη που τους έχετε δεν θα αλλάξει τίποτα, ότι θα αγαπάτε για πάντα ο ένας τον άλλον αλλά θα είστε σε διαφορετικά σπίτια γιατί ναι αγαπιεστε αλλά δεν είστε πια ζευγάρι (δεν τα θυμάμαι όλα διστυχως). Αλλά αν τους αφήσετε και άλλο έτσι θα τους προκαλείτε ανασφάλεια γιατί δεν καταλαβαίνουν τι τους γίνεται.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    3,591
    Quote Originally Posted by Dxr View Post
    Καλή χρονιά σε όλους.

    Θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά τι γίνεται με τα παιδιά μετά το διαζύγιο.

    Πρέπει να τους μιλήσουμε εάν είναι μικρά ή όχι?

    Εγώ χώρισα πριν 4 μήνες, μένω αλλού πλέον αλλά τις περισσότερες ώρες είμαι με τα παιδιά στο παλιό σπίτι.

    Ακόμα δεν έχω βρει τρόπο να τους εξηγήσω την νέα πραγματικότητα γιατί είναι μικρά 6,6 και 5 και δεν πολύ καταλαβαίνουν.

    Θα ήθελα την άποψη σας επί τούτου.
    Προσωπική μου άποψη είναι να μην τους πεις τίποτα ακόμα...ας τους με το καιρό θα το καταλάβουν μόνα τους...αν σε ρωτήσουν γιατί δεν μενετε όλοι μαζί με το μπαμπά και διάφορα τέτοια πες τους ότι ο μπαμπάς για λίγο καιρό πρέπει να μένει αλλού λόγο δουλειάς..και σιγά σιγά θα το καταλάβουν από μόνα τους...τα παιδιά σε τόσο μικρές ηλικίες είναι πολύ ευαίσθητα και θα πληγωθούν και δεν θα το δεχτούν η δεν θα το δεχτούν εύκολα...και είναι πολύ κρίμα να αρχίσουν να πληγονονται από τόση μικρη ηλικία..
    Επειδή και εγώ είμαι παιδί χωρισμένο γονιών εγώ αν ειμουν στη θέση σου αυτό θα έκανα...από κει και πέρα εσύ ξέρεις καλύτερα φυσικά..εσύ ξέρεις τα παιδιά σου πιο καλά Άπτον καθένα..και πιστεύω μπορείς να φανταστείς για το πώς θα το δεχτούνε πάνω κάτω..
    Αλλά και γενικότερα εγώ σαν Γιώργος δεν είναι της άποψης ότι όλα πρέπει να τα λέμε στα παιδιά τουλάχιστον σε τόσο μικρές ηλικίες...άντε να νε 13-14 χρονών ναι εκεί επιβάλεται κι όλας να τους πεις την αλήθεια..είναι σε ηλικία να καταλάβουν και να κρίνουν πολλά πράγματα..αλλά τώρα σε ηλικία εξιμηση και πέντε όσο είναι δεν είναι σε ηλικία να δεχτούν τέτοια πράγματα..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Η αλήθεια είναι πάντα προτιμότερη, τα παιδιά δεν είναι χαζά. Με το να λέτε μισές αλήθειες ή ψέματα χειρότερα τα μπερδεύετε. Να τους λέτε αλήθεια, χωρίς υπερβολικές λεπτομέρειες που δεν είναι έτοιμα να αφομοιώσουν σε αυτή την ηλικία. Άλλο εξηγήσεις και αλήθειες κι άλλο υπερπληροφόρηση. Και φυσικά δεν θα μπείτε σε συζητήσεις ή ακόμα χειρότερα αλληλοκατηγορίες για τα μεταξύ σας, αλλά θα του λέτε ότι αφορά αυτά. Τα παιδιά σε αυτή την ηλικία αν δεν τους βάλετε εσείς περίεργους συνειρμούς στο μυαλό και δεν τα φορτίσετε αρνητικά, αντίθετα τους παρουσιάσετε τον χωρισμό σαν κάτι που δεν είναι τραγικό, αν τους εμπνεύσετε ασφάλεια και ηρεμία, θα το δεχτούν πολύ πιο ομαλά από ότι αν το λέγατε όταν ήταν μεγαλύτερα.
    Εκτός κι αν έχει γίνει ήδη ζημιά με το να μιλουσατε με πολύ άσχημα λόγια για άλλα χωρισμένα ζευγάρια ή έχουν στο περιβάλλον τους παιδάκια από πολύ δυσλειτουργικές και άσχημες καταστάσεις που οι γονείς έχουν πάρει διαζύγιο και έχουν ήδη κάνει αρνητικούς συνειρμούς στο μυαλουδάκι τους, ότι διαζύγιο=καταστροφή. Εκεί θα θέλει πιο πολύ δουλειά, αλλά δεν νομίζω να έχετε αυτό το θέμα;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,715
    Quote Originally Posted by Dxr View Post
    Προσπαθώ να έχω μια τυπική σχέση μαζί της αλλά αυτή θεωρεί ότι είμαστε φίλοι με ρωτάει πως πέρασα την μέρα μου μου λέει τα νέα της σαν να μην πήραμε διαζύγιο και αυτό με τρελενει οπότε επιδιώκω να είμαι με τα παιδιά όταν λείπει αυτή. Μια κουβέντα που πήγα να κάνω στα παιδια γύρισαν και μου είπαν αν όλοι οι γονείς μένουν σε διαφορετικά σπίτια και εκεί τα έχασα.
    νομιζω οτι οταν αναρωτιουνται τα ιδια και σε ρωτανε, θα πρεπει να τους λυνεις τις αποριες.
    αν δεν ρωτουσαν, θα μπορουσες να το καθυστερησεις, αλλα αφου ρωτανε ηδη, πρεπει να τους πεις κατι που δεν ειναι ψεματα.
    καλυτερα να ρωτησεις παιδοψυχολογο, αλλα μην τα αφηνεις με αποριες και ανασφαλειες.
    το σιγουρο ειναι οτι πρεπει να τους τονιζεις ποσο τα αγαπας και ποσο θελεις να εισαι μαζι τους, ασχετως με το που κοιμασαι.
    ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι δεν θα τους πεις σε καμια περιπτωση οτι εσυ θες να μενεις εκει, αλλα δεν θελει η μαμα...
    γενικα, ποτε δεν κατηγορεις την μαμα τους για την κατασταση, αλλα την παρουσιαζεις απλα, σαν μια πραγματικοτητα για την οποια, κανεις δεν φταιει.

    οσο για την ερωτηση των παιδιων, που σε κολλησε, μπορουσες να πεις "οχι, δεν μενουν ολοι ξεχωριστα. καποιοι μενουν στο ιδιο σπιτι και αλλοι μενουν σε χωριστα" που ειναι και η αληθεια. γιατι κολλησες;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    105
    Κόλλησα γιατί δεν την περίμενα, απλά. Γενικά δεν έκατσα να τους πω παιδιά έχω να σας πω κάτι π.χ η μαμά και ο μπαμπάς δεν θα μένουν πλέον μαζί. Απλά απαντάω με δικαιολογίες ότι έχω πολύ δουλειά, η το πρωί που πάω σπίτι να τα πάω σχολείο και με βλέπουν με ρούχα, , τους λέω οτι ξύπνησα νωριτερα, και πήγα μια βολτα.

    Βέβαια μην κοροιδευομαστε τα παιδιά δεν είναι χαζά, την συναισθηματική απομάκρυνση μαμάς-μπαμπά την νιώθουν και την καταλαβαινουν, απλά δεν τους νοιάζει ακόμα, γιατί βλέπουν και τους 2 γονείς κάθε μέρα.
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    νομιζω οτι οταν αναρωτιουνται τα ιδια και σε ρωτανε, θα πρεπει να τους λυνεις τις αποριες.
    αν δεν ρωτουσαν, θα μπορουσες να το καθυστερησεις, αλλα αφου ρωτανε ηδη, πρεπει να τους πεις κατι που δεν ειναι ψεματα.
    καλυτερα να ρωτησεις παιδοψυχολογο, αλλα μην τα αφηνεις με αποριες και ανασφαλειες.
    το σιγουρο ειναι οτι πρεπει να τους τονιζεις ποσο τα αγαπας και ποσο θελεις να εισαι μαζι τους, ασχετως με το που κοιμασαι.
    ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι δεν θα τους πεις σε καμια περιπτωση οτι εσυ θες να μενεις εκει, αλλα δεν θελει η μαμα...
    γενικα, ποτε δεν κατηγορεις την μαμα τους για την κατασταση, αλλα την παρουσιαζεις απλα, σαν μια πραγματικοτητα για την οποια, κανεις δεν φταιει.

    οσο για την ερωτηση των παιδιων, που σε κολλησε, μπορουσες να πεις "οχι, δεν μενουν ολοι ξεχωριστα. καποιοι μενουν στο ιδιο σπιτι και αλλοι μενουν σε χωριστα" που ειναι και η αληθεια. γιατι κολλησες;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,715
    Quote Originally Posted by Dxr View Post
    Κόλλησα γιατί δεν την περίμενα, απλά. Γενικά δεν έκατσα να τους πω παιδιά έχω να σας πω κάτι π.χ η μαμά και ο μπαμπάς δεν θα μένουν πλέον μαζί. Απλά απαντάω με δικαιολογίες ότι έχω πολύ δουλειά, η το πρωί που πάω σπίτι να τα πάω σχολείο και με βλέπουν με ρούχα, , τους λέω οτι ξύπνησα νωριτερα, και πήγα μια βολτα.

    Βέβαια μην κοροιδευομαστε τα παιδιά δεν είναι χαζά, την συναισθηματική απομάκρυνση μαμάς-μπαμπά την νιώθουν και την καταλαβαινουν, απλά δεν τους νοιάζει ακόμα, γιατί βλέπουν και τους 2 γονείς κάθε μέρα.
    δεν καταλαβαινουν μονο την συναισθηματικη απομακρυνση, αλλα και την φυσικη.
    μπορει να σε βλεπουν καθε μερα, αλλα εχουν αντιληφθει οτι δεν κοιμασαι εκει. δεν ειναι χαζα, οπως λες κι εσυ.
    νομιζω οτι τους προκαλεις προσθετες ανασφαλειες με το να τους λες τετοιες δικαιολογιες για την απουσια σου και σιγα σιγα θα χασουν την εμπιστοσυνη τους.
    νομιζω μαλιστα οτι τον εαυτο σου νομιζεις οτι προφυλασεις με τα ψεματα αυτα. δλδ θα το κανει πιο αληθινο για σενα το να πεις απλα και καθαρα οτι θα μενετε χωριστα, λες κι αν δεν το παραδεχτεις, θα το κανεις να αλλαξει.
    για να ρωτανε τα παιδια αν μενουν ολοι οι παντρεμενοι χωριστα, ξερουν οτι μενετε χωριστα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    105
    Προσπαθώ να είμαι ψύχραιμος και σωστός, πατέρας αλλά η πρώην δεν με αφήνει να αγιάσω.

    Την προηγούμενη εβδομάδα θα κρατούσε αυτή τα παιδιά, γυρνώντας από μια βόλτα βραδυνή βλέπω έξω από το σπίτι μου το αμάξι του φίλου της, μπαίνω μέσα στο σπίτι και αυτοί ήταν χαλαροί στον καναπέ σαν μην τρέχει τίποτα.

    Λόγω ότι κοιμοντουσαν τα παιδιά δεν έκανα φασαρία για να μην ξυπνήσουν.

    Ο άλλος έφυγε κατευθείαν, και η πρώην μου το μονο που ήξερε να πει, ότι έχει δικαίωμα να φέρει όποιον θέλει σπίτι.

    Γυρνάω και την λέω αν ξυπνούσα ένα παιδί και σε έβλεπε με τον άλλον, τι θα του έλεγες? Ότι είναι ένας φίλος σου?

    Εδω καλά καλά δεν έχουμε εξηγήσει στα παιδιά ότι έχουμε χωρίσει και αυτή τον φέρνει σπίτι.

    Ώρες ώρες αναρωτιέμαι ότι κάπως έτσι είναι τα εγκλήματα εν βρασμώ ψυχής, γιατί πόσο να αντέξει ένας άνθρωπος?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Dxr View Post
    Προσπαθώ να είμαι ψύχραιμος και σωστός, πατέρας αλλά η πρώην δεν με αφήνει να αγιάσω.

    Την προηγούμενη εβδομάδα θα κρατούσε αυτή τα παιδιά, γυρνώντας από μια βόλτα βραδυνή βλέπω έξω από το σπίτι μου το αμάξι του φίλου της, μπαίνω μέσα στο σπίτι και αυτοί ήταν χαλαροί στον καναπέ σαν μην τρέχει τίποτα.

    Λόγω ότι κοιμοντουσαν τα παιδιά δεν έκανα φασαρία για να μην ξυπνήσουν.

    Ο άλλος έφυγε κατευθείαν, και η πρώην μου το μονο που ήξερε να πει, ότι έχει δικαίωμα να φέρει όποιον θέλει σπίτι.

    Γυρνάω και την λέω αν ξυπνούσα ένα παιδί και σε έβλεπε με τον άλλον, τι θα του έλεγες? Ότι είναι ένας φίλος σου?

    Εδω καλά καλά δεν έχουμε εξηγήσει στα παιδιά ότι έχουμε χωρίσει και αυτή τον φέρνει σπίτι.

    Ώρες ώρες αναρωτιέμαι ότι κάπως έτσι είναι τα εγκλήματα εν βρασμώ ψυχής, γιατί πόσο να αντέξει ένας άνθρωπος?
    Εσύ συνεχίζεις και μένεις αλλού;
    Μιλήσατε τελικά στα παιδιά;
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  15. #15
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by Dxr View Post
    Προσπαθώ να είμαι ψύχραιμος και σωστός, πατέρας αλλά η πρώην δεν με αφήνει να αγιάσω.

    Την προηγούμενη εβδομάδα θα κρατούσε αυτή τα παιδιά, γυρνώντας από μια βόλτα βραδυνή βλέπω έξω από το σπίτι μου το αμάξι του φίλου της, μπαίνω μέσα στο σπίτι και αυτοί ήταν χαλαροί στον καναπέ σαν μην τρέχει τίποτα.

    Λόγω ότι κοιμοντουσαν τα παιδιά δεν έκανα φασαρία για να μην ξυπνήσουν.

    Ο άλλος έφυγε κατευθείαν, και η πρώην μου το μονο που ήξερε να πει, ότι έχει δικαίωμα να φέρει όποιον θέλει σπίτι.

    Γυρνάω και την λέω αν ξυπνούσα ένα παιδί και σε έβλεπε με τον άλλον, τι θα του έλεγες? Ότι είναι ένας φίλος σου?

    Εδω καλά καλά δεν έχουμε εξηγήσει στα παιδιά ότι έχουμε χωρίσει και αυτή τον φέρνει σπίτι.

    Ώρες ώρες αναρωτιέμαι ότι κάπως έτσι είναι τα εγκλήματα εν βρασμώ ψυχής, γιατί πόσο να αντέξει ένας άνθρωπος?
    Γι αυτό προτιμότερο είναι να καθησετε να τα μηλησετε όσο το δυνατόν το συντομότερο .Να είστε και εσείς πιο ήρεμοι γιατί κακά τα ψέματα όσο περνάει ο καιρός θα γίνονται γεγονότα τα οποία θα πυροδοτούν νέες καταστάσεις ,νέα προβλήματα και στο τέλος δεν θα ξέρετε πιο να πρωτολυσεται .

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Διαζύγιο;;;
    By Marilena27 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 6
    Last Post: 27-06-2016, 17:37
  2. Πως θα πάρουν τα παιδιά ανώδυνα το διαζύγιο;
    By Efterpi in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 14-10-2013, 10:05
  3. χωρισμος-διαζυγιο και ενηλικα παιδια
    By just_40 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 09-04-2012, 17:24
  4. διαζύγιο
    By arktos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 131
    Last Post: 24-07-2010, 15:09
  5. Διαζύγιο και παιδιά
    By NikosD. in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 32
    Last Post: 26-06-2008, 09:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •