Διαζύγιο και παιδια - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 23 of 23
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    105
    Λίγο τους εχουμσ
    Quote Originally Posted by Άντα_Στε87 View Post
    Εσύ συνεχίζεις και μένεις αλλού;
    Μιλήσατε τελικά στα παιδιά;
    Μιλήσαμε λίγο, αλλά δεν καταλαβαίνουν απόλυτα όμως έχουν αρχίσει να το συνειδοτοποιηουν πλέον.

    Εγώ μένω αλλού φυσικά και τα βλέπω αρκετές φορές μέσα στην εβδομάδα.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    105
    Είμαι παράλογος σε αυτό που είπα?

    Δηλαδή με ποιο δικαίωμα φέρνει τον άλλον μέσα στο σπίτι?

    δεν την κόβει καθόλου?
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Γι αυτό προτιμότερο είναι να καθησετε να τα μηλησετε όσο το δυνατόν το συντομότερο .Να είστε και εσείς πιο ήρεμοι γιατί κακά τα ψέματα όσο περνάει ο καιρός θα γίνονται γεγονότα τα οποία θα πυροδοτούν νέες καταστάσεις ,νέα προβλήματα και στο τέλος δεν θα ξέρετε πιο να πρωτολυσεται .

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Dxr View Post
    Λίγο τους εχουμσΜιλήσαμε λίγο, αλλά δεν καταλαβαίνουν απόλυτα όμως έχουν αρχίσει να το συνειδοτοποιηουν πλέον.

    Εγώ μένω αλλού φυσικά και τα βλέπω αρκετές φορές μέσα στην εβδομάδα.
    Προσπαθείς να είσαι σωστός πατέρας είπες αλλά δεν σε αφήνει να "αγιάσεις"..
    Εσύ από τη μεριά σου είσαι εντάξει με τα παιδιά;
    Το μόνο που μένει είναι το διαζύγιο που δεν ξέρω αν έχετε ξεκινήσει διαδικασίες.. Όσο του δίνετε "παράταση" τόσο πιο πολύ θα δυσκολέψουν τα πράγματα. Αφού το αποφασίσατε δεν χρειάζεται να μπαίνετε ο ένας στη ζωή του άλλου αλλά αναγκαστικά μπαίνετε αφού δεν έχει τελειώσει και επίσημα..
    Όλα αυτά χωρίς να θέλω να δικαιολογήσω το ότι έφερε κάποιον άλλον στο σπίτι γιατί αυτό είναι ΑΠΑΡΆΔΕΚΤΟ έτσι κι αλλιώς σε αυτές τις συνθήκες...
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  4. #19
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by Dxr View Post
    Είμαι παράλογος σε αυτό που είπα?

    Δηλαδή με ποιο δικαίωμα φέρνει τον άλλον μέσα στο σπίτι?

    δεν την κόβει καθόλου?
    Οχι βεβαια οποιοσδηποτε στην θεση σου το ιδιο θα σκεφτοταν πιστευω!
    Γι αυτό μηλησετε στα παιδιά να αρχίζουν να προσαρμόζονται στη νέα πραγματικότητα ούτος ώστε να μπορούν να αποδεχτούν και αργότερα και κάποιον άλλον στην ζωή της μητέρας τους που απ ότι φαίνεται ζει τον έρωτα της χωρίς να υπολογίζει τα παιδιά της ...
    Εσύ μόνο φρόντισε την ψυχική υγεία την δική σου και τον παιδιών σου και όλα θα πάρουν τον δρόμο τους.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    105
    Παρόλο που είμαι χάλια, ναι είμαι εντάξει απέναντι τους τα βλέπω συνέχεια, παίζω μαζί τους τα διαβάζω, τα πάω κάθε μέρα σχολείο, αλλά η αλήθεια είναι ότι τα μαλωνω συνέχεια, αυτά αντιδρούν λόγω της νέας κατάστασης με τον τρόπο τους, προσπαθώ να μην μπλέκω το ένα με το άλλο αλλά με επηρεάζει, δεν είμαι και άτρωτος.
    Quote Originally Posted by Άντα_Στε87 View Post
    Προσπαθείς να είσαι σωστός πατέρας είπες αλλά δεν σε αφήνει να "αγιάσεις"..
    Εσύ από τη μεριά σου είσαι εντάξει με τα παιδιά;
    Το μόνο που μένει είναι το διαζύγιο που δεν ξέρω αν έχετε ξεκινήσει διαδικασίες.. Όσο του δίνετε "παράταση" τόσο πιο πολύ θα δυσκολέψουν τα πράγματα. Αφού το αποφασίσατε δεν χρειάζεται να μπαίνετε ο ένας στη ζωή του άλλου αλλά αναγκαστικά μπαίνετε αφού δεν έχει τελειώσει και επίσημα..
    Όλα αυτά χωρίς να θέλω να δικαιολογήσω το ότι έφερε κάποιον άλλον στο σπίτι γιατί αυτό είναι ΑΠΑΡΆΔΕΚΤΟ έτσι κι αλλιώς σε αυτές τις συνθήκες...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Dxr View Post
    Παρόλο που είμαι χάλια, ναι είμαι εντάξει απέναντι τους τα βλέπω συνέχεια, παίζω μαζί τους τα διαβάζω, τα πάω κάθε μέρα σχολείο, αλλά η αλήθεια είναι ότι τα μαλωνω συνέχεια, αυτά αντιδρούν λόγω της νέας κατάστασης με τον τρόπο τους, προσπαθώ να μην μπλέκω το ένα με το άλλο αλλά με επηρεάζει, δεν είμαι και άτρωτος.
    Αυτό ακριβώς εννοώ.. Εξαρτάται τι βλέπουν και το κυριότερο.. Εξαρτάται πώς τους το είπατε όλο αυτό.. Και εσύ τα μαλώνεις γιατί είσαι φορτωμένος από την όλη κατάσταση.. Μήπως έπρεπε να δεις κάποιον ειδικό; Θα το περάσεις πιο ήπια όλο αυτό ειδικά σε σχέση με τα παιδιά..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    105
    Για την ώρα το παλεύω μόνος μου, αν νιώσω ότι το χάνω σίγουρα θα πάω σε έναν ειδικό, αν και δεν ξέρω πως θα με βοηθήσει παραπάνω, αφού έχω περάσει τα μεγάλα ζόρια μόνος μου. Εννοείτε θα πάω μαζί με την πρωην γυναίκα μου σε παιδοψυχολογο για να μας πει πως να το διαχειριστουμε. Βασικά τα μαλωνω γιατί είναι 3 παιδιά τα οποία είναι πολύ ζωηρά κάνουν όλη την ώρα χαζόμαρες, αλλά πάντα έτσι ήταν δεν γίνανε έτσι τώρα, εγώ τα μαλωνω γιατί πρέπει να τα μαλώσω γιατι δεν έχουν όριο στην βλακεια. Σε καμία περίπτωση δεν ξεσπάω τα νεύρα μου πάνω τους, απλά τα μαλωνω συνέχεια παλιότερα ήμουν αρκετά ανεκτικός τώρα λέω ότι πρέπει να ωριμάσουν αλλά αυτό το κάνω υποσυνείδητα χωρίς να το θέλω, ξεχνάω ότι είναι παιδιά ακόμα. Αυτό.
    Quote Originally Posted by Άντα_Στε87 View Post
    Αυτό ακριβώς εννοώ.. Εξαρτάται τι βλέπουν και το κυριότερο.. Εξαρτάται πώς τους το είπατε όλο αυτό.. Και εσύ τα μαλώνεις γιατί είσαι φορτωμένος από την όλη κατάσταση.. Μήπως έπρεπε να δεις κάποιον ειδικό; Θα το περάσεις πιο ήπια όλο αυτό ειδικά σε σχέση με τα παιδιά..

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Dxr View Post
    Για την ώρα το παλεύω μόνος μου, αν νιώσω ότι το χάνω σίγουρα θα πάω σε έναν ειδικό, αν και δεν ξέρω πως θα με βοηθήσει παραπάνω, αφού έχω περάσει τα μεγάλα ζόρια μόνος μου. Εννοείτε θα πάω μαζί με την πρωην γυναίκα μου σε παιδοψυχολογο για να μας πει πως να το διαχειριστουμε. Βασικά τα μαλωνω γιατί είναι 3 παιδιά τα οποία είναι πολύ ζωηρά κάνουν όλη την ώρα χαζόμαρες, αλλά πάντα έτσι ήταν δεν γίνανε έτσι τώρα, εγώ τα μαλωνω γιατί πρέπει να τα μαλώσω γιατι δεν έχουν όριο στην βλακεια. Σε καμία περίπτωση δεν ξεσπάω τα νεύρα μου πάνω τους, απλά τα μαλωνω συνέχεια παλιότερα ήμουν αρκετά ανεκτικός τώρα λέω ότι πρέπει να ωριμάσουν αλλά αυτό το κάνω υποσυνείδητα χωρίς να το θέλω, ξεχνάω ότι είναι παιδιά ακόμα. Αυτό.
    Τα παιδιά (επειδή έχω δύο) θέλουν όρια γενικά όχι για να μην νευριαζεις εσύ ή να μην κάνουν βλακειες, αλλά για να γίνουν υπεύθυνοι και συνειδητοποιημενοι.. Από τη στιγμή όμως που ήσουν "καλός" στα μάτια τους και ανεκτικός, τώρα έγινες "κακός" απότομα + ότι άλλαξε επίσης απότομα η καθημερινότητα τους.. Οπότε τα βαραίνει αυτό που κάνεις..
    Για το διαζύγιο θα τους πεις ότι θα πρέπει με την μαμά τους να ζείτε χώρια γιατί ναι μεν αγαπιεστε αλλά δεν είστε πια ζευγάρι.. Θα συνεχίσετε όμως να τα αγαπάτε το ίδιο. Και θα πρέπει να τους τονίσεις ότι δεν φταίνε σε καμία περίπτωση που εσείς οι δύο χωρίζετε..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Διαζύγιο;;;
    By Marilena27 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 6
    Last Post: 27-06-2016, 17:37
  2. Πως θα πάρουν τα παιδιά ανώδυνα το διαζύγιο;
    By Efterpi in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 14-10-2013, 10:05
  3. χωρισμος-διαζυγιο και ενηλικα παιδια
    By just_40 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 09-04-2012, 17:24
  4. διαζύγιο
    By arktos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 131
    Last Post: 24-07-2010, 15:09
  5. Διαζύγιο και παιδιά
    By NikosD. in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 32
    Last Post: 26-06-2008, 09:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •