Δεν εχω σοσιαλ μιντια και δεν μπορω να γνωρισω ατομα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    1

    Δεν εχω σοσιαλ μιντια και δεν μπορω να γνωρισω ατομα

    Καλη χρονια σε ολους! Γραφω για ενα θεμα που σιγουρα εχει απασχολησει πολλους. Ειμαι απο τα ατομα που δεν εχουν instagram και facebook. Ποτε δεν ειχα και ποτε δεν θελησα να κανω γιατι ποτε δεν μου κινησαν σαν μεσα επικοινωνιας το ενδιαφερον. Μου αρεσει να γνωριζω και να μιλαω με ατομα με τον παραδοσιακο τροπο. Βλεπω ομως οτι χρονο με τον χρονο οι περισσοτερες γνωριμιες των ανθρωπων γινονται μεσω σοσιαλ μιντια. Και δεν αναφερομαι σε φιλικες γνωριμιες αλλα σε ερωτικες. Δεν ειμαι κοπελα ιδιαιτερα εντυπωσιακη για να προκαλεσω οποιονδηποτε να ερθει και στο ασχετο να μου μιλησει ειμαι ομως εμφανισιμη, ευγενικη, προσχαρη και με χιουμορ. Δεν εχω ανασφαλειες ουτε ντρεπομαι να μιλησω σε αμθρωπους. Δυστυχως ομως δυσκολευομαι να κανω γνωριμιες με αγορια γιατι πολυ απλα δεν εχω instagram και facebook. Ολοι ασχολουνται με αυτες τις εφαρμογες και γνωριζουν ατομα μεσα απο εκει και ελαχιστοι πλεον προτιμουν τον παλιο τροπο γνωριμιων μεσω κοινων παρεων και δραστηριοτητων. Εχω σκεφτει πολλες φορες να κανω και εγω instagram για να ενταχθω στο πλαισιο αυτο και να εω παραπανω ευκαιριες αλλα δεν θελω και καταληγω παντα οτι αυτο θα ειναι για μενα κινηση απελπισιας αφου κατι τετοιο ειναι εντελως εξω απο τον τροπο ζωης μου. Παραλληλα, βλεπω την κολλητη μου που γνωριζει συνεχεια ατομα με αυτον τον τροπο και ζηλευω οχι για τον τροπο που τους γνωριζει αλλα για τις γνωριμιες καθ αυτες που κανει. Ειμαι αρκετα χρονια μονη μου και παραδεχομαι οτι πλεον αυτο με κανει να νιωθω σε διαφορες φασεις δυστυχισμενη. Θελω να κανω κατι για να γνωρισω ατομα αλλα ακομα και απο δραστηριοτητες που εχω δοκιμασει παλι βρισκω μπροστα μου αυτη τη "μαστιγα" αν μου επιτρεπεται, που περιεγραψα. Συμβουλευστε με σας παρακαλω και προτεινετε μου τροπους περα απο τα σοσιαλ μιντια για να μπορεσω να γνωρισω και εγω και να προσεγγισω αγορια που εχουν παρομοια αντιληψη μαζι μου και προτιμουν τον παραδοσιακο τροπο γνωριμιων!!

  2. #2
    george1520
    Guest
    Ποιος είπε ότι ο μοναδικος τρόπος για να γνωρίσεις κάποιον είναι ίντερνετ; Μήπως είναι μια δικαιολογία που έδωσες στον εαυτό σου γιατί στο ερωτικό κομμάτι δεν είσαι ικανοποιημένη; Ίσως να χρησιμοποιούν το φβ κτλ για να προσελκύσουν άτομα που ήδη γνωρίζουν και όχι να μιλήσουμε άγνωστα πρόσωπα. Φυσικά υπάρχουν άνθρωποι που χρησιμοποιούν το διαδίκτυο για να γνωρίσουν κόσμο αλλά δεν μπορούμε να πούμε ότι είναι κανόνας. Είμαι της άποψης ότι τον άλλον καλύτερα να τον γνωρίσεις από κοντά, να δεις πως κινείται και πως φέρεται. Τώρα αν τύχει και "γνωρίσεις" κάποιον από το διαδίκτυο θα σου έλεγα να το ζήσεις. Εγώ αυτό θα έκανα αν μια κοπέλα μου έκανε το κλικ. Απλά το κακό σε όλο αυτό είναι ότι δεν ξέρεις τι ισχύει από αυτά που σου λέει και τι όχι.

    Το πρόβλημα σου είναι ότι δεν έχεις σχέση γενικά και όχι ότι δεν έχεις φβ.

  3. #3
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by Angi1819 View Post
    Καλη χρονια σε ολους! Γραφω για ενα θεμα που σιγουρα εχει απασχολησει πολλους. Ειμαι απο τα ατομα που δεν εχουν instagram και facebook. Ποτε δεν ειχα και ποτε δεν θελησα να κανω γιατι ποτε δεν μου κινησαν σαν μεσα επικοινωνιας το ενδιαφερον. Μου αρεσει να γνωριζω και να μιλαω με ατομα με τον παραδοσιακο τροπο. Βλεπω ομως οτι χρονο με τον χρονο οι περισσοτερες γνωριμιες των ανθρωπων γινονται μεσω σοσιαλ μιντια. Και δεν αναφερομαι σε φιλικες γνωριμιες αλλα σε ερωτικες. Δεν ειμαι κοπελα ιδιαιτερα εντυπωσιακη για να προκαλεσω οποιονδηποτε να ερθει και στο ασχετο να μου μιλησει ειμαι ομως εμφανισιμη, ευγενικη, προσχαρη και με χιουμορ. Δεν εχω ανασφαλειες ουτε ντρεπομαι να μιλησω σε αμθρωπους. Δυστυχως ομως δυσκολευομαι να κανω γνωριμιες με αγορια γιατι πολυ απλα δεν εχω instagram και facebook. Ολοι ασχολουνται με αυτες τις εφαρμογες και γνωριζουν ατομα μεσα απο εκει και ελαχιστοι πλεον προτιμουν τον παλιο τροπο γνωριμιων μεσω κοινων παρεων και δραστηριοτητων. Εχω σκεφτει πολλες φορες να κανω και εγω instagram για να ενταχθω στο πλαισιο αυτο και να εω παραπανω ευκαιριες αλλα δεν θελω και καταληγω παντα οτι αυτο θα ειναι για μενα κινηση απελπισιας αφου κατι τετοιο ειναι εντελως εξω απο τον τροπο ζωης μου. Παραλληλα, βλεπω την κολλητη μου που γνωριζει συνεχεια ατομα με αυτον τον τροπο και ζηλευω οχι για τον τροπο που τους γνωριζει αλλα για τις γνωριμιες καθ αυτες που κανει. Ειμαι αρκετα χρονια μονη μου και παραδεχομαι οτι πλεον αυτο με κανει να νιωθω σε διαφορες φασεις δυστυχισμενη. Θελω να κανω κατι για να γνωρισω ατομα αλλα ακομα και απο δραστηριοτητες που εχω δοκιμασει παλι βρισκω μπροστα μου αυτη τη "μαστιγα" αν μου επιτρεπεται, που περιεγραψα. Συμβουλευστε με σας παρακαλω και προτεινετε μου τροπους περα απο τα σοσιαλ μιντια για να μπορεσω να γνωρισω και εγω και να προσεγγισω αγορια που εχουν παρομοια αντιληψη μαζι μου και προτιμουν τον παραδοσιακο τροπο γνωριμιων!!
    Εγώ ποτέ δεν είχα γνωρίσει ερωτικά άτομα μέσω ίντερνετ και εφαρμογών και μια φορά που έγινε το μετάνιωσα οικτρά. Ξέρεις τι μαλακές κυκλοφορούν στα σοσιαλ μίντια και γενικά στο ίντερνετ; άστο, θα εκπλαγείς άμα σου πω!!
    Δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος από την κανονική γνώριμια..ξεκινα από τον κοινωνικό σου κύκλο, φίλους φίλων σου, από την δουλειά, από τα μέρη που βγαίνεις, τις δραστηριότητες σου κτλ..
    Επίσης εφόσον είσαι εμφάνισιμη και περιποιημένη κοπέλα σίγουρα θα σε έχουν πλησιάσει άτομα σε κλαμπ, καφετέριες κτλ.. Και αυτοί άγνωστοι είναι αλλά θα μπορούσες να βγεις ένα ραντεβού να τους γνωρίσεις.. Εγώ πάντως από εμπειρία το λέω, ίσως παίζει ρόλο και η δουλειά μου αλλά υπάρχει και πολύ πλησίασμα από κοντά όσο και στα σοσιαλ μίντια..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    127
    Όλες οι γνωριμίες ξεκινάνε απλά σαν.... γνωριμίες. Όπως θα γνωρίσεις έξω, από γνωστό, σε κλαμπ έτσι είναι κ το ίντερνετ.δεν είναι ότι καλύτερο, συμφωνώ αλλά δεν είναι και κατακριτέο. Όπως έχω ξαναπεί έχω 2φιλους παντρεμένους 10 κ 7χρονια αντίστοιχα που γνώρισαν κοπέλες μέσω ίντερνετ. Απλά για εσάς τις κοπέλες θέλει πιο πολύ ψαξιμο(επιλογές υπάρχουν πολλές) για κάτι πιο σοβαρό. Αλλά υπάρχουν κ καλές περιπτώσεις αγοριών. Είμαι γενικώς υπέρ σε κάθε είδους γνωριμίας όπως κ να γίνει (ακόμα κ σε προξενιό) αφού ούτως ή άλλως η πορεία θα κρίνει την εξέλιξη της σχέσης.
    Χρόνος... Ο καλύτερος γιατρός κ εχθρός!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ο τίτλος του θέματος είναι εντελώς άκυρος. Ακόμα κι αυτοί που κάνουν γνωριμίες μέσω social, κάνουν και με άλλους τρόπους, εκτός κι αν μιλάμε για τίποτα καμμένες περιπτώσεις που κάθονται απλά μέσα στο σπίτι παρέα με τον υπολογιστή τους και έχουν μόνο εικονική ζωή.
    Τι τρόπους να σου προτείνουμε για να γνωρίσεις κόσμο; Αυτούς που χρησιμοποιεί η ανθρωπότητα εδώ και χιλιάδες χρόνια. Κινήσου μέσα στον κόσμο, κάνε γνωριμίες γενικότερα και θα έρθουν και οι γκομενικές γνωριμίες.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Angi1819 View Post
    Καλη χρονια σε ολους! Γραφω για ενα θεμα που σιγουρα εχει απασχολησει πολλους. Ειμαι απο τα ατομα που δεν εχουν instagram και facebook. Ποτε δεν ειχα και ποτε δεν θελησα να κανω γιατι ποτε δεν μου κινησαν σαν μεσα επικοινωνιας το ενδιαφερον. Μου αρεσει να γνωριζω και να μιλαω με ατομα με τον παραδοσιακο τροπο. Βλεπω ομως οτι χρονο με τον χρονο οι περισσοτερες γνωριμιες των ανθρωπων γινονται μεσω σοσιαλ μιντια. Και δεν αναφερομαι σε φιλικες γνωριμιες αλλα σε ερωτικες. Δεν ειμαι κοπελα ιδιαιτερα εντυπωσιακη για να προκαλεσω οποιονδηποτε να ερθει και στο ασχετο να μου μιλησει ειμαι ομως εμφανισιμη, ευγενικη, προσχαρη και με χιουμορ. Δεν εχω ανασφαλειες ουτε ντρεπομαι να μιλησω σε αμθρωπους. Δυστυχως ομως δυσκολευομαι να κανω γνωριμιες με αγορια γιατι πολυ απλα δεν εχω instagram και facebook. Ολοι ασχολουνται με αυτες τις εφαρμογες και γνωριζουν ατομα μεσα απο εκει και ελαχιστοι πλεον προτιμουν τον παλιο τροπο γνωριμιων μεσω κοινων παρεων και δραστηριοτητων. Εχω σκεφτει πολλες φορες να κανω και εγω instagram για να ενταχθω στο πλαισιο αυτο και να εω παραπανω ευκαιριες αλλα δεν θελω και καταληγω παντα οτι αυτο θα ειναι για μενα κινηση απελπισιας αφου κατι τετοιο ειναι εντελως εξω απο τον τροπο ζωης μου. Παραλληλα, βλεπω την κολλητη μου που γνωριζει συνεχεια ατομα με αυτον τον τροπο και ζηλευω οχι για τον τροπο που τους γνωριζει αλλα για τις γνωριμιες καθ αυτες που κανει. Ειμαι αρκετα χρονια μονη μου και παραδεχομαι οτι πλεον αυτο με κανει να νιωθω σε διαφορες φασεις δυστυχισμενη. Θελω να κανω κατι για να γνωρισω ατομα αλλα ακομα και απο δραστηριοτητες που εχω δοκιμασει παλι βρισκω μπροστα μου αυτη τη "μαστιγα" αν μου επιτρεπεται, που περιεγραψα. Συμβουλευστε με σας παρακαλω και προτεινετε μου τροπους περα απο τα σοσιαλ μιντια για να μπορεσω να γνωρισω και εγω και να προσεγγισω αγορια που εχουν παρομοια αντιληψη μαζι μου και προτιμουν τον παραδοσιακο τροπο γνωριμιων!!
    μα δεν ισχυει αυτο που λες.
    με τον "παραδοσιακο" τροπο, εξακολουθουν να γνωριζονται ανθρωποι. ποτε δεν σταματησαν.
    τι δλδ; θα γνωρισεις εναν ανθρωπο εξω, σε μια δραστηριοτητα, κι αυτος θα σου πει 'ας σταματησουμε την συζητηση εδω κι ας την συνεχισουμε στο φμ";;;
    εσυ θα μας πεις τι δραστηριοτητες εχεις. αν σου πουμε οτι γνωριζεις ανδρες στο σκι, θα πας να κανεις σκι χωρις να σου αρεσει;
    ο,τι δραστηριοτητες και να εχεις, δουλεια, σπουδες, βολτες, σπορ, εθελοντισμος, ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ, υπαρχουν εκει ανθρωποι για να γνωρισεις.

    τι ηλικια εχεις;

  7. #7
    Miliva21
    Guest
    Γιατί έχω που έχω σοσιαλ μίντια τι κατάλαβα;

    Δεν ξέρω αν όντως γίνονται σχέσεις και τι σχέσεις γίνονται ....από εκεί.....
    Ανάλογα τι ψάχνεις
    Αν θες μια χαλαρή γνωριμία που απλά μπορεί να καταλήξει σε μια ευχάριστη βραδιά χωρίς κάτι περισσότερο .....ναι τότε φτιάξε και ινστα και φειςμπουκ.....

    Οι γνωριμίες συμβαίνουν παντού κατά τη γνώμη μου.. μεσα από παρεες..από δουλειά..από χόμπυ..από τη γειτονιά....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    127
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Γιατί έχω που έχω σοσιαλ μίντια τι κατάλαβα;

    Δεν ξέρω αν όντως γίνονται σχέσεις και τι σχέσεις γίνονται ....από εκεί.....
    Ανάλογα τι ψάχνεις
    Αν θες μια χαλαρή γνωριμία που απλά μπορεί να καταλήξει σε μια ευχάριστη βραδιά χωρίς κάτι περισσότερο .....ναι τότε φτιάξε και ινστα και φειςμπουκ.....

    Οι γνωριμίες συμβαίνουν παντού κατά τη γνώμη μου.. μεσα από παρεες..από δουλειά..από χόμπυ..από τη γειτονιά....
    Είσαι προκατηλημμενη.σαφως και γίνονται κα φάσεις μέσω ίντερνετ αλλά μπορεί να εξελιχθεί κ σε κάτι πολύ πιο ωραίο. Πότε μην λες ποτέ και πότε μην είσαι καθετη
    Χρόνος... Ο καλύτερος γιατρός κ εχθρός!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    108
    Μπορείς να επιλέξεις να είσαι διαφορετική και να αγνοήσεις τα σύγχρονα δεδομένα αλλά η μάζα δεν θα κάνει το ίδιο.
    Θα ακολουθήσει τη μόδα και θα σε επηρεάσει κι εσένα. Μπορεί να αποφασίσεις να μην συμμετέχεις σε Σοσιαλ Μιντια (μια σοφή επιλογή παρεμπιπτόντως) αλλά η μάζα..ο κόσμος θα εξακολουθεί να σε κρίνει γι αυτό.
    Κάποιοι μπορεί κυριολεκτικά να σε απορρίψουν επειδή δεν έχεις 'σωστό προφίλ FB'.
    Προσωπικά ποτέ δεν θα φτιάξω προφίλ FB (ή Insta) γιατί δεν θέλω να είμαι σκλάβος σε κάποια ψηφιακή μορφή/εικόνα του εαυτού μου αλλά εξακολουθώ να αντιμετωπίζω επιπτώσεις.
    Εν ολίγοις, μπορείς να επιλέξεις να μην συμμετέχεις σε αυτό το παιχνίδι/σύστημα όπως είναι αλλά επειδή ο υπόλοιπος κόσμος παίζει αυτό το παιχνίδι, πιθανότατα θα καείς κι εσύ.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    25
    Καλησπέρα και καλή χρονιά. Σε νιώθω απόλυτα καθώς δεν χρησιμοποιώ social media και δεν μπορω να ανοιξω τον κυκλο μου. Μπορεις να ανοιξεις εναν λογαριασμο,με περιεχομενο που να σε αντιπροσωπευει και να κανεις γνωριμιες απο εκει. Μην αντιγραψεις βεβαια αλλους και αλλες που ανεβαζουν οτι τους κατεβει και αφορα την εμφανιση,γιατι πολυ γρηγορα θα διαπιστωσεις οτι θα ειναι κατι προσωρινο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    η διαφορα δυναμικου δημιουργει την ταση η διαφορα δυναμικου στουσ ανθρωπουσ δημιουργει την αγαπη οταν γεννιεσαι εχεισ μια δυναμικη εμφανισησ ικανοτητων και οικονομικησ ανεσησ οπωσ και ο πατερασ σου για να καθαριζει στα δυσκολα αφου εχεισ αυτη τη δυναμικη ειναι η ικανοτητα να δημιουργεισ σχεσεισ δουλειεσ κλπ αυτα προχωροντασ πεφτουν αν η δυνατοτητα επιβιωσησ ειναι χαμηλη η ανέβουνε αν η προσαρμοστικοτητα στην επιβιωση ειναι ισχυρη μετα ειναι τα εμποδια που θα βρεθουν κλπ μετα ο γαμοσ τα παιδια και μετα αλλαζεισ ρολο καινουριο ρολο πιο δυναμικο κλπ καπου σε αυτα ειναι η αληθεια
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Similar Threads

  1. Θέλω να ζω χωρίς εγωισμό, θέλω να γνωρίσω την ψυχή μου
    By IVAN in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 04-07-2018, 21:39
  2. Replies: 122
    Last Post: 07-01-2018, 21:44
  3. Θα ήθελα να γνωρίσω καποια/-ον διπολικό/-η
    By Pablo in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 15-12-2012, 09:25
  4. Replies: 6
    Last Post: 31-05-2012, 11:13
  5. Δυσκολευομαι να γνωρισω μια κοπελα λογω ποτου.
    By Fearg in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 27
    Last Post: 02-12-2010, 22:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •