Ανάμεσα σε δυο ανθρώπους.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Location
    Athens
    Posts
    18

    Ανάμεσα σε δυο ανθρώπους.

    Καλησπέρα στο forum.

    Γράφω αυτό το thread γιατί περνάω μια πολύ άσχημη κατάσταση και θα ήθελα να αντλήσω μερικές συμβουλές.

    Όπως αναγράφεται και στο θέμα είμαι σε δίλημμα μεταξύ δυο ανθρώπων. Στην μια περίπτωση προκείται για μια μακροχρόνια σχέση που τερμάτισε πρόσφατα και η άλλη περίπτωση με ένα παιδί που βγαίναμε φιλικά εδώ και κάτι μήνες(παρόλο που μου είχε πει οτι δεν με έβλεπε έτσι ) και τώρα που έμεινα μόνη μου τα φτιάξαμε. Όλα αυτά μεταξύ τους έγιναν σχεδόν αμέσως. Να σημειώσω οτι κανείς δεν ήξερε για την ύπαρξη του άλλου γιατί δεν ήθελα να υπάρχει ζήλια απο την μία πλευρά και αντίστοιχα να χάσω επικοινωνία απο την άλλη πλευρά. Το παιδί που τα έφτιαξα τώρα γενικά επέμενε για αρκετό καιρό και μου πρότεινε να κανονίζουμε συχνά. Μου είχε ξεκαθαρίσει οτι ήθελε κατι σοβαρό και δεν με έβλεπε φιλικά όπως ανέφερα. Γενικά τους τελευταίους μήνες βίωνα μεγάλη πίεση απο την δουλειά και ο άνθρωπος με στήριζε πάρα πολύ και γενικά ήθελε να αφιερώνει χρόνο για να κανονίζουμε παρόλο που του είχα ξεκαθαρίσει οτι δεν είχα κάποια πρόθεση να προχωρήσω σε κάτι παρά μόνο να τον γνωρίσω και κάποια στιγμή μάλιστα επέμεινα να με αφήσει καθώς δεν μπορούσα να ανταποκριθώ.
    Συγχρόνως συνέχιζα να είμαι με την μακροχρόνια μου σχέση με την οποία δεν τα πηγαίναμε καλά τα τελευταία χρόνια. Καυγαδίζαμε και διαφωνούσαμε αλλα αγαπούσαμε ο ένας τον άλλο. Γενικά είχα επενδύσει πάρα πολύ σε αυτή την σχέση με εκείνο το παιδί το οποίο είχε προβλήματα γενικά με την ψυχολογία του και με την διάθεση του και είχα ανεχθεί πολλές συμπεριφορές απλά για να είμαι μαζί του, έχοντας πληγωθεί πάρα πολύ όμως.

    Απο ένα σημείο και μετά είχα αρχίσει να χάνω την προθυμία μου γιατί και εκείνος δεν προσπαθούσε πραγματικά μέσα στην σχέση. Δεν πρότεινε να κανονίζουμε συχνά. Βρισκόμασταν πολύ λίγες φορές μέσα στον μήνα (δεν μέναμε μαζί και κανείς δεν είχε ευκολία με την μετακίνηση). Σε διαφωνίες μας κατέληγα να συμπεραίνω οτι δεν μπορούσαμε να τα βρούμε γενικά. Το καλοκαίρι είχε μειωθεί η επικοινωνία μας στο ελάχιστο (καθώς βίωνε μεγάλο άνχος εκείνο το διάστημα με την εξεταστική του και ήταν επηρεασμένος απο κάποια οικογενείακά), χωρίς να τα επικοινωνήσει τότε, το οποίο με επηρέασε τρομερά με αποτέλεσμα να παγώσω μαζί του(δεν ηταν η πρώτη φορά που είχαμε έρθει σε τέτοια διάσταση). Συναντηθήκαμε κάποια στιγμή τον Σεπτέμβρη να τα βρούμε και εκείνο το διάστημα είχε αρχίσει ήδη να μου στέλνει εκείνος που ανέφερα στην αρχή του thread.

    Αφου τα βρήκαμε με την σχέση μου, δεν άλλαξαν πολλά όμως έπαιζε ρόλο το γεγονός οτι δεν είχα ξεπεράσει αυτό που είχε συμβεί το καλοκαίρι σε συνδυασμό με παρελθοντικές εμπειρίες. Άρχισε να νιώθει ανασφαλής μαζί μου και να με πιέζει με αποτέλεσμα να το λύσουμε με τσακωμό πρόσφατα.

    Μόλις χώρισα βγήκαμε μερικά ραντεβού ακόμα με το παιδί που είμαι τώρα και μου πρότεινε να είμαστε σε σχέση. Δεν προχωρήσαμε σε κάτι και αυτό γιατί δεν ένιωθα οτι μπορούσα.

    Δεν πέρασαν πολλές μέρες και ένιωθα απαίσια με αποτέλεσμα να επικοινωνήσω με τον πρώην μου.
    Συναντηθήκαμε και μιλήσαμε. Μου φάνηκε αλλαγμένος και γενικά ήταν σαν να συνάντησα έναν άλλο άνθρωπο. Μου είπε οτι με οποια νεα σχέση και να είχε θα ήθελε να μένουνε μαζί και θα έφτιαχνε άμεσα το πρόβλημα με το μεταφορικό. Δεν ακούγεται κάτι σπουδαίο αλλά ήταν βασικά προβλήματα αυτά στην σχέση μας και γενικά μας επηρέαζαν. Μου είπε οτι δεν είχαν αλλάξει τα συναισθήματα του, οτι έκανε πολλά λάθη και ήθελε να προσπαθήσει. με την ψυχολόγο που το είχα συζητήσει απο παλία μου είπε οτι έχω κουραστεί να είμαι stand by για εκείνον πια . Εγώ όμως αμφιβάλλω με τον εαυτό μου. Ήταν η πρώτη μου μεγάλη σχέση και μετά απο 7 χρόνια έληξε ετσι. Δεν εχω πάρει τελική απόφαση παρόλο που προχώρησα σε κάτι νέο . Νιώθω απαίσια να είμαι έτσι ανάμεσα σε δύο ανθρώπους και γενικά δεν έχω απατήσει ποτέ κανέναν και με διχάζει σαν άνθρωπο το να βρίσκομαι σε μια τέτοια κατάσταση.

    Δεν έχω πάρει απόφαση και όσο περνάει ο χρόνος τόσο πιο δύσκολο και οδυνηρό γίνεται.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καμμένες υποθέσεις είναι και οι δύο. Μείνε μόνη. Γιατί πρέπει να είσαι μονίμως με κάποιον; Με τον παλιό ισχύει αυτό που λέει η ψυχολόγος, βαρέθηκες και έχετε χάσει το timing, συν του ότι τόσο καιρό ετοιμάζεις ουσιαστικά κατάσταση με άλλον πριν τον χωρίσεις. Τον καινούριο πρώτον δεν τον βλέπεις σοβαρά αλλά σαν πατερίτσα και τα αισθήματά σου δεν είναι αληθινά και δεύτερον δεν ήσουν ειλικρινής μαζί του γενικότερα. Τόσο καιρό σε διεκδικούσε και ποτέ δεν του ανέφερες την ύπαρξη της άλλης σχέσης κι ας ήταν στα τελειώματα. Άλλη νομίζει ότι έχει απέναντι του κι άλλη έχει. Πως να στεριώσουν σχέσεις έτσι;

  3. #3
    george1520
    Guest
    Καλησπέρα... Ο λόγος που έδωσες χώρο στον άνθρωπο που είσαι τώρα να μπει ανάμεσα σας ήταν γιατί ένιωθες το κενό που είχε η σχέση σου. Ο λόγος που έκανες σχέση αμέσως μετά αφού χώρισες ήταν γιατί αυτό κάνουν οι περισσότεροι άνθρωποι μόλις χωρίσουν.. Νομίζουν ότι όταν πάνε αμέσως στην επόμενη σχέση θα ξεπεράσουν και θα προχωρήσουν.

    Υπάρχουν λόγοι που χωρίζουμε.. Όταν τελειώνει μια σχέση δίνουμε χρόνο στον εαυτό μας να σκεφτεί, να βιωσει τον χωρισμό και μετά πάμε στην επόμενη σχέση.. Είναι το πιο σωστό και το πιο δίκαιο. Ο λόγος που πήρες τον πρώην τηλέφωνο είναι γιατί με αυτόν συνηθίσες, ξέρεις τι σε περιμένει.. Ο καινούργιος είναι κάτι διαφορετικό.. Τον γνωρίζεις τώρα.. Αξίζει να είμαστε με κάποιον από συνήθεια; Αν ήμασταν ευτυχισμένοι σε μια σχέση γιατί έχουμε την ανάγκη να κοιτάξουμε αλλού; Αξίζει στον άλλον να είναι ο τρόπος για να ξεφύγεις από μια σχέση χρόνων;
    Μείνε λίγο καιρό μόνη. Οι άνθρωποι δεν είναι παιχνίδια. Την ώρα που εσύ δεν ξέρεις τι να διαλέξεις δύο άνθρωποι περιμένουν εσένα να διαλέξεις.. Βάλε τα πράγματα κάτω και δες τι σου αξίζει και τι μπορείς να αντέξεις..

Similar Threads

  1. Αναμεσα σε δυο αντρες!
    By Αποστολια in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 255
    Last Post: 21-03-2019, 20:41
  2. Ανάμεσα σε δύο φωτιές
    By elenaspasia in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 2
    Last Post: 03-03-2017, 12:22
  3. Ανάμεσα σε δύο
    By stinky in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 11
    Last Post: 26-03-2016, 03:45
  4. Αναμεσα στα δυο ακρα!
    By μυσπ in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 6
    Last Post: 27-03-2015, 01:34
  5. ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΔΥΟ ΑΤΟΜΑ
    By Angel_Love in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 43
    Last Post: 18-02-2014, 16:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •