Κακοποίηση μητέρας και μιλώντας πρώτη φορά για αυτό
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    2

    Post Κακοποίηση μητέρας και μιλώντας πρώτη φορά για αυτό

    Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά

    Ίσως ο τίτλος να μην ταιριάζει απόλυτα με αυτό που θέλω να πω.

    Αν και πλέον είμαι κάπως σε προχωρημένη ηλικία και κοιτάζωντας πίσω θα έπρεπε να είχα μιλήσει αρκετά χρόνια πριν για τα βιώματα μου.

    Χωρίς να μπω σε λεπτομέρειες για αρχή,στην εφηβική μου ηλικία είδα την μητέρα μου να κακοποιείται απο τον πατριό μου αρκετές φορές.Αργότερα έμαθα ότι τελικά ειναι ο βιολογικός μου πατέρας το οποίο έκανε την κατάσταση ακόμα χειρότερη.

    Η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν μίλησα για το τι μου συνέβει όχι τόσο γιατί θεωρούσα υπεύθυνο τον εαυτό μου (έχω διαβάσει ότι πολλά παιδιά θεωρούν ότι φταίνε αυτά για ότι συμβαίνει με τους γονείς τους) αλλά γιατί είχα δημιουργήσει αυτήν την tough persona και θεωρούσα ότι μπορώ να τα ξεπεράσω όλα μόνος μου.Τα χρόνια πέρασαν και πάντα θυμάμαι τον εαυτό μου αγχώδη,νευρικό,θυμωμένο που θα ξεκινούσε καυγάδες απο το τίποτα και με δυσκολία να συνάψω προσωπικες σχέσεις.Όλη αυτή η κατάσταση όπως καταλαβαίνετε άρχιζε να με ενοχλεί όλο και περισσότερο και η αλήθεια είναι ότι άρχισα να ψάχνω στο internet και να διαβάζω άρθρα σχετικά με κακοποίηση.Διαβάζωντας λοιπον διαφορα άρθρα έμαθα ότι πολλές φορές ένα παιδί που δεν κακοποιήθηκε σωματικά το ίδιο αλλά ήταν μάρτυρας κακοποίησης συγγενικού προσώπου μπορεί να έχει τα ίδια ή και χειρότερα συμπτώματα απο κάποιον που έχει ο ίδιος κακοποιηθει.Διαβάζωντας τα συμπτώματα που μπορεί να προκύψουν,ειδα ότι ταιριάζουν με την δική μου κατάσταση και επειδή τα προβλήματα στο σπίτι ξεκίνησαν στην εφηβική μου ηλικία,θυμάμαι τον εαυτό μου πριν απο αυτήν την κατάσταση και θυμάμαι να είμαι ένα παιδί πολύ ήσυχο και διαφορετικό.

    Πριν κάποιο καιρό αποφάσισα να αλλάξω περιβάλλον και πόλη γιατί ήθελα να κάνω μια νέα αρχή χωρίς τοξικούς ανθρώπους γύρω μου.Δυστυχώς όμως δεν προσπάθησα να αλλάξω τον ίδιο μου τον εαυτό.Παρέμεινα στο να έχω την ίδια προβληματική συμπεριφορά που είχα και πριν.Εδώ να τονίσω ότι αν και για χρόνια φοβόμουν ότι ίσως να γίνω και εγώ βίαιος προς το αντίθετο φύλο,ποτέ δεν το έκανα,αλλά για να είμαι ειλικρινής η συμπεριφορά μου ήταν προβληματική είτε μιλάμε για την σχέσεις μου με γυναίκες είτε με άντρες.Κάποια γεγονότα τα οποία συνέβησαν στο χώρο εργασίας με έκαναν να πάρω την απόφαση να αλλάξω.Είναι εδώ και λίγος καιρός που βλέπω τα πράγματα διαφορετικά αλλά αρχίζω και καταλαβαίνω ότι αν θέλω πραγματικά να αλλάξω θα πρέπει να μιλήσω για αυτό το κομμάτι της ζωής μου που ποτέ δεν μίλησα.Όπως είπα πλέον ζω σε άλλη πόλη και η αλήθεια είναι ότι δεν έχω πολλούς φίλους,το οπόιο βέβαια θα αλλάξει με το καιρό.Πάντα σκεφτόμουν να μιλήσω σε κάποιο απο τους φίλους μου (έχω κάποιους που είμαστε φίλοι απο το σχολείο) αλλά πότε δεν το έκανα.Δεν ξέρω ίσως επειδή ήξεραν την οικογένεια μου,ίσως επειδή το να τους μιλούσα μετά από όλα αυτά τα χρόνια φιλίας μου μαζί τους φαινόταν κάπως περίεργο.

    Στο δια ταύτα.Εδώ και λίγο καιρό συζητάω με μια κοπέλα απο την δουλειά.Για να είμαι ειλικρινής (ξέρω ότι θα ρωτήσετε κάποιοι ) στην αρχή δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε ή μου έκανε εντύπωση.Αλλά μέρα με την μέρα κατάλαβα ότι ειναι εξαιρετική κοπέλα.Δεν φαίνεται να ενδιαφέρετε ερωτικά αλλά ξέρει κάποια πράγματα για το "τοξικό" μου παρελθόν χωρίς να αναφερθώ στα της οικογένειας μου, αλλά και εμένα σε αυτό το στάδιο αυτό που με ενδιαφέρει είναι να τη γνωρίσω καλύτερα και κυρίως (γιατί και αυτός είναι ο λόγος που γράφω εδώ) να συζητήσω αυτό το κομμάτι της ζωής μου που πάντα έκρυβα και ίσως να έχω ένα άνθρωπο που βλέπω σε καθημερινή βάση ό οποίος θα μπορεί να μου πει μια κουβέντα όταν με βλέπει και είμαι σε μια κακή ψυχολογική κατάσταση.Θα μου πει κάποιος γιατί σε αυτή την κοπέλα? Ίσως γιατί είναι τελείως διαφορετική απο τους τοξικούς ανθρώπους που ήταν στη ζωή μου,ίσως επειδή μου είναι ευκολότερο να μιλήσω σε κάποιον που δεν ξέρει την οικογένεια μου ήδη.Η ερώτηση μου είναι η εξής.Όπως έγραψα και πριν θέλω να αρχίσω να μιλάω για αυτό το κομμάτι της ζωής μου.Σίγουρα και ο ψυχολόγος είναι μια επιλογή και μπορεί να το κανω και ταυτόχρονα με το να μιλήσώ και σε ένα "δικό" μου άνθρωπο.Πως όμως θα πρέπει να προσεγγίσω το όλο θέμα μετά από την πρώτη "εξομολόγηση"; Σκέφτομαι να μιλήσω και σε κάποιους από τους παιδικούς μου φίλους αλλά για κάποιο λόγο νιώθω πιο άνετα στο να μιλήσω σε ανθρώπους που δεν είναι κοντά στο οικογενειακό μου περιβάλλον.

    Συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

  2. #2
    george1520
    Guest
    Καλησπέρα φίλε μου χρόνια πολλά με υγεία..
    Από την στιγμή που ένας άνθρωπος αναγνωρίζει ότι η συμπεριφορά του αλλά και των δικών του δεν είναι "σωστή" σημαίνει δεν είναι όμοιος με τους τοξικους ανθρώπους που έχει στην ζωή του. Αν η επιλογή σου να αλλάξεις περιβάλλον θα σε βοηθούσε καλά έκανες και το έκανες.. Αλλά λένε πως όπου και να πάμε το παρελθόν μας, μας ακολουθεί. Θα σου πρότεινα ψυχολόγο για αρχή για να μιλήσεις για όλα όσα έχεις μέσα σου.. Αυτός θα σε βοηθήσει να τα καταλάβεις καλύτερα, να σταματησεις να κατηγορείς τον εαυτό σου και να τα αφήσεις πίσω σου. Ίσως η συζήτηση με ένα φίλο να μην έχει και την αντιμετώπιση που περιμένεις.. Και όπως έχεις πει με το παραμικρό μαλώνεις.. Ίσως όμως αν βρεις τον κατάλληλο άνθρωπο να έχεις μια καλή αντιμετώπιση. Έχω δεχτεί βία, έχω δει να κακοποιουν άλλους οπότε ξέρω πως είναι. Ήμουν σαν εσενα. Μαλωνα με όλους.. Τώρα έφτιαξα λίγο...
    Αν θες να αλλάξεις την ζωή σου, φύγε από την ψυχή σου όλο αυτό το βάρος..

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    2
    George1520 ευχαριστώ για την απάντηση.Η αλήθεια είναι ότι άλλαξα περιβάλλον και λόγω εργασίας,αλλά θα συμφωνήσω ότι το παρελθόν σου σε ακολουθεί.Μπορώ να πω ότι ίσως και να είναι και χειρότερα κάποιες φορές.Ειδικά αν τα πράγματα στο νεο περιβάλλον δεν πάνε όπως τα περίμενες.

    Και μιας και δεν έγραψα χθες.Τελικά έκανα την προσπάθεια και μίλησα για πρώτη φορά.Δεν θα πω ότι άλλαξε η ζωή μου αλλά είναι μια αρχή.Θέλω να δω πως θα είναι η απο εδώ και πέρα όταν θα βλέπω ένα πρόσωπο σε καθημερινή βάση το οποίο ξέρει αυτό το κομμάτι της ζωής μου.Ξέρεις μπορεί να ακούγεται αστείο αλλά είναι και μια δοκιμασία που ήθελα να περάσω.Δε νομίζω ότι μπορείς να αλλάξεις πραγματικά εαν δεν νιώθεις άνετα να μιλάς για κάποια γεγονότα που σου συνέβησαν.Όχι ότι πρέπει να βγεις και στην τηλεόραση να τα πεις αλλά τουλάχιστον να μην νιώθεις ντροπή.Να σου πω την αλήθεια ποτέ δεν ένιωσα ένοχος για ότι συνέβη.Αλλά πάντα ένιωθα ντροπή για όλη αυτή την κατάσταση.Και αυτό με σταματούσε απο το να μιλήσω.Ίσως και το ότι όταν μεγαλώνεις σε ένα τέτοιο τοξικό περιβάλλον "σκληραίνεις" και νομίζεις ότι εαν εκφράσεις τα αισθήματα σου θα σε κάνει να φανείς αδύναμος.

    Όσον αφορά το θέμα της αντιμετώπισης δεν ξέρω τι μπορεί να θεωρηθεί ως καλή
    Αυτό που μου είπε και αυτή είναι ότι μου είπες και εσύ.Ότι απο την στιγμή που θεωρείς λάθος ότι έγινε και την όλη συμπεριφορά δεν είσαι και εσύ "τοξικός"
    Επίσης το θεώρησε τιμή της (το ξέρω ακούγεται λίγο περίεργο) ότι ήταν το πρώτο άτομο που μίλησα για την όλη κατάσταση.Θα δείξει πως θα πάει.Θα συμφωνήσω ότι ένας ειδικός θα μπορέσει να σε βοηθήσει περισσότερο.Αυτό που κατάλαβα είναι ότι αν δεν έχεις περάσει μια παρόμοια κατάσταση δεν μπορείς πραγματικά να καταλάβεις τη σημαίνει όλο αυτό για κάποιον που το πέρασε.

  4. #4
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by agnostos_x View Post
    George1520 ευχαριστώ για την απάντηση.Η αλήθεια είναι ότι άλλαξα περιβάλλον και λόγω εργασίας,αλλά θα συμφωνήσω ότι το παρελθόν σου σε ακολουθεί.Μπορώ να πω ότι ίσως και να είναι και χειρότερα κάποιες φορές.Ειδικά αν τα πράγματα στο νεο περιβάλλον δεν πάνε όπως τα περίμενες.

    Και μιας και δεν έγραψα χθες.Τελικά έκανα την προσπάθεια και μίλησα για πρώτη φορά.Δεν θα πω ότι άλλαξε η ζωή μου αλλά είναι μια αρχή.Θέλω να δω πως θα είναι η απο εδώ και πέρα όταν θα βλέπω ένα πρόσωπο σε καθημερινή βάση το οποίο ξέρει αυτό το κομμάτι της ζωής μου.Ξέρεις μπορεί να ακούγεται αστείο αλλά είναι και μια δοκιμασία που ήθελα να περάσω.Δε νομίζω ότι μπορείς να αλλάξεις πραγματικά εαν δεν νιώθεις άνετα να μιλάς για κάποια γεγονότα που σου συνέβησαν.Όχι ότι πρέπει να βγεις και στην τηλεόραση να τα πεις αλλά τουλάχιστον να μην νιώθεις ντροπή.Να σου πω την αλήθεια ποτέ δεν ένιωσα ένοχος για ότι συνέβη.Αλλά πάντα ένιωθα ντροπή για όλη αυτή την κατάσταση.Και αυτό με σταματούσε απο το να μιλήσω.Ίσως και το ότι όταν μεγαλώνεις σε ένα τέτοιο τοξικό περιβάλλον "σκληραίνεις" και νομίζεις ότι εαν εκφράσεις τα αισθήματα σου θα σε κάνει να φανείς αδύναμος.

    Όσον αφορά το θέμα της αντιμετώπισης δεν ξέρω τι μπορεί να θεωρηθεί ως καλή
    Αυτό που μου είπε και αυτή είναι ότι μου είπες και εσύ.Ότι απο την στιγμή που θεωρείς λάθος ότι έγινε και την όλη συμπεριφορά δεν είσαι και εσύ "τοξικός"
    Επίσης το θεώρησε τιμή της (το ξέρω ακούγεται λίγο περίεργο) ότι ήταν το πρώτο άτομο που μίλησα για την όλη κατάσταση.Θα δείξει πως θα πάει.Θα συμφωνήσω ότι ένας ειδικός θα μπορέσει να σε βοηθήσει περισσότερο.Αυτό που κατάλαβα είναι ότι αν δεν έχεις περάσει μια παρόμοια κατάσταση δεν μπορείς πραγματικά να καταλάβεις τη σημαίνει όλο αυτό για κάποιον που το πέρασε.
    Καλησπέρα και πάλι φίλε μου. Χαίρομαι που έκανες το βήμα που ήθελες και πήγε καλά.. Μη πας όμως στο άλλο άκρο που παθαίνουν αλλοι όταν βρουν καποιον να τους ακούει.. Να μιλάς δηλαδή μόνο γι αυτό με τον άλλον και να μη θες να ακούσεις ή να γνωρίσεις τον άλλον.

    Σε καταλαβαίνω απόλυτα όσο αφορά τα συναισθήματα.. Ότι ένας άνθρωπος που γίνεται σκληρός εξαιτίας κάποιων καταστάσεων φοβάται να μιλήσει για θετικά συναισθήματα για να μην είναι εύκολος στοχος.. Αλλά θεωρώ ότι για να γίνει ριζική αλλαγή στην ζωή σου θα πρέπει να περάσεις και από αυτό το στάδιο.. Με ότι αυτό συνεπάγεται...

  5. #5
    Ωραιο που ανοιχτηκες αλλα υπαρχει παντα η παγιδα να ταυτιστειτε με το αλλο ατομο και τετοιου ειδους σχεσεις φαινονται ομορφες στην αρχη αλλα στο τελος μπορει να καταληξετε να αναμασατε τα ιδια και τα ιδια και να νιωσεις στασιμος.Ο ψυχολογος θα σου προσφερει σιγα σιγα τα εφοδια για να προχωρησεις η να αντιμετωπισεις καταστασεις τις οποιες ενας φιλος οσο καλος κι αν ειναι δεν εχει τις απαραιτητες γνωσεις για να το κανει.

Similar Threads

  1. Πρωτη σας φορα!!!
    By archangel in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 04-04-2018, 15:49
  2. Η πρωτη μου φορα..
    By Ο εαυτος μου και εγω in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 04-11-2017, 05:58
  3. Η πρωτη μου φορα
    By makedreams in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 29-04-2013, 15:51
  4. πρώτη φορά
    By TTK in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 16-11-2010, 17:48
  5. η πρώτη φορά
    By geiasas in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 06-08-2008, 12:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •