ΠΩΣ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙΣ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΧΑΣΙΣ ΣΑΝ ΓΟΝΙΟΣ - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 101
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    696
    όταν λέω απέναντι δεν εννοώ να αδιαφορείς αλλά να παρατηρείς αθόρυβα και την κατάλληλη στιγμή να επεμβαίνεις.αλλιώς πέστο διακριτικότητα κάτι που τα περισσότερα παιδιά αυτό το χρειάζονται.
    όσο για το σωστή εγώ μπορεί να είμαι για τον εαυτό μου άντε όμως να δώσεις σε ένα παιδί και στην προκειμένη περίπτωση αν δεν κάνω λάθος έφηβο ποιο είναι το σωστό και ποιο το λάθος.πρέπει να μπεις στην θέση του να δεις με τα δικά του μάτια και πάλι θα είναι δύσκολο να το καταλάβεις και να του δώσεις τις σωστές βάσεις και πληροφορίες για τα θέματα που το απασχολούν.
    θέλει πολύ λεπτή προσέγγιση να μην καταλάβει ότι πνίγεται γιατί τότε συμφωνώ με το κρίνο θα κάνει το αντίθετο...

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Originally posted by krino

    ειπαμε σε μικρη ηλικια δεν υπαρχουν ενδιαφεροντα,
    μην με κανεις να επαναλαμβανομαι.
    Και εσύ μη με κάνεις να χάνω την ώρα μου. Επίτρεψέ μου να ξέρω από παιδιά.
    ΝΑΙ έχουν ενδιαφέροντα και στόχους ακόμα και τα 10χρονα!!!
    Οπως είπα και πριν ακόμα και αν θα μπουν στην ομάδα του σχολείου τους, αν θα εκλεγούν στο προεδρείο ή αν θα κερδίσουν στον διαγωνισμό τραγουδιού.....
    Και όσο περνούν τα χρόνια, αναπροσαρμόζονται ανάλογα την εκάστοτε ηλικία...

    \'Ελεος! Τόσο \"μελάνι\" για το αυτονόητο.....
    Έπρεπε να έχουμε προτείνει κάθε ένας τις ιδέες του στην μπουμπουρ. και να είχαμε προχωρήσει ήδη στο παρασύνθημα....

  3. #33
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    εχουμε διαφορετικη εικονα της επικοινωνιας.
    Δεν ειναι θεμα αδιαφορω η οχι, υπαρχουν γονεις που ενδιαφερονται αρεκτα αλλα στην ουσια πνιγουν το παιδι.

    Το ενδιαφερον εχει να κανει με πολλες πτυχες.
    Εχει να κανει στο πως αντιλαμβανεσαι η ανατπυσεις την προσωπικοτητα του παιδιου, και στο πως την αποδεχεσαι.
    Επειδη η σχεση γονεα - παιδι ενεχει καποια εξουσια αυτη μπορει να την δεις τελειως χειριστικα και αυτο μπορει να τσακισει την επικοινωνια.
    Ενας γονεας ειναι πολυ ευκολο να περασει σε ενα τετοιο επιπεδο, και οχι παντα με κακους ορους, αλλα λογω συνθηκων. (κουραση απο την δουλεια, προσωπικα προβλη,ματα κλπ)

    Το παρατηρω αθορυβα και επεμβαινω οταν πρεπει δεν λεει τιποτα απο μονο του.
    Η ουσια ειναι να εχεις κατακτησει τετοια σχεση, οποτε το παιδι οταν εχει αποριες για οτι σκεφτεται στο μυαλο του, να ερθει απο μονο του να σε ρωτησει, ειτε για ναρκωτικα, ειτε για ομοφυλοφιλια, ειτε για παιδεραστες και οτι αλλο υπαρχει αμφιβολο σε ενα παιδικο μυαλο.


    Τεσπα πηγαμε αλλου την κουβεντα νομιζω και πλατιασα...

  4. #34
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by nature


    Και εσύ μη με κάνεις να χάνω την ώρα μου.
    σορρυ δεν το ηξερα αυτο.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    696
    Originally posted by krino
    Originally posted by λίτσα
    Originally posted by krino
    Originally posted by λίτσα
    συμφωνώ με την nature.
    οι στόχοι σε κρατούν σε εγρήγορση και δεν αποπροσανατολίζεσαι εύκολα με άσκοπα πράγματα, στη προκειμένη περίπτωση το μπάφο..

    τελικα δεν το ειπες εσυ αλλα συμφωνεις....
    μια η αλλη ηρθαμε ε?
    παρασύρθηκα....
    τι να κάνουμε τώρα;βάλε με τιμωρία......

    ε βεβαια, πως ετσι?
    ανοιξε νεο θρεντ και γραψε ενα εαυγγελιο, οποιο ξερεις καλυτερα.
    Με τα χερια σου ομως οχι copy paste.
    αν πω ότι κατάλαβα θα πω ψέμματα και δεν το συνηθίζω παρά μόνο σε έκτακτες περιπτώσεις.
    και όπως προείπες ξεφύγαμε τελείως.

  6. #36
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by λίτσα
    Originally posted by krino
    Originally posted by λίτσα
    Originally posted by krino
    Originally posted by λίτσα
    συμφωνώ με την nature.
    οι στόχοι σε κρατούν σε εγρήγορση και δεν αποπροσανατολίζεσαι εύκολα με άσκοπα πράγματα, στη προκειμένη περίπτωση το μπάφο..

    τελικα δεν το ειπες εσυ αλλα συμφωνεις....
    μια η αλλη ηρθαμε ε?
    παρασύρθηκα....
    τι να κάνουμε τώρα;βάλε με τιμωρία......

    ε βεβαια, πως ετσι?
    ανοιξε νεο θρεντ και γραψε ενα εαυγγελιο, οποιο ξερεις καλυτερα.
    Με τα χερια σου ομως οχι copy paste.
    αν πω ότι κατάλαβα θα πω ψέμματα και δεν το συνηθίζω παρά μόνο σε έκτακτες περιπτώσεις.
    και όπως προείπες ξεφύγαμε τελείως.

    Ειπες για τιμωαρια,
    ανοιγεις ενα θρεντ και αρχιζεις και γραφεις ενα απο τα 12 ευαγγελια.
    Ε απλο δεν ειναι???
    :cool:

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    696
    έχω πει είμαι ξανθιά και δεν παίρνω εύκολα στροφές χρειάζομαι και μια επεξήγηση παραπάνω;)

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Επειδή έχω βαρεθεί όλα τα θέματα να καταλήγουν στο στερεότυπο:
    1) περισσότερη επικοινωνία με τον εκάστοτε...
    2) επισκεφτείτε έναν ειδικό
    και πιστεύω ότι μία από τις χρησιμότητες των φόρουμς είναι η διακίνηση διαφορετικών ιδεών, ώστε να ανοίγει ο ορίζοντας του καθένα μας, να σου πω 2 διαφορετικές ιδέες που μου ήρθαν και ελπίζω στο τέλος να μαζευτούν πολλές και από τους άλλους.
    1) Πηγαίνετε ένα βραδάκι βόλτα στην οδό Μενάνδρου και στη πλατεία Θεάτρου.
    Αυτά που θα αντικρύσετε, θα σας κόψουν την ανάσα.....
    Και χωρίς δασκαλίστικο ύφος.
    Εσείς ..cool.
    Είναι σίγουρο ότι το παιδί (που δεν μας είπες τελικά πόσο χρονών είναι) ...θα σας βομβαρδίσει με ερωτήσεις.
    2) Κάπως πιο προχω.... Ζητήστε του λίγο μπάφο. Και την άλλη μέρα κι άλλο. Και πάλι.... Αντιστρέψτε τους ρόλους. Δύσκολο, αλλά ενδιαφέρον...

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    751
    ΑΡΓΩ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΚΟΝΤΑ.

    Ο γιος ειναι 19 χρονων. Φοιτητης δευτεροετης στο ΦΠΨ.
    Στοχους ακομα και αν εχει δεν τους εκφραζει.
    Δουλεια, περιστασιακα σε πιταδικο.

    Στα 5 χρονια που ζουμε μαζι θα σας πω αυτα που καταλαβαινω για να μπειτε λιγο στην ψυχολογια του.

    Οι γονεις ανακοινωνουν διαζυγιο. Το παιρνει βαρια. Ειναι ο αγαπημενος της μαμας του. ( Αν και Αγγλιδα ειχε την λογικη εχω ενα παιδι και ενα κοριτσι)
    Με την εκδοση του διαζυγιου, η μαμα ανακοινωνει στα παιδια οτι ο νεος της συντροφος την εβαλε να διαλεξει αναμεσα στα παιδια και αυτον και εκεινη διαλεγει αυτον λεγοντας τους οτι αυτα αργα ή γρηγορα θα εφευγαν και εκιενη πρεπει να συνεχισει την ζωη της. Το παιρνει ακομα πιο βαρια. Προδοθηκε.
    μπαινω εγω στο σπιτι τους. Μεχρι τοτε πιστευει οτι ο μπαμπας φταιει που εφυγε η μαμα.
    Με αντιμετωπιζει επιφυλακτικα αλλα ευγενικα.
    μετα απο λιγο καιρο μου λεει οτι η μαμα ποτε δεν μιλουσε ετσι γλυκα στον μπαμπα. Ηλικια τοτε 13.
    Του λεω να μην θυμωνει ουτε με τον εναν ουτε με τον αλλο και πως μολις ερωτευτει για πρωτη φορα θα μπει σιγα σιγα στον κοσμο των μεγαλων και των συναισθηματων που διεπουν μια σχεση και τοτε θα καταλαβει περισσοτερα.

  10. #40
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    αρα δεν ειναι πιτσιρικας...

    ωστοσο επειδη εχω γνωρισει ελαχιστους φοιτητες που να μην ... μπαφιασαν καποτε στη ζωη τους θα σου ελεγα το εξης:

    1. δεν ηρθε το τελος του κοσμου.
    2. Συζητησε το με τον συζυγο σου και αποφασιστε τι σταση θα κρατησετε απο κοινου.
    Παιζει το ενδεχωμενο να το χειριστεις καπως και να βρεθεις μπλεγμενη.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    696
    άρα από ότι καταλαβαίνω έχεις κερδίσει λίγο πολύ την εμπιστοσύνη του οπότε είναι πιο εύκολο να τον προσεγγίσεις.
    αν τυχόν διοργανώνατε ένα παρτάκι στο σπίτι για να δεις πως συμπεριφέρεται με την παρέα του;δεν ξέρω μπορεί να λέω και βλακείες αλλά προσπαθώ να βρω τρόπους με τους οποίους θα προστάτευα και τα δικά μου παιδιά.
    ή κάποιο ντοκυμαντέρ με αυτό το θέμα ίσως να τον ευαισθητοποιούσαι και να ανοιγόταν.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    1,098
    επέστρεψα κι εγω...απο αυτά που λες μπιμπι μου, νομίζω πως εσύ μπορείς να τον προσεγγίσεις καλύτερα απ\'όλους και να τον συμβουλέψεις, να τον \"ενημερώσεις\" επι του θέματος και επιτέλους προσπάθησε να ξυπνήσεις τον μπαμπά απο τον λήθαργο!!;)
    εγω την επανάσταση μου δεν την έκανα σαν έφηβη...αλλά νομίζω πως αυτή είναι η ηλικία που επαναστατούν, δοκιμάζουν, υψώνουν λίγο την παντιέρα...

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    1,098
    μπιμπι μου δες το u2u..

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    751
    και συνεχιζω......
    Σε ηλικια 13 λοιπον εχει αποκοπει απο την μαμα και εχει χασει οτι θεωρουσε δεδομενο. Και απο ενα λιγομιλητο παιδι κλεινεται τελειως στον εαυτο του.

    απο την πλευρα μου δεν μπορω να πω οτι του συμπληρωσα το κενο.
    Η διαφορα ηλικιας μας και το γεγονος οτι ηταν ενα αγορι στην εφηβεια δεν μου επετρεπε να ειμαι διαχυτικη μαζι του, αγκαλιες, φιλια κπλ οπως ειχαμε με την μικρη. Το ηθελα αλλα δεν το εκανα γιατι ενιωθα αμηχανα.
    Εχασε λοιπον μανα και δεν του το αναπληρωσε κανεις.
    ΠΑΥΣΗ ΠΑΛΙ

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    1,098
    μπορείς να αναπληρώσεις τον χαμένο χρόνο τώρα που νομίζω πως το έχει ανάγκη...εμένα όλο αυτό βασιζόμενη σε αυτά που έχουν γίνει με την μαμα του μου φαίνεται αντιδραση και ανάγκη για προσοχή...ανάγκη για να του δώσετε σημασία..ίσως κάνω λάθος, δεν ξέρω, αλλά έτσι το βλέπω..

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •