Δυσκολία στη γραπτή έκφραση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    4

    Δυσκολία στη γραπτή έκφραση

    Καλησπέρα σας

    Έχω παρατηρήσει στον εαυτό μου μια απίστευτη δυσκολία στην οργάνωση της σκέψης. Αυτό φαίνεται ξεκάθαρα όταν προσπαθώ να μιλήσω προφορικά για ένα θέμα και ακόμη χειρότερα όταν γράφω. Παρόλο που είμαι ενήλικας (28 χρόνων) και έχω ένα αξιοπρεπές ακαδημαϊκό υπόβαθρο (Αρχιτέκτονας), μου ήταν πάντα εξαιρετικά δύσκολη η γραπτή έκφραση, τόσο πολύ που μπορώ να πω ότι είμαι ανάπηρος σε αυτόν τον τομέα. Δεν είναι τόσο η ανικανότητα του να γράψω ένα κείμενο όσο η προσπάθεια που αυτό απαιτεί από μέρους μου. Για να γράψω μια παράγραφο μπορεί να χρειαστώ ένα τρίωρο. Ένα κείμενο 800 λέξεων μπορεί να μου πάρει δυο εβδομάδες για να το γράψω. Μετά τις πανελλήνιες, όπου πέρασα με κόπο την έκθεση, απέφευγα πάντα τις γραπτές εργασίες της σχολής και όποτε δεν κατάφερα να τις αποφύγω το αποτέλεσμα ήταν πλήρης αποτυχία και ρεζίλεμα, ένα κείμενο με ασυναρτησίες. Επειδή σε γενικές γραμμές είμαι εργατικός άνθρωπος μου είναι δύσκολο να αποδώσω αυτή την ανεπάρκεια σε έλλειψη προσπάθειας και έχω αρχίσει να σκέφτομαι μήπως έχει να κάνει με κάποια μαθησιακή δυσλειτουργία που έπρεπε να την είχα αντιμετωπίσει νωρίτερα. Είναι αυτή η εκδοχή βάσιμη; Αν ναι που μπορώ να ζητήσω βοήθεια;

  2. #2
    george1520
    Guest
    Αυτό που ίσως θα σε βοηθούσε να είσαι καλός στην γραπτή έκφραση θα πρέπει αρχικά να μάθεις να εκφράζεσαι λεκτικά... Αυτο θα σε βοηθήσει να αποτυπώσεις τις σκέψεις σου μετά σε ένα χαρτί. Ακόμη μπορείς να αρχίσεις να διαβάζεις βιβλία (αν δεν το κάνεις) να δεις πως προχωράει ο λόγος.

    Πάντα να έχεις στο μυαλό σου πως ότι γράφουμε πρέπει να είναι κατανοητό έτσι ώστε να μη χρειαζεται να είμαστε εκεί να εξηγούμε περαιτέρω. Είναι κι συμβουλή που μου έδωσε μια καθηγήτρια μου στο λύκειο. Και με βοήθησε.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    θα στο πω απλα εδω γραφεισ πανω κατω οπωσ μιλασ στον γειτονα και του εξηγεισ το προβλημα σου αν κανεισ εργασια για το πανεπιστημιο θελει το ακαδημαικο επιπεδο δηλαδη τροπο γραφησ με ακαδημαικεσ εκφρασεισ λιγο πιο απλα απο τα βιβλια
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    κοβεις γραματα σε λεξεις, κοβεις συλλαβες, κανεις αναγραμματισμους, κοβεις ολοκληρες λεξεις, κανεις ασυνταξιες?
    μπερδευεις γραμματα ε- 3, β- δ, γ- χ, κγ-γκ, α-ο, ξ-ζ, φ χ? μπερδευεις αριθμους?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by GeorgePi View Post
    Καλησπέρα σας

    Έχω παρατηρήσει στον εαυτό μου μια απίστευτη δυσκολία στην οργάνωση της σκέψης. Αυτό φαίνεται ξεκάθαρα όταν προσπαθώ να μιλήσω προφορικά για ένα θέμα και ακόμη χειρότερα όταν γράφω. Παρόλο που είμαι ενήλικας (28 χρόνων) και έχω ένα αξιοπρεπές ακαδημαϊκό υπόβαθρο (Αρχιτέκτονας), μου ήταν πάντα εξαιρετικά δύσκολη η γραπτή έκφραση, τόσο πολύ που μπορώ να πω ότι είμαι ανάπηρος σε αυτόν τον τομέα. Δεν είναι τόσο η ανικανότητα του να γράψω ένα κείμενο όσο η προσπάθεια που αυτό απαιτεί από μέρους μου. Για να γράψω μια παράγραφο μπορεί να χρειαστώ ένα τρίωρο. Ένα κείμενο 800 λέξεων μπορεί να μου πάρει δυο εβδομάδες για να το γράψω. Μετά τις πανελλήνιες, όπου πέρασα με κόπο την έκθεση, απέφευγα πάντα τις γραπτές εργασίες της σχολής και όποτε δεν κατάφερα να τις αποφύγω το αποτέλεσμα ήταν πλήρης αποτυχία και ρεζίλεμα, ένα κείμενο με ασυναρτησίες. Επειδή σε γενικές γραμμές είμαι εργατικός άνθρωπος μου είναι δύσκολο να αποδώσω αυτή την ανεπάρκεια σε έλλειψη προσπάθειας και έχω αρχίσει να σκέφτομαι μήπως έχει να κάνει με κάποια μαθησιακή δυσλειτουργία που έπρεπε να την είχα αντιμετωπίσει νωρίτερα. Είναι αυτή η εκδοχή βάσιμη; Αν ναι που μπορώ να ζητήσω βοήθεια;
    πολυ πιθανον να εχεις θεμα δυσλεξιας, ειδικα αν εισαι και ανορθογραφος.
    η σχεση σου με την ευχερεια στις εικονες (προφανως ξερεις σχεδιο και σκιτσο), συνηγορει σε κατι τετοιο.
    δεν ξερω ομως ποσο βελτιωνεται σε μια ενηλικη φαση.

Similar Threads

  1. Αποδοχή και έκφραση των συναισθημάτων
    By Deleted240217a in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 34
    Last Post: 24-12-2016, 22:31
  2. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΕΚΦΡΑΣΗ - ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ
    By Eui in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 10
    Last Post: 17-02-2015, 13:21
  3. Ανεξηγητη εκφραση του ανχους
    By el8ina in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 05-06-2012, 16:30
  4. Έκφραση υπερ-εγώ
    By malvina in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 26
    Last Post: 25-01-2012, 10:09
  5. ΕΚΦΡΑΣΗ-ΠΑΡΑΝΟΙΑ
    By dinad in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 03-08-2006, 16:28

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •