συνεντευξη εργασις δυσλεξια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502

    συνεντευξη εργασις δυσλεξια

    Για σας,

    Έχω δυσλεξία, και ψυχωτικό σύνδρομο....... έχω βγάλει πανεπιστήμιο με προφορικά και τώρα κάνω μεταπτυχιακό...
    , παλιά λύκειο είχα όλα τα συμπτώματα δυσλεξίας, με προσωπική ενασχόληση με τη γραφή
    κατάφερα και έφτασα σε ένα αποδεκτό επίπεδο το γραπτό μου λόγο, χειρόγραφο έχω πρόβλημα αλλά στον υπολογιστή καταφέρνω να
    γράφω ικανοποιητικά κείμενα, σήμερα πήγα σε μια συνέντευξη εργασίας ζητούσανε πε διοικητικό, με ρωτήσανε ποια είναι τα αρνητικά του χαρακτήρα μου
    και τους είπα ότι είμαι δυσλεκτικός, (φυσικά τη ψυχωσική συνδρομή δεν την ανάφερα έχω 67% αναπηρία)
    τους είπα ότι στον υπολογιστή δεν έχω πρόβλημα να φτιάχνω κείμενα, αλλά σε χειρόγραφο αν χρειαστεί έχω πρόβλημα.

    τη λέτε? καλά έκανε και ξεκαθάρισα ένα ζήτημα που ξέρω ότι μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα?

  2. #2
    george1520
    Guest
    Καλησπέρα..Σου εύχομαι να σε πάρουν στην δουλειά.. Δεν αναφέρεις τι δουλειά είναι για να δούμε αν έχει τοση σημασία το γεγονός ότι έχεις δυσλεξία κτλ.
    Εγώ προσωπικά θεωρώ ότι καλά έκανες και μίλησες.. Ενημερωσες.. Γιατί αν το ανακαλυπταν μετά θα ήταν τα πράγματα δύσκολα και εσύ θα ένιωθες άσχημα για αυτό το "θέμα".

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    εγώ εύχομαι να έχεις θετική απάντηση. Το καλό σήμερα στις δουλειές γραφείου είναι οτι το χαρτί και το στυλό έχουν σχεδόν εκλείψει οπότε όλα γίνονται στον υπολογιστή.
    Για μένα κακώς το είπες, είναι προσωπικά δεδομένα και η εταιρεία δεν επιτρέπεται καν να ρωτήσει για τέτοια θέματα. Αν στο μέλλον δωσεις άλλη συνέντευξη μην το αναφέρεις. Υπάρχουν υπάλληλοι, συνάδελφοι που είναι ψυχικά υγιείς, ούτε έχουν δυσλεξία και βγάζουν τον χειρότερό τους εαυτό στην εργασία ως συμπεριφορά, οπότε στο ξαναλέω, μην το ξαναπείς.
    Πριν χρόνια είχα διευθυντή ένα παιδί με δυσλεξία όπου έπρεπε να με αξιολογήσει κάθε τρεις μήνες και τον βοηθούσα να γράψει την αξιολόγηση. Η δυσλεξία σου και όποιο άλλο θέμα μπορεί να έχεις δεν αποτελεί εμπόδιο στο να βρεις εργασία, να αποδώσεις ικανοποιητικά και να κάνεις καριέρα. Απλά μην το αναφέρεις, σύμφωνα με την πρόσφατη νομοθεσία GDPR περί προσωπικών δεδομένων, δεν τους αφορά.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    να σου πω ψιλό φοβήθηκα με αυτή τη δουλειά...... η δουλειά είναι διοικητικός σε γραφειο, φοβάμαι τέτοιες δουλειές.. βασικά αν έχει χειρόγραφο δεν μπορώ να το κάνω........ και προτιμώ να την αποφύγω.......
    πρώτη φορά έβγαλα πιστοποίηση 25 χρονών, και τελείωσα τη σχολή, βασικά η ζωή μου λόγο δυσλεξίας ήταν γεμάτη συγκρούσεις λόγω ότι δεν μεγάλωσα αποδεκτός σε σχολείο οικογένεια......
    δεν θέλω προβλήματα ποια έχω βαρεθεί να τσακώνομαι.......

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    είχα και άλλη συνάδελφο παλιά με δυσλεξία σε τηλεφωνικό κέντρο, ήταν πολύ καλή στη δουλειά της, αλλά χρειαζόταν βοήθεια στο να καταγράψει στο CRM το ρεζουμέ της συνομιλίας. Για την δουλειά που έδωσες συνέντευξη, αν αφορά δημόσιο, ναι, θα έχεις κυρίως χειρόγραφα, αλλά αν είσαι σε επιχείρηση, εκεί πλέον οι περισσότερες κόβουν στυλό και χαρτί.

Similar Threads

  1. Ο Τηλεμαχος μιλαει για τη συνεντευξη
    By stefanos14587 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 18-03-2013, 16:07
  2. νατασα θεοδωριδου-συνεντευξη
    By mariak19 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 20
    Last Post: 27-04-2012, 14:49
  3. Τεστ για δυσλεξία
    By Deleted20082014 in forum Διαταραχές Μάθησης - Μαθησιακές Δυσκολίες
    Replies: 11
    Last Post: 08-10-2011, 09:59
  4. αγχος - συνέντευξη
    By stressfull in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 10-10-2008, 13:52
  5. Δυσλεξια
    By νικος32 in forum Διαταραχές Μάθησης - Μαθησιακές Δυσκολίες
    Replies: 0
    Last Post: 30-04-2008, 18:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •