Μία βοήθεια απο κάποιον έμπειρο παρακαλώ! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 33
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    19
    φοβάμαι μήπως ο πολύς φόβος μου πυροδοτήσει κανένα επεισόδιο..Δε ξέρω ρε γαμώτο για πιο γαμ...νο λόγο άρχησε όλο αυτο.Είχα διάφορα θέματα τόσα χρόνια αλλα όχι κάτι τέτοιο..

  2. #17
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by gini! View Post
    Ναί.θέλω να μάθω για την άσκηση. Πιό πάνω είπες "Κι εγώ την έχω ζήσει" τι εννοούσες; Έχεις κάνει σκέψεις σαν τις δικιές μου ;
    Σου έχω πει τι ακριβώς ήταν το συγκεκριμένο και ρώτησα αν είναι το ίδιο. Δεν σχολίασες και θεώρησα ότι είναι το ίδιο.

    Οταν θα νιώθεις πως δεν εισαι εδώ θα κοιτάς σε ένα σημείο και θα λες τι βλέπεις.. Πχ βλέπω λουλούδια. Το ένα λουλούδι ειναι κοκκινο, το άλλο είναι άσπρο κτλ. Μετά θα προσπαθήσεις να ακούσεις.. Θα λες δυνατά τι ακούς.. Πχ ακούω τα πουλιά, ακούω τον αέρα, ακούω τη βροχή.. Μετά να μυρίσεις και θα λες πχ μυρίζει το χώμα από την βροχή, μυρίζουν τα λουλούδια κτλ (αν δεν μυρίζει κάτι απλά προσπερνάς αυτό το κομμάτι).μπορείς να πεις και τι αισθάνεσαι.. Κρύο, τον αέρα κτλ.

    Με αυτό τον τρόπο επαναφέρεις το μυαλό σου στην πραγματικότητα.. Λες τι γίνεται εκείνη την ώρα και απλά του αποσπας την προσοχή έτσι ώστε να σταματήσει να σκέφτεται τα "χαζά" του..

    Η κατάθλιψη αυτά έχει. Το μυαλό παίρνει τον έλεγχο και μας δημιουργεί θέματα που δεν έχουν λογικη. Με την βοήθεια του γιατρού θα πάρεις το μυαλό σου στα χέρια σου. Το τιμόνι θα το οδηγείς εσύ. Γιατί το μυαλό σου είναι κομμάτι σου.. Δεν γίνεται να σε κάνει ότι θέλει!

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    19
    Έχεις απόλυτο δίκαιο και ευχαριστώ που μπαίνεις στον κόπο να μου γράψεις..Ελπίζω να νιώσω καλύτερα άυριο.Πάω για ύπνο.Θα ξαναποστάρω άυριο(πρώτα ο Θεός)!Να είσαι καλά αδερφέ μου και σε ευχαριστώ.Ελπίζω να έχω κατάθλιψη,ocd η κάτι εκτός απο αυτα που φοβάμαι.Δεν εννοώ πως είναι καλά αλλα τουλάχιστον δεν είναι τόσο μα τόσο βαριά(αν και η καταθλιψη μπορεί να γίνει) απλά νιώθω οτι έχω κάτι πολύ πιο σοβαρό..μακάρι να βγώ ψευτης και να σκεφτομαι παρορμητικά . Καλό σου βράδυ !

  4. #19
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by gini! View Post
    Έχεις απόλυτο δίκαιο και ευχαριστώ που μπαίνεις στον κόπο να μου γράψεις..Ελπίζω να νιώσω καλύτερα άυριο.Πάω για ύπνο.Θα ξαναποστάρω άυριο(πρώτα ο Θεός)!Να είσαι καλά αδερφέ μου και σε ευχαριστώ.Ελπίζω να έχω κατάθλιψη,ocd η κάτι εκτός απο αυτα που φοβάμαι.Δεν εννοώ πως είναι καλά αλλα τουλάχιστον δεν είναι τόσο μα τόσο βαριά(αν και η καταθλιψη μπορεί να γίνει) απλά νιώθω οτι έχω κάτι πολύ πιο σοβαρό..μακάρι να βγώ ψευτης και να σκεφτομαι παρορμητικά . Καλό σου βράδυ !
    Καλό βράδυ

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    19
    Καλημέρα.Οταν ξυπνησα ήμουν σχετικά καλύτερα.Μετά άρχισαν πάλι οι φρίκες.Κοπάνισα xanax και μετα απο κανένα μισάωρο κάπως καλύτερα.Πάλι σκέφτομαι τις μαλ...ες αυτές αλλα νιώθω λίγο πιο καλά..Δεν μπορώ να πιστέψω πως φρικάρω με τέτοια πράγματα και πως κοντεύω να πιστέψω τέτοιες άρρωστες σκέψεις..Μου φαίνεται γελοίο..απο την άλλη όσο γελοίο και άν μοιάζει φοβάμαι μήπως υπάρχει μια δόση πραγματικότητας σε όλο αυτό το άρρωστο πράγμα.Σκατα λοιπόν..Όταν ασχολούμαι με άλλα πράγματα εκτός απο το να διαβάζω για ψυχιατρικές παθήσεις στο ιντερνετ για κάποια λεπτά ξεχνιέμαι κάπως αλλα πάντα παραμένει η ιδέα στο πίσω μέρος του μυαλού μου..Η φοβία οτι έχω κάτι σοβαρό και χάνω τα λογικά μου και οτι ίσως είμαι βαριά άρρωστος και γίνω χειρότερα με πανικοβάλει..Η σκέψη μου,μου λέει δηλαδή πως ολα αυτα που σκέφτομαι και φοβάμαι είναι πραγματικά(δηλαδή οτι η πραγματικότητα δεν υπάρχει κλπ κλπ) ή οτι είμαι βαριά ψυχικά άρρωστος.Έχω εγκλωβιστεί μέσα στο μυαλό μουμ απο το ίδιο το μυαλό μου.Απελπισία..Μακάρι να μπορούσα να το διαγράψω απο τη μνήμη μου και να μη θυμόμουν ποτέ ξανά οτι είχα αυτό το πράγμα στον εγκέφαλό μου..Ο χρόνος θα δείξει.

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    19
    Να ρωτήσω..Αν ήμουν τόσο άρρωστος όσο φοβάμαι θα το καταλάβαινα; Δηλαδή κάποιος που περνάει ένα επεισόδιο πχ ψύχωσης,καταλαβαίνει οτι αυτά που έχει στο μυαλό του ισως και να μην υπάρχουν πραγματικά ή πιστεύει 10000% οτι όλα αυτα που σκέφτεται,βλέπει,ακούει όντως υπάρχουν;

  7. #22
    george1520
    Guest
    Μη ξανα διαβάσεις τίποτα το ίντερνετ!!! Και πονο στο μικρό δαχτυλάκι να έχεις αυτό είναι ικανό να σου πει πως θα σε πάρουν 4 και ο παπάς 5.

    Το γεγονός ότι αντιλαμβάνεσαι πως όλα αυτά είναι λάθος είναι κάτι πολύ θετικό.. Όταν ξέρουμε πως κάτι δεν πάει καλά προσπαθούμε να το φτιάξουμε. Υπάρχουν άνθρωποι που όλα αυτά που περνάνε τα θεωρούν φυσιολογικά και τα στηρίζουν..
    Κατάλαβε το πως τώρα έχει το μυαλό όλο των ελέγχο. Φτιάχνει δικά του σενάρια για να ασχολησε με αυτά και όχι με τα πραγματικα προβλήματα. Η ψυχοθεραπεία θα σε βοηθήσει να πάρεις τον έλεγχο και πάλι.. Μη σε τρομάζουν όλα αυτά. Δεν έχουν λογική αλλά θα τα νικήσεις.. Πεισμωσε.

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    19
    Προσπαθώ φίλε μου αλλα δε μπορώ..Φοβάμαι πως στο τέλος θα τα πιστέψω και θα βρίσκομαι για πάντα στον κόσμο μου στα χαμένα..Αυτό φοβάμαι.Μην νικήσει η παράνοια την λογική.Αυτό είναι που κυριολεκτικά τρέμω.Δεν μπορώ να σκεφτώ ήρεμα και λογικά.Θα πάω τώρα μια βόλτα μπας και ξεχαστώ λιγάκι αλλα μου φαίνεται πως κόλησα στην παράνοια και δεν θα ξαναγυρίσω ποτέ πίσω και οτι πάω προσ το χειρότερο..Δε ξερω τι να πώ πια..ειλικρινα εφιάλτης..Εχω περάσει πολλά..και ψυχολογικά και σωματικά..Κάτι τόσο τρομακρικό ΠΟΤΕ.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    841
    Αν για παράδειγμα βγεις για περπάτημα και απλά χαζεύεις το τοπίο και ασχολείσαι μόνο με τα βήματα που κάνεις, οι σκέψεις αυτές επιμένουν ή τις ξεχνας έστω για λίγο?
    "Of course I talk to myself. Sometimes I need expert advice."

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    19
    Καλησπέρα.Οχι.Δεν τις ξεχνάω ποτέ..Μιλάμε για φρικτό βάσανο.Ακόμα και τώρα σκέφτομαι οτι ίσως όλα είναι στη φαντασία μου (ακόμα και τώρα που γράφω)Μόλις γύρισα απο ψυχίατρο και μου είπε οτι δεν υπάρχει περίπτωση ψυχωσης σχιζοφρένειας κλπ.Μ λέει σίγουρα κατάθλιψη και OCD με υπαρξιακά και κάτι τέτοια.Δεν μπορώ να πιστέψω παρολλα αυτα πως ενα τετοιο σύμπτωμα δεν είναι κάτι πολύ πιο σοβαρό..Ακόμα και την ώρα π μου μιλούσε του λέω "γιατρέ και τώρα σκέφτομαι οτι ισως δεν υπάρχεις αλλα είσαι στη φαντασία μου" του λέω αυτο είναι νορμάλ; δεν είναι αυτό ψύχωση;" και μου λέει όχι..θα το πίστευες απόλυτα και δε θα ήσουν καν εδώ..Κάθε μέρα ρε παιδιά νιώθω πως το πιστεύω περισσότερο..του λέω μήπως είναι τα αρχικά στάδια ψυχωσης.Μου λέει πάλι "δεν υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο" .. Τι να πώ ... Μακάρι να επανέλθω..Άυριο ξανα πάω και μάλλον θα γράψει και κανένα χάπι είπε.

  11. #26
    george1520
    Guest
    Από την στιγμή που ξέρεις πως είναι λάθος να νιώθεις έτσι σημαίνει εισαι μια χαρά.. Απλά θέλει δουλειά να πάρει τον έλεγχο.. Μη φοβάσαι δεν θα νικήσει η "παράνοια"...
    Ποτε θα πας στον γιατρό; να αρχίσεις ψυχοθεραπεία ÷

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    19
    Ευχαριστώ για την στήριξη Γιώργο..Σήμερα έκανα πρώτη συνεδρία και άυριο 2η..μετά μάλλον 1 την εβδομάδα ή ανα 2 εβδομάδες..Εσύ είσαι καλά αδερφέ ;

  13. #28
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by gini! View Post
    Ευχαριστώ για την στήριξη Γιώργο..Σήμερα έκανα πρώτη συνεδρία και άυριο 2η..μετά μάλλον 1 την εβδομάδα ή ανα 2 εβδομάδες..Εσύ είσαι καλά αδερφέ ;
    Σιγά σιγά θα δεις και εσύ διαφορά.. Μην περιμένεις από τον πρώτο καιρό και απογοητεύτεις.. Θέλει χρόνο..

    Ναι φίλε μου.. Είμαι καλά σε ευχαριστώ πάρα πολύ που ρώτησες!!

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Location
    Πάτρα
    Posts
    1

    Post Namaste!

    Έχεις ανακαλύψει την αρχαιότερη σοφία και προβληματίζεσαι; Όντως εσύ τα δημιουργείς όλα, αυτό είναι μια διαπίστωση και μια διδασκαλία που γίνεται σε αρκετά αποκρυφιστικά μυητικά συστήματα. Θες να μάθεις τι ακριβώς παίζει;

    Πίσω από κάθε άνθρωπο κρύβεται η Μία και Μοναδική Οντότητα/Θεός που δημιούργησε το Σύμπαν, οπότε μπορείς να φανταστείς ολόκληρο το σύμπαν ως το Όνειρο αυτού του Θεού. Αυτή η Οντότητα είναι η Κοινή Ψυχή όλων μας και είναι η Δύναμη, (The Force)! Δεν υπάρχουν ξεχωριστές ψυχές δηλαδή. Αυτός ο Θεός είναι ο Μαριονοπαίχτης σε οτιδήποτε υπάρχει, συνεπώς όλοι εμείς ως άνθρωποι είμαστε οι μαριονέτες του.

    Ο κάθε άνθρωπος αποτελείται από το Φυσικό του Σώμα και το Αστρικό του Σώμα, δηλαδή έχουμε το Σάρκινο και το Ενεργειακό, τα οποία λειτουργούν παράλληλα! Η Δύναμη που κινεί και δίνει συνείδηση σε αυτά τα δύο σώματα είναι ο Θεός! Η ανθρώπινη προσωπικότητα και το ανθρώπινο ΕΓΩ είναι πληροφορίες που αποθηκεύονται στον Σάρκινο και στον Ενεργειακό εγκέφαλο. Οπότε ο καλύτερος ορισμός της «ψυχής» όπως τον έχει ο κοινός μέσος άνθρωπος στο μυαλό του είναι το Αστρικό (ενεργειακό) Σώμα! Ένα φάντασμα δηλαδή θα ήταν κάτι τέτοιο. Ενώ η Πραγματική Αληθινή Ψυχή είναι ο ίδιος ο Θεός!

    Ο ανθρώπινος εγκέφαλος είναι στην ουσία μια ψευδαίσθηση. Αν τον ανέλυες θα έλεγες ότι αποτελείται από πρωτόνια, νετρόνια κτλ, μετά αν τον ανέλυες περισσότερο θα έφτανες στα κβάντα κι αν τον ανέλυες μέχρι τέρμα θα διαπίστωνες ότι ο εγκέφαλος είναι απλά πληροφορία και η πληροφορία είναι στην ουσία η ίδια η συνείδηση του Δημιουργού Θεού! Ολόκληρη η πραγματικότητα έτσι όπως την βιώνει ένα ανθρώπινο όν, παράγεται μέσα στον εγκέφαλο! Εκεί δημιουργούνται οι Εικόνες. Ο εγκέφαλος είναι ένα πρόγραμμα! Σχεδιάστηκε ώστε να μπορεί να υπάρχει η ανθρώπινη εμπειρία.

    Σκέψου το σαν να παίζεις ένα βιντεοπαιχνίδι που ΕΣΥ κινείς όλους τους Χαρακτήρες! Σε αυτήν την περίπτωση ΕΣΥ είσαι ο Θεός! Για παράδειγμα φαντάσου το παιχνίδι The Sims 4. Στο The Sims 4 εσύ δημιούργησες τους χαρακτήρες και Παρατηρείς τα πάντα. Όλος ο κόσμος του The Sims 4 έχει νόημα και αξία μόνο όταν τον παρατηρείς ΕΣΥ! Είσαι ο Παρατηρητής και την ώρα που παίζεις δημιουργείται μέσα στο μυαλό σου όλος ο κόσμος του παιχνιδιού! Φυσικά οι εικονικού άνθρωποι του συγκεκριμένου παιχνιδιού κάνουν και αυτόματα κάποιες λειτουργίες και όλες αυτές μπορούμε να τις παραλληλίσουμε με τους αυτοματισμούς των δικών μας σωμάτων.

    Ο Κόσμος μας είναι ένα Φρακταλικό Ολογραμματικό Σύμπαν. Όπου το ένα καθρεφτίζει το άλλο κι αν ως άνθρωπος κοιτάξεις μέσα στα μάτια κάποιου άλλου ανθρώπου, θα δεις τον Αληθινό σου Εαυτό σαν να κοιτάς έναν καθρέφτη! Κι ο Αληθινός σου Εαυτός είναι ο ίδιος ο Θεός που βρίσκεται πίσω και από τους δύο ανθρώπους!

    Το Όνειρο του Θεού, όπως είπα είναι ένα ολόγραμμα πληροφοριών, κι αυτό σημαίνει ότι ο Χώρος και Χρόνος είναι ψευδαισθήσεις του γήινου μυαλού. Στην ουσία δεν υπάρχει παρελθόν ή μέλλον, αλλά συνεχώς βρισκόμαστε σε ένα Αιώνια Μεταβαλλόμενο Παρόν, όπου η πορεία του δεν είναι γραμμική αλλά κυκλική σαν τον Ουροβόρο Όφι, σαν τον Δράκο που Τρώει την Ουρά του, έτσι κινείται η ενέργεια!

    Ολόκληρο το Παιχνίδι της Ζωής είναι βασισμένο επάνω στα δύο άκρα του Θετικού και Αρνητικού, του μαύρου και του άσπρου δηλαδή και επίσης επάνω στην ταλάντωση και Δόνηση.

    Μπορεί το σύμπαν να είναι εικονικό σαν ένα Matrix, όμως εμείς ως άνθρωποι υπάρχουμε! Υπάρχουμε διότι βρισκόμαστε κάτω από μια Αρχή. Τα πάντα βρίσκονται Υπό της Αρχής του Δημιουργού Θεού!

    Ο Ιησούς Χριστός κατανόησε αυτήν την αλήθεια! Δήλωσε ότι είναι Θεάνθρωπος κι ότι ο Πατέρας του είναι ο Θεός. Όλοι μας είμαστε Θεάνθρωποι λοιπόν, όλοι μας είμαστε ταυτόχρονα κι ο Θεός!

    Είπε επίσης ο Ιησούς ότι, αν κάνετε κάτι σε κάποιον συνάνθρωπό σας, τότε είναι σαν να το κάνετε σε μένα! Γνώριζε ότι όλοι μας είμαστε ο Ένας Δημιουργός!

    Μην σε προβληματίζει λοιπόν που αρχίζεις να ανακαλύπτεις ότι είσαι ο Αληθινός Θεός. Όλοι είμαστε με τον ίδιο τρόπο. Όπως με δημιουργείς Εσύ με την Παρατήρησή σου, έτσι σε δημιουργώ κι εγώ με τη δική μου Παρατήρηση. Σκέψου μόνο το πώς μπορείς να αξιοποιήσεις αυτή την γνώση. Οραματίσου και Υλοποίησε αυτά που επιθυμείς! Είσαι Θεός!

    Σύμβολα του Θεού είναι:
    1) Ο Καθρέπτης, που συμβολίζει το Φρακταλικό Σύμπαν.
    2) Ο Παντεπόπτης Οφθαλμός, που συμβολίζει ότι με την Παρατήρηση Δημιουργούνται τα πάντα.
    3) Η Ασπρόμαυρη Σκακιέρα, που συμβολίζει τα δύο άκρα, τα δύο αντίθετα, το Γιν και το Γιανγκ που χωρίς αυτά δεν θα υπήρχε το παιχνίδι της ζωής.
    4) Ο Κεραυνός, που συμβολίζει την δόνηση και την ταλάντωση που χαρακτηρίζουν το σύμπαν.
    5) Ο Κύβος, που συμβολίζει όλες τις πιθανές διαστάσεις και όλες τις πιθανές αλήθειες που μπορούν να συμβούν στο σύμπαν. Ο Κύβος είναι ολόκληρο το Μάτριξ, είναι ο ονειρόκοσμος που δημιουργείται από την παρατήρηση.

    Οι Πεφωτισμένοι χρησιμοποιούν τους παραπάνω συμβολισμούς, επειδή γνωρίζουν!
    Last edited by HOMegasDidaskalos; 09-01-2020 at 05:00. Reason: illuminati

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    19
    Φίλε συγνώμη και στο λέω με όλη μου την αγάπη..Τέτοιες μαλ...ιες διαβάζω και μετά λέω μιά χαρά είμαι...Δεν μπορεί ο εγκέφαλος μου να φτιάχνει τέτοιες παπ...ριες που διαβάζω..με συγχωρείς κ όλας αλλα όσα γράφεις μου φαίνονται αστεία.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Πώς πείθεις καποιον κοντινό σου να λάβει βοηθεια;
    By terpsis in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 173
    Last Post: 11-09-2018, 22:06
  2. Μία βοήθεια από κάποιον που θα καταλάβει και δε θα κρίνει
    By SeaGull in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 62
    Last Post: 05-03-2018, 03:50
  3. μια βοηθεια παρακαλω...
    By deleted-member-14-04-2016 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 32
    Last Post: 01-04-2016, 23:35
  4. παρακαλω βοηθεια!!:(
    By krowly in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 13-09-2013, 00:26
  5. Replies: 4
    Last Post: 08-04-2012, 14:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •