Είναι σωστό;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392

    Είναι σωστό;

    Καλησπέρα
    Παιδιά τη γνώμη έχετε για την "συγνώμη" στη βία; Δηλαδή είναι σωστό και νορμάλ να συγχωρείς τη βία όταν είναι κάτι που συνέβη πρώτη φορά; Είναι λογικό να δοθεί δεύτερη ευκαιρία;
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  2. #2
    george1520
    Guest
    Η ερώτηση σου είναι περίπλοκη. Τι εννοείς; Αν σε χαστουκισει κάποιος και ζητήσει συγνώμη;
    Αν σε βαράει συνέχεια και μετά ζητά συγνώμη;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Η ερώτηση σου είναι περίπλοκη. Τι εννοείς; Αν σε χαστουκισει κάποιος και ζητήσει συγνώμη;
    Αν σε βαράει συνέχεια και μετά ζητά συγνώμη;
    Δεν εννοώ να σε βαράει συνέχεια. Εννοώ να σε χαστουκισει ή πιο σωστά να σε χτυπήσει μια φορά πάνω στα νεύρα του, εν θερμό που λέμε.. Και ρωτάω αν είναι σωστό να δόσεις δεύτερη ευκαιρία,να συγχωρείς..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  4. #4
    george1520
    Guest
    Θεωρώ πως ένας άνθρωπος μπορεί να συγκρατήσει τα νεύρα του και να μη βαρέσει. Για μένα είναι ένα θέμα πολύ σοβαρό και δεν θα εδινα άλλη ευκαιρία..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Θεωρώ πως ένας άνθρωπος μπορεί να συγκρατήσει τα νεύρα του και να μη βαρέσει. Για μένα είναι ένα θέμα πολύ σοβαρό και δεν θα εδινα άλλη ευκαιρία..
    Δεν ξέρω αν όλοι μπορούν πάντα να συγκρατησουν τα νεύρα τους. Θα έπρεπε.. Αλλά δεν ξέρω αν όλοι τα καταφέρνουν..
    Σημασία έχει ότι δεν θα έδινες δεύτερη ευκαιρία..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Δυστυχως , η ευγενεια και η ανοχη , τη σημερον ημερα , εκλαμβανονται ως αδυναμια , και δεν αναφερομαι μονο στο ξυλο , στις παντοειδεις συναλλαγες αναφερομαι .....................παλια δεν ηταν ετσι ........... δεν κοιταγε ο ενας πως θα εκμεταλλευτει τον αλλον ..... αυτα συμβαινουν στην Ελλαδα ειδικα .........σε αλλες χωρες δεν ειναι ετσι ..... δεν ξερω , εχουμε απωθημενα απο την τουρκοκρατια και φερομαστε ετσι ? στην Ελβετια ( εχω ζησει στην Γενευη 9 χρονια , μικρος , πηγαινα νηπιαγωγ. / 3 ταξεις του δημοτικου εκει ) /Γερμανια , δεν σκεφτονται πως θα σε ριξουνε , και σε αλλες χωρες ..... ειδικα στην Ελβετια , εχω δει περιεργα πραματα , τις εφημεριδες , τις εχουν σενα κουτι, χωρις φυλαξη , παιρνεις την ημερ. εφημεριδα , και ΑΝ θελεις ριχνεις το αντιτιμο , δεν υπαρχει κανεις που να διανοηθει να μην το ριξει ......... στο σχολειο ( σε δημοσιο πηγαινα ) , οι δασκαλοι ειναι ευγενεστατοι ( σε καποια φαση , τελος του μαθηματος , διναν την εντολη ' ρελαξ , επρεπε να μην σκεφτομαστε τιποτα , και να χαλαρωσουμε ) αφου οταν ηρθα εδω , και πηγα σε Ελλ. σχολειο, ιδιωτικο, τις πρωτες μερες , γυρισα σπιτι, και εβαλα τα κλαματα .....τι εχεις παιδι μου, τι εχεις ? η δασκαλα μας μιλαει αποτομα, ειπα κλαιγοντας ( δεν μιλαγε αποτομα σε μενα , γενικα ετσι μιλαγε , μαθημενος ομως απο την Γενευη, μουκακοφανηκε ) πηγε ο πατερας μου στο σχολειο, και εβαλε τα πραματα στην θεση τους ........
    Last edited by Macgyver; 08-01-2020 at 08:49.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Δυστυχως , η ευγενεια και η ανοχη , τη σημερον ημερα , εκλαμβανονται ως αδυναμια , και δεν αναφερομαι μονο στο ξυλο , στις παντοειδεις συναλλαγες αναφερομαι .....................παλια δεν ηταν ετσι ........... δεν κοιταγε ο ενας πως θα εκμεταλλευτει τον αλλον ..... αυτα συμβαινουν στην Ελλαδα ειδικα .........σε αλλες χωρες δεν ειναι ετσι ..... δεν ξερω , εχουμε απωθημενα απο την τουρκοκρατια και φερομαστε ετσι ? στην Ελβετια ( εχω ζησει στην Γενευη 9 χρονια , μικρος , πηγαινα νηπιαγωγ. / 3 ταξεις του δημοτικου εκει ) /Γερμανια , δεν σκεφτονται πως θα σε ριξουνε , και σε αλλες χωρες ..... ειδικα στην Ελβετια , εχω δει περιεργα πραματα , τις εφημεριδες , τις εχουν σενα κουτι, χωρις φυλαξη , παιρνεις την ημερ. εφημεριδα , και ΑΝ θελεις ριχνεις το αντιτιμο , δεν υπαρχει κανεις που να διανοηθει να μην το ριξει ......... στο σχολειο ( σε δημοσιο πηγαινα ) , οι δασκαλοι ειναι ευγενεστατοι ( σε καποια φαση , τελος του μαθηματος , διναν την εντολη ' ρελαξ , επρεπε να μην σκεφτομαστε τιποτα , και να χαλαρωσουμε ) αφου οταν ηρθα εδω , και πηγα σε Ελλ. σχολειο, ιδιωτικο, τις πρωτες μερες , γυρισα σπιτι, και εβαλα τα κλαματα .....τι εχεις παιδι μου, τι εχεις ? η δασκαλα μας μιλαει αποτομα, ειπα κλαιγοντας ( δεν μιλαγε αποτομα σε μενα , γενικα ετσι μιλαγε , μαθημενος ομως απο την Γενευη, μουκακοφανηκε ) πηγε ο πατερας μου στο σχολειο, και εβαλε τα πραματα στην θεση τους ........
    Εμείς όμως, γενικά είναι χλωμό ν φτάσουμε στα επίπεδα του "ρελαξ". Είμαστε στα επίπεδα του "σκασε"..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Άντα_Στε87 View Post
    Δεν ξέρω αν όλοι μπορούν πάντα να συγκρατησουν τα νεύρα τους. Θα έπρεπε.. Αλλά δεν ξέρω αν όλοι τα καταφέρνουν..
    Σημασία έχει ότι δεν θα έδινες δεύτερη ευκαιρία..
    μιλαμε κυριολεκτικα για δευτερη ευκαιρια; η μπορει να ειναι και τριτη η τεταρτη;
    απ οτι λενε, πολυ σπανια αυτος που σηκωσε χερι δεν θα ξανασηκωσει.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Άντα_Στε87 View Post
    Εμείς όμως, γενικά είναι χλωμό ν φτάσουμε στα επίπεδα του "ρελαξ". Είμαστε στα επίπεδα του "σκασε"..
    Και εκει θα μεινουμε για πολυυυυυυυ καιρο ......

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    μιλαμε κυριολεκτικα για δευτερη ευκαιρια; η μπορει να ειναι και τριτη η τεταρτη;
    απ οτι λενε, πολυ σπανια αυτος που σηκωσε χερι δεν θα ξανασηκωσει.

    Πολυ σωστα , και θα σηκωσει χερι και στην γυναικα του , ο χειροδικων κατα συστημα ......

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    μιλαμε κυριολεκτικα για δευτερη ευκαιρια; η μπορει να ειναι και τριτη η τεταρτη;
    απ οτι λενε, πολυ σπανια αυτος που σηκωσε χερι δεν θα ξανασηκωσει.
    Κυριολεκτικά ήταν η πρώτη φορά στα 11 χρόνια..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Πολυ σωστα , και θα σηκωσει χερι και στην γυναικα του , ο χειροδικων κατα συστημα ......
    Γι αυτό άνοιξα το θέμα.. Συνήθως ακούγεται ότι αυτός που το κάνει μια φορά σίγουρα θα υπάρξει και επόμενη..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Άντα_Στε87 View Post
    Κυριολεκτικά ήταν η πρώτη φορά στα 11 χρόνια..
    11 χρονια ειναι πολλα, ωστε να ξερεις αν ειναι βιαιος καποιος. απο την αλλη μπορει τωρα να τουε στριψε η βιδα και να το επαναλαβει.
    θα ελεγα, αν αποφασισεις να δωσεις δευτερη ευκαιρια, να μην τον διευκολυνεις. να του δειξεις ποση βαρυτητα εχει για σενα η πραξη αυτη και ποσο ανησυχεις, στελνοντας τον πχ σε ψυχολογο να συζητησει την εκρηξη αυτη, η πηγαινοντας μαζι σε συμβουλο να συζητησετε πως και γιατι εγινε και πως θα ειστε σιγουροι οτι δεν θα επαναληφθει. αν το αφηνετε ετσι η αν χρειαζεται καποια σχετικη θεραπεια (πχ. διαχειρισης θυμου).

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    11 χρονια ειναι πολλα, ωστε να ξερεις αν ειναι βιαιος καποιος. απο την αλλη μπορει τωρα να τουε στριψε η βιδα και να το επαναλαβει.
    θα ελεγα, αν αποφασισεις να δωσεις δευτερη ευκαιρια, να μην τον διευκολυνεις. να του δειξεις ποση βαρυτητα εχει για σενα η πραξη αυτη και ποσο ανησυχεις, στελνοντας τον πχ σε ψυχολογο να συζητησει την εκρηξη αυτη, η πηγαινοντας μαζι σε συμβουλο να συζητησετε πως και γιατι εγινε και πως θα ειστε σιγουροι οτι δεν θα επαναληφθει. αν το αφηνετε ετσι η αν χρειαζεται καποια σχετικη θεραπεια (πχ. διαχειρισης θυμου).
    Ναι επειδή 11 χρόνια είναι πολλά και δεν έχει συμβεί ποτέ ξανά τέτοια συμπεριφορά.. Αυτό με έβαλε σε σκέψεις.. Κάποια στιγμή όλοι ξεσπαμε νομίζω.. Αλλά μπορεί και να του έστριψε η βίδα όπως λες..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  15. #15
    Καλησπέρα Άντα! Αν δεν κάνω λάθος έχεις αναφέρει και άλλα προβλήματα σε άλλο θέμα που είχες ανοίξει. Δηλαδή βάσιμες υποψίες εξωσυζυγικής σχέσης και παντελή έλλειψη επικοινωνίας. Και ο λόγος που μένεις σε αυτόν τον γάμο είναι μόνο τα παιδιά.
    Ε, λοιπόν κάνεις μεγάλο λάθος αν νομίζεις οτι τα παιδιά είναι εντάξει σε ένα περιβάλλον που νιώθουν τα αρνητικά συναισθήματα και την ψυχρότητα να περιβάλλουν την ατμόσφαιρα. Πόσο μάλλον να βλέπουν και βία... Δεν είμαι υπέρ των διαζυγίων αλλά νομίζω οτι είναι πολύ καλύτερη λύση για τα παιδιά από μιά τέτοια συμβίωση.
    Σου το τονίζω αυτό διότι γνωρίζω από την οικογένεια του άντρα μου που υπήρχε μια τέτοια συμβίωση και χωρίς κανένα περιστατικό βίας. Τρία παιδιά και τα τρία με ψυχολογικά προβλήματα σοβαρά. Ο άντρας μου έλεγε χαρακτηριστικά οτι όταν έμπαινε σπίτι ήταν σαν να μπαίνει σε τάφο ζωντανός. Υπήρχε ένα διάχυτο κλίμα ψυχρότητας και αντιπαράθεσης παρόλο που στην συμβίωση δεν υπήρχαν πρακτικά προβλήματα μεταξύ της πεθεράς μου και του πεθερού μου. Χώρια οτι θεώρησαν και οι δύο οτι έκαναν μεγάλη θυσία για τα παιδιά το οτι έμειναν μαζί, για την οποία θυσία τα παιδιά έπρεπε να χρωστούν ευγνωμοσύνη, ενώ αυτό το "σχήμα" ουσιαστικά τα κατέστρεψε.
    Δεν μπορώ να γνωρίζω αν ο άντρας σου θα σε ξαναχτυπήσει αλλά το μόνο που γνωρίζω σίγουρα είναι οτι μένοντας σε αυτόν τον γάμο καταστρέφεις την ψυχολογία των παιδιών σου που δεν φταίνε σε τίποτα να σε βλέπουν συνέχεια θλιμένη, απογοητευμένη, τσαντισμένη και δαρμένη.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. δεν ειναι σωστο που εφυγε ο griswol
    By pavlina in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 21
    Last Post: 28-03-2016, 15:34
  2. Το σωστο ειναι να βγαινουμε εξω
    By vasilis_90 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 14-08-2013, 12:01
  3. Replies: 13
    Last Post: 20-02-2012, 22:30
  4. Replies: 3
    Last Post: 31-07-2010, 21:39
  5. πιστευετε οτι ειναι σωστο να λεει παντα καποιος την αληθεια
    By hornet in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 63
    Last Post: 12-02-2010, 02:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •