Συναισθηματική στήριξη και περί ψυχής - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 30 of 30
  1. #16
    Μα δεν το λεω για κακο.Εγω πχ εχω υπαρξει μεγαλη ντραμααα κουιν.Παντα φερομουν σωστα ακομα και σε ατομα που ισως δεν το αξιζαν και για αρκετα χρονια απογοητευομουν απο τις φιλιες μου.Δε μπορει συνεχεια να απογοητευεσαι και να μην κανεις τιποτα λαθος.Εγω περιμενα παντα απο τους αλλους να κανουν κινηση να με προσεγγισουν,αναρωτιομουν συνεχεια τι σκεφτονται για μενα η αν με αποδεχονται κτλπ....εεε κατι εκανα λαθος.Οταν ελυσα το μεσα μου τοτε σταματησε κι απογοητευση και ειδα και τους αλλους για αυτο που ειναι.Απλα ανθρωποι.Με καποιους θα κανεις απλα παρεα,με αλλους θα νιωσεις πιο κοντα και θα ερθετε πιο κοντα.Δεν υπαρχει ο ιδανικος,τελειος φιλος.Κι εσυ γτ δυσκολευεσαι να αλλαξεις η το παιρνεις επιθετικα.Μονος σου ειπες πως οταν σταματας να δειχνεις ευαισθησια οι αλλοι ζοριζονται,τους πονα.Αρα οταν εσυ αλλαζεις συμπεριφορα αλλαζει και η σταση των αλλων απεναντι σου.Το κακο που ειναι σε αυτο?Δε θα γινεις κακος ανθρωπος επειδη θα βαζεις ορια στους αλλους.Εννοειται οτι ειναι η αποψη μου κι αν θες την πετας αλλα αυτη ειναι η αποψη μου.Οταν κατι επαναλαμβανεται καπου φταιμε με εναν τροπο κι εμεις.

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    14
    το κλαμα ειναι καλο να εκδηλώνεται,δείχνει ευαισθησία,και είναι αγχολυτικο.Πρεπει να έχεις αγχωτικρςδιαταραχες με παράπονο.τις είχα και γω ,παντως αν κατάλαβα καλά αποδέχεσαι ότι είσαι γκευ μπαινουν στη μέση τώρα και ψυχολογικά θέματα και θα χρειαστείς μια βοηθεια

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    122
    Quote Originally Posted by ΜικρηΟλλανδεζα View Post
    Μα δεν το λεω για κακο.Εγω πχ εχω υπαρξει μεγαλη ντραμααα κουιν.Παντα φερομουν σωστα ακομα και σε ατομα που ισως δεν το αξιζαν και για αρκετα χρονια απογοητευομουν απο τις φιλιες μου.Δε μπορει συνεχεια να απογοητευεσαι και να μην κανεις τιποτα λαθος.Εγω περιμενα παντα απο τους αλλους να κανουν κινηση να με προσεγγισουν,αναρωτιομουν συνεχεια τι σκεφτονται για μενα η αν με αποδεχονται κτλπ....εεε κατι εκανα λαθος.Οταν ελυσα το μεσα μου τοτε σταματησε κι απογοητευση και ειδα και τους αλλους για αυτο που ειναι.Απλα ανθρωποι.Με καποιους θα κανεις απλα παρεα,με αλλους θα νιωσεις πιο κοντα και θα ερθετε πιο κοντα.Δεν υπαρχει ο ιδανικος,τελειος φιλος.Κι εσυ γτ δυσκολευεσαι να αλλαξεις η το παιρνεις επιθετικα.Μονος σου ειπες πως οταν σταματας να δειχνεις ευαισθησια οι αλλοι ζοριζονται,τους πονα.Αρα οταν εσυ αλλαζεις συμπεριφορα αλλαζει και η σταση των αλλων απεναντι σου.Το κακο που ειναι σε αυτο?Δε θα γινεις κακος ανθρωπος επειδη θα βαζεις ορια στους αλλους.Εννοειται οτι ειναι η αποψη μου κι αν θες την πετας αλλα αυτη ειναι η αποψη μου.Οταν κατι επαναλαμβανεται καπου φταιμε με εναν τροπο κι εμεις.
    Δεν ανέφερα πουθενά για κακό. Είπα απλά σεβαστή η άποψή σου και ότι δεν ισχύει. Απλά θα ψάξω άτομα που να έχουν κάποια κοινά.. Με άτομα που δεν έχουν κοινά ή άλλα δεν θα καταλήξει καλά.

    Τέλος πάντων.

    Quote Originally Posted by opert View Post
    το κλαμα ειναι καλο να εκδηλώνεται,δείχνει ευαισθησία,και είναι αγχολυτικο.Πρεπει να έχεις αγχωτικρςδιαταραχες με παράπονο.τις είχα και γω ,παντως αν κατάλαβα καλά αποδέχεσαι ότι είσαι γκευ μπαινουν στη μέση τώρα και ψυχολογικά θέματα και θα χρειαστείς μια βοηθεια
    Δεν ανέφερα πουθενά ότι είμαι γκέι και ούτε αποδέχτηκα. Είμαι straight. Το πρόβλημα το έχουν άτομα που βάζουν ταμπέλες.

    Και να διαβάζεις καλά πριν γράψεις κάτι.

  4. #19
    Ναι εννοειται ειναι καλυτερα να κοιτας για ανθρωπους που θα εχετε κοινα ενδιαφεροντα θα ελεγα.Απο κει και περα εσυ οφειλεις στον εαυτο σου να μην δινεις αξια κ να μην επηρεαζεσαι απο γνωμες ανθρωπων που δεν εκτιμας.Δλδ οτι "ταμπελα" και να σου βαλουν ειναι δικη σου δουλεια να μην σε νοιαζει.Αν εμενα πχ με χαρακτηρισει ο ταδε που δεν εκτιμω,δεν υπολογιζω εεε δεν θα κατσω να σκασω.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by DragonHeart View Post
    Καλημέρα...χρόνια πολλά και καλή χρονια

    Έχετε να μου δώσετε συμβουλές; Εσείς τι κάνετε όταν δεν έχετε στήριξη;

    Δυστυχώς δεν έχω φίλους που να έχουν την δυνατότητα να μου προσφέρουν στήριξη... και να κλαίω κιόλας.....
    Καλη χρονια και σεσενα ......... καταρχην , δεν ειναι κακο να κλαιει καποιος , αντιθετως ειναι ενα ειδος ξεσπασματος ..... αυτο που αναφερεις για φιλους , σαν μεγαλυτερος σας , εχω να πω οτι δεν ειναι ωραιο να φορτωνεις τα προβληματα σου στους αλλους ( δεν ξερω αν το κανεις εσυ ) , ο καθεις εχει τα δικα του προβληματα ............αν πραματι εχεις ενσυναισθηση, εχεις ενα πολυ καλο εφοδιο για την ζωη σου , τις σχεσεις σου γενικως .......
    οταν δεν εχω στηριξη, που ειναι συνηθες , αλλωστε μονοι ερχομαστε σε αυτο τον κοσμο, και μονοι φευγουμε ....... αυτο που κανω λοιπον , ειναι οτι εχω παντα κατα νου οτι , το παρον και συνεπως η ζωη ειναι λιγακι απογοητευτικα , οχι , δεν ειμαι πεσσιμιστης , ρεαλιστης ειμαι, και πολυ θετικος απο παιδακι , αφου ιδιαις δυναμεις ξεπερασα την πολυχρονη κτθλψη μου ....... αμα εχεις στοχο 10 πραματα , και πετυχεις τα 5-6 , να θεωρεις οτι τα καταφερες περιφημα ........... οι πολλες προσδοκιες απ την ζωη , ειναι η καλυτερη συνταγη για να αισθανεσαι δυστυχης ....... ο,τι ερθει, καλοδεχουμενο, αυτη ειναι η φιλοσοφια μου ......
    αφου ξυπνας με κακη διαθεση ειναι ενδειξη οτι ειτε το προβλημα σου σεχει κατακλυσει/κατακυριευσει , ειτε συμβαινει κατι αλλο, και τα βλεπεις μαυρα .......
    εχω ενα φιλο, 40 χρονια τωρα , που θα του εκμυστηρευτω τι με απασχολει, προσεχοντας να μην τον κουρασω ......τα τελευταια 3 χρονια ομως , καταλαβαινω οτι εχει προσωπικα προβληματα ,και αποφευγω να του λεω τα δικα μου .... ετσι ειναι οι φιλιες , δουναι και λαβειν .......

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    122
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Καλη χρονια και σεσενα ......... καταρχην , δεν ειναι κακο να κλαιει καποιος , αντιθετως ειναι ενα ειδος ξεσπασματος ..... αυτο που αναφερεις για φιλους , σαν μεγαλυτερος σας , εχω να πω οτι δεν ειναι ωραιο να φορτωνεις τα προβληματα σου στους αλλους ( δεν ξερω αν το κανεις εσυ ) , ο καθεις εχει τα δικα του προβληματα ............αν πραματι εχεις ενσυναισθηση, εχεις ενα πολυ καλο εφοδιο για την ζωη σου , τις σχεσεις σου γενικως .......
    οταν δεν εχω στηριξη, που ειναι συνηθες , αλλωστε μονοι ερχομαστε σε αυτο τον κοσμο, και μονοι φευγουμε ....... αυτο που κανω λοιπον , ειναι οτι εχω παντα κατα νου οτι , το παρον και συνεπως η ζωη ειναι λιγακι απογοητευτικα , οχι , δεν ειμαι πεσσιμιστης , ρεαλιστης ειμαι, και πολυ θετικος απο παιδακι , αφου ιδιαις δυναμεις ξεπερασα την πολυχρονη κτθλψη μου ....... αμα εχεις στοχο 10 πραματα , και πετυχεις τα 5-6 , να θεωρεις οτι τα καταφερες περιφημα ........... οι πολλες προσδοκιες απ την ζωη , ειναι η καλυτερη συνταγη για να αισθανεσαι δυστυχης ....... ο,τι ερθει, καλοδεχουμενο, αυτη ειναι η φιλοσοφια μου ......
    αφου ξυπνας με κακη διαθεση ειναι ενδειξη οτι ειτε το προβλημα σου σεχει κατακλυσει/κατακυριευσει , ειτε συμβαινει κατι αλλο, και τα βλεπεις μαυρα .......
    εχω ενα φιλο, 40 χρονια τωρα , που θα του εκμυστηρευτω τι με απασχολει, προσεχοντας να μην τον κουρασω ......τα τελευταια 3 χρονια ομως , καταλαβαινω οτι εχει προσωπικα προβληματα ,και αποφευγω να του λεω τα δικα μου .... ετσι ειναι οι φιλιες , δουναι και λαβειν .......
    Δεν φορτώνω τα προβλήματά μου σε άλλους γιατί όπως λες κάποια στιγμή θα κουραστεί ο άλλος. Εγώ φυσικά κρατάω μέσα μου όμως πάντα βοηθάω και δείχνω κατανόηση στους άλλους όταν μου λένε τα δικά τους και στηρίζω...Βέβαια κάποια πράγματα στη στήριξη δεν γίνονται και εξαρτάται από το άτομο. Απλώς μερικές φορές όταν μου λένε τι κάνεις πώς είσαι; Αυτές οι ερωτήσεις με ζορίζουν και με πιέζουν και μπορεί να κλάψω μέσα μου. Γιατί είμαι άτομο που δεν λέει ψέμματα και ότι λέω το κάνω..

    Αυτό ισχύει που λες για το μόνοι... :/ Δυστυχώς το μυαλό μου δουλεύει συνεχώς και αναλύει πολύ κάποια πράγματα..το παλεύω και προσπαθώ να βρω τρόπο να μην μου γίνεται με το να απασχολούμαι με διάφορες δραστηριότητες. Επίσης είμαι ρεαλιστής αλλά δυστυχώς οι άλλοι δεν τους αρέσει να ακούνε και ζουν στην ψευδαίσθηση και με λένε ότι είμαι δραματικός και αρνητικός ότι τα βλέπω όλα μαύρα. Μόνος μου ξεπέρασα και ξεπερνάω τα προβλήματα και την κατάθλιψη που ήρθε αρκετές φορές...

    Έχω κάποιους στόχους όμως δυστυχώς δεν γίνονται... Οι πολλές προσδοκίες δεν ξέρω αν είναι αλλά εγώ πάντως ψάχνω έναν αληθινό αδερφό φίλο που να περνάμε καμιά φορά μαζί στιγμές και που να παρέχει πραγματική συναισθηματική στήριξη.. όχι δεν λέω να κάνει τα ίδια που κάνω και εγώ αλλά ρε συ στήριξη κανονική... αλλά αυτό φυσικά μόνο στα όνειρα γίνονται :'(

    Η κακή διάθεση έρχεται γιατί πολλές φορές βλέπω ανθρώπους να με κοροιδεύουν.. Τα λόγια τους δεν ταιριάζουν με τις πράξεις και μου τη σπάει απίστευτα και είναι και άλλα πράγματα. Επίσης γιατί δεν παρέχουν συναισθηματική στήριξη και σε κοιτάνε λες και είσαι άγαλμα ή λένε λόγια... Αν ενδιαφέρονται πραγματικά θα κάνουν πράγματα για να νιώσει καλύτερα ο άλλος που πονά..

    Αρκετές φορές όταν βγαίνω με κάποιους νιώθω μόνος και ότι πάντοτε παίρνουν και δεν δίνουν... πιστεύω έχω κάνει πάρα πολλές προσπάθειες και έδειχνα καλοσύνη και κατανόηση... εδώ μια φορά μια φίλη έκλαιγε και την αγκάλιασα και ηρέμησε.. δυστυχώς δεν μιλάμε πια..

    Τι να πεις....μακάρι να έβαζαν μυαλό και να καταλάβαιναν και να μην σκέφτοναι μόνο τον εαυτό τους...

    Τη πραγματική έννοια του φίλου δυστυχώς δεν την ξέρουν και νομίζουν ότι ξέρουν.. Εκτός και αν είμαι εγώ διαφορετικός που τα πάντα σκέφτομαι βαθιά και βλέπω τη ζωή με άλλο μάτι.. Δεν ξέρω πάντως το σίγουρο είναι ότι αρκετοί άνθρωποι αναρωτήθηκαν γιατί να έχω τέτοιο μυαλό σε τέτοια ηλικία που είμαι..

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by DragonHeart View Post
    Έχετε να μου δώσετε συμβουλές; Εσείς τι κάνετε όταν δεν έχετε στήριξη;
    Πολύ φοβάμαι πως δεν έχω κάποια συμβουλή πάνω σ' αυτό. Δεν έχω ποτέ στήριξη σε κάτι και έχω μάθει από μικρός να παλεύω μόνος μου.

    Εσύ τι είδους προβλήματα έχεις;

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    122
    Quote Originally Posted by Vox View Post
    Πολύ φοβάμαι πως δεν έχω κάποια συμβουλή πάνω σ' αυτό. Δεν έχω ποτέ στήριξη σε κάτι και έχω μάθει από μικρός να παλεύω μόνος μου.

    Εσύ τι είδους προβλήματα έχεις;
    Δεν πειράζει.. Δυστυχώς και εγώ έχω μάθει να παλεύω μόνος...

    Δεν έχω κανένα πρόβλημα απλώς έχει δημιουργηθεί ένα θέλω ή μια ανάγκη για συναισθηματική στήριξη που είναι δύσκολο να το πω. Όταν κάποιος δεν είναι καλά, θέλει μια αγκαλιά που κρατά και να πει όλα θα πάνε καλά ή κάτι τέτοιο.. δεν ξέρω πως να το εξηγήσω γιατί μου είναι πολύ δύσκολο να τα πω αυτά από τη στιγμή που με σχολίασαν για αυτό :(

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    όταν δείχνεις στον άλλον την εικόνα του απελπισμένου, του μοναχικου που ψάχνει κάποιον που θα του δίνει συναισθηματική στήριξη, του χτυπάει το καμπανάκι του "κολιτσιδα" και κρατάει απόσταση και αποστασιοποίηση, έτσι δείχνουν λίγο ψυχροί και αδιάφοροι. Όπως σου είπαν και άλλοι, οι άνθρωποι γενικώς σου δείχνουν αυτό που τους προκαλείς να δείξουν.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    122
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    όταν δείχνεις στον άλλον την εικόνα του απελπισμένου, του μοναχικου που ψάχνει κάποιον που θα του δίνει συναισθηματική στήριξη, του χτυπάει το καμπανάκι του "κολιτσιδα" και κρατάει απόσταση και αποστασιοποίηση, έτσι δείχνουν λίγο ψυχροί και αδιάφοροι. Όπως σου είπαν και άλλοι, οι άνθρωποι γενικώς σου δείχνουν αυτό που τους προκαλείς να δείξουν.
    Δεν δείχνω αφού τα κρύβω. Είμαι σοβαρός. Και επιπλέον τις περισσότερες φορές οι άλλοι στέλνουν και εγώ λίγο προσπαθώ να αποφεύγω να στέλνω για πολλούς λόγους. Όταν όμως μου έρχονται αυτοί για βοήθεια καλά είναι από τη στιγμή που τους δείχνω κατανόηση και στήριξη;

    Το αστείο είναι ότι αν κάνω και εγώ ακριβώς τα ίδια που κάνουν, τους ζορίζει σίγουρα.. Πχ έχω έναν που το είχα κάνει και μου είχε πει ότι δεν με γνωρίζει και ότι είμαι άλλος. Εμ βέβαια η υπερβολική καλοσύνη γεννά αχάριστους τι να πεις...

    Οι άνθρωποι ξέρουν να παίρνουν μόνο αλλά αν χρειαστείς κάτι δεν είναι εκεί. Εγώ σε καμία περίπτωση δεν κολλάω. Εδώ μου λέει ένας και του έχω πει ότι δεν μπορεί να βοηθήσει και ότι δεν έχω συναισθηματική στήριξη από τον τάδε και τον ζόρισε επειδή του είπα ότι πρέπει να τα πάθει και ο ίδιος για να καταλάβει.

    Τέλος πάντων δεν κολλάω και ούτε πρόκειται να το κάνω. Οι πραγματικοί άνθρωποι θα εκτιμήσουν αυτά που κάνουμε και θα βοηθήσουν επειδή ενδιαφέρονται...οι αχάριστοι θα ζορίζονται και θα παραπονιούνται ή θα κάνουν τους αδιάφορους.

    Όπως και να έχει για να βοηθήσει κάποιος πραγματικά θα ήταν καλύτερο να έχουν ενσυναίσθηση και όχι απλά να ακούνε και αν ακούνε πραγματικά..

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by DragonHeart View Post
    Δεν φορτώνω τα προβλήματά μου σε άλλους γιατί όπως λες κάποια στιγμή θα κουραστεί ο άλλος. Επίσης είμαι ρεαλιστής αλλά δυστυχώς οι άλλοι δεν τους αρέσει να ακούνε και ζουν στην ψευδαίσθηση και με λένε ότι είμαι δραματικός και αρνητικός ότι τα βλέπω όλα μαύρα. Μόνος μου ξεπέρασα και ξεπερνάω τα προβλήματα και την κατάθλιψη που ήρθε αρκετές φορές...


    Η κακή διάθεση έρχεται γιατί πολλές φορές βλέπω ανθρώπους να με κοροιδεύουν.. Τα λόγια τους δεν ταιριάζουν με τις πράξεις και μου τη σπάει απίστευτα και είναι και άλλα πράγματα. Επίσης γιατί δεν παρέχουν συναισθηματική στήριξη και σε κοιτάνε λες και είσαι άγαλμα ή λένε λόγια... Αν ενδιαφέρονται πραγματικά θα κάνουν πράγματα για να νιώσει καλύτερα ο άλλος που πονά..
    Αρκετές φορές όταν βγαίνω με κάποιους νιώθω μόνος και ότι πάντοτε παίρνουν και δεν δίνουν...
    Τη πραγματική έννοια του φίλου δυστυχώς δεν την ξέρουν και νομίζουν ότι ξέρουν.. Εκτός και αν είμαι εγώ διαφορετικός που τα πάντα σκέφτομαι βαθιά και βλέπω τη ζωή με άλλο μάτι.. Δεν ξέρω πάντως το σίγουρο είναι ότι αρκετοί άνθρωποι αναρωτήθηκαν γιατί να έχω τέτοιο μυαλό σε τέτοια ηλικία που είμαι..
    Μου δινεις την εντυπωση οτι οντως εισαι διαφορετικος, εχω ακουσει τα ιδια ακριβως πραματα απο αλλο μελος ......... αυτη την κοροιδια , που δεν υπηρχε οταν ημουν στην ηλικια σου , την θεωρω απανθρωπη , κι ομως φαινεται οτι υπαρχει ....... θα προτεινα να μην εξαρτασαι, οσο μπορεις φυσικα , απο την γνωμη των αλλων , πραμα δυσκολο φυσικα σε αυτην την ηλικια ........... αυτο σου κανει ολο το κακο.....αφου ξεπερασες λες την κτθλψη , εισαι δυνατος ..... μην βασιζεσαι και πολυ στους ανθρωπους , ο καθεις κοιταει τον εαυτο του , ετσι ειναι δυστυχως , αν δεν κοιταξεις εσυ τον εαυτο σου, δεν θα το κανει αλλος για σενα .....
    ζητας φυσιολογικα πραματα , μια στηριξη, που κι εγω την θελω , και ολοι μας , ειναι ανθρωπινο το αιτημα σου , ισως δεν εχεις βρει τον καταλληλο ανθρωπο, γυναικα μαλλον θα σου δωσει αυτο που ζητας, αλλα γιατι οχι, και αντρας ισως.......
    υπαρχουν πολλοι και πολλες εκει εξω σαν εσενα , δεν εισαι μονος ...
    Last edited by Macgyver; 12-01-2020 at 06:04.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by DragonHeart View Post
    .. Δυστυχώς και εγώ έχω μάθει να παλεύω μόνος...
    :(
    Τωρα λες το δυστυχως , οταν βγεις στην σκληρη μαχη αυτου που λεγεται ζωη , θα σου βγει σε καλο αυτο , θα ξερεις ηδη πως ειναι να μαχεσαι, γιατι κι η ζωη ολη, μια μαχη ειναι .....

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    122
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Μου δινεις την εντυπωση οτι οντως εισαι διαφορετικος, εχω ακουσει τα ιδια ακριβως πραματα απο αλλο μελος ......... αυτη την κοροιδια , που δεν υπηρχε οταν ημουν στην ηλικια σου , την θεωρω απανθρωπη , κι ομως φαινεται οτι υπαρχει ....... θα προτεινα να μην εξαρτασαι, οσο μπορεις φυσικα , απο την γνωμη των αλλων , πραμα δυσκολο φυσικα σε αυτην την ηλικια ........... αυτο σου κανει ολο το κακο.....αφου ξεπερασες λες την κτθλψη , εισαι δυνατος ..... μην βασιζεσαι και πολυ στους ανθρωπους , ο καθεις κοιταει τον εαυτο του , ετσι ειναι δυστυχως , αν δεν κοιταξεις εσυ τον εαυτο σου, δεν θα το κανει αλλος για σενα .....
    ζητας φυσιολογικα πραματα , μια στηριξη, που κι εγω την θελω , και ολοι μας , ειναι ανθρωπινο το αιτημα σου , ισως δεν εχεις βρει τον καταλληλο ανθρωπο, γυναικα μαλλον θα σου δωσει αυτο που ζητας, αλλα γιατι οχι, και αντρας ισως.......
    υπαρχουν πολλοι και πολλες εκει εξω σαν εσενα , δεν εισαι μονος ...

    Τωρα λες το δυστυχως , οταν βγεις στην σκληρη μαχη αυτου που λεγεται ζωη , θα σου βγει σε καλο αυτο , θα ξερεις ηδη πως ειναι να μαχεσαι, γιατι κι η ζωη ολη, μια μαχη ειναι .....
    Παλιότερα δεν νομίζω να υπήρχε σε μεγάλο βαθμό αυτή η κατάσταση και ήταν διαφορετικά τα πράγματα αλλά όπως και να έχει δυστυχώς έτσι έχει καταλήξει ο κόσμος.

    Δεν εξαρτόμαι και ούτε θα το κάνω εξάλλου τόσο καιρό το παλεύω... για τη γνώμη τώρα λίγο με θλίβει ειδικά αν είναι από τους κοντινούς ανθρώπους αλλά θα προσπαθήσω να μην το αφήνω να με χαλάει.. Εγώ κοιτάω και τον εαυτό μου και τους άλλους. Οι άλλοι είναι που κοιτάνε τον εαυτό τους μόνο...μετά όμως να μην ζητάνε τα ρέστα.

    Δεν θα διαφωνήσω με την γυναίκα που λες γιατί και οι περισσότεροι το λένε αυτό όμως..η αγκαλιά σε σχέση με τον άντρα είναι διαφορετική η αίσθηση από την γυναίκα. Ειδικά αν είναι από πολύ καλό πραγματικό φίλο. Αυτά που λέω δεν σημαίνει ότι δεν θα δεχτώ και από τη γυναίκα απλά αυτό που είπα πριν..η αίσθηση.

    Είναι πραγματικά μεγάλο κρίμα που δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην μπορεί να σε καταλάβει, να δει τα μάτια σου, την ψυχή σου που κλαίει και να αγκαλιάσει όλη την ψυχή και να σου πει... Εγώ είμαι εδώ φίλε μου μην στεναχωριέσαι όλα καλά θα πάνε στο υπόσχομαι.. ή κάτι τέτοιο.. Κάτι τέτοιο μπορεί να σου γεμίσει χαρά και να αλλάξει το κόσμο... Ακόμα και να μην διαρκεί αυτό το συναίσθημα, σίγουρα είναι κάτι που θα αλλάξει.

    Σε όσα άτομα ανέφερα που ζητούσα και την γνώμη, ήταν κάπως αρνητικοί με αυτά που είπα.. Ότι αυτά που ζητάω θα το πάρω από τη γυναίκα..

    Εμένα δεν με ενδιαφέρει τόσο η γυναίκα γιατί μπορώ να ζήσω μόνος. Θέλω να πω δεν τρελαίνομαι τόσο όπως οι άλλοι. Εγώ απλά θέλω έναν άνθρωπο με αδελφική βαθιά σχέση και τίποτα άλλο και έστω έναν θα είμαι χαρούμενος για την υπόλοιπη ζωή μου..

    Πράγματι κάθε φορά που γράφω ή λέω τέτοια είναι μέσα από τη ψυχή που πονά..

    Καλά θα ήταν να περνούσαμε και στιγμές μαζί όπως ταξίδια, παραλία να συζητάμε θέματα κτλ κτλ.

    Τέλος πάντων...θα ήθελα να σε ευχαριστήσω για αυτό που κάνεις... Με βοηθάνε πολύ αυτά που γράφεις έστω και σαν παρηγοριά..

    Ευχαριστώ και όλους τους άλλους..

    Εύχομαι να είστε όλοι καλά και όσοι δεν βρήκαν, να έρθει κάποια στιγμή ένας άνθρωπος να σας αγαπήσει..

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by DragonHeart View Post
    Δυστυχώς και εγώ έχω μάθει να παλεύω μόνος...
    Γιατί δυστυχώς; Αυτό είναι από τα πολυτιμότερα εφόδια που μπορείς να έχεις στη ζωή σου.

    Quote Originally Posted by DragonHeart View Post
    Δεν έχω κανένα πρόβλημα απλώς έχει δημιουργηθεί ένα θέλω ή μια ανάγκη για συναισθηματική στήριξη που είναι δύσκολο να το πω. Όταν κάποιος δεν είναι καλά, θέλει μια αγκαλιά που κρατά και να πει όλα θα πάνε καλά ή κάτι τέτοιο..
    Καταλαβαίνω τι λες μέσες-άκρες. Απλά δε βλέπω πώς ανακύπτει μια τέτοια ανάγκη όταν δεν υπάρχουν προβλήματα. Μιλάς όμως για «κάποιον» που μερικές φορές «δεν είναι καλά» ...

    Quote Originally Posted by DragonHeart View Post
    δεν ξέρω πως να το εξηγήσω γιατί μου είναι πολύ δύσκολο να τα πω αυτά από τη στιγμή που με σχολίασαν για αυτό :(
    Δεν πρέπει να αποδίδεις συναισθηματικό βάρος σε ό,τι διαβάζεις. Πρόκειται για δημόσια συζήτηση και ο καθένας είναι ελεύθερος να εκφραστεί όπως θέλει (εντός των ορίων που θέτουν οι κανόνες λειτουργίας του φόρουμ βέβαια) με βάση το τι καταλαβαίνει μέσα από το γραπτό λόγο.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    122
    Quote Originally Posted by Vox View Post
    Γιατί δυστυχώς; Αυτό είναι από τα πολυτιμότερα εφόδια που μπορείς να έχεις στη ζωή σου.

    Καταλαβαίνω τι λες μέσες-άκρες. Απλά δε βλέπω πώς ανακύπτει μια τέτοια ανάγκη όταν δεν υπάρχουν προβλήματα. Μιλάς όμως για «κάποιον» που μερικές φορές «δεν είναι καλά» ...

    Δεν πρέπει να αποδίδεις συναισθηματικό βάρος σε ό,τι διαβάζεις. Πρόκειται για δημόσια συζήτηση και ο καθένας είναι ελεύθερος να εκφραστεί όπως θέλει (εντός των ορίων που θέτουν οι κανόνες λειτουργίας του φόρουμ βέβαια) με βάση το τι καταλαβαίνει μέσα από το γραπτό λόγο.
    Δεν διαφωνώ με αυτά που λες. Απλά ''κουράστηκα''...θέλω πως να το πω ένα διάλειμμα.. Θέλω έστω και μια μέρα να χαρώ πραγματικά! Από μικρός που είμαι μέχρι τώρα δεν έχω βρει ποτέ μια πραγματική μέρα ηρεμίας και χαράς..

    Τώρα για το δεύτερο που λες. Αναφερόμουν με την έννοια ότι όταν πχ λες σε κάποιον πώς είσαι και ο άλλος σε λέει καλά ενώ φαίνεται στα μάτια του ή ακόμα και να πει όχι δεν είναι καλά...να μην χρειαστείς να μιλήσει για τα προβλήματα αλλά στήριξη πραγματική;

    Όταν με ρωτάνε ας πούμε δεν θέλω να λέω τα προβλήματα κάθε φορά γιατί ξέρω ότι πλέον με τέτοιο κόσμο που έχουμε, τους καταντάει σπαστικό και κουραστικό..

    Αυτό που θέλω είναι να προσέξουν πραγματικά και να δουν! Πώς γίνεται κάποια άτομα που υποτίθεται με ξέρουν πολύ αρκετό χρόνο να μην το καταλαβαίνουν; Νομίζω απλά νοιάζονται για τον εαυτό τους! Και δεν μιλάω μόνο για μένα αλλά γενικώς..

    Έχω κουραστεί να επενδύω το χρόνο, κόπο, τη ψυχή μου με το να προσπαθώ να κάνω μια φιλική σχέση ή οποιαδήποτε τέλος πάντων και στο τέλος να βγαίνουν χαζοί;

    Αυτό που λένε.. η καλοσύνη γεννά αχάριστους!

    Λοιπόν δεν ψάχνω άτομα που να με γεμίσουν ή να βασίζομαι πάνω σε αυτούς για χαρά κτλ. Απλά θέλω αυτό που είπα ένα διάλειμμα.

    Όσο για τελευταίο που είπες αναφερόμουν στη ζωή και όχι στο φόρουμ...

    Πραγματικά δεν ξέρω πια. Κάποιος άνθρωπος όταν αγαπάει μόνο τον εαυτό του και κοιτάει να χρησιμοποιήσει άλλους λέγεται τοξικός και ναρκισσιστής. Μέχρι στιγμής δεν έχω γνωρίσει έναν πραγματικό άνθρωπο!

    Εγώ θα συνεχίσω όσο μπορώ μέχρι να αντέξω. Από κει και πέρα ότι γίνει. Θα βρω δεν θα βρω; Θα πάει καλά η ζωή για μένα; Θα φανεί.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΡΟΣ ΨΥΧΟΛΟΓΟΥΣ ΠΕΡΙ ΨΥΧΗΣ
    By Γρηγορης Ιν in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 125
    Last Post: 29-10-2019, 08:41
  2. ΑΜΕΣΗ ΣΤΗΡΙΞΗ
    By fighter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 31-07-2016, 11:59
  3. στηριξη κ συμβουλες
    By tami in forum Παχυσαρκία
    Replies: 103
    Last Post: 24-08-2014, 23:08
  4. ψυχολογική στήριξη?
    By leka in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 24-03-2007, 18:55
  5. Χρειάζομαι τη στήριξή σας
    By lady in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 29-12-2005, 13:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •