Sos,τι είναι αυτό;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Antonis8
    Guest

    Sos,τι είναι αυτό;

    Μπηκα στο μπανιο και είδα αυτο
    https://imgur.com/a/3nO5PIv (το ποδι μου)

    Χθες θυμάμαι να χτυπαω καπου αλλά δεν θυμάμαι αν ήταν το συγκεκριμένο σημείο. Oταν έκανα ντους χθες,είχα δει ένα μικρό μελανo σημαδακι. Σήμερα εχει μεγαλώσει και έχει γίνει κοκκινη βουλα. Δεν με ποναει. Παιζει να είναι θρομβος; Δεν είναι περίεργο που δεν με ποναει; Αν ήταν χτυπημα δεν θα πονουσε;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Καλησπέρα Αντώνη αυτό θρόμβος δεν είναι με τίποτα.Ο θρόμβος φαίνεται στην φλέβα σαν καρουμπαλο και είναι έντονο μωβ.Μπορει να είναι κάποιο γδαρσιμο που πιθανότατα δεν κατάλαβες η όντως κάποιο χτύπημα.Εγω κάθε μέρα βρίσκω τέτοια στα πόδια μου σε άσχετα σημεία και πάντα αναρωτιέμαι πώς τα απέκτησα

  3. #3
    Antonis8
    Guest
    Κι εγω καποιες φορες χτυπαω και δεν το θυμάμαι μετά, αλλά μου κανει εντύπωση που χθες ήταν μικρότερο και σήμερα ξαφνικά κοκκινησε και μεγαλωσε. Αν συνεχισει θα πάω να το δει ο γιατρός.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Αξιζει τον τιτλο σος μια κοκκινιλα στο ποδι; Απο τριβη με το παπουτσι ειναι.

  5. #5
    Antonis8
    Guest
    Δεν είναι κόκκινο φιλε, δεν είναι καλός ο φωτισμος, είναι μωβ σχεδον. Χθες ήταν μικρό σημάδι μπλε, σαν μικρό χτυπημα, τώρα επεκτάθηκε, μεγαλωσε και έγινε κόκκινο σχεδόν.

    Εβαλα sos γιατί αγχωθηκα. Και ήμουν μια χαρά σήμερα, περπατησα κιόλας χωρις προβλημα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Δεν είναι κόκκινο φιλε, δεν είναι καλός ο φωτισμος, είναι μωβ σχεδον. Χθες ήταν μικρό σημάδι μπλε, σαν μικρό χτυπημα, τώρα επεκτάθηκε, μεγαλωσε και έγινε κόκκινο σχεδόν.

    Εβαλα sos γιατί αγχωθηκα. Και ήμουν μια χαρά σήμερα, περπατησα κιόλας χωρις προβλημα.
    Ένας θρόμβος είναι καρούμπαλο.Αυτο φαίνεται επιφανειακό..Οταν το ακουμπάς πως το αισθάνεσαι ?

  7. #7
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Gia66 View Post
    Ένας θρόμβος είναι καρούμπαλο.Αυτο φαίνεται επιφανειακό..Οταν το ακουμπάς πως το αισθάνεσαι ?
    Δεν είναι φουσκωμενο ή πρησμενο. Σκέφτομαι μηπως είναι ένα μικρό αιματωμα απο χτυπημα, αλλά δεν θα πονουσα αν ήταν χτυπημα; Αν δεν είναι ούτε χτυπημα,τότε τι είναι; Χθες ήταν μικρό, σήμερα μεγαλωσε.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Δεν είναι φουσκωμενο ή πρησμενο. Σκέφτομαι μηπως είναι ένα μικρό αιματωμα απο χτυπημα, αλλά δεν θα πονουσα αν ήταν χτυπημα; Αν δεν είναι ούτε χτυπημα,τότε τι είναι; Χθες ήταν μικρό, σήμερα μεγαλωσε.
    Το αιμάτωμα συνήθως συνοδεύεται από οίδημα.Εγω οίδημα δεν βλέπω..δες το και αύριο αν και 100% δεν είναι απολύτως τίποτα

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ναι αυτο το παθαινα συχνα παλιοτερα να τη μπουμπουνιζω οπου βρω μη βιαζεστε οταν περπατατε

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Αγχώνεστε με κατι σαχλαμάρες.Δε χρειάζεται ολα τα σημάδια πανω μας να εχουν πονο.Εννοειται οτι δεν είναι κατι εχω βγάλει δεκαδες τέτοια ειδικα μετα από ξύσιμο
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  11. #11
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Καλημέρα Αντώνη και καλή χρονιά..
    Και εγώ θεωρώ ότι δεν κάτι σοβαρό και οπωσδήποτε δεν είναι θρομβος.
    Το πιο πιθανό είναι να χτύπησες καπου και να μην το θυμάσαι. Όπως επίσης να το έξυσες η να σε τσίμπησε κάτι.. Κάτι ασήμαντο τελοσπαντων, δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι.
    Συνεχως ολοι έχουμε τέτοια μικρά σημάδια κατά καιρούς..

  12. #12
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Πες το μου και αυτό View Post
    Καλημέρα Αντώνη και καλή χρονιά..
    Και εγώ θεωρώ ότι δεν κάτι σοβαρό και οπωσδήποτε δεν είναι θρομβος.
    Το πιο πιθανό είναι να χτύπησες καπου και να μην το θυμάσαι. Όπως επίσης να το έξυσες η να σε τσίμπησε κάτι.. Κάτι ασήμαντο τελοσπαντων, δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι.
    Συνεχως ολοι έχουμε τέτοια μικρά σημάδια κατά καιρούς..
    Ναι,το ξέρω, απλα το δικό μου ήταν μικρό τη μια μέρα και την επομενη μεγαλωσε. Ελπιζω να είναι ένα απλο χτυπημα, αλλά δεν με ποναει καθόλου για καποιο λόγο.

    Τουλάχιστον ειμαι καπως καλύτερα στα υπόλοιπα, δεν έκανα πολυ ταχυπαλμια στο περπατημα , έχω κόψει και εδώ και δυο μέρες το φάρμακο για το στομάχι με οδηγίες του γιατρού μου, δεν έχω παρει ούτε ζαναξ και νιώθω μια χαρά γιατί δεν έχω συμπτωματα της ορθοστατικης! Ελπιζω να συνεχίσει έτσι και να μην επιστρεψουν. Κραταω όμως μικρό καλάθι γιατί και άλλη φορά είχα δει βελτίωση και μετά ξαφνικά άρχισε παλι το ιδιο. Νιώθω πιό ελαφρύ το στομάχι μου παρόλο που σταμάτησα την αγωγή. Προσεχω τι τρωω και τρωω μικρές μεριδες,ίσως με βοηθάει αυτό. Αλλά έχω ακόμα φουσκωμενους λεμφαδενες και ειπε ο γιατρός μου να κάνω έναν υπερηχο.

    Μου ειπε και η ενδοκρινολογος να παρω φυλλικο οξύ λόγω υψηλής ομοκυστεινης.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Οταν απαντησα δεν είδα οτι είναι δικό σου το θεμα.Αντωνη ζεις για να φοβασαι;Δε στα λεω για να Στην πω αλλα μήπως σε ταρακουνησω. Έβγαλες μια απλη Κοκκινιλα και γράφεις εδω σοσ.Γιατι πανικοβαλλεσαι με το καθε τι; χαλάρωσε κάποια στιγμή και απλα απόλαυσε τη ζωη σου
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Δεν είναι κόκκινο φιλε, δεν είναι καλός ο φωτισμος, είναι μωβ σχεδον. Χθες ήταν μικρό σημάδι μπλε, σαν μικρό χτυπημα, τώρα επεκτάθηκε, μεγαλωσε και έγινε κόκκινο σχεδόν.

    Εβαλα sos γιατί αγχωθηκα. Και ήμουν μια χαρά σήμερα, περπατησα κιόλας χωρις προβλημα.
    Προτεινω να αγιρασεις ενα εγχειριδιο ιατρικης και να μελετησεις τι συμβαινει σε κυτταρικο επιπεδο, πως σχηματιζεται η κοκκινιλα, γιατι εξαπλωνεται κλπ.

  15. #15
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Νοσηρή φαντασία View Post
    .

    Γιατι πανικοβαλλεσαι με το καθε τι;
    Γιατί εχω ocd,PTSD και άγχος υγείας.

Similar Threads

  1. Τι είναι αυτό?
    By Γιάννης Βάγιας in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 46
    Last Post: 24-07-2019, 17:53
  2. τι ειναι αυτο??
    By koulitsa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 23-10-2012, 12:51
  3. Τι ειναι αυτο/?
    By BlueHawaii in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 07-10-2012, 14:49
  4. ??????τι ειναι αυτο?
    By maria... in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 07-02-2009, 20:11
  5. Τι ειναι αυτο?
    By mkf in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 17-01-2008, 01:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •