Τρομερο αγχος και αυπνιες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    24

    Τρομερο αγχος και αυπνιες

    Καλησπερα σε ολους. Για να μπω κατευθειαν στο θεμα εδω και μια βδομαδα με πιανει τρελο αγχος και ταχυκαρδια (σαν πανικος). Το θεμα ειναι οτι αυτο που με ενοχλει πιο πολυ ειναι ο υπνος. Οταν πεφτω για υπνο με την ταχυκαρδια και το αγχος δεν υπαρχει περιπτωση να κοιμηθω. Νιωθω οτι παραμονευει και εκει που παω λιγο να χαλαρωσω ξαφνικα χτυπαει. Το βραδυ δεν εχω κοιμηθει καθολου εδω και 7 μερες εκτος απο την πεμπτη που αποκοιμηθηκα στης 7 το πρωι περιπου. Τις υπολοιπες μερες κοιμομουν το μεσημερι κανα 4ωρο και το βραδυ υπνος δεν... Με επηρεαζει απιστευτα επειδη ειμαι ολη την ωρα κουρασμενος και εχω πολλες υποχρεωσεις μεσα στην ημερα.... Πραγματικα δεν ξερω τι να κανω νιωθω οτι δεν θα ξανακοιμηθω ποτε το βραδυ και ισως να κοιμαμαι μετα απο κανα 35ωρο σερι... Επισης οταν κοιμαμαι, κοιμαμαι πολυ ελαφρια και ξυπναω δυο τρεις φορες μεσα σε 4 ωρες. Παω να τρελαθω παλι καλα χθες κοιμηθηκα ενα 7ωρο απο της 4 το μεσημερι μεχρι της 11 το βραδυ. Αλλα εννοειται παλι σερι μεχρι το απογευμα.
    Εχει κανεις να προτεινει κατι; Ζεστα μπανια και τετοια δε με βοηθανε:Ρ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Καλημέρα
    Λογικά κάτι σκέφτεσαι, κάτι σε έχει αγχώσει.. Ή κάποια αλλαγή που έχεις κάνει τελευταία, κάτι που ε έχει συμβεί.. Δεν μπορεί να έχασες τον ύπνο σου έτσι απλά..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Για να μην καταφυγεις σε ηρεμηστικα , δοκιμασε μαγνησιο, ηρεμει, εχει το φαρμακειοτο mag2 αμπουλες ........ για να αποκοιμηθεις παρε ( εγω παιρνω ) μελατονινη, circadin στο φαρμακειο, δεν ηρεμει ομως , μονο αποκοιμιζει, το παιρνουν οι πιλοτοι για το jet lag .....

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by Άντα_Στε87 View Post
    Καλημέρα
    Λογικά κάτι σκέφτεσαι, κάτι σε έχει αγχώσει.. Ή κάποια αλλαγή που έχεις κάνει τελευταία, κάτι που ε έχει συμβεί.. Δεν μπορεί να έχασες τον ύπνο σου έτσι απλά..
    Ναι η αληθεια ειναι οτι περναω μια περιεργη φαση της ζωης μου. Εχω γαδ αλλα πρωτη φορα νιωθω τοσο εντονο αγχος. Βεβαια παντα μια στο τοσο με πιανουν αυπνιες. Δεν το ανεφερα αλλα ειχα πολυ κακα ωραρια υπνου μεχρι πριν 2 βδομαδες πχ κοιμομουν 8 το πρωι ξυπναγα 5 το απογευμα (αυτη η ρουτινα για δυο μηνες).

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Για να μην καταφυγεις σε ηρεμηστικα , δοκιμασε μαγνησιο, ηρεμει, εχει το φαρμακειοτο mag2 αμπουλες ........ για να αποκοιμηθεις παρε ( εγω παιρνω ) μελατονινη, circadin στο φαρμακειο, δεν ηρεμει ομως , μονο αποκοιμιζει, το παιρνουν οι πιλοτοι για το jet lag .....
    Θα παω σημερα στο φαρμακειο και βλεπουμε, εσενα σε εχουν βοηθησει;;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Παναγιωτης28 View Post
    Ναι η αληθεια ειναι οτι περναω μια περιεργη φαση της ζωης μου. Εχω γαδ αλλα πρωτη φορα νιωθω τοσο εντονο αγχος. Βεβαια παντα μια στο τοσο με πιανουν αυπνιες. Δεν το ανεφερα αλλα ειχα πολυ κακα ωραρια υπνου μεχρι πριν 2 βδομαδες πχ κοιμομουν 8 το πρωι ξυπναγα 5 το απογευμα (αυτη η ρουτινα για δυο μηνες).
    Και τι κάνεις για την γαδ; Έχεις πάει σε ειδικό;
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by Άντα_Στε87 View Post
    Και τι κάνεις για την γαδ; Έχεις πάει σε ειδικό;
    Ναι εχω παει σε ειδικο. Ο ψυχιατρος που με παρακολουθει τωρα λεει οτι εχω μεγαλη βελτιωση απο πρωτα αλλα εγω ειλικρινα δε νιωθω κατι τετοιο αντιθετως νιωθω και χειροτερα. Επαιρνα ρισπερνταλ για ενα μηνα 2μγ αλλα το εκοψα (συμφωνησε και ο γιατρος) επειδη δεν εβλεπα να με βοηθαει καπου και ειχα παρενεργειες... Τωρα κανω μονο ψυχοθεραπεια και ειμαι χωρις αγωγη εδω και 2 μηνες.

  8. #8
    george1520
    Guest
    Έχει γίνει κάτι κατά την διάρκεια του ύπνου το οποίο μπορεί να είναι η αιτία να μη σε "αφήνει" να κοιμηθείς και είσαι πάντα σε ετοιμότητα;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Παναγιωτης28 View Post
    Ναι εχω παει σε ειδικο. Ο ψυχιατρος που με παρακολουθει τωρα λεει οτι εχω μεγαλη βελτιωση απο πρωτα αλλα εγω ειλικρινα δε νιωθω κατι τετοιο αντιθετως νιωθω και χειροτερα. Επαιρνα ρισπερνταλ για ενα μηνα 2μγ αλλα το εκοψα (συμφωνησε και ο γιατρος) επειδη δεν εβλεπα να με βοηθαει καπου και ειχα παρενεργειες... Τωρα κανω μονο ψυχοθεραπεια και ειμαι χωρις αγωγη εδω και 2 μηνες.
    Η ψυχοθεραπεία όμως δεν κάνει θαύματα από την αρχή.. Πόσο καιρό πας; Χώρια ότι πρέπει να δουλεύεις και εσύ με τον εαυτό σου.. Μη περιμένεις μόνο από αυτή τη μία ώρα που πας εκεί..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by Άντα_Στε87 View Post
    Η ψυχοθεραπεία όμως δεν κάνει θαύματα από την αρχή.. Πόσο καιρό πας; Χώρια ότι πρέπει να δουλεύεις και εσύ με τον εαυτό σου.. Μη περιμένεις μόνο από αυτή τη μία ώρα που πας εκεί..
    Ψυχοθεραπεια κανω 3 μηνες. Ναι σιγουρα δεν περιμενω θαυματα αλλα οκ καπως θα με βοηθησει σε βαθος χρονου...

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Έχει γίνει κάτι κατά την διάρκεια του ύπνου το οποίο μπορεί να είναι η αιτία να μη σε "αφήνει" να κοιμηθείς και είσαι πάντα σε ετοιμότητα;
    Οχι δεν θα το ελεγα. Εχω βεβαια απο παντα τον φοβο οτι οταν πεσω για υπνο δεν θα κοιμηθω...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Παναγιωτης28 View Post
    Ψυχοθεραπεια κανω 3 μηνες. Ναι σιγουρα δεν περιμενω θαυματα αλλα οκ καπως θα με βοηθησει σε βαθος χρονου...
    Σίγουρα θα σε βοηθήσει.. Στον ψυχολόγο σου έχεις πει το θέμα με τον ύπνο σου; τι σου απάντησε; Λογικά έχεις διαταραχές ύπνου (δική μου άποψη)..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  13. #13
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Παναγιωτης28 View Post
    Οχι δεν θα το ελεγα. Εχω βεβαια απο παντα τον φοβο οτι οταν πεσω για υπνο δεν θα κοιμηθω...
    Εγώ είχα πάθει ιλιγγο ενώ κοιμόμουν και έκανα πάρα πολύ καιρό να κοιμηθώ σαν άνθρωπος.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Παναγιωτης28 View Post
    Θα παω σημερα στο φαρμακειο και βλεπουμε, εσενα σε εχουν βοηθησει;;

    Nαι, αμα παρω παραπανω απο μια αμπουλα mag2 , 20 εχει το κουτι, καπου 9 ευρω κανουν........ οι μελατονινες μεχουν βοηθησει πολυ οταν δεν μπορω ναποκοιμηθω .....

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Nαι, αμα παρω παραπανω απο μια αμπουλα mag2 , 20 εχει το κουτι, καπου 9 ευρω κανουν........ οι μελατονινες μεχουν βοηθησει πολυ οταν δεν μπορω ναποκοιμηθω .....
    Τίποτα που σε κοιμίζει για κάνα 6μηνο υπάρχει;
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Τρομερό Άγχος
    By Δημήτρης001 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 08-11-2016, 17:15
  2. Εχω τρομερο αγχος
    By nicole_evan in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 27-02-2014, 19:19
  3. ΕΧΩ ΤΡΟΜΕΡΟ ΑΓΧΟΣ ΓΙΑ ΤΗ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ
    By multikara in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 29
    Last Post: 10-08-2012, 02:21
  4. Τρομερό άγχος με την υγεία μου
    By aeseq in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 02-12-2011, 02:27
  5. Τρομερό άγχος
    By original21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 20-03-2011, 20:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •