Σωστή η λάθος - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 54 of 54
  1. #46
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Καλησπέρα

    Θεωρώ ότι ο τρόποςπου γνωρίστηκες με αυτόν τον άνθρωπο και προέκυψε η σχέση σε κάνει να σκέφτεσαι όλα αυτά που σκέφτεσαι τώρα.
    Βασικά για είμαι ειλικρινής μου κάνει εντύπωση που η ανησυχία σου για αυτόν τον άνθρωπο είναι το αν σε απάτησε ή όχι ενώ προσπερνάς άλλα πολύ σοβαρότερα κατ εμέ.

    Πρώτον σε κορόιδεψε από την πρώτη στιγμή που γνωριστήκατε γιατί είχε σχέση και δεν στο είπε. Εκει είναι η πρώτη του "απάτη". Παράλληλα με σένα λες ότι κοροίδευε και την τότε σχέση του βγάζονταν την τρελή. Η εμπιστοσύνη σου χάθηκε εκεί, με το που ανακάλυψες οτι είχε άλλη σχέση και στο έκρυβε... οπότε τι μέλλον θα μπορούσε να είχε μια σχέση χωρίς εμπιστοσύνη;

    Έπειτα λες ότι ασκεί λεκτική βία, είναι φανερό πως σε χειρίζεται κιόλας, σε μειώνει μπροστά σε άλλους. Τι άλλο θες να για να φύγεις; Θα μπορούσε να σε απατά , μπορεί και όχι, τι σημασία έχει αυτό για σένα τώρα εφόσον ήδη είσαι σε μια σχέση όπου δεν εμπιστεύεσαι στο παραμικρό τον σύντροφο σου και του ζητάς να ψάξεις το κινητό του πχ;; Το ότι δεν του έχεις εμπιστοσύνη, άσχετα αν εκείνος το προκάλεσε ή όχι, είναι δικό σου πρόβλημα, ο άλλος δεν είναι εκεί για να λύνει τα δικά μας προβλήματα. Εσύ θα πρέπει να πάρεις την απόφαση του πώς θα χειριστείς αυτή την έλλειψη εμπιστοσύνης. Μου δίνεις την αίσθηση οτι περιμένεις από τον άλλον να αναλάβει αυτή την ευθύνη για σένα λες κι είναι δικό του θέμα. Δεν είναι. Εκείνος μια χαρά περνάει. Εσύ βασανίζεσαι. Εσύ θα πρέπει να δεις τι θα κάνεις.

    Λες οτι στην αρχή αυτός όταν του έλεγες κάτι για άλλες κτλ προσπαθούσε να σε ηρεμήσει και έδειχνε να νοιάζεται. Μοιάζει σαν αυτό να σε ικανοποιούσε...αυτό ήθελες να δεις; αν νοιάζεται; Κι όταν με τα πολλά ο άλλος έπαψε να νοιάζεται, τότε ανησύχησες. Αυτό όμως είναι αναμενόμενο. Οταν μια φορά κάνουμε ένα παράπονο στον άλλο, είτε φταίει είτε όχι, θα δείξει κατανόηση, θα προσπαθήσει να ηρεμήσει τις αμφιβολίες μας. Αν αυτό το κάνουμε κάθε μέρα προκειμένου να πάρουμε λίγο ενδιαφέρον από εκείνον...ε κάποια στιγμή θα πάψει να ασχολείται, θα κουραστεί. Εμένα αν κάθε τρεις και λίγο ερχόταν ο άλλος και μου λεγε γιατι κάνεις το ένα, γιατί κάνεις το άλλο και παρακολουθούσε στενά κάθε μου κίνηση,σ το τέλος θα του λέγα...γιατί μένεις μαζί μου αφού τίποτα δεν σου αρέσει;

    Θεωρώ ότι πρέπει να είσαι προσεκτική γιατί μοιάζει να σου έχει γίνει εμμονή το αν υπάρχει άλλη, ποια είναι η αλήθεια κτλ κτλ Ξεκόλα από κει και ξανασκέψου την σχέση σου από την αρχή για να δεις τι παίρνεις από αυτήν και αν αξίζει ο κόπος.
    Γιατί δεν τα είδα όλα αυτα; Να δούμε που είναι το μυαλό μουυυυυυ...


    Συμφωνώ απόλυτα με την elisabet!!!!

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    185
    Ευχαριστώ παιδιά με ηρεμήστε κάπως ψυχικά....

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Roto el View Post
    Ευχαριστώ παιδιά με ηρεμήστε κάπως ψυχικά....
    Στην θέση σου θα προσπαθούσα να απαντήσω στα εξής ερωτήματα για τον εαυτό μου

    1. Γιατί επέλεξα να μπω σε μια σχέση με κάποιον που δεν μου εμπνέει εμπιστοσύνη;

    2. Γιατί ανέχομαι να με μειώνει ο σύντροφος μου;

    3. Γιατί παραμένω σε μια σχέση χωρίς εμπιστοσύνη αναζητώντας και παρακαλώντας συνεχώς για την προσοχή του άλλου;

    4. Μήπως αυτό είναι ένα επαναλαμβανόμενο μοτίβο στις σχέσεις μου και έχω την τάση συχνά να μπλέκω με μη διαθέσιμους ή κακοποιητικούς άντρες;;

    Θεωρώ ότι αυτά θα πρεπε να σε απασχολούν κι όχι αν σε απατά και ποια τον ξε ακολούθησε στο ινσταγκραμ.

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Είτε κάνει είτε δεν κάνει, είτε ψάχνεται είτε όχι, είτε σε απάτησε είτε όχι, από τη στιγμή που δεν είναι γενικώς ξεκάθαρος και προσεκτικος στις κινήσεις του και στα λόγια του και σου δημιουργεί τέτοιο μπέρδεμα, δεν ψάχνεις τίποτα, τον χαιρετάς και φεύγεις.
    Επιδιώκει να σου δημιουργεί αμφιβολίες, να σε θολώσει, να μη μπορεις να αποδειξεις τιποτα διοτι πολυ πιθανο να μην εχει γινει κατι, να σε κουράσει, αλλά ξέρει ότι θα το κάνει και όταν το κάνει δεν θέλει να καταλάβεις τίποτα. Κάποιος που είναι σωστός απέναντι σου και έχετε μια ωραία σχέση, εάν κάποια στιγμή μπλέξει με καμία άλλη θα το καταλάβεις γρήγορα λόγω αλλαγής συμπεριφοράς, υπεκφυγων κτλ, ότι κάνει αυτός τώρα δηλαδή. Με αυτόν δεν θα το καταλάβεις διότι και τώρα έτσι ειναι, δεν θα εντοπισεις ύποπτη αλλαγή και κυρίως θα έχεις κουραστεί και δεν θα ασχοληθείς καν.
    Σατανικό μεν, αλλά να είσαι σίγουρη ότι ξέρουν καλά τι κάνουν.

  5. #50
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    υπαρχει ενας κανωνας στα θεματα των ερωτικων σχεσεων.Οι ανθρωποι -ανδρες και γυναικες - οπου γνωριζουν μια νεα σχεση ενω ειναι ειδη σε αλλη σχεση κανουν το ιδιο και στην επομενη ,μαλιστα με αντιγραφες τροπους!! ειναι τοσο ανατριχιαστικο αλλα αυτο συμβαινει εκτος εαν υπαρξει καποιος μεγας ερωτας , εσυ νιωθεις οτι σε εχει ερωτευθει τρελα? αν οχι να ξες οτι συνηθως αυτοι οι ανθρωποι φεροντε ετσι και μαλιστα ειναι τοσο ομοιες οι πραξεις και οι συνηθειες τους που λες και ειναι καποια ψυχικη παθηση, δεν ειναι βεβαια ασθενεια αλλα ειναι ενα προβλημα που εχουν αυτοι οι ανθρωποι εναν φοβο μην και δεν βρουν συντροφο που να τους θελει για αυτο και παντα βρησκουν αυτοι τον επομενο συντροφο ,παντα αυτοι ειναι που θα χωρησουν και δεν θα τους χωρησουν, λυπαμαι που το εμαθες με τετοιο τροπο αλλα ετσι ειναι η ζωη.Το ζητημα σε καθε ερωτικη απογοητευση ειναι η αποδοχη της πραγματικοτης και κατα ποσον εμεις μπορουμε να την δεχτουμε και να δραουμε συμφωνα με τα δεδομενα και οχι συμφωνα με αυτα που θα θελαμε να υπηρχαν!

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    υπαρχει ενας κανωνας στα θεματα των ερωτικων σχεσεων.Οι ανθρωποι -ανδρες και γυναικες - οπου γνωριζουν μια νεα σχεση ενω ειναι ειδη σε αλλη σχεση κανουν το ιδιο και στην επομενη ,μαλιστα με αντιγραφες τροπους!! ειναι τοσο ανατριχιαστικο αλλα αυτο συμβαινει εκτος εαν υπαρξει καποιος μεγας ερωτας , εσυ νιωθεις οτι σε εχει ερωτευθει τρελα? αν οχι να ξες οτι συνηθως αυτοι οι ανθρωποι φεροντε ετσι και μαλιστα ειναι τοσο ομοιες οι πραξεις και οι συνηθειες τους που λες και ειναι καποια ψυχικη παθηση, δεν ειναι βεβαια ασθενεια αλλα ειναι ενα προβλημα που εχουν αυτοι οι ανθρωποι εναν φοβο μην και δεν βρουν συντροφο που να τους θελει για αυτο και παντα βρησκουν αυτοι τον επομενο συντροφο ,παντα αυτοι ειναι που θα χωρησουν και δεν θα τους χωρησουν, λυπαμαι που το εμαθες με τετοιο τροπο αλλα ετσι ειναι η ζωη.Το ζητημα σε καθε ερωτικη απογοητευση ειναι η αποδοχη της πραγματικοτης και κατα ποσον εμεις μπορουμε να την δεχτουμε και να δραουμε συμφωνα με τα δεδομενα και οχι συμφωνα με αυτα που θα θελαμε να υπηρχαν!
    Το θέμα είναι ότι ποτέ δεν θα το παραδεχτεί και εγώ θα ζω με τις υποψίες του αν

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by Roto el View Post
    Το θέμα είναι ότι ποτέ δεν θα το παραδεχτεί και εγώ θα ζω με τις υποψίες του αν
    σου είπα πάντα έτσι θα είναι μέχρι η να φύγεις η να κουραστείς και μα μην ασχολεισαι οπου τοτε θα ξενοκοιταει χωρίς ρισκο και πρήξιμο.

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αν 2 χρόνια τώρα δεν έχεις καταφέρει να τον εμπιστευτείς, είτε δίκαια είτε άδικα, τι σκατά κάνεις μαζί του; Ειλικρινά, ποτέ δεν κατάλαβα γιατί οι άνθρωποι μένουν σε σχέσεις και τρώγονται με τα ρούχα τους...

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    185
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Αν 2 χρόνια τώρα δεν έχεις καταφέρει να τον εμπιστευτείς, είτε δίκαια είτε άδικα, τι σκατά κάνεις μαζί του; Ειλικρινά, ποτέ δεν κατάλαβα γιατί οι άνθρωποι μένουν σε σχέσεις και τρώγονται με τα ρούχα τους...
    Εντάξει ποτέ για κανέναν δεν είναι και τόσο εύκολο να φύγει από κάπου που υπάρχουν συναισθήματα... Βέβαια κάποια στιγμή υπάρχουν και όρια

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Similar Threads

  1. σωστή προσέγγιση;
    By mara035 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 302
    Last Post: 18-04-2016, 18:52
  2. Σωστη Διατροφη ή οχι?
    By Elizaa_yooo in forum Διατροφή, Fitness-Ασκηση
    Replies: 3
    Last Post: 31-05-2015, 02:07
  3. Διαλέγοντας πάντα λάθος άτομα να με ελκύουν..Γιατί, τι κάνω λάθος?
    By flower22 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 07-05-2012, 23:35
  4. σωστη αποφαση?????
    By ntalia in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 19-04-2011, 15:37
  5. ΘΕΡΜΙΔΟΜΕΤΡΙΤΗΣ VS ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ
    By pennou in forum Παχυσαρκία
    Replies: 45
    Last Post: 26-04-2010, 02:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •