μανα στο γηροκομειο κ δεν ξερω τι γινεται
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 40
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537

    μανα στο γηροκομειο κ δεν ξερω τι γινεται

    πριν 4 μερες πηγαμε την μητερα σε ενα καλο γηροκομειο , οπου εχει κοιν λειτουργους κ επειδη η μανα εχει ανοια, δεν μπορουσε να συστηρηθει αλλο μονη της, δεν ειναι κατακοιτη περπαταει μιλαει καταλαβαινει, απλα συμπεριφορικα παρουσιαζει καταθλιψη αγχος κλαμα κ μοναξια..ειμασταν μαζι της συνεχεια καθε μερα κ απο ενα παιδι, γτ ειμαστε 4, εκτος απο τα πρωινα που δουλευαμε...ξεκινησε να μην μπορει να μαγειρευει, να πεταει τα σκουπιδια απο το μπαλκονι κ.α. κ την πηγαμε εκει για να ειμαστε ασφαλεις κ αυτη κ εμεις ησυχοι οτι θα εχει φροντιδα,φαγητο κ να την κανουν μπανιο...γτ δεν εκανε μπανιο με τιποτα.
    πηγα την ειδα εκλαιγε εκλαιγα κ γω, επαθα κοκομπλοκο γτ το περιβαλλον σιγουρα ειναι μιζερο...αλλα μου λεει οτι την φροντιζουν κ της μιλανε ευγενικοτατα, καθως κανουν κ καποιες δραστηριοτητες..πχ τραγουδι κ σταυρολεξα κλπ.
    ομως δε ξερω αν καναμε καλα..
    γυναικα στο σπιτι της δεν θελει με τπτ..κ η αληθεια ειναι οτι κ εμεις φοβομαστε μηπως η γυναικα δεν φερεται καλα κ συνηθως μας εβρισκαν κατι γεωργιανες που δεν μιλαγαν καν ελληνικα..
    τι ξερουν αυτες απο ανοια???κ αν φυγει η γυναικα μετα εμεις τι θα κανουμε?.
    καθε φορα που την παιρνω τηλ την νιωθω δυστυχισμενη..
    οταν την ρωταω μαμα να ρθω να σε παρω? μου λεει οχι κατσε να δουμε...
    σημερα μου λεει πειναω, της λεω δεν εφαγες?τα φαγητα ειναι χαλια μου λεει...
    δε ξερω πια τι να πιστεψω..... επειδη στο γηροκομειο αυτο ειναι κ μια αλλη μας γνωστη 5 χρονια, γι αυτο την πηγαμε εκει γτ ξερουμε οτι φερονται καλα κ ειδικευονται σε ανοια.
    εχει κοιν λειτουργους πολυ χαρουμενους κ νεους..
    ομως η μαμα νιωθω οτι ειναι πολυ δυστυχης κ μεις ολοι τα χουμε παιξει...
    δε ξερω τι να κανω αληθεια...μου λεει γενικοτητες στο τηλ κ δεν καταλαβαινω..αλλες φορες μου λεει ειμαι καλα..αλλες παλι μου λεει χαλια ειναι εδω μεσα...με αποτελεσμα να εχουμε μπερδευτει.

    τα φωτα σας!!!ευχαριστω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    πριν 4 μερες πηγαμε την μητερα σε ενα καλο γηροκομειο , οπου εχει κοιν λειτουργους κ επειδη η μανα εχει ανοια, δεν μπορουσε να συστηρηθει αλλο μονη της, δεν ειναι κατακοιτη περπαταει μιλαει καταλαβαινει, απλα συμπεριφορικα παρουσιαζει καταθλιψη αγχος κλαμα κ μοναξια..ειμασταν μαζι της συνεχεια καθε μερα κ απο ενα παιδι, γτ ειμαστε 4, εκτος απο τα πρωινα που δουλευαμε...ξεκινησε να μην μπορει να μαγειρευει, να πεταει τα σκουπιδια απο το μπαλκονι κ.α. κ την πηγαμε εκει για να ειμαστε ασφαλεις κ αυτη κ εμεις ησυχοι οτι θα εχει φροντιδα,φαγητο κ να την κανουν μπανιο...γτ δεν εκανε μπανιο με τιποτα.
    πηγα την ειδα εκλαιγε εκλαιγα κ γω, επαθα κοκομπλοκο γτ το περιβαλλον σιγουρα ειναι μιζερο...αλλα μου λεει οτι την φροντιζουν κ της μιλανε ευγενικοτατα, καθως κανουν κ καποιες δραστηριοτητες..πχ τραγουδι κ σταυρολεξα κλπ.
    ομως δε ξερω αν καναμε καλα..
    γυναικα στο σπιτι της δεν θελει με τπτ..κ η αληθεια ειναι οτι κ εμεις φοβομαστε μηπως η γυναικα δεν φερεται καλα κ συνηθως μας εβρισκαν κατι γεωργιανες που δεν μιλαγαν καν ελληνικα..
    τι ξερουν αυτες απο ανοια???κ αν φυγει η γυναικα μετα εμεις τι θα κανουμε?.
    καθε φορα που την παιρνω τηλ την νιωθω δυστυχισμενη..
    οταν την ρωταω μαμα να ρθω να σε παρω? μου λεει οχι κατσε να δουμε...
    σημερα μου λεει πειναω, της λεω δεν εφαγες?τα φαγητα ειναι χαλια μου λεει...
    δε ξερω πια τι να πιστεψω..... επειδη στο γηροκομειο αυτο ειναι κ μια αλλη μας γνωστη 5 χρονια, γι αυτο την πηγαμε εκει γτ ξερουμε οτι φερονται καλα κ ειδικευονται σε ανοια.
    εχει κοιν λειτουργους πολυ χαρουμενους κ νεους..
    ομως η μαμα νιωθω οτι ειναι πολυ δυστυχης κ μεις ολοι τα χουμε παιξει...
    δε ξερω τι να κανω αληθεια...μου λεει γενικοτητες στο τηλ κ δεν καταλαβαινω..αλλες φορες μου λεει ειμαι καλα..αλλες παλι μου λεει χαλια ειναι εδω μεσα...με αποτελεσμα να εχουμε μπερδευτει.

    τα φωτα σας!!!ευχαριστω
    Στην Αθήνα είναι το γηροκομείο αυτό;
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Anxious σε καταλαβαινω απολυτα , το καλυτερο θα ήταν να μπορουσατε να εχετε μια γυναικα να την φροντιζει και να ειναι σπιτι της . Όμως επειδή ξέρω ότι ειναι τρομερά δύσκολο να βρείτε άτομο εμπιστοσύνης καταφύγατε σε αυτη τη λύση ..... Πως ειναι εκεί το περιβάλλον ? Αν εχεις netflix να σου συστήσω μια ταινία να δεις πολυ συγκινητική ....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Οχι δεν πρεπει να δω ταινια γτ δε θα συνελθω μετα..κ μποτεις να εχεις εμπιστοσύνη στην γυναίκα?αυτες ειναι ανιδεες..μπορει να κανει οτιδηποτε κ η μαμα δεν ειναι για τετοιες αλλαγές..καθε αλλαγη την αγχωνει...της λεω θες να σε παρω να παμε σπιτι?μου λεει οχι..γτ Την φροντιζουν εκει κ εχει κ παρεα..απ την αλλη νιωθουμε ολοι άσχημα..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Αθηνα ειναι ναι.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    Αθηνα ειναι ναι.
    Στείλε μου μήνυμα αν θέλεις..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καλή μου anxious, κατα πρώτον, είναι πολύ αρχή για να σχηματίσει η μητέρα σου γνώμη. Δώσε της χρόνο να προσαρμοστεί. Κατά δεύτερον, επειδή θυμάμαι και τα προηγούμενα μηνύματά σου, η μητέρα σου δεν είναι και ο πιο εύκολος άνθρωπος, θέλει πολύ την προσοχή σας εσάς των παιδιών της και δεν ευχαριστιέται και με τίποτα. Ναι, ενδεχομένως λόγω κατάθλιψης ή ότι άλλο, αλλά είναι γεγονός ότι είναι χειριστική και δεν της βάζετε όρια εύκολα. Επειδή καταλαβαίνω πολύ καλά πως αισθάνεσαι, θεωρώ ότι η ζωή κρύβει δύσκολα διλλήματα μερικές φορές, αλλά τα πρακτικά ζητήματα δείχνουν τον δρόμο καλύτερα από τους συναισθηματισμούς.

    Όπως έλεγες και η ίδια σε προηγούμενα μηνύματα, κάθε μέρα σε έπαιρνε συνεχώς τηλέφωνο ακόμα και στη δουλειά ή οπουδήποτε και φώναζε και έκλαιγε και αφού ήταν μόνη της δεν ήξερες και τι μπορεί να γίνει και έτρεχες συνεχώς εκεί να την "νταντεύεις". Με την άνοια καλύτερα δυστυχώς δεν θα γίνει, θα χειροτερέψει η κατάστασή της με αποτέλεσμα να ανησυχείς όλο και περισσότερο για την ασφάλειά της και οι φόβοι σου θα είναι βάσιμοι. Μία γυναίκα στο σπίτι φαντάζομαι ακόμα και εμπιστοσύνης να ήταν, δεν θα μπορούσε να είναι εκεί 24 ώρες το 24ωρο. Όπως πολύ σωστά είχες γράψει κι εσύ, η μητέρα σου μπορεί να ζήσει άλλα 10 χρόνια π.χ. Άρα τι κάνεις εσύ με τα αδέρφια σου, βάζεις την ζωή σου στον πάγο για μία δεκαετία να φυλάς τη μαμά; Δεν είναι ούτε πρακτικό ούτε λογικό.

    Στο γηροκομείο θα έχει συνεχή επιτήρηση και εξειδικευμένη φροντίδα και ταυτόχρονα μόλις προσαρμοστεί λίγο θα γνωρίσει κι άλλο κόσμο και θα μπει σε ένα πρόγραμμα και μία ρουτίνα που το πιθανότερο είναι ότι θα της κάνει καλό στην κατάστασή της. Μόλις αρχίσει και φρικάρει και κάνει φασαρίες, θα της δίνουν αγωγή ή θα είναι ήδη εκεί κάποιος να της μιλήσει και να την ηρεμίσει, οπότε τέτοια περιστατικά θα μειωθούν θέλοντας και μη που λένε. Από το να μην έχει τι να κάνει και τι να σκεφτεί και να σας καλεί να σας πρήζει, πιο δημιουργικό είναι και για την ίδια να λύνει σταυρόλεξα ή να κάθεται να συζητάει με τις άλλες κυρίες στο σαλόνι ας πούμε.
    Άρα και εκείνη και εσείς κερδίζετε από αυτή την κατάσταση. Αν έμενε στο σπίτι σίγουρα δεν κερδίζετε εσείς και τελικά ούτε και εκείνη. Άλλωστε δεν είναι διατεθειμένη ούτε η ίδια να κάνει μία προσπάθεια.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    δυστυχώς έκανες την καλύτερη επιλογή, και όπως καταλαβαίνω όπως συμπεριφερόταν στο σπίτι έτσι συμπεριφέρεται και στο γηροκομείο. Και φυσικά δεν μπορείς να εμπιστευτείς μή εξειδικευμένο προσωπικό. Στο γηροκομείο θα είναι και πιο ασφαλής. Στο σπίτι θα μπορούσε να αφήσει καμιά κουζίνα ανοιχτή ή να πέσει να χτυπήσει και μην είναι κανένας να την σηκώσει.
    Το τραγικό δεν είναι το γηροκομείο αλλά η άνοια.... πολύ λυπηρό.... κουράγιο

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    την καλυτερη αποφαση πηρατε ανξιους και για εκεινην και για εσας.
    η ψυχικοσωματικη της κατασταση ειναι και περιπλοκη και δυσκολη και οσο παει θα δυσκολευει κι αλλο.
    ακομα κι αν ενα της παιδι την ειχε μαζι του μονιμα (πραγμα σχεδον αδυνατον απ οτι καταλαβα), εις βαρος της προσωπικης του ζωης, ενας ηλικιωμενος με τετοια προβληματα θελει ειδικευμενους ανθρωπους διπλα του, οχι απλα παρεα.
    στις διαφορες ανειδικευτες κυριες που φροντιζουν ηλικιωμενους, δεν θα αφηνα ουτε τον σκυλο μου, χωρις να τις ξερω πολυ καλα και απο αποψη γνωσεων και ικανοτητων/χαρακτηρα, αλλα κι απο αποψη τιμιοτητας.
    αφου ηδη λεει και καλα λογια για το μερος αυτο, νομιζω οτι ειστε σε πολυ καλο δρομο.
    οπως ειπε κι η σονια παραπανω, μονο καλα λογια δεν ακουγατε ουτε εσεις. ποσο μαλλον ξενοι ανθρωποι.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ! που μου απαντησατε κ που μπηκατε στον κοπο να παρακολουθησετε κ την ιστορια μαλιστα της μητερας μου.. ειλικρινα δεν εχω λογια! να στε καλα! ευχαριστω πολυ που με βοηθατε..
    κ μεις οι 4 το ιδιο πιστευουμε( τ αδερφια)...γτ φοβομασταν καθε λεπτο μη πεσει απο κανα μπαλκονι, μιας κ ελεγε οτι θα αυτοκτονησει..
    το σαββατο πηγε ο αδερφος μου με την αδερφη μου να την επισκευθουν κ την βρηκαν να κραταει στιχους κ να τραγουδαει!!
    υπηρχε περιπτωση αυτο να το κανει σπιτι? οχι..
    επισης εχω σκεφτει κ την διακοσμηση του δωματιου της να το κανω να φαινεται λιγο πιο σπιτι κ οχι δωματιο κλινικης πχ..
    θα της βαλω τουλιπες κ αυτοκολλητα στους τοιχους..
    επισης η καιμενη ολο λεει οτι της πηραν τα πραματα της κ εννοει τα οσα ειχε σπιτι..οκ δεκτον..η αννοια τα κανει αυτα..
    εχτες λοιπον το απογευμα θορυβηθηκα κ πηρα τηλ εκει κ μιλησα με την νοσηλευτρια, μου ειπε οτι ειναι πολυ γλυκια, γελαει κανει χιουμορ κ δεν κλαιει... δεν μου εκανε εντυπωση γτ η μανα μου παντα ειχε τρομερη αισθηση του χιουμορ κ παντα ηταν ανοιχτοκαρδη κ εκανε παντα αστεια...
    λεω λοιπον στην νοσηλευτρια " σε εμενα γτ οταν την παιρνω τηλ κλαιει? "
    κ μου λεει εχω παρατηρησει οτι κλαιει μονο σε εσας..σε εμας ειναι πραγματικα πολυ συνεργασιμη κ γλυκια ...
    κ εχει δικιο γτ τι εγινε? προχτες που πηρα αφησε το κιν της ανοιχτο κ εκατσα κ ακουγα επιτηδες για να δω πως τις φερονται κ πως φερεται η ιδια..
    μιλαμε να της μιλανε με μια γλυκα αλλο πραμα.. κ η μαμα να μιλαει πολυ ευγενικα κ ομορφα.. κ πηρα τηλ τ αδερφια κ τους το πα..
    κ μου ειπαν οτι εχουν παρατηρησει οτι μονο σε εμενα κλαιει κ σε κανεναν αλλον.
    μου εχει αδυναμια η αληθεια ειναι γτ ειμαι το στερνοπαιδι της..
    οποτε καπως ανακουφιστηκα θα ελεγα..
    οποτε μενει ακομα να συνηθισω κ να προσαρμοστω κ εγω στην νεα κατασταση.. γτ οπως κ να το κανουμε ειχαμε μαθει την μαμα μας να ειναι στο πατρικο να πηγαινουμε στον πυρηνα μας να καθομαστε ..να ξερουμε οτι υπαρχει αυτη η φωλια κ τωρα το σπιτι αυτο θα ενοικιασθει....
    μεγαλη αλλαγη για ολους μας.. κ η αδερφη μου κλαιει καποιες στιγμες.. κ ο αδερφος μου ο ενας εκλαιγε προχτες...
    νομιζω πως ολοι μας εχουμε επηρρεαστει κ θελουμε κ μεις τον χρονο μας να συνηθισουμε την νεα αυτην κατασταση.
    επισης εχω καθε μερα ημικρανια κ ξυπναω με ματια γεματα οιδηματα απο το graves (εξοφθαλμος θυρεοειδοπαθεια) .. οταν στενοχωριεμαι ανεβαζω αντισωματα κ το graves κανει παρτυ..
    επισης την μαμα μας ειπαν οτι μπορουμε οποτε θελυομε να την παιρνουμε για βολτα κλπ...την κυριακη πηγαμε ολοι μαζι οικογενειακως για φαγητο στο βουνο.. ηταν πολυ ομροφα κ την χαρηκαμε την μαμα...η ιδια πολυ περιποιημενη κ φτιαγμενη..
    για να δουμε πως θα παει λοιπον..

  11. #11
    ntinti
    Guest
    Είναι πολύ δύσκολο για όλους σας αυτή η νέα και πολύ σημαντική αλλαγή στη ζωή σας .Με όλα αυτά που περιγράφεις όμως νομίζω ότι είναι η καλύτερη επιλογή που μπορούσατε να κάνετε!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    να σου πω τηξν αληθεια εκεινη ηθελε! επεμενε κ ελεγε δεν θελω γυναικα σπιτι ...να με πατε σε ενα γηροκομειο..κ το σαββατο μας ειπε " μη νιωθετε τυψεις..δικη μου επιλογη ειναι που ειμαι εδω"
    καθε φορα που παμε η παιρνουμε τηλ της λεμε "μαμα αν δεν σαρεσει πες μας να ρθουμε να σε παρουμε " κ απαντα οχι δε θελω να παω παλι σπιτι μονη μου εκει μεσα...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    να σου πω τηξν αληθεια εκεινη ηθελε! επεμενε κ ελεγε δεν θελω γυναικα σπιτι ...να με πατε σε ενα γηροκομειο..κ το σαββατο μας ειπε " μη νιωθετε τυψεις..δικη μου επιλογη ειναι που ειμαι εδω"
    καθε φορα που παμε η παιρνουμε τηλ της λεμε "μαμα αν δεν σαρεσει πες μας να ρθουμε να σε παρουμε " κ απαντα οχι δε θελω να παω παλι σπιτι μονη μου εκει μεσα...
    Επειδή έχω ανθρώπους που δουλεύουν σε 2 γηροκομεία εδώ Αθήνα, έχω πάει και στα δύο.. Και τις δύο φορές έτυχε την ώρα που ήταν όλοι μαζεμένοι στο σαλόνι ή στην τραπεζαρία.. Και όντως δεν έχει καμία σχέση με την μοναξιά του σπιτιού (όταν κάποιος ζει μόνος του)..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    να σου πω τηξν αληθεια εκεινη ηθελε! επεμενε κ ελεγε δεν θελω γυναικα σπιτι ...να με πατε σε ενα γηροκομειο..κ το σαββατο μας ειπε " μη νιωθετε τυψεις..δικη μου επιλογη ειναι που ειμαι εδω"
    Πρέπει να ησυχάσετε και τα τέσσερα αδέρφια. Η περίπτωση της μητέρας σας εξελίσσεται με τους καλύτερους δυνατούς οιωνούς. Αν σου πω τι έχει γίνει σε άλλες περιπτώσεις άνοιας που γνωρίζω, θα αρχίσεις να τρέχεις στα στενά της γειτονιάς ουρλιάζοντας.

  15. #15
    george1520
    Guest
    Να πηγαίνετε να την επισκέπτεστε συχνά.. Και θα μπορείτε να δείτε τι ακριβώς συμβαίνει.. Να βλέπετε και πως φέρονται στους άλλους εκείνη την ώρα.
    Γενικά έχει και καλά γηροκομεία.. Δεν πρέπει να σκεφτόμαστε πάντα αρνητικά

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Συγγνώμη παιδιά αλλά δεν ξέρω τη γίνεται
    By Vaper in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 37
    Last Post: 09-09-2019, 09:38
  2. Δεν ξέρω τι μου γίνεται...
    By logarpanos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 04-09-2019, 23:18
  3. δεν ξερω τι μου γινεται
    By char in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 22
    Last Post: 26-05-2015, 10:56
  4. δεν ξερω τι μου γινεται πλεον!!
    By liaki!! in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 25-08-2014, 04:04
  5. Δεν ξερω τι μου γινεται
    By candy candy in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 07-03-2013, 21:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •