Δίλημμα - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 61

Thread: Δίλημμα

  1. #16
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Εσυ λες ότι πλέον δεν νιώθεις τίποτα για αυτόν.. Αυτός δείχνει με τον τρόπο του ότι δεν νιώθει τίποτα για σένα (ακομη και που υπάρχεις τον ενοχλεί).. Τότε κάνε αυτό που ήδη ξέρεις.. Αν σκέφτεσαι ότι δεν έχεις τα λεφτά να προχωρήσεις τότε βρες μια δουλειά.. Η γυναίκα δεν πρέπει να σταματάει την δουλειά της για κανένα λόγο.. Πρέπει να έχει το δικό της εισόδημα.. Σιγά σιγά θα είσαι έτοιμη να προχωρήσεις. Τα παιδιά θέλουν δύο γονείς ευτυχισμένους μαζι.. Οταν αυτό δεν είναι εφικτό.. Τότε καλύτερα δύο ευτυχισμένοι χωριά.. Πάνω από όλα η ψυχολογια των παιδιών..
    Σταμάτησα την δουλειά όταν γέννησα πριν 5 χρόνια και από τότε έχω ψάξει και οποία δουλειά έχω βρει έχει βρει τις 1002 άκυρες δικαιολογίες για να μην πάω για δουλειά. Και πλέον όπως γίνεται με την ανεργία δεν μπορώ να βρω κάτι για να με βολεύει με τις ώρες γιατί δεν έχω καμία βοήθεια για τα παιδιά.

  2. #17
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Μαρια85 View Post
    Σταμάτησα την δουλειά όταν γέννησα πριν 5 χρόνια και από τότε έχω ψάξει και οποία δουλειά έχω βρει έχει βρει τις 1002 άκυρες δικαιολογίες για να μην πάω για δουλειά. Και πλέον όπως γίνεται με την ανεργία δεν μπορώ να βρω κάτι για να με βολεύει με τις ώρες γιατί δεν έχω καμία βοήθεια για τα παιδιά.
    Τι δουλειά θα μπορούσες να κάνεις; έχεις κάποια προτίμηση;

  3. #18
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Τι δουλειά θα μπορούσες να κάνεις; έχεις κάποια προτίμηση;
    Ότι να ναι θα έκανα αρκεί να ειχα μια ευκαιρία να καταφέρω να κάνω αυτό το βήμα

  4. #19
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Μαρια85 View Post
    Ότι να ναι θα έκανα αρκεί να ειχα μια ευκαιρία να καταφέρω να κάνω αυτό το βήμα
    Τώρα μεταξύ μας.. Όταν ένας άνθρωπος μένει στο σπίτι πολύ καιρό. Αρχίζει να πιστεύει ότι δεν είναι ικανός να δουλέψει, ότι δεν μπορεί, ότι ότι ότι..

    Μήπως αυτό συμβαίνει και σε σένα;

  5. #20
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Τώρα μεταξύ μας.. Όταν ένας άνθρωπος μένει στο σπίτι πολύ καιρό. Αρχίζει να πιστεύει ότι δεν είναι ικανός να δουλέψει, ότι δεν μπορεί, ότι ότι ότι..

    Μήπως αυτό συμβαίνει και σε σένα;
    Η αλήθεια είναι ότι σε κάποια φάση το είχα νοιώσει αυτό αλλά πλέον έχω φτάσει σε μια κατάσταση που δεν παλεύεται άλλο και θα έκανα τα πάντα πλέον να φυγω από αυτήν

  6. #21
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Μαρια85 View Post
    Η αλήθεια είναι ότι σε κάποια φάση το είχα νοιώσει αυτό αλλά πλέον έχω φτάσει σε μια κατάσταση που δεν παλεύεται άλλο και θα έκανα τα πάντα πλέον να φυγω από αυτήν
    Δεν υπάρχει τιιιιιιποτα όντως;

  7. #22
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Δεν υπάρχει τιιιιιιποτα όντως;
    Είναι το θέμα ότι δεν έχω βρει κάτι τις ώρες που μπορώ λόγο των παιδιών

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Μαρια85 View Post
    Η αλήθεια είναι ότι σε κάποια φάση το είχα νοιώσει αυτό αλλά πλέον έχω φτάσει σε μια κατάσταση που δεν παλεύεται άλλο και θα έκανα τα πάντα πλέον να φυγω από αυτήν
    Τα πάντα; Φύγε όμως! Σίγουρα είναι δύσκολο όπως κάθε αρχή αλλά αν θέλεις δεν είναι αδύνατον..
    Αλήθεια ψυχολογικά πώς είσαι; Εκτός από αυτό το "χάλια" που λέμε όλοι..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  9. #24
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by Μαρια85 View Post
    Δεν δέχεται να πάει σε ψυχολόγο του το έχω πει.
    Εάν δεν δέχεται τότε φύγε
    Δεν μπορώ να καταλάβω τι νομίζει ότι θα καταφέρει....
    Νομίζει ότι μπορεί να σου μιλάει και να σου φέρεται άσχημα και σε θεωρεί τόσο δεδομένη που θα το ανεχτείς αυτό.....;

  10. #25
    Quote Originally Posted by Άντα_Στε87 View Post
    Τα πάντα; Φύγε όμως! Σίγουρα είναι δύσκολο όπως κάθε αρχή αλλά αν θέλεις δεν είναι αδύνατον..
    Αλήθεια ψυχολογικά πώς είσαι; Εκτός από αυτό το "χάλια" που λέμε όλοι..
    Ψυχολογικά νοιώθω ράκος υπάρχουν ώρες που θα ήθελα να εξαφανιστώ, να μην υπάρχω

  11. #26
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Εάν δεν δέχεται τότε φύγε
    Δεν μπορώ να καταλάβω τι νομίζει ότι θα καταφέρει....
    Νομίζει ότι μπορεί να σου μιλάει και να σου φέρεται άσχημα και σε θεωρεί τόσο δεδομένη που θα το ανεχτείς αυτό.....;
    Ναι και όμως αυτό νομίζει,επειδή καθόμουν εγώ σαν χάζη και την ανεχομουν αυτή τη συμπεριφορά μπας και κάτι άλλαζε. Τώρα το έχω πάρει απόφαση ότι τίποτα δεν πρόκειται να αλλάξει.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Μαρια85 View Post
    Ψυχολογικά νοιώθω ράκος υπάρχουν ώρες που θα ήθελα να εξαφανιστώ, να μην υπάρχω
    Να μην υπάρχεις ε; Εγώ θα σου έλεγα να υπάρχεις.. Χωρίς αυτόν.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  13. #28
    george1520
    Guest
    Καλησπέρα.. Μαρία πόσο χρονών είναι τα παιδιά; Επειδή λες για τα παιδιά και για την δουλειά.

    Οσο αφορά τον ψυχολόγο κτλ. Όταν ο άλλος θεωρεί πως η συμπεριφορά του είναι εντάξει, ότι και να του πεις δεν θα αλλάξει.. Ούτε θα κάνει κάτι για να βελτιώσει την συμπεριφορά του. Εξάλλου λες ότι δείχνει ότι δεν σε θέλει και εσύ πλεον δεν νιώθεις το ίδιο. Ποιος ο λόγος να κάνει αλλαγές; αν θεωρείς ότι η συμπεριφορά του έχει επιπτώσεις και στα παιδιά τότε οκ συμφωνώ.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Μαρια85 View Post
    Άπειρες φορές και πάντα λέει το ίδιο πράγμα ότι ναι το καταλαβαίνει οτι η συμπεριφορά του δεν είναι σωστή και ότι είναι και αυτός χάλια ότι όλο κάτι του φταίει ποτέ η δουλειά ποτέ τα οικονομικά. Όλο λεει ότι θα φτιάξουν όλα και πάντα τα ίδια
    Quote Originally Posted by Μαρια85 View Post
    Όχι το μόνο που δεν θέλω πλέον είναι να κάτσω μαζί του. Αλλά δεν βρίσκω την δύναμη να φύγω. Και πες ότι έφυγα μετά τι; Αφού δεν έχω ούτε δουλειά. Να πάω που;
    Quote Originally Posted by Μαρια85 View Post
    Ναι το έχω πει αρκετές φορές και λέει ότι δεν έχει πρόβλημα η σχέση μας και ότι κάνει το κάνει για μας και πιέζετε στην δουλειά για μην πάω εγώ δουλειά και κουράζομαι και ότι άμα εγώ δεν μπορώ άλλο να φύγω αλλά χωρίς τα παιδιά γιατί δεν έχω τρόπο να τα συντηρησω
    καλησπερα.
    οποιος φερεται καλα στον συντροφο του, φερεται και οταν εχει προβληματα και οταν δεν εχει.
    αλλα αυτο το εχεις καταλαβει ηδη, νομιζω.
    ο ανθρωπος ουτε θα αλλαξει και εχει αποθρασυνθει, γιατι σε θεωρει αδυναμη.
    ΦΥΣΙΚΑ και δεν σε λυπαται να μην κουραστεις.
    απλα δεν θελει να βρεις δουλεια για να εισαι εξαρτημενη .

    επιπλεον, σου δινει λαθος πληροφοριες , προφανως επιτηδες.
    ποιος ειπε οτι πρεπει να βρεις εσυ λεφτα για να συντηρησεις τα παιδια και ετσι δεν μπορεις να τα παρεις επειδη δεν εχεις λεφτα;;;;;;
    εχει υποχρωση να συντηρει τα παιδια του, ακομα κι αν μενουν με την μανα τους.
    επισης, δεν χρειαζεται να πας πουθενα αν χωρισετε. ΕΚΕΙΝΟΣ θα φυγει απο το σπιτι, ακομα κι αν ειναι δικο του. το σπιτι ειναι οικογενειακη εστια οταν υπαρχουν ανηλικα παιδια, δεν ειναι καποια ιδιοκτησια του που την κανει ο,τι θελει και σε διωχνει.
    αν το δικαστηριο δωσει σε σενα τα παιδια, που σε εσενα θα τα δωσει αν δεν μπορει να σε βγαλει ακαταλληλη (ακαταλληλοτητα δεν ειναι να μην εχεις λεφτα. ειναι υποχρεωμενος να σου δινει εκεινος), θα ορισει επισης να παραμεινουν στο χωρο τους τα παιδια, δλδ στο σπιτι, ακομα κι αν ειναι δικο του, και να παει εκεινος καπου αλλου να μεινει. τα παιδια μενουν εκει, επομενως κι η μανα τους. εκεινος φευγει.

    οποτε θεωρω οτι επιτηδες σε παραπλανα για να μην ψαχνεσαι για διαζυγια.
    εγω σου προτεινω να πας να συμβουλευτεις εναν δικηγορο για να σε ενημερωσει για τα δικαιωματα σου. να ξερεις οτι αν εχει αποκτησει περιουσιακα στοιχεια οσο εισασταν παντρεμενοι, αν πηρε καποιο ακινητο πχ, δικαιουσαι τα μισα.
    επισης, πρεπει πασει θυσια να βρεις δουλεια. χρηματα θα υποχρεωθει να δινει για τα παιδια του, βρες κι εσυ ενα εισοδημα να συμπληρωνεις, και για τα παιδια, ψαξου με παιδικους σταθμους. καλυτερα να τα τα δινεις ολα στον παιδικο οσα βγαζεις, και στην συνεχεια που θα σου δωσει διατροφη, θα ζεις μια χαρα, παρα να μενεις ανεργη και εξαρτωμενη απο αυτον.

  15. #30
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Καλησπέρα.. Μαρία πόσο χρονών είναι τα παιδιά; Επειδή λες για τα παιδιά και για την δουλειά.

    Οσο αφορά τον ψυχολόγο κτλ. Όταν ο άλλος θεωρεί πως η συμπεριφορά του είναι εντάξει, ότι και να του πεις δεν θα αλλάξει.. Ούτε θα κάνει κάτι για να βελτιώσει την συμπεριφορά του. Εξάλλου λες ότι δείχνει ότι δεν σε θέλει και εσύ πλεον δεν νιώθεις το ίδιο. Ποιος ο λόγος να κάνει αλλαγές; αν θεωρείς ότι η συμπεριφορά του έχει επιπτώσεις και στα παιδιά τότε οκ συμφωνώ.
    Το ένα 9 χρόνων και το άλλο 5 χρόνων. Η συμπεριφορά του ναι έχει επιπτώσεις και στα παιδιά γιατί υπάρχει βία στο σπίτι το οποίο δεν είναι το καλύτερο για τα παιδιά

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Δίλημμα
    By mikresmerides in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 1
    Last Post: 21-06-2017, 16:41
  2. Δίλημμα...
    By pitsirika72 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 30-01-2014, 13:10
  3. Δίλημμα
    By Αγάπη23 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 138
    Last Post: 27-11-2013, 20:47
  4. Δίλημμα..
    By vasso82 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 33
    Last Post: 27-10-2012, 21:08
  5. Διλημμα
    By whitecandle in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 13-04-2010, 23:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •