Δίλημμα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 61

Thread: Δίλημμα

  1. #1

    Δίλημμα

    Καλημέρα νοιώθω ότι έχω φτάσει σε ένα αδιέξοδο και θα ήθελα γνώμες πως θα μπορούσα να βγω. Είμαι παντρεμένη εδώ και10 χρόνια και ενώ από την αρχή δεν τα πηγαίναμε καλά, Είχαμε κάποιες καλές στιγμές αλλά τις περισσότερες φορές ήταν απότομος μου μίλαγε άσχημα τώρα πλέον το πράγμα έχει φτάσει στο να ακούω μονο προσβολές σε κάθε του κουβέντα. Ότι και να πω ότι και να κάνω τον ενοχλεί.Και μόνο που υπάρχω τον ενοχλεί.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,345
    Καλημέρα!
    Αυτός ο άνθρωπος χρειάζεται γιατρό!
    Αν μείνεις άλλο μαζί του θα καταλήξεις εσύ σε γιατρό!

  3. #3
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Καλημέρα!
    Αυτός ο άνθρωπος χρειάζεται γιατρό!
    Αν μείνεις άλλο μαζί του θα καταλήξεις εσύ σε γιατρό!
    Το ξέρω και του έχω αρκετές φορές ότι δεν μπορούμε να συνεχίσουμε έτσι αλλά δεν λεει να το καταλάβει. Μου λέει ότι άμα θέλω να φύγω ας φύγω και το θέμα είναι ότι στην μέση υπάρχουν δύο παιδιά και εγώ είμαι άνεργη γιατί δεν θέλει υποτίθεται να κουράζομαι

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,345
    Εσένα Μαρία δουλειά σου είναι τα παιδιά!
    Να φύγεις με τα παιδιά και να σας δίνει διατροφή!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Μαρια85 View Post
    Καλημέρα νοιώθω ότι έχω φτάσει σε ένα αδιέξοδο και θα ήθελα γνώμες πως θα μπορούσα να βγω. Είμαι παντρεμένη εδώ και10 χρόνια και ενώ από την αρχή δεν τα πηγαίναμε καλά, Είχαμε κάποιες καλές στιγμές αλλά τις περισσότερες φορές ήταν απότομος μου μίλαγε άσχημα τώρα πλέον το πράγμα έχει φτάσει στο να ακούω μονο προσβολές σε κάθε του κουβέντα. Ότι και να πω ότι και να κάνω τον ενοχλεί.Και μόνο που υπάρχω τον ενοχλεί.
    Του έχεις μιλήσει; Εννοώ να γίνει μια σοβαρή κουβέντα, να πεις αυτά που σε ενοχλούν..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  6. #6
    Quote Originally Posted by Άντα_Στε87 View Post
    Του έχεις μιλήσει; Εννοώ να γίνει μια σοβαρή κουβέντα, να πεις αυτά που σε ενοχλούν..
    Άπειρες φορές και πάντα λέει το ίδιο πράγμα ότι ναι το καταλαβαίνει οτι η συμπεριφορά του δεν είναι σωστή και ότι είναι και αυτός χάλια ότι όλο κάτι του φταίει ποτέ η δουλειά ποτέ τα οικονομικά. Όλο λεει ότι θα φτιάξουν όλα και πάντα τα ίδια

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Μαρια85 View Post
    Άπειρες φορές και πάντα λέει το ίδιο πράγμα ότι ναι το καταλαβαίνει οτι η συμπεριφορά του δεν είναι σωστή και ότι είναι και αυτός χάλια ότι όλο κάτι του φταίει ποτέ η δουλειά ποτέ τα οικονομικά. Όλο λεει ότι θα φτιάξουν όλα και πάντα τα ίδια
    Πολύ φοβάμαι ότι δεν θα φτιάξουν (από δική μου εμπειρία)..
    Πρέπει να δεις τι θα κάνεις για σένα και τα παιδιά σου. Τα παιδιά τα επιρεαζει αυτή η κατάσταση όσο και αν δεν το πιστεύεις..
    Και εσύ; Πώς το βλέπεις; Θα κάτσεις να ανέχεσαι αυτόν που στην ουσία δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς του φταίει;
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  8. #8
    Miliva21
    Guest
    Ο μονος τρόπος για να αλλάξει είναι να δεχτεί να πάτε μαζί σε κάποιο ψυχολόγο ή κάποιο σύμβουλο ως ζευγάρι για να δούλεψετε σοβαρά το θέμα

    Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση που βλέπεις ότι δεν δέχεται να το κοιτάξει και να το λύσει καλύτερα να τελειώνεις μαζί του...
    Όσα προβλήματα και αν αντιμετωπίζει δεν του επιτρέπουν να σε προσβάλει και να σε βρίζει

  9. #9
    Quote Originally Posted by Άντα_Στε87 View Post
    Πολύ φοβάμαι ότι δεν θα φτιάξουν (από δική μου εμπειρία)..
    Πρέπει να δεις τι θα κάνεις για σένα και τα παιδιά σου. Τα παιδιά τα επιρεαζει αυτή η κατάσταση όσο και αν δεν το πιστεύεις..
    Και εσύ; Πώς το βλέπεις; Θα κάτσεις να ανέχεσαι αυτόν που στην ουσία δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς του φταίει;
    Όχι το μόνο που δεν θέλω πλέον είναι να κάτσω μαζί του. Αλλά δεν βρίσκω την δύναμη να φύγω. Και πες ότι έφυγα μετά τι; Αφού δεν έχω ούτε δουλειά. Να πάω που;

  10. #10
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Ο μονος τρόπος για να αλλάξει είναι να δεχτεί να πάτε μαζί σε κάποιο ψυχολόγο ή κάποιο σύμβουλο ως ζευγάρι για να δούλεψετε σοβαρά το θέμα

    Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση που βλέπεις ότι δεν δέχεται να το κοιτάξει και να το λύσει καλύτερα να τελειώνεις μαζί του...
    Όσα προβλήματα και αν αντιμετωπίζει δεν του επιτρέπουν να σε προσβάλει και να σε βρίζει
    Δεν δέχεται να πάει σε ψυχολόγο του το έχω πει.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Μαρια85 View Post
    Όχι το μόνο που δεν θέλω πλέον είναι να κάτσω μαζί του. Αλλά δεν βρίσκω την δύναμη να φύγω. Και πες ότι έφυγα μετά τι; Αφού δεν έχω ούτε δουλειά. Να πάω που;
    Άντεξες τόσο.. Κάνε υπομονή μέχρι να βρεις δουλειά και μετά φεύγεις.. Επειδή ξέρω ότι είναι δύσκολο να βρεις τη δύναμη.. Για να κάνεις αυτό πρέπει πρώτα να το τελειώσεις μέσα σου.. Δεν ξέρω αν είσαι αποφασισμένη..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  12. #12
    Quote Originally Posted by Άντα_Στε87 View Post
    Άντεξες τόσο.. Κάνε υπομονή μέχρι να βρεις δουλειά και μετά φεύγεις.. Επειδή ξέρω ότι είναι δύσκολο να βρεις τη δύναμη.. Για να κάνεις αυτό πρέπει πρώτα να το τελειώσεις μέσα σου.. Δεν ξέρω αν είσαι αποφασισμένη..
    Απόλυτα αποφασισμένη ότι συναισθήματα είχα μέσα μου γιαυτόν τον άνθρωπο έχει τελειώσει, δεν έχει αφήσει τίποτα μου πλέον, μόνο απογοήτευση και πόνο

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Μαρια85 View Post
    Απόλυτα αποφασισμένη ότι συναισθήματα είχα μέσα μου γιαυτόν τον άνθρωπο έχει τελειώσει, δεν έχει αφήσει τίποτα μου πλέον, μόνο απογοήτευση και πόνο
    Όπως τα λες σημαίνει ότι δεν μπορεί να φτιάξει πια τίποτα μεταξύ σας.. Του έχεις πει αυτό που σκέφτεσαι; Δηλαδή ότι θα ήταν καλύτερα ο καθένας να βρει το δρόμο του;
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  14. #14
    Quote Originally Posted by Άντα_Στε87 View Post
    Όπως τα λες σημαίνει ότι δεν μπορεί να φτιάξει πια τίποτα μεταξύ σας.. Του έχεις πει αυτό που σκέφτεσαι; Δηλαδή ότι θα ήταν καλύτερα ο καθένας να βρει το δρόμο του;
    Ναι το έχω πει αρκετές φορές και λέει ότι δεν έχει πρόβλημα η σχέση μας και ότι κάνει το κάνει για μας και πιέζετε στην δουλειά για μην πάω εγώ δουλειά και κουράζομαι και ότι άμα εγώ δεν μπορώ άλλο να φύγω αλλά χωρίς τα παιδιά γιατί δεν έχω τρόπο να τα συντηρησω

  15. #15
    george1520
    Guest
    Εσυ λες ότι πλέον δεν νιώθεις τίποτα για αυτόν.. Αυτός δείχνει με τον τρόπο του ότι δεν νιώθει τίποτα για σένα (ακομη και που υπάρχεις τον ενοχλεί).. Τότε κάνε αυτό που ήδη ξέρεις.. Αν σκέφτεσαι ότι δεν έχεις τα λεφτά να προχωρήσεις τότε βρες μια δουλειά.. Η γυναίκα δεν πρέπει να σταματάει την δουλειά της για κανένα λόγο.. Πρέπει να έχει το δικό της εισόδημα.. Σιγά σιγά θα είσαι έτοιμη να προχωρήσεις. Τα παιδιά θέλουν δύο γονείς ευτυχισμένους μαζι.. Οταν αυτό δεν είναι εφικτό.. Τότε καλύτερα δύο ευτυχισμένοι χωριά.. Πάνω από όλα η ψυχολογια των παιδιών..

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Δίλημμα
    By mikresmerides in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 1
    Last Post: 21-06-2017, 16:41
  2. Δίλημμα...
    By pitsirika72 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 30-01-2014, 13:10
  3. Δίλημμα
    By Αγάπη23 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 138
    Last Post: 27-11-2013, 20:47
  4. Δίλημμα..
    By vasso82 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 33
    Last Post: 27-10-2012, 21:08
  5. Διλημμα
    By whitecandle in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 13-04-2010, 23:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •