Προβλήματα σχέσης!! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 17 of 17
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    ΝΟμιζω οτι αυτο που συζητάτε έχει να κάνει και με τον άνθρωπο. Εγώ πχ δεν το χω στον χαρακτήρα μου να ανακοινώνω κάθε μου κίνηση στον άλλον, άσε που πολλά μπορεί να προκύψουν χωρίς να τα χω σχεδιάσει ή κανονίσει, ούτε και έχω αυτή την ανάγκη από τον άλλο να μου λέει κάθε του κίνηση. Θα πρέπει να τύχει στην κουβέντα για να πω πχ α χθες καθώς γυρνούσα απ την δουλειά συνάντησα την τάδε κ κάτσαμε για καφέ αλλιώς δεν το θεωρώ τόσο σημαντικό ώστε να το αναφέρω.

    Τώρα βέβαια η συχνότητα που μιλάς με κάποιον είναι μια ένδειξη για την σχέση. Φυσικό είναι στην αρχή να μην ξεκολάτε και μετά να θέλει κι ο καθένας τον χρόνο του, αλλά αν ο άλλος δεν σε παίρνει ποτέ τηλ από μόνος του ή τον ρωτάς πώς περάσε την μέρα του κι αποφεύγει να μιλήσει ή βαριέται...ε εκεί πολλά μπορεί να συμβαίνουν, απτο να βαρέθηκε μέχρι να βρήκε άλλη.
    εχει μεγαλη σημασια κι αν ζεις με τον αλλον, η σε χωριστο σπιτι.
    οταν μενετε μαζι, δεν βγαινεις απ το σπιτι χωρις να πεις που πας. δεν ειναι λογαριασμος αυτο. ειναι απλη λογικη μιας αρμονικης συμβιωσης.
    η αν λειπεις για δουλειε, για οτιδηποτε, καποια ωρα επιστρεφεις και ξερει τις ωρες σου. σε περιμενει για να φατε μαζι κλπ. ε αν συμβει κατι θα ενημερωσεις ετσι κι αλλιως που εισαι για να μην ανησυχει, για να ξερει τι ωρα να σε περιμενει κλπ.
    οταν ερθεις θα τον δεις. θα πεις "ειδα και την πιπιτσα, ειπε αυτο" κλπ. τι αλλο θα λες αν δεν λες τι σου συμβαινει;

    οσον αφορα το θεμα, το πιο σημαντικο ειναι η αλλαγη στην συμπεριφορα.
    δλδ πιο σημαντικο ειναι οτι εχει την αισθηση οτι ο αλλος απομακρυνεται, δειχνει να κρυβει πραγματα η να εχει κρυφες δραστηριοτητες, παρα αν 'εδωσε λογαριασμο" για κατι συγκεκριμενο.
    παντως για την αρχη και την μεση, εγω εχω διαφορετικη αποψη. νομιζω οτι οταν μια σχεση παει καλα, στην αρχη ειναι που εχουν πιο πολυ χωριστο χρονο και στην συνεχεια οσο περναει ο χρονος και δενονται, αν παει καλα η σχεση εχουν πιο πολυ κοινο χρονο, μιλανε για την μερα τους, πιθανως συζουν κλπ.
    τουλαχιστον σε εμενα παντα αυτο συνεβαινε (παντα= 2 φορες).

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εχει μεγαλη σημασια κι αν ζεις με τον αλλον, η σε χωριστο σπιτι.
    οταν μενετε μαζι, δεν βγαινεις απ το σπιτι χωρις να πεις που πας. δεν ειναι λογαριασμος αυτο. ειναι απλη λογικη μιας αρμονικης συμβιωσης.
    η αν λειπεις για δουλειε, για οτιδηποτε, καποια ωρα επιστρεφεις και ξερει τις ωρες σου. σε περιμενει για να φατε μαζι κλπ. ε αν συμβει κατι θα ενημερωσεις ετσι κι αλλιως που εισαι για να μην ανησυχει, για να ξερει τι ωρα να σε περιμενει κλπ.
    οταν ερθεις θα τον δεις. θα πεις "ειδα και την πιπιτσα, ειπε αυτο" κλπ. τι αλλο θα λες αν δεν λες τι σου συμβαινει;

    οσον αφορα το θεμα, το πιο σημαντικο ειναι η αλλαγη στην συμπεριφορα.
    δλδ πιο σημαντικο ειναι οτι εχει την αισθηση οτι ο αλλος απομακρυνεται, δειχνει να κρυβει πραγματα η να εχει κρυφες δραστηριοτητες, παρα αν 'εδωσε λογαριασμο" για κατι συγκεκριμενο.
    παντως για την αρχη και την μεση, εγω εχω διαφορετικη αποψη. νομιζω οτι οταν μια σχεση παει καλα, στην αρχη ειναι που εχουν πιο πολυ χωριστο χρονο και στην συνεχεια οσο περναει ο χρονος και δενονται, αν παει καλα η σχεση εχουν πιο πολυ κοινο χρονο, μιλανε για την μερα τους, πιθανως συζουν κλπ.
    τουλαχιστον σε εμενα παντα αυτο συνεβαινε (παντα= 2 φορες).
    A ναι, δεν μιλούσα για συγκατοίκηση εγώ. Αν μιλάμε για συγκατοίκηση συμφωνώ, εννοείται ότι ενημερώνεις τι ώρα γυρνάς κτλ.

    Όταν ο καθένας είναι στο σπίτι του όμως, δεν γίνεται ανά πάσα στιγμή να ξέρεις τις κινήσεις του άλλου ή αυτός τις δικές του λες και βγάζετε ανακοινωθέν για το πρόγραμμα της μέρας. Μπορεί να βρεθείς το βράδυ πχ με τον άλλον και στην ερώτηση πώς πέρασες την μέρα σου να αναφέρεις αλλά δεν είναι ότι θα συναντήσεις έναν φίλο/η και θα τρέξεις να ενημερώσεις τάδε ώρα έχω ραντεβού.

    Και ναι συμφωνώ στην τελική αυτό που μετράει είναι πώς το νιώθει ο καθένας. Αν νιώθεις πως ο άλλος απομακρύνεται, τότε κάτι δεν πάει καλά, είτε όντως απομακρύνεται κι έχεις δίκιο, είτε δεν απομακρύνεται αλλά δεν του χεις πια εμπιστοσύνη.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Περί σχέσης
    By Miliva21 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 571
    Last Post: 25-12-2018, 17:20
  2. Ο τοξικός της σχέσης
    By Toxikos1994 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 51
    Last Post: 20-11-2015, 15:02
  3. 5+ χρόνια σχέσης
    By ten-ten in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 05-03-2013, 07:26
  4. πρόβλημα σχέσης
    By giannhs_001 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 29-06-2012, 08:39
  5. δημιουργία σχέσης
    By ioannis2 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 24-11-2009, 22:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •