Τι αλλο να κανω;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    25

    Τι αλλο να κανω;

    Καλησπερα. Εχω ξαναγραψει στο φορουμ για το ιδιο θεμα. Ειμαι η κοπελα που παθαινει κρισεις πανικου γιατι εχω κλειστει στο σπιτι 3 χρονια τωρα. Οι 3 φιλες μου ειναι σε αλλη φαση. Δεν ξερω τι να κανω για να αλλαξω την καθημερινοτητα μου. Δεν εχω πολυ χρονο για να βγαινω οποτε θελω. Καποιες προσπαθειες γιναν. Μια στο τοσο θα βγω,αλλα αυτο δεν με γεμιζει. Βγαινω και τις περισσοτερες φορες νιωθω οτι δεν βγηκα καθολου. Θελω ατομα δραστηρια και δημιουργικα γυρω μου. Οχι αλλους σπιτογατους. Που να γνωρισω τετοια ατομα; Βαρεθηκα να φοβαμαι για τα παντα. Η κριση πανικου ειναι πλεον η καθημερινοτητα μου.

  2. #2
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Najiamou View Post
    Καλησπερα. Εχω ξαναγραψει στο φορουμ για το ιδιο θεμα. Ειμαι η κοπελα που παθαινει κρισεις πανικου γιατι εχω κλειστει στο σπιτι 3 χρονια τωρα. Οι 3 φιλες μου ειναι σε αλλη φαση. Δεν ξερω τι να κανω για να αλλαξω την καθημερινοτητα μου. Δεν εχω πολυ χρονο για να βγαινω οποτε θελω. Καποιες προσπαθειες γιναν. Μια στο τοσο θα βγω,αλλα αυτο δεν με γεμιζει. Βγαινω και τις περισσοτερες φορες νιωθω οτι δεν βγηκα καθολου. Θελω ατομα δραστηρια και δημιουργικα γυρω μου. Οχι αλλους σπιτογατους. Που να γνωρισω τετοια ατομα; Βαρεθηκα να φοβαμαι για τα παντα. Η κριση πανικου ειναι πλεον η καθημερινοτητα μου.
    Δουλεύεις? Σπουδάζεις? Σε βλέπει κάποιος ειδικός? Γράψε πληροφορίες για σένα.

  3. #3
    Το θεμα με την κριση πανικου ομως μπορεις να το λυσεις με εναν ειδικο.Δεν θα σου λυσουν οι φιλοι το προβλημα και δεν μπορεις να ψαχνεις φιλους για να σου λυσουν τα προβληματα και να κουβαλησουν το φορτιο σου.Ξεκινα απο εναν ειδικο.Βρες πρωτα εσωτερικη ισορροπια και μετα ψαξε για νεους φιλους.Μην τα πιανεις ολα μαζι.Ενα ενα λυνονται τα θεματα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    181
    Συμφωνώ με την μικρή ολλανδέζα. Όντως οι φίλοι δεν μπορούν να βοηθήσουν σε αυτό και δεν είναι και ο ρόλος τους αυτός. Σίγουρα θα είναι δίπλα σου θα σε συμβουλεύσουν με τον τρόπο τους αλλά δεν είναι ο ρόλος τους να λύσουν το πρόβλημα. Πρέπει πρώτα να δεις τι είναι αυτό που σου προκαλεί όλο, από που προέρχεται, να προσπαθήσεις να το λύσεις. Γιατί και με φίλους να είσαι, αν δεν είσαι εσύ καλά μέσα σου δεν θα μπορέσεις να το διαχειριστείς και θα βγει και προς τους άλλους αυτό με αποτέλεσμα ίσως και να τους απομακρύνει όσο καλή διάθεση και να έχουν.
    Γενικά πως περνάς τη μέρα σου? Όταν βγαίνεις που πας;

  5. #5
    Miliva21
    Guest
    Έχεις κρίσεις πανικού επειδή τα τελευταία χρόνια προτιμάς να μένεις σπίτι ή επειδή έχεις κρίσεις πανικού γι αυτό μένεις στο σπίτι ;;

    Για ποιον λόγο δεν έχεις τόσο ελεύθερο χρόνο...με τι ασχολείσαι;;

    Άμα υπάρχει κάποιος που σου προτείνει κάποια έξοδο και νιώθεις καλά μπορείς να πας ....Ίσως γνωρίσεις και άλλα άτομα μέσω αυτου

    Θες να αλλάξεις φίλους αυτό καταλαβαίνω.....Λες ότι είναι σπιτογατοι.....Αν όμως είχες παρεες που έβγαιναν συνέχεια για ποτά πάρτυ θα μπορούσες να ακολουθήσεις;

    Δεν υπάρχει άλλος τρόπος για να κοινωνικοποιηθείς εκτός από το να αξιοποιεις τον ελεύθερο χρόνο σου σε ομαδικές δραστηριότητες ..Αν θες δραστήρια άτομα γύρω σου γινε μια σαν αυτούς

    Θες να βγεις και δεν έχεις χρόνο η δεν έχεις άτομα αυτό δεν κατάλαβα;;; δεν σε γεμίζει όταν βγαίνεις γιατί εκτός του ότι μπορεί να μην περνάς τόσο καλά με τους φίλους σου δεν έχεις ένα ενδιαφέρον να σε κινητοποιεί και να γεμίζει τις ώρες σου

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καλησπέρα.
    Μα όπως τα περιγράφεις κι εσύ σπιτόγατα είσαι στην ουσία, αν δεν σε παρακινήσει το περιβάλλον δεν βγαίνεις. Είναι λίγο φαύλος κύκλος όλο αυτό, αλλά αφού δεν βγαίνεις που θα τους γνωρίσεις τους δημιουργικούς, δραστήριους τύπους να κάνετε πράγματα μαζί; Εφόσον εσύ ενοχλείσαι από αυτή την κατάσταση, η ίδια πρέπει να προσπαθήσεις να την αλλάξεις.
    Οι κρίσεις πανικού είναι εντελώς άλλο πράγμα. Δεν παθαίνει κανείς κρίσεις πανικού επειδή κλείνεται στο σπίτι. Συνήθως το αντίστροφο συμβαίνει. Κάπου αλλού είναι το πρόβλημα. Τι έχεις κάνει για αυτό;

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    25
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Δουλεύεις? Σπουδάζεις? Σε βλέπει κάποιος ειδικός? Γράψε πληροφορίες για σένα.
    Δουλεύω και σπουδάζω. Η δουλειά μου δεν με καλύπτει πλήρως συναισθηματικά, αλλά δεν νιώθω τόσο πιεσμένη και απογοητευμένη, ώστε να επηρεάζει την ψυχική μου υγεία. Οι σπουδές μου είναι κάτι που το θέλω πολύ και μου αρέσει να διαβάζω. Με παρακολουθεί εδώ και μήνες ένας ειδικός. Με έχει βοηθήσει αρκετά στον τρόπο σκέψης μου. Οργάνωσα την καθημερινότητά μου και απαλλάχτηκα από παράλογες σκέψεις που είχε σε μεγάλο βαθμό.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    25
    Φυσικά και δεν θα λύσουν οι φίλοι το πρόβλημά μου. Ποτέ δεν ζήτησα κάτι τέτοιο. Το θέμα αυτό το λύνουν οι ειδικοί, έναν από τους οποίους επισκέπτομαι. Οι φίλοι είναι μία σημαντική αιτία που οδήγησε στο να έχω αυτά τα συμπτώματα. 5 γραμμές ως απάντηση δεν μπορούν να βοηθήσουν στο να αναλύσω όλα τα ζητήματα που με οδήγησαν μέχρι αυτό το σημείο. Σιγουρα όμως η βοήθεια ενός ειδικού δεν επαρκεί, αν η ζωή του οποιουδήποτε ανθρώπου δεν είναι γεμάτη, έστω από έναν άνθρωπο που να εμπιστεύεται, να αγαπά και φυσικά αυτό να είναι αμοιβαίο. Απλα, ειμαστε σε αλλη φαση με τις κολλητες μου και φοβαμαι να τους μιλησω. Κρατησα τις σκεψεις και τα συναισθηματα μου για εμενα, χρονια ολοκληρα και οι συνεπειες ειναι οι παραπανω.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    25
    Σπιτογατος δεν ημουν ποτε. Εγινα χωρις να το θελω. Προτασεις εχω για καφε, για εκδηλωσεις, για βολτα, για καποια συγκεκριμενα πραγματα τελος παντων. Απλως, η συχνοτητα αυτων των εξοδων μειωθηκε σε τεραστιο βαθμο, οι προτασεις το ιδιο. Εχω επιλεξει τους ανθρωπους που ειναι διπλα μου για τον χαρακτηρα και το ηθος τους. Ωστοσο, ειμαστε σε αλλη φαση, οπως ειπα προηγουμενως. Δεν ξερω τι εχω κανει εγω. Αν φταιω εξ ολοκληρου εγω. Δεν τους εχω μιλησει και φοβαμαι να το κανω.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Όπως γράφεις κι εσύ, μέσα σε λίγες γραμμές είναι δύσκολο να καταλάβει κανείς τι παίζει, ωστόσο είναι κάπως μπερδεμένα αυτά που λες. Τους φίλους σου όπως λες τους έχεις διαλέξει για τον χαρακτήρα και το ήθος τους και είναι δίπλα σου, δεν τους έχεις μιλήσει και φοβάσαι να το κάνεις. Μετά λες ότι είναι σε άλλη φάση. Άρα πως είναι δίπλα σου; Προτάσεις για εξόδους έχεις λες, αλλά όχι τόσο συχνά όσο θα ήθελες. Υποθέτω από αυτούς τους φίλους που εκτιμάς. Εσύ προτάσεις τους κάνεις; Το έχεις κυνηγήσει να αναθερμάνετε πιο πολύ τις σχέσεις σας; Αν αυτό δεν γίνεται για αντικειμενικούς λόγους και δεν σε καλύπτει η συχνότητα των επαφών ή κάτι, έχω μία αίσθησή σαν να λες ότι αφού με αυτούς ξεκόψαμε και δεν έχω άλλους σε εκτίμηση, κάθομαι μόνη μου. Αλλά αφού δεν σου αρέσει μόνη σου, γιατί δεν κάνεις κάτι να γνωρίσεις άλλο κόσμο, ακόμα κι αν δεν σου γεμίζουν το μάτι για αρχή; Φαύλος κύκλος μου ακούγεται όλο αυτό.

  11. #11
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by Najiamou View Post
    Σπιτογατος δεν ημουν ποτε. Εγινα χωρις να το θελω. Προτασεις εχω για καφε, για εκδηλωσεις, για βολτα, για καποια συγκεκριμενα πραγματα τελος παντων. Απλως, η συχνοτητα αυτων των εξοδων μειωθηκε σε τεραστιο βαθμο, οι προτασεις το ιδιο. Εχω επιλεξει τους ανθρωπους που ειναι διπλα μου για τον χαρακτηρα και το ηθος τους. Ωστοσο, ειμαστε σε αλλη φαση, οπως ειπα προηγουμενως. Δεν ξερω τι εχω κανει εγω. Αν φταιω εξ ολοκληρου εγω. Δεν τους εχω μιλησει και φοβαμαι να το κανω.
    Γράφεις στο τίτλο του θέματος "τι άλλο να κάνω" και νομίζω ότι ίσως στη πράξη δεν το έχεις ψάξει τόσο πολύ το θέμα που σε απασχολεί

    Περισσότερο νομίζω ότι έχεις κουραστεί να το ψάχνεις εγκεφαλικά παρά πρακτικά

    Βρες ενδιαφέροντα....βρες ομάδες κάτι να κάνεις στον ελεύθερο χρόνο σου μη προτιμάς να μένεις σπίτι.....
    Κάτι θα βρεις με λίγα οικονομικά....Δεν έχεις κοιτάξει καλά.....

    Άμα σου αρέσει ο χορός κοιτα εκει....πχ.... ξέρω κάνουν διάφορα πάρτυ και ας μην είσαι γραμμένος στη σχολή ...Και ας μην πληρώνεις και παρακολουθείς μαθήματα...πήγαινε σε event

    Πόσο χρόνων είσαι

  12. #12
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by Najiamou View Post
    Σπιτογατος δεν ημουν ποτε. Εγινα χωρις να το θελω. Προτασεις εχω για καφε, για εκδηλωσεις, για βολτα, για καποια συγκεκριμενα πραγματα τελος παντων. Απλως, η συχνοτητα αυτων των εξοδων μειωθηκε σε τεραστιο βαθμο, οι προτασεις το ιδιο. Εχω επιλεξει τους ανθρωπους που ειναι διπλα μου για τον χαρακτηρα και το ηθος τους. Ωστοσο, ειμαστε σε αλλη φαση, οπως ειπα προηγουμενως. Δεν ξερω τι εχω κανει εγω. Αν φταιω εξ ολοκληρου εγω. Δεν τους εχω μιλησει και φοβαμαι να το κανω.
    Τα λες μπερδεμένα πάντως
    Τη μια γράφεις ότι δεν έχεις χρόνο να βγαίνεις λόγω δουλειάς την άλλη ότι έχεις πολλές προτάσεις και την άλλη ότι δεν έχεις προτάσεις....

    Σπιτόγατος δεν γίνεται κάνεις με το ζόρι...

    Δεν χρειάζεσαι κάποιον να σε πιάσει από το χεράκι....δες τι γίνεται και τι οργανώνεται γύρω σου....συμμετείχε...
    Αν θες να νιώθεις δραστήρια κάνε κάτι

    Μάλλον επαναπαυεσαι στη ζώνη ασφαλείας σου που είναι το σπίτι σου και προτιμάς να μένεις μέσα παρά να "πιεστεις" να τολμήσεις να πας σε μια εκδήλωση για να γνωρίσεις κόσμο εκεί και να μιλήσεις σε νέα άτομα....πχ

    Η να κάνεις κάτι άλλο

    Επίσης στη δουλειά σου πως και δεν έχεις κανένα άτομο να βγαίνετε από κει

    Πολύ κλεισμένη είσαι μάλλον και ίσως ντροπαλή και επιφυλακτική

    Αν μιλήσεις στις φίλες σου και τις ρωτήσεις γιατί έχετε απομακρυνθεί τόσο και επιδιώξεις πιο συχνή επικοινωνία είναι πολύ πιθανό να τις χάσεις και αυτές..........
    Φαίνεται ότι κάνετε παρέα χρόνια και ότι έχουν αλλάξει οι ζωές και οι προτεραιότητες σας...Ίσως να μη ταιριάζετε πλέον τόσο η ίσως να έχουν επενδύσει αλλού πια

    Πρέπει να ανανεώνουμε τους φίλους μας αυτό έχω καταλάβει....δν είναι όλοι για πάντα

Similar Threads

  1. δεν ξερω τι αλλο να κανω..
    By nikolinos in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 34
    Last Post: 22-01-2019, 12:11
  2. Τι άλλο να κάνω?
    By Sckat in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 30-11-2018, 12:58
  3. Δεν ξερω τι αλλο να κανω...
    By xristoforos28 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 19
    Last Post: 06-02-2018, 15:19
  4. τι αλλο να κανω?
    By ζουμπουρλουλα in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 13
    Last Post: 13-02-2011, 22:41
  5. τι αλλο να κανω για να μην με σιχαινομαι???????
    By mariaki_ed in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 36
    Last Post: 05-06-2009, 18:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •