Νευρικότητα στα χέρια;;;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36
  1. #1
    george1520
    Guest

    Νευρικότητα στα χέρια;;;;

    Δεν συνηθίζω να γράφω για μένα απλά είναι ένα κομμάτι το οποίο δεν μπορώ να το αντιμετωπίσω.. Θα πάρω τα πράγματα από την αρχή, θα προσπαθήσω να εξηγήσω τι νιώθω.

    Αρχές του προηγούμενου χρόνου έχασα ένα δικό μου άνθρωπο και είναι μια ανοιχτή πληγή. Δεν έχω πάει στην κηδεία της, δεν έχω πάει σε κανένα μνημόσυνο και γενικά πήγα συνολικά 5 φορές στον τάφο της. Την πρώτη φορά από μακριά, την δεύτερη φορά είδα καθαρά το όνομα της στον Σταυρό και έφυγα, την τριτη φορά είχε και φωτογραφία και τις 2 τελευταιες φορές πήγα και κάθισα εκεί. Της μίλησα.. Αστείο.. Δεν της μίλησα. Μόνος μου μιλούσα αλλά έτσι λέω. Όταν πέθανε άρχισα να έχω στα χέρια μου ένα αίσθημα νευρικότητας, αδυναμίας, υπερέντασης.. Δεν ξέρω.. Μίλησα με την ψυχολόγο και μου είπε ότι είναι η αδυναμία. Ότι δεν μπορώ να αλλάξω μια κατάσταση. Αυτό το πράγμα το έχω πάθει από τότε αρκετές φορές αλλά σε ήρεμο βαθμό.. Εχω περάσει από όλα τα Ψυχοσωματικα. Ξέρω πως λειτουργεί το μυαλό, τι κάνει στο σώμα.. Με ρίχνει γενικά αλλά ξέρω πως να τα χειριστώ. Αυτό δεν μπορώ.. Με τρελαίνει αυτό που νιώθω. Έγινε την Δευτέρα ένα άσχημο περιστατικό στο σπίτι και από εκείνη την στιγμή το έχω πάλι.. Σκέφτομαι και αυτή την γυναίκα που πέθανε.. Πως αν ήταν εδώ θα ήταν όλα αλλιώς... Ήταν ένας άνθρωπος που μου στάθηκε σε μια δύσκολη φάση της ζωής μου. Που με είδε να κλαίω, μου σκούπισε τα δάκρυα μου. Μου έδινε θάρρος.. Δεν επιτρέπω σε κανένα να με δει να κλαίω. Μόνο αυτή με ειδε.

    Έτυχε σε κάποιον άλλον αυτό που περιγράφω με τα χέρια;ηρεμω μόνο όταν τα κουνάω με δύναμη.. Αλλά για λίγο. Ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Δεν συνηθίζω να γράφω για μένα απλά είναι ένα κομμάτι το οποίο δεν μπορώ να το αντιμετωπίσω.. Θα πάρω τα πράγματα από την αρχή, θα προσπαθήσω να εξηγήσω τι νιώθω.

    Αρχές του προηγούμενου χρόνου έχασα ένα δικό μου άνθρωπο και είναι μια ανοιχτή πληγή. Δεν έχω πάει στην κηδεία της, δεν έχω πάει σε κανένα μνημόσυνο και γενικά πήγα συνολικά 5 φορές στον τάφο της. Την πρώτη φορά από μακριά, την δεύτερη φορά είδα καθαρά το όνομα της στον Σταυρό και έφυγα, την τριτη φορά είχε και φωτογραφία και τις 2 τελευταιες φορές πήγα και κάθισα εκεί. Της μίλησα.. Αστείο.. Δεν της μίλησα. Μόνος μου μιλούσα αλλά έτσι λέω. Όταν πέθανε άρχισα να έχω στα χέρια μου ένα αίσθημα νευρικότητας, αδυναμίας, υπερέντασης.. Δεν ξέρω.. Μίλησα με την ψυχολόγο και μου είπε ότι είναι η αδυναμία. Ότι δεν μπορώ να αλλάξω μια κατάσταση. Αυτό το πράγμα το έχω πάθει από τότε αρκετές φορές αλλά σε ήρεμο βαθμό.. Εχω περάσει από όλα τα Ψυχοσωματικα. Ξέρω πως λειτουργεί το μυαλό, τι κάνει στο σώμα.. Με ρίχνει γενικά αλλά ξέρω πως να τα χειριστώ. Αυτό δεν μπορώ.. Με τρελαίνει αυτό που νιώθω. Έγινε την Δευτέρα ένα άσχημο περιστατικό στο σπίτι και από εκείνη την στιγμή το έχω πάλι.. Σκέφτομαι και αυτή την γυναίκα που πέθανε.. Πως αν ήταν εδώ θα ήταν όλα αλλιώς... Ήταν ένας άνθρωπος που μου στάθηκε σε μια δύσκολη φάση της ζωής μου. Που με είδε να κλαίω, μου σκούπισε τα δάκρυα μου. Μου έδινε θάρρος.. Δεν επιτρέπω σε κανένα να με δει να κλαίω. Μόνο αυτή με ειδε.

    Έτυχε σε κάποιον άλλον αυτό που περιγράφω με τα χέρια;ηρεμω μόνο όταν τα κουνάω με δύναμη.. Αλλά για λίγο. Ευχαριστώ
    Αυτό με τα χέρια μου συμβαίνει μόνο στην περίπτωση που με ταράξει κάτι.. Τις δύο τελευταίες φορές μου συνέβη πάνω σε καυγά. Σε σημείο που δεν μπορούσα να κρατήσω τίποτα στο χέρι μου.. Αλλά λύση δεν έχω βρει. Μόνο τα σφίγγω δυνατά το ένα με το άλλο.. Μόνο έτσι μου σταματάει..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  3. #3
    george1520
    Guest
    Δεν ξέρω αν κατάφερα να εξηγήσω τι είναι αυτό.. Αυτό στα χέρια μεταφέρεται σε όλο το σώμα.. Δεν μένει μόνο στα χέρια. Απλά από εκεί αρχίζει.. Σαν και περιμένω κάτι.. Σαν και θέλω να τα σπάσω όλα.. Ξέρω πως τώρα αν με βάλει κάποιος να κάνω κάτι απλό δεν έχω την υπομονή να το κάνω. Ότι έχει να κάνει με λεπτομέρεια εννοώ και συγκέντρωση. Να περάσω πχ μια κλωστή από την τρύπα..

  4. #4
    ntinti
    Guest
    Μου τυχαίνει όταν ταραζομαι ,όταν αγχώνομαι και γενικά όταν δεν είμαι καλά ......Δεν μπορώ να το ξεπεράσω τελείως ,όταν ηρεμώ κάπως το ελέγχω αλλά υπάρχουν και φορές που η κατάσταση ξεφεύγει....
    Η μόνη φάση που μου είχε φύγει τελείως ήταν όταν ήμουν σε αγωγή και είχαν ρυθμιστεί όλα .

  5. #5
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Μου τυχαίνει όταν ταραζομαι ,όταν αγχώνομαι και γενικά όταν δεν είμαι καλά ......Δεν μπορώ να το ξεπεράσω τελείως ,όταν ηρεμώ κάπως το ελέγχω αλλά υπάρχουν και φορές που η κατάσταση ξεφεύγει....
    Η μόνη φάση που μου είχε φύγει τελείως ήταν όταν ήμουν σε αγωγή και είχαν ρυθμιστεί όλα .
    Μπορείς σε παρακαλώ να περιγράψεις αυτό που νιώθεις;

  6. #6
    ntinti
    Guest
    Ξεκινάει σαν ταραχή εσωτερική ,μια αναστάτωση ,ένα περίεργο πράγμα να ανοίξω την πόρτα και να αρχίσω να τρέχω......αρχίζουν τρέμουν τα χέρια καμία φορά και τα πόδια ......υπερένταση και ανχος μαζί .....Η δική μου τρέλλα όπως την λέω...ακόμα και τώρα που το ξέρω τι είναι μπορεί να το ελέγξω και να σταματήσει το τρέμουλο στα χέρια ή να σταματήσω να το δίνω σημασία η εσωτερική ταραχή δύσκολα φεύγει...

  7. #7
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Ξεκινάει σαν ταραχή εσωτερική ,μια αναστάτωση ,ένα περίεργο πράγμα να ανοίξω την πόρτα και να αρχίσω να τρέχω......αρχίζουν τρέμουν τα χέρια καμία φορά και τα πόδια ......υπερένταση και ανχος μαζί .....Η δική μου τρέλλα όπως την λέω...ακόμα και τώρα που το ξέρω τι είναι μπορεί να το ελέγξω και να σταματήσει το τρέμουλο στα χέρια ή να σταματήσω να το δίνω σημασία η εσωτερική ταραχή δύσκολα φεύγει...
    Τρέμουλο στα χέρια δεν έχω.. Αλλά ένα περίπου αυτό νιώθω.. Συνήθως οταν προηγηθεί κατι αρκετά σοβαρό..

  8. #8
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Τρέμουλο στα χέρια δεν έχω.. Αλλά ένα περίπου αυτό νιώθω.. Συνήθως οταν προηγηθεί κατι αρκετά σοβαρό..
    Αυτό ακριβώς μετά από ένα σοβαρό γεγονος ή ακόμα εμένα μου συμβαίνει μετά και από μια σκέψη που μπορεί να κάνω που με ταράζει....Τώρα που ρυθμιστικε η Β12 δεν τρέμουν τόσο τα χέρια μου αλλά εσωτερική αναστάτωση υπάρχει

  9. #9
    george1520
    Guest
    Τότε πριν πεθάνει αυτή η γυναίκα έπαιρνα σύμπλεγμα βιταμινών Β.. Βοηθάει στο νευρικό σύστημα.. Είχα σκεφτεί ότι μπορεί να φταίνε και οι βιταμίνες. Γιατί μόλις τις σταμάτησα, πέθανε την ίδια μέρα και μετά ένιωσα έτσι..

  10. #10
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Τότε πριν πεθάνει αυτή η γυναίκα έπαιρνα σύμπλεγμα βιταμινών Β.. Βοηθάει στο νευρικό σύστημα.. Είχα σκεφτεί ότι μπορεί να φταίνε και οι βιταμίνες. Γιατί μόλις τις σταμάτησα, πέθανε την ίδια μέρα και μετά ένιωσα έτσι..
    Δεν νομίζω εγώ ακόμα και τώρα που είναι πολύ υψηλή η βιταμίνη μου μέχρι να με πιάσει η αγωγή με πιάνει τρέμουλο ,απλά αυτό το γεγονός ηταν αρκετα σοβαρο για την ψυχική σου ηρεμία και μάλλον το εκδηλωνεις έτσι.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Greece
    Posts
    1,459
    τρεμουλο στα χερια σε πιανει συνηθως οταν ταραζεσαι

  12. #12
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Δεν νομίζω εγώ ακόμα και τώρα που είναι πολύ υψηλή η βιταμίνη μου μέχρι να με πιάσει η αγωγή με πιάνει τρέμουλο ,απλά αυτό το γεγονός ηταν αρκετα σοβαρο για την ψυχική σου ηρεμία και μάλλον το εκδηλωνεις έτσι.
    Νομίζω ότι ναι.. Ότι αυτό το νιώθω όταν είναι κάτι αρκετά έντονο. Απλά είναι το μόνο που δεν μπορώ να ελέγξω. Και έχω περάσει από όλα. Και πόνους στο στήθος, πονοκεφαλοι, στο στομάχι κτλ.. Αυτά που περνάει κάποιος όταν δεν είναι καλά ψυχολογικά ή περνάει κατάθλιψη..

    Xfactor δεν έχω τρέμουλο στα χέρια. Η ψυχολόγος λέει πως είναι ενέργεια κι στρες που μαζεύεται στα χέρια και την απελευθερώνω όταν τα κουνάω. Απλά κάποτε το νιώθω και σε όλο μου το σώμα. Μια περίεργη αναστάτωση.

  13. #13
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Νομίζω ότι ναι.. Ότι αυτό το νιώθω όταν είναι κάτι αρκετά έντονο. Απλά είναι το μόνο που δεν μπορώ να ελέγξω. Και έχω περάσει από όλα. Και πόνους στο στήθος, πονοκεφαλοι, στο στομάχι κτλ.. Αυτά που περνάει κάποιος όταν δεν είναι καλά ψυχολογικά ή περνάει .
    Και εγώ δυστυχώς δεν μπορούσα να το ελέγξω και κάθε φορά που ερχόταν γινόταν ολοενα και πιο έντονο και ολοένα διαρκούσε και πιο πολύ.....Δεν μπορούσα να φανταστώ πριν ότι το μυαλό μπορεί να σωματοποιει τόσο πολύ τις σκέψεις και τους φόβους μας ....

  14. #14
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Και εγώ δυστυχώς δεν μπορούσα να το ελέγξω και κάθε φορά που ερχόταν γινόταν ολοενα και πιο έντονο και ολοένα διαρκούσε και πιο πολύ.....Δεν μπορούσα να φανταστώ πριν ότι το μυαλό μπορεί να σωματοποιει τόσο πολύ τις σκέψεις και τους φόβους μας ....
    Και ηρέμησες μόνο με τα χάπια;

  15. #15
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Και ηρέμησες μόνο με τα χάπια;
    Και με τα χάπια ,έκανα ψυχοθεραπεία ένα τρίμηνο και εφόσον ήταν καθαρά θέμα άγχους κάθε φορά που ερχόταν το διαχειριζομουν και με το καιρό με ξέχασε...
    Πριν κάνα δίμηνο πάλι με θυμήθηκε αλλά αυτή την φορά με χτύπησε στο τραυματισμένο νεύρο του ποδιου που έχω
    μετα απο ενα χειρουργειο και εκτος απο το τρεμουλο εχω και πονους .....
    Το πάλεψα πολύ αλλά δεν...... η ποιότητα ζωής μου πάλι μετατράπηκε οπότε ξαναμπήκα σε θεραπεία και κάνω πολύ υπομονή μέχρι τουλάχιστον να περάσει ο πρώτος μήνας και Ν αρχίσουν πάλι να με πιάνουν..

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΚΑΨΙΜΟ ΣΕ ΧΕΡΙΑ-ΠΟΔΙΑ
    By volkar in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 04-01-2016, 22:35
  2. τρεμουλο στα χερια
    By fabulous in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 19-03-2012, 11:24
  3. Ζεστά Χέρια
    By Nantina in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 25-09-2011, 18:47
  4. Η ΖΩΗ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ!
    By ME&I in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 31-08-2011, 16:22
  5. νευρικότητα!
    By thanasisGR in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 09-07-2011, 01:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •