Την αγαπώ ακόμα - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 104
  1. #31
    Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    34
    Quote Originally Posted by Άντα_Στε87 View Post
    Θα σε βοηθήσει όμως να βρεις μόνος σου τη λύση. Αλλά δεν ξέρω αν θέλεις..
    Ίσως να μην θέλω πια. Το πήρα απόφαση.
    Θα βαδίσω μόνος στη ζωή. Σαν την καλαμιά στον κάμπο. Δεν μπορώ να κάνω κάτι.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Anten85 View Post
    Ίσως να μην θέλω πια. Το πήρα απόφαση.
    Θα βαδίσω μόνος στη ζωή. Σαν την καλαμιά στον κάμπο. Δεν μπορώ να κάνω κάτι.
    Δεν είναι τόσο κακό να είσαι μόνος.. Αλλά σίγουρα δεν είναι καλό να έχεις χάσει τον εαυτό σου.. Πείσμα δεν έχεις εσύ; νεύρα; θυμό;
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  3. #33
    Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    34
    Quote Originally Posted by Άντα_Στε87 View Post
    Δεν είναι τόσο κακό να είσαι μόνος.. Αλλά σίγουρα δεν είναι καλό να έχεις χάσει τον εαυτό σου.. Πείσμα δεν έχεις εσύ; νεύρα; θυμό;
    Έχω και νεύρα και θυμό. Πολύ θυμό.
    Αλλά τί θα βγεί με αυτό; Τίποτα.
    Ίσως η μόνη γυναίκα που με αγάπησε, αυτή τη στιγμή να με μισει.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Anten85 View Post
    Έχω και νεύρα και θυμό. Πολύ θυμό.
    Αλλά τί θα βγεί με αυτό; Τίποτα.
    Ίσως η μόνη γυναίκα που με αγάπησε, αυτή τη στιγμή να με μισει.
    Σε νοιάζει τόσο πολύ αν σε μισεί; Αλλάζει κάτι; Εσύ; Μισείς και εσύ τον εαυτό σου;
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  5. #35
    Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    34
    Quote Originally Posted by Άντα_Στε87 View Post
    Σε νοιάζει τόσο πολύ αν σε μισεί; Αλλάζει κάτι; Εσύ; Μισείς και εσύ τον εαυτό σου;
    Ναι, γιατί εν μέρει φταίω και γω που έφυγε απο κοντά μου.
    Αν η ζωή μου ήταν σε καλύτερη μοίρα, εκείνη ίσως να μην έφευγε.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Anten85 View Post
    Ναι, γιατί εν μέρει φταίω και γω που έφυγε απο κοντά μου.
    Αν η ζωή μου ήταν σε καλύτερη μοίρα, εκείνη ίσως να μην έφευγε.
    Γι αυτό θα έπρεπε να είχες αυτοπεποίθηση και εμπιστοσύνη στον εαυτό σου και πάλι δεν μπορείς να ξέρεις τι θα γινόταν.. Μπορεί και πάλι να μην καταληγατε μαζί..
    Βρες τον εαυτό σου να πατήσεις στα πόδια σου και μετά έρχονται όλα τα άλλα..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  7. #37
    Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    34
    Με αγαπούσε.
    Ισως να σκεφτηκε τί μελλον θα μπορούσαμε να έχουμε οι δυο μαζί. Εκείνη ανήκει σε άλλη κοινωνική τάξη.
    Αν η ζωή μου ήταν σε μια καλύτερη κατάσταση, δεν θα την απογοήτευα.

  8. #38
    george1520
    Guest
    Φίλε.. Δεν εννοούσα ότι όλα αυτά ήταν μέσα στο μυαλό σου. Απλά δεν είχες τον χρόνο να την γνωρίσεις αρκετά και έτσι "αγάπησες" Αυτά που ΘΑ κάνατε..
    Η αγάπη έρχεται όταν γνωρίσεις τον άλλον. Όταν δεις τα θετικά και τα αρνητικά του και πεις Οκ αυτός είναι, έτσι είναι τον αποδέχομαι. Τον αγαπάω. Η αγάπη δεν είναι εγωιστικη. Αγαπάς και σε νοιάζει ο άλλος χωρίς να περιμένεις ανταλλάγματα.. Και αυτό φίλε μου δεν γίνεται σε ένα μήνα.. Απλά έμεινες μόνος, δεν έχεις παρέες και θυμήθηκες εκείνη την γυναίκα που σου έδωσε σημασία και εσύ της γύρισες την πλάτη. Εγώ προσωπικά δεν θα ήθελα κάποιος να με θυμηθεί για αυτό τον λόγο. Ενθουσιαστηκες τότε, απογοητευτηκες και πήγες παρακάτω. Αν ήταν κάτι πιο δυνατό θα έκανες υπομονή και δεν θα πίεζες καταστάσεις..

    Κανε κάτι για να γνωρίσεις κόσμο.. Χόμπι έχεις;;

  9. #39
    Miliva21
    Guest
    Το πρόβλημα εδώ ποιο ακριβώς είναι;
    Ότι δεν είσαι μαζί με τη κοπέλα αυτη;
    Ότι πιστευεις πως σε εκμεταλλεύτηκε όπως λες;
    Ή ότι στα 40 σου θα είσαι μόνος;

    Εγώ δεν βλέπω πουθενά καμία εκμετάλλευση......γνωριστήκα τε,αρέσατε ο ένας στον άλλον κάνατε μια μικρή σχέση και διαλύθηκε ...

    είτε επδ όντως έβαλε άλλες προτεραιότητες στη ζωή της και δεν ήθελε σχέση από απόσταση...(λογικό εφόσον θα έφευγε στο εξωτερικο) είτε γιατι κατάλαβε ότι δεν σε θέλει τόσο η ότι δεν ταιριαζατε....αυτό δεν σημαίνει ούτε πως σε κορόιδεψε ούτε πως δεν ήταν εντάξει......

    Άστο πίσω ήταν μια εμπειρία
    Και δούλεψε καλύτερα με τον εαυτό σου.....
    Γιατί έφτασες τα 33 για να κάνεις τη πρώτη σου σχέση....; Γιατί φοβάσαι ότι θα μείνεις μόνος;

    Μήπως ένας ειδικός θα μπορούσε να σε βοηθήσει να δουλέψεις τις φοβίες που σε κρατάνε μόνο και μακριά από τις γυναίκες και από αυτά που θες.......Μήπως χρειάζεσαι μια βοήθεια να πιστέψεις επιτέλους στον εαυτό σου και να γίνεις πιο διεκδικητικός;
    Τη σκέφτεσαι ακόμα γιατί δεν διεκδικείς στη ζωή σου και δεν πας παρακάτω.......

    θεωρείς ότι δεν θα υπάρξει άλλη γυναίκα που θα σε κοιτάξει
    λόγω ανασφάλειας ..

    Όλα γίνονται και αλλάζουν αρκει να πιστεύεις ότι μπορείς να κάνεις κατι καλύτερο για σένα και να είσαι ανοικτος στην αλλαγή.....

    Αυτή η απογοήτευση που νιώθεις για εκείνη τη σχέση (που την εχεις εξιδανικευσει και σου εχει μεινει κολλημα) είναι επειδή οι φοβίες σου και η χαμηλή σου αυτοπεποίθηση σε έχουν αφήσει στάσιμο να αναπολείς περασμένα μεγαλεία

  10. #40
    Miliva21
    Guest
    Επίσης αντί να σκέφτεσαι αρνητικά (ότι δήθεν σε εκμεταλλεύτηκε και τέτοια) ....γιατι δεν προσπαθείς να αξιοποιήσεις θετικά για σενα την εμπειρία αυτή....;

    Αρέσες σε μια γυναίκα που σου άρεσε και αυτό είναι πολύ ωραίο.....είναι τυχη....έστω και αν κράτησε λίγο....
    ...Θα μπορούσε το ενδιαφέρον της να δώσει ώθηση στην αυτοπεποίθηση σου και να δεις τον εαυτό σου πιο αισιόδοξα

    Εξάλλου όλα είναι θέμα οπτικής......

  11. #41
    Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    34
    Νιώθω λίγο καλύτερα από χθες που έγραψα όσα με βασανίζουν.
    Δεν ξέρω, αναρωτιέμαι αν την αγαπώ ακόμα.
    Σίγουρα την αγάπησα. Και τυφλώθηκα.
    Καταλαβαίνω ότι μπορεί να θεώρησε ότι δεν είχαμε κάτι κοινό μεταξύ μας.
    Αν μου το έλεγε, θα με πείραζε αλλά θα καταλάβαινα.
    Όταν της το έλεγα εγώ, πάνω σε μια συζήτηση, ότι εκείνη πιθανότατα θα πάει για ακαδημαϊκή καριέρα κλπ.
    μου έλεγε ότι δεν το έβλεπε έτσι, μου ξεφούρνιζε ένα σωρό φούμαρα και μου πουλούσε φύκια για μεταξωτές κορδέλες.
    Κι εγώ αγόραζα.
    Οπότε, μάλλον με χρησιμοποίησε ξεκάθαρα για να περάσει καλά μέχρι να έρθει η ώρα να φύγει.
    Αλλά, γνωρίζοντας ότι είμαι ένας χαμάλης χωρίς μέλλον, γιατί τόσο μελό, γιατί γράμματα, γιατί τόση ηθοποιία;
    Δεν υπήρχε πρόθεση από μέρους μου να γίνω εμπόδιο σε όσα ήθελε να κάνει.
    Θα ήμουν στήριγμα για όσο τραβούσε το πράγμα.
    Δεν την πίεσα.
    Απλά, κατάλαβα ότι δεν ήθελε και γι' αυτό διέκοψα.
    Πιστεύω ότι όταν σου αρέσει κάποιος θέλεις να είσαι συνέχεια μαζί του.
    Υπάρχουν πολλές γυναίκες, που έχουν και οικογένεια και παιδιά, και αποφασίζουν να συνεχίσουν τις σπουδές τους σε κάποιο μεταπτυχιακό.
    Καμία απ' αυτές δεν χώρισε τον άνδρα της, ούτε παράτησε τα παιδιά της.
    Αλλά, εδώ, το θέμα δεν ήταν το μεταπτυχιακό (που σίγουρα είναι δύσκολο και θέλει σοβαρή μελέτη και χρόνο πολύ σε διάβασμα κλπ.).
    Όμως, έχεις χρόνο για να βγαίνεις στις ταβέρνες με τους φίλους σου και να πηγαίνεις σε συναυλίες (όπως μου έγραφε αργότερα στα μηνύματα ότι πήγαινε) κλπ,
    και δεν έχεις χρόνο να δεις εμένα για πέντε λεπτά, που ισχυρίζεσαι ότι σου αρέσω;

  12. #42
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by Anten85 View Post
    Νιώθω λίγο καλύτερα από χθες που έγραψα όσα με βασανίζουν.
    Δεν ξέρω, αναρωτιέμαι αν την αγαπώ ακόμα.
    Σίγουρα την αγάπησα. Και τυφλώθηκα.
    Καταλαβαίνω ότι μπορεί να θεώρησε ότι δεν είχαμε κάτι κοινό μεταξύ μας.
    Αν μου το έλεγε, θα με πείραζε αλλά θα καταλάβαινα.
    Όταν της το έλεγα εγώ, πάνω σε μια συζήτηση, ότι εκείνη πιθανότατα θα πάει για ακαδημαϊκή καριέρα κλπ.
    μου έλεγε ότι δεν το έβλεπε έτσι, μου ξεφούρνιζε ένα σωρό φούμαρα και μου πουλούσε φύκια για μεταξωτές κορδέλες.
    Κι εγώ αγόραζα.
    Οπότε, μάλλον με χρησιμοποίησε ξεκάθαρα για να περάσει καλά μέχρι να έρθει η ώρα να φύγει.
    Αλλά, γνωρίζοντας ότι είμαι ένας χαμάλης χωρίς μέλλον, γιατί τόσο μελό, γιατί γράμματα, γιατί τόση ηθοποιία;
    Δεν υπήρχε πρόθεση από μέρους μου να γίνω εμπόδιο σε όσα ήθελε να κάνει.
    Θα ήμουν στήριγμα για όσο τραβούσε το πράγμα.
    Δεν την πίεσα.
    Απλά, κατάλαβα ότι δεν ήθελε και γι' αυτό διέκοψα.
    Πιστεύω ότι όταν σου αρέσει κάποιος θέλεις να είσαι συνέχεια μαζί του.
    Υπάρχουν πολλές γυναίκες, που έχουν και οικογένεια και παιδιά, και αποφασίζουν να συνεχίσουν τις σπουδές τους σε κάποιο μεταπτυχιακό.
    Καμία απ' αυτές δεν χώρισε τον άνδρα της, ούτε παράτησε τα παιδιά της.
    Αλλά, εδώ, το θέμα δεν ήταν το μεταπτυχιακό (που σίγουρα είναι δύσκολο και θέλει σοβαρή μελέτη και χρόνο πολύ σε διάβασμα κλπ.).
    Όμως, έχεις χρόνο για να βγαίνεις στις ταβέρνες με τους φίλους σου και να πηγαίνεις σε συναυλίες (όπως μου έγραφε αργότερα στα μηνύματα ότι πήγαινε) κλπ,
    και δεν έχεις χρόνο να δεις εμένα για πέντε λεπτά, που ισχυρίζεσαι ότι σου αρέσω;
    Τα πράγματα δεν είναι άσπρο η μαύρο......
    Ούτε σε χρησιμοποίησε στεγνα ούτε σε λάτρευε να σε παντρευτει

    Όσο ήταν εδώ έκανε μια γνωριμία με σένα....το δοκίμασε και μετά ήταν να φύγει για το εξωτερικό.....Και σου λέει ας το σταματήσω τώρα που είναι νωρίς γιατί ούτως ή άλλως δεν γίνεται να προχωρήσει ...αφού εγω θέλω να κάνω τη ζωή μου σε άλλη χώρα....καλύτερα να μην επενδύσω σε αυτή τη σχέση....και αυτό είναι το πιο λογικό

    Προτίμησε να μην επενδύσει στη σχέση σας...εξάλλου ένα μήνα τα είχατε μόνο.......Και έβαλε τέλος....
    Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν της αρέσες και ότι σε χρησιμοποίησε...αν δεν της αρέσες καθόλου δεν θα έκανε σχέση μαζί σου ....

    Το ότι εσύ πήρες πιο πολύ στα σοβαρά τη σχέση σας και πριν κλεισετε καν δίμηνο έκανες σενάρια για έρωτες και άνευ όρων αγαπη και γάμους και δεν ξέρω εγώ τι άλλο......δεν σημαίνει ότι σε παραπλάνησε εκείνη.......

    Μήπως να άλλαζες λίγο τρόπο σκέψης ...; θα έκανε καλό σε σένα...
    Προσπαθείς να σπρώξεις κάτω από το χαλί τις δυσκολίες που αντιμετωπίζεις σαν ανθρώπος στο χαρακτήρα σου για να μην δουλέψεις με σένα

    Η ζωή σου είναι οι επιλογές σου.....Εσύ θα αποφασίσεις την ιστορία που θες να ζήσεις

  13. #43
    Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    34
    Δεν πήγε εξωτερικό, στην Ελλάδα είναι σε μακρυνή πόλη απ' την Αθήνα.
    Αυτό που κατάλαβα είναι ότι δεν της άρεσα εξ αρχής, απλώς με βρήκε σε κατάσταση απελπισίας και βρήκε να εκμεταλλευτεί,
    μέχρι να έρθει η ώρα να φύγει.
    Ίσως να είμαι και τυχερός μέσα στην ατυχία μου τελικά, που δεν προχώρησε μια σχέση με έναν τέτοιο ψεύτικο άνθρωπο.
    Ίσως η σπασμωδική μου κίνηση να διακόψω μαζί της, να με γλύτωσε απ' τα χειρότερα.
    Ποιός ξέρει τί άλλο κακό σχεδίαζε να μου κάνει στο μέλλον.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Anten85 View Post
    Σταμάτησα απ' την εργασία, κάποιους μήνες μετά γιατί το μυαλό μου δεν μπορούσε να συγκεντρωθεί στη δουλειά, ήταν συνεχώς σε εκείνη.
    Από προσόντα δεν έχω κάποια, και αν κάποια στιγμή βρω κάποια ανάλογη δουλειά θα είναι για 400 με 500 ευρώ 12ωρα και 14ωρα.
    Οπότε μέλλον δεν υπάρχει.
    Και όταν είσαι 35 με τέτοια δουλειά, ποια θα γυρίσει να σε κοιτάξει;
    Γι' αυτό σκέφτομαι ότι και εκείνη μάλλον περνούσε την ώρα της και δεν με είδε σοβαρά.
    συγνωμη...
    αν δεν εχεις χρηματα, πως σκοπευες να επιβιωσεις αν εφευγες μαζι της;;
    θα σε συντηρουσε μια 25χρονη φοιτητρια;
    και τι σοβαρα να σε δει;
    στον εναν μηνα, ειναι δυνατον να σκεφτεται αν μια σχεση ειναι σοβαρη; η σοβαροτητα προκυπτει απο την μακροημερευση. δεν ειναι μια αποφαση που παιρνεις μολις γνωρισεις καποιον.
    σε τι σε εκμεταλλευτηκε; οτι πηρε εκεινη, πηρες κι εσυ. εκτος αν θεωρεις οτι σε αποπλανησε...

  15. #45
    Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    34
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    συγνωμη...
    αν δεν εχεις χρηματα, πως σκοπευες να επιβιωσεις αν εφευγες μαζι της;;
    θα σε συντηρουσε μια 25χρονη φοιτητρια;
    και τι σοβαρα να σε δει;
    στον εναν μηνα, ειναι δυνατον να σκεφτεται αν μια σχεση ειναι σοβαρη; η σοβαροτητα προκυπτει απο την μακροημερευση. δεν ειναι μια αποφαση που παιρνεις μολις γνωρισεις καποιον.
    σε τι σε εκμεταλλευτηκε; οτι πηρε εκεινη, πηρες κι εσυ. εκτος αν θεωρεις οτι σε αποπλανησε...
    Πάμε πάλι!
    Στην Ελλάδα είναι ρε παιδιά, όχι στο εξωτερικό.
    Ναι, δεν με εκμεταλλεύτηκε...
    Σχέσεις όμως είχε στο παρελθόν πολύχρονες.
    Σ' εκείνες έδωσε ευκαιρία, σε μένα γιατί όχι;
    Καλά της φερόμουν.
    Της έλεγα ότι δεν έχω λεφτά και δεν μπορώ να της προσφέρω πολλά πράγματα,
    αλλά εκείνη τον έπαιζε καλά τον ρόλο της, και έλεγε ότι είναι ευτυχισμένη και με τα λίγα.
    Και δεν θα με συντηρούσε. Δουλεύω και ξέρω να δουλεύω, και αν πηγαινα κοντά της θα ενοίκιαζα ξεχωριστό σπίτι
    και θα με έβλεπε με τους όρους της πάντα, χωρίς να γίνομαι εμπόδιο στην πορεία της. Μέχρις ότου τραβήξει.
    Και θα έκανα και δυο δουλειές να στήριζα και εκείνη.
    Πλέον είναι ξεκάθαρο.
    Με κορόιδεψε.
    Η δεσποινίδα χαραμίζεται στο πανεπιστήμιο.
    Σε μια δραματική σχολή πρέπει να πάει. Έχει έμφυτο ταλέντο.

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Πώς να ξεπεράσω την πρώην που την αγαπώ ακομα
    By HimuraKenshin in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 17
    Last Post: 26-08-2019, 06:09
  2. Replies: 7
    Last Post: 23-06-2015, 23:48
  3. Αγαπώ Τον Εαυτό Μου, Αγαπώ Το Σώμα Μου....
    By ria_ed in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 27
    Last Post: 18-04-2014, 01:10
  4. Δευτέρα σ'αγαπώ
    By ΗΛΙΑΝΝΑ in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 20-01-2013, 18:38
  5. κατι να αγαπω
    By researcher in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 91
    Last Post: 05-08-2009, 17:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •