Συμπτώματα αγωγής
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    4

    Συμπτώματα αγωγής

    Καλησπέρα σας έχω ξεκινήσει από τις 17 δεκεμβρη εσκιταλοπραμη 5mg αγωγή από ψυχίατρο για διαταραχή πανικού και στις 9 Ιανουαρίου το ανεβασε στα 10mg στην αρχή για δύο εβδομάδες ήμουν αισιόδοξη ότι θ μ περάσει όλο αυτό το άγχος κάποια στιγμή και έκανα υπομονή πλέον νιώθω πολύ χειρότερα από ότι στην αρχή έχω ταχυκαρδία τα πρωινά και φοβερή αναστάτωση με σκέψεις αγχώδεις όλη την μέρα είμαι χάλια με αναγουλες κομμένη όρεξη και πολύ νευρικη.Ο γιατρός π επισκέπτομαι με έχει βάλει να κρατάω ημερολόγιο κάθε μέρα τις σκέψεις μ.Εγω έχω φοβηθεί γιατί σκέφτομαι ότι κάτι άλλο έχω αφού δεν με πιάνει η αγωγη.Θα ήθελα την γνώμη σας.Σας ευχαριστώ

  2. #2
    ntinti
    Guest
    Συνήθως τον πρώτο μήνα της Αγωγής όλα αυτά που ένοιωθες τα νοιώθεις ακόμα πιο έντονα συν κάποια καινούργια που σου βγαίνουν.
    Υπάρχουν κάποιες μέρες οι οποίες λες αμάν είμαστε μια χαρά πάει πέρασε και κάποιες άλλες νοιώθεις ακόμα πιο χάλια απ ότι ήσουν. ...
    Κανείς υπομονή και συμπεράσματα βγάζεις περίπου μετά από κάνα μήνα,δίμηνο ανάλογα την περίπτωση....
    Αυτό με το ημερολόγιο το κάνω και εγώ από την ημερα που ξεκίνησα και συγκρίνω μέρα με την μέρα ,βδομάδα με την εβδομάδα και πραγματικά βοηθάει ....
    Και εγώ ξεκίνησα με effexor στις 27 Δεκεμβριου αλλά επειδή είναι η δεύτερη φορά είμαι προετοιμασμένη κάπως ....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    206
    Είναι πολυυυυυυ νωρίς ακόμα!!!! Κάνε υπομονή και θα δεις αποτέλεσμα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    187
    Καλησπέρα, όλα αυτά που γράφεις πιθανόν να είναι αρχικές παρενέργειες του φαρμάκου, η αγωγή θέλει χρόνο ακόμα από την τελευταία αύξηση που έκανες, 2-3 εβδομάδες, ίσως και μήνα, αν δεν αντέχεις ίσως να ζήταγες από γιατρό σου κάποιο ηρεμιστικό προσωρινά.
    Πάντως μην φοβάσαι γιατί και το φάρμακο κάνει αυτές τις παρενέργειες και θέλει χρόνο για να δεις αν θα σε πιάσει η συγκεκριμένη αγωγή.
    Καλό κουράγιο μέχρι τότε.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    4
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας μου δίνετε κουράγιο ο γιατρός με είχε ενημερώσει ότι στην αρχή θα έχω κάποια συμπτώματα αλλά εγώ φοβάμαι με όλα αυτά Μ είπε για αγχολυτικα αλλά του είπα ότι δεν θέλω και συμφώνησε και αυτός λόγω ηλικίας να μην παρω και να το παλέψω ετσι.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Γενικά δωστου λίγο χρόνο..αυτό με τη. Ηλικία και εγώ το είχα θεωρούσα ότι είμαι μικρή αλλά αφού χρειαζόταν τι να κανα

Similar Threads

  1. Στο ξεκίνημα αγωγής με ζολοφτ
    By Demi71 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 11-08-2019, 22:48
  2. Απόκρυψη αγωγής
    By Νοσηρή φαντασία in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 45
    Last Post: 07-07-2019, 02:05
  3. Διακοπη αγωγης..
    By xristoforos28 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 22-08-2018, 22:27
  4. Replies: 5
    Last Post: 22-09-2014, 04:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •