Τι παίζει με τον νεο συναδελφο - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 10 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 61 to 75 of 148
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    135
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Βασικά το επαγγελματικό περιβάλλον κουτσομπολεύει, αλλά αν από το ένα αυτί έμπαινε, από το άλλο έβγαινε, δεν θα κολλούσε τόσο η θεματοθέτρια, αυτό έχω καταλάβει. Θεωρεί τον εαυτό της υπεράνω και αδιάφορη, ενώ στην πραγματικότητα την ενδιαφέρει η συμπεριφορά των συναδέλφων, εγώ αυτό έχω καταλάβει.
    χαχα, Sonia γελάω γιατί νιώθω σαν να είσαι μέσα στις σκέψεις μου. Προχθές με την ψυχολόγο μου είπαμε να έχω σαν άσκηση η γνώμη ποιων με επηρεάζει, σε ποιον τομέα κλπ. Επίσης είπαμε για το σύνδρομο της γειτονίας (δηλαδή αυτό που δεν κάνεις κάτι και κολλάς γιατί σκέφτεσαι τι θα πει ο κόσμος), οπότε σε αυτό το πλαίσιο βάλαμε την άσκηση. Σκεπτόμενη λοιπόν ποιανού η γνώμη με επηρεάζει έχω να πω πως είναι η πρώτη φορά που νομίζω πως η γνώμη των συναδέλφων δεν με νοιάζει καθόλου. Ούτε 1%. Δεν ξέρω αν το λέω για να το πιστέψω και να πείσω τον εαυτό μου (γιατί παλιά με επηρέαζε η γνώμη αρκετών ακόμη και όχι κοντινών μου ανθρώπων), αλλά νιώθω πως εφόσον κουτσομπολεύουν απλά δεν τους έχω σε υπόληψη και εκτίμηση και τέλος. Εφόσον με κουτσομπολέυουν δεν νομίζω να με έχουν σε υπόληψη ή εκτίμηση ούτε αυτοί.

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,857
    Quote Originally Posted by little_eliza View Post
    χαχα, Sonia γελάω γιατί νιώθω σαν να είσαι μέσα στις σκέψεις μου. Προχθές με την ψυχολόγο μου είπαμε να έχω σαν άσκηση η γνώμη ποιων με επηρεάζει, σε ποιον τομέα κλπ. Επίσης είπαμε για το σύνδρομο της γειτονίας (δηλαδή αυτό που δεν κάνεις κάτι και κολλάς γιατί σκέφτεσαι τι θα πει ο κόσμος), οπότε σε αυτό το πλαίσιο βάλαμε την άσκηση. Σκεπτόμενη λοιπόν ποιανού η γνώμη με επηρεάζει έχω να πω πως είναι η πρώτη φορά που νομίζω πως η γνώμη των συναδέλφων δεν με νοιάζει καθόλου. Ούτε 1%. Δεν ξέρω αν το λέω για να το πιστέψω και να πείσω τον εαυτό μου (γιατί παλιά με επηρέαζε η γνώμη αρκετών ακόμη και όχι κοντινών μου ανθρώπων), αλλά νιώθω πως εφόσον κουτσομπολεύουν απλά δεν τους έχω σε υπόληψη και εκτίμηση και τέλος. Εφόσον με κουτσομπολέυουν δεν νομίζω να με έχουν σε υπόληψη ή εκτίμηση ούτε αυτοί.
    λαθος.
    μπορει να σε κουτσομπολευουν και να σε εχουν σε μια χαρα, υποληψη. δεν εχει να κανει το ενα με το αλλο.

    ξανακανε την ασκηση, μαλλον καποιο λαθος εκανες.
    δεν υπαρχει περιπτωση να μην σε ενδιαφερει ουτε το 1% της γνωμης τους και να τρεμεις μηπως σου μιλησουν για την μυτη σου... δλδ καποιος που ειχες ΤΟΣΟ χεσμενο, υπηρχε ποτε περιπτωση να σε κλονισει αν σου συζητησει το ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ;;
    να σου πω, εγω. ΟΧΙ, δεν υπηρχε καμια περιπτωση.

    (καποια στιγμη να κανετε ασκησεις για την αρνηση που εχεις να δεις καθαρα αυτα που σε ενοχλουν)

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    135
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    λαθος.
    μπορει να σε κουτσομπολευουν και να σε εχουν σε μια χαρα, υποληψη. δεν εχει να κανει το ενα με το αλλο.

    ξανακανε την ασκηση, μαλλον καποιο λαθος εκανες.
    δεν υπαρχει περιπτωση να μην σε ενδιαφερει ουτε το 1% της γνωμης τους και να τρεμεις μηπως σου μιλησουν για την μυτη σου... δλδ καποιος που ειχες ΤΟΣΟ χεσμενο, υπηρχε ποτε περιπτωση να σε κλονισει αν σου συζητησει το ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ;;
    να σου πω, εγω. ΟΧΙ, δεν υπηρχε καμια περιπτωση.

    (καποια στιγμη να κανετε ασκησεις για την αρνηση που εχεις να δεις καθαρα αυτα που σε ενοχλουν)
    Προσωπικά αν εκτιμώ κάποιον νομίζω ότι θα πω κάτι που σκέφτομαι μπροστά του. Αν έχεις μια θετική άποψη για κάποιον δεν υπάρχει λόγος να τα πεις από πίσω του. Βρίσκεις να πεις κάτι αρνητικό και με καλοπροαίρετο τρόπο. Αυτό προυποθέρει ουσιατικές και αληθινές σχέσεις μεταξύ των δύο ατόμων φυσικά. Επίσης το ότι δεν με νοιάζει ποια είναι η γνώμη τους για εμένα δε σημαίνει ότι θα τους επιτρέψω να με φέρουν σε δύσκολη θέση ή θα πρέπει να με αναγκάσουν να συζητήσω για κάτι που δεν θέλω. Θα δώσω ένα απλό παράδειγμα για το μισθό που συχνά ρωτούν πολλοί τους άλλους. Κάποιοι δεν θέλουν να πούνε πόσα λεφτά βγάζουν γιατί απλά δεν θέλουν να το πουν. Αυτό σημαίνει ότι το άτομο που τους έθεσε την ερώτηση είναι ένα άτομο του οποίου η γνώμη μετράει ή τους επηρεάζει? Αν θέλεις βοήθησέ με λίγο να καταλάβω πως συνδέονται αυτά σύμφωνα με την οπτική σου. Επίσης μπορείς να μου πεις αν θέλεις και που εντοπίζεις ότι υπάρχουν πράγματα που με ενοχλούν και στα οποία στρουθοκαμηλίζω.

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,857
    Quote Originally Posted by little_eliza View Post
    Προσωπικά αν εκτιμώ κάποιον νομίζω ότι θα πω κάτι που σκέφτομαι μπροστά του. Αν έχεις μια θετική άποψη για κάποιον δεν υπάρχει λόγος να τα πεις από πίσω του. Βρίσκεις να πεις κάτι αρνητικό και με καλοπροαίρετο τρόπο. Αυτό προυποθέρει ουσιατικές και αληθινές σχέσεις μεταξύ των δύο ατόμων φυσικά. Επίσης το ότι δεν με νοιάζει ποια είναι η γνώμη τους για εμένα δε σημαίνει ότι θα τους επιτρέψω να με φέρουν σε δύσκολη θέση ή θα πρέπει να με αναγκάσουν να συζητήσω για κάτι που δεν θέλω. Θα δώσω ένα απλό παράδειγμα για το μισθό που συχνά ρωτούν πολλοί τους άλλους. Κάποιοι δεν θέλουν να πούνε πόσα λεφτά βγάζουν γιατί απλά δεν θέλουν να το πουν. Αυτό σημαίνει ότι το άτομο που τους έθεσε την ερώτηση είναι ένα άτομο του οποίου η γνώμη μετράει ή τους επηρεάζει? Αν θέλεις βοήθησέ με λίγο να καταλάβω πως συνδέονται αυτά σύμφωνα με την οπτική σου. Επίσης μπορείς να μου πεις αν θέλεις και που εντοπίζεις ότι υπάρχουν πράγματα που με ενοχλούν και στα οποία στρουθοκαμηλίζω.
    τι θα πεις μπροστα του βρε ελιζα;
    καποια πραγματα δεν λεγονται μπροστα, χωρις να σημαινει οτι εναι κακος ανθρωπος αυτος που σχολιαζεις.
    πχ. μια κοπελα σου ειναι συμπαθης, την θεωρεις καλη κοπελα και καλη στην δουλεια της.
    και την βλεπεις να χαμουρευεται σε χωρο δουλειας, ή να ζαχαρωνει, τελοσπαντων! ε, θα την σχολιασεις στην δουλεια, και οχι μπροστα της φυσικα, εκτος αν ειναι φιλη σου, οποτε θα το πεις στην ιδια , να προσεχει γιατι την συζητανε.
    το να εχεις καλη γνωμη για καποιον, δεν σημαινει οτι εχετε και ουσιαστικες σχεσεις. μπορει να μην εχετε καθολου σχεσεις, αλλα να μην εχεις κακη γνωμη γι αυτον.

    δεν την κανει κακο ανθρωπο αυτο, ουτε εσενα ομως κανει κακο ανθρωπο. τα γκομενιλικια σε χωρο δουλειας ειναι προκλητικα και παντα σχολιαζονται. γενικα πολλες συμπεριφορες σχολιαζονται στην δουλεια, γιατι πεφτει βαρεμαρα..

    μα δεν ερχεσαι σε δυσκολη θεση, επειδη καποιος που δεν υπολογιζεις σε τπτ την γνωμη του, θα σχολιασει το οτιδηποτε.
    για να ερθεις σε δυσκολη θεση, πρεπει να σε νοιαζει η γνωμη του αλλου.. δεδομενο.
    αν ερχεσαι σε δυσκολη θεση απο καποιον που δεν εκτιμας, η σου ειναι αδιαφορος, τοτε σε επηρεαζει η γνωμη των παντων, ακομη και των αδιαφορων..

    υ.γ. στρουθοκαμιλιζεις στο οτι νομιζεις οτι δεν σε νοιαζει η γνωμη των αλλων.
    ολη σου η σταση και η ταραχη δειχνουν οτι σε νοιαζει και σε επηρρεαζει. δεν θελεις να την λενε μπροστα σου, οχι επειδη δεν σε νοιαζει, αλλα επειδη σε επηρρεαζει και σε χαλαει. απλα σε χαλαει λιγοτερο αν την λενε πισω σου Οπου δεν θα εισαι καν σιγουρη, απλα υποθετεις οτι σχολιαζουν.
    στο παραδειγμα σου με τον μισθο, ειναι πολυ απλο. οποιον δεν τον νοιαζει η γνωμη των αλλων αλλα δεν θελει να δινει τετοιες πληροφοοιες, τους το κοβει χωρις να ιδρωσει. δεν ερχεται σε δυσκολη θεση "γιατι ρωτας; δεν σε αφορα" και τελος. οταν δεν μπορεις ουτε να τους το κοψεις , ουτε να ακους τα σχολια, επηρρεαζεσαι παρα πολυ απ την γνωμη τους.
    Last edited by Remedy; 28-01-2020 at 06:35.

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by little_eliza View Post
    χαχα, Sonia γελάω γιατί νιώθω σαν να είσαι μέσα στις σκέψεις μου. Προχθές με την ψυχολόγο μου είπαμε να έχω σαν άσκηση η γνώμη ποιων με επηρεάζει, σε ποιον τομέα κλπ. Επίσης είπαμε για το σύνδρομο της γειτονίας (δηλαδή αυτό που δεν κάνεις κάτι και κολλάς γιατί σκέφτεσαι τι θα πει ο κόσμος), οπότε σε αυτό το πλαίσιο βάλαμε την άσκηση. Σκεπτόμενη λοιπόν ποιανού η γνώμη με επηρεάζει έχω να πω πως είναι η πρώτη φορά που νομίζω πως η γνώμη των συναδέλφων δεν με νοιάζει καθόλου. Ούτε 1%. Δεν ξέρω αν το λέω για να το πιστέψω και να πείσω τον εαυτό μου (γιατί παλιά με επηρέαζε η γνώμη αρκετών ακόμη και όχι κοντινών μου ανθρώπων), αλλά νιώθω πως εφόσον κουτσομπολεύουν απλά δεν τους έχω σε υπόληψη και εκτίμηση και τέλος. Εφόσον με κουτσομπολέυουν δεν νομίζω να με έχουν σε υπόληψη ή εκτίμηση ούτε αυτοί.
    Μα το θέμα είναι ότι καλές οι θεωρίες και οι σκέψεις, αλλά το τι ισχύει πραγματικά φαίνεται στην πράξη. Διστάζεις να κάνεις κάτι με κάποιον συνάδελφο ενώ λες είσαι πεπεισμένη ότι ο καθηγητής/η δουλειά σου δεν θα επηρεαστεί από αυτό, σου κακοφαίνονται όλες αυτές οι συζητήσεις για τη μύτη σου και δεν θες να σχολιάζεται το θέμα μπροστά σου, επικοινωνείς με έναν πλάγιο και όχι ευθύ τρόπο με τους συναδέλφους ακριβώς σαν να μετράει η γνώμη τους ενώ από την άλλη λες ότι δεν τους υπολογίζεις γιατί δεν τους έχεις σε υπόληψη. Μπορεί να μην τους έχεις σε υπόληψη, αλλά μια χαρά τους υπολογίζεις όπως φαίνεται στην πράξη. Το εξήγησε πιο αναλυτικά κι ωραία η Remedy πριν προλάβω να σου απαντήσω.

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    135
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    τι θα πεις μπροστα του βρε ελιζα;
    καποια πραγματα δεν λεγονται μπροστα, χωρις να σημαινει οτι εναι κακος ανθρωπος αυτος που σχολιαζεις.
    πχ. μια κοπελα σου ειναι συμπαθης, την θεωρεις καλη κοπελα και καλη στην δουλεια της.
    και την βλεπεις να χαμουρευεται σε χωρο δουλειας, ή να ζαχαρωνει, τελοσπαντων! ε, θα την σχολιασεις στην δουλεια, και οχι μπροστα της φυσικα, εκτος αν ειναι φιλη σου, οποτε θα το πεις στην ιδια , να προσεχει γιατι την συζητανε.
    το να εχεις καλη γνωμη για καποιον, δεν σημαινει οτι εχετε και ουσιαστικες σχεσεις. μπορει να μην εχετε καθολου σχεσεις, αλλα να μην εχεις κακη γνωμη γι αυτον.

    δεν την κανει κακο ανθρωπο αυτο, ουτε εσενα ομως κανει κακο ανθρωπο. τα γκομενιλικια σε χωρο δουλειας ειναι προκλητικα και παντα σχολιαζονται. γενικα πολλες συμπεριφορες σχολιαζονται στην δουλεια, γιατι πεφτει βαρεμαρα..

    μα δεν ερχεσαι σε δυσκολη θεση, επειδη καποιος που δεν υπολογιζεις σε τπτ την γνωμη του, θα σχολιασει το οτιδηποτε.
    για να ερθεις σε δυσκολη θεση, πρεπει να σε νοιαζει η γνωμη του αλλου.. δεδομενο.
    αν ερχεσαι σε δυσκολη θεση απο καποιον που δεν εκτιμας, η σου ειναι αδιαφορος, τοτε σε επηρεαζει η γνωμη των παντων, ακομη και των αδιαφορων..

    υ.γ. στρουθοκαμιλιζεις στο οτι νομιζεις οτι δεν σε νοιαζει η γνωμη των αλλων.
    ολη σου η σταση και η ταραχη δειχνουν οτι σε νοιαζει και σε επηρρεαζει. δεν θελεις να την λενε μπροστα σου, οχι επειδη δεν σε νοιαζει, αλλα επειδη σε επηρρεαζει και σε χαλαει. απλα σε χαλαει λιγοτερο αν την λενε πισω σου Οπου δεν θα εισαι καν σιγουρη, απλα υποθετεις οτι σχολιαζουν.
    στο παραδειγμα σου με τον μισθο, ειναι πολυ απλο. οποιον δεν τον νοιαζει η γνωμη των αλλων αλλα δεν θελει να δινει τετοιες πληροφοοιες, τους το κοβει χωρις να ιδρωσει. δεν ερχεται σε δυσκολη θεση "γιατι ρωτας; δεν σε αφορα" και τελος. οταν δεν μπορεις ουτε να τους το κοψεις , ουτε να ακους τα σχολια, επηρρεαζεσαι παρα πολυ απ την γνωμη τους.
    Remedy θα μου επιτρέψεις να με βρεις τελείως αντίθετη στην αποψή σου για το κουτσομπολιό. Το ότι κουτσομπολεύεις κάποιον για κάτι που έκανε προφανώς και δε σημαίνει πως είναι αυτός κακός άνθρωπος (δεν ξέρω γιατί γράφεται αυτό στην πρώτη πρόταση) αλλά σημαίνει το ότι εσύ που κάνεις το κουτσομπολιό είσαι κακός άνθρωπος. Κακός με την έννοια του ότι κάτι δεν πάει καλά μέσα σου για να ασχολείσαι με τους άλλους. Κι ναι ακόμη και η βαρεμάρα σημαίνει ότι κάτι δεν παει καλά μέσα σου αν ο μόνος τρόπος να τη σκοτώσεις είναι το κουτσομπολιό. Πιστεύω πως ακόμη και φίλος να μην είναι κάποιος μπορείς να βρεις έναν τρόπο να πεις "έχει ειπωθεί αυτό για εσένα". Κι αν όπως λες το άτομο σου είναι τόσο συμπαθές γιατί να τα πεις από πίσω του? Κι δεν στα λέω αυτό για να το παίξω αγία και ότι δεν κουτσομπολεύω, προφανώς το κάνω κι εγώ. Τα λέω γιατί νομίζω πως γράφεις με μεγάλη σιγουριά την άποψή σου χωρίς να τεστάρεις (έστω και στο μυαλό σου) αν ισχύει και κάτι διαφορετικό. Αν κουτσομπολεύουμε και το δικαιολογούμε ως "έεε μωρέ ούτε εγώ είμαι κακός άνθρωπος ούτε ο άλλος που σχολιάζω, απλά το κάνω για τη βαρεμάρα" τότε δεν πρόκειται ποτέ να καταλαβαίνουμε γιατί το κάνουμε και ότι εκείνη τη στιγμή δεν είμαστε ειλικρινείς στους άλλους.

    Επίσης η πρόταση
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    το να εχεις καλη γνωμη για καποιον, δεν σημαινει οτι εχετε και ουσιαστικες σχεσεις. μπορει να μην εχετε καθολου σχεσεις, αλλα να μην εχεις κακη γνωμη γι αυτον.
    δεν ξέρω γιατί μου θυμίζει τη φράση opinios are like as*holes everyone has one. Συμφωνώ ότι οι ανθρώπινες σχέσεις πρέπει να είναι απλές αλλά όταν δεν έχεις ουσιαστικές σχέσεις με κάποιον πως μπορείς να σχηματίσεις γνώμη γι αυτόν? Μόνο εντύπωση και γενική εικόνα μπορεί να έχεις. Γνώμη σίγουρα όχι. Η γνώμη προυποθέτει καθημερινή τριβή και στενή επικοινωνία/σχέσεις είτε προσωπικές είτε επαγγελματικές. Με το να βλέπεις κάποιον και να λέτε ένα καλημέρα καλησπέρα ή να ακούς από άλλους γι αυτόν δε σημαίνει ότι έχεις γνώμη γι αυτό το άτομο.

    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    για να ερθεις σε δυσκολη θεση, πρεπει να σε νοιαζει η γνωμη του αλλου.. δεδομενο.
    Επίσης κι εδώ νομίζω πως η φράση έχει μια χροιά έντονης βεβαιότητας σε σημείο να γίνεται δόγμα. Δεν έχει τύχει ποτέ να έρθεις σε δύσκολη θέση χωρίς απαραίτητα να σε νοιάζει η γνώμη του άλλου? Μπορώ να σκεφτώ απειρα παραδείγματα που μπορεί το θέμα που θίγει το ένα άτομο να είναι άβολο για το άλλο χωρίς να σημαίνει πως η γνώμη του πρώτου μετράει. Το ότι το δεύτερο άτομο έρχεται σε αμηχανία, δεν ξέρει τι να απαντήσει, δεν είναι ετοιμόλογο κλπ δηλώνει ότι το αναφερθέν θέμα είναι ευαίσθητο για το άτομο αυτό. Όποια και αν είναι η γνώμη του πρώτου, το δεύτερο άτομο αν δε δουλέψει με τον εαυτό του πάντα θα κομπλάρει στο άκουσμα του θέματος. Με την οπτική σου εστιάζεις στην αφορμή (δηλαδή το εύκολο να αντιληφθεί κάποιος) και δεν κοιτάς την πραγματική αιτία.

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Καλημέρα
    Προσωπικά συμφωνώ πως ακόμα κι αν δεν σε ενδιαφέρει η γνώμη κάποιου μπορεί να σε φέρει σε δύσκολη θέση κάποια στιγμή αν ο άλλος είναι πολύ αδιάκριτος πχ. Μου έχει τύχει το παράδειγμα που ανέφερες, να με ρωτήσει κάποιος και μάλιστα μπροστά σε αρκετούς άλλους πόσα λεφτά βγάζω, θέμα το οποίο θεωρώ πολύ προσωπικό και δεν θέλω να συζητάω. Προφανώς με έφερε σε δύσκολη θέση, αλλά βρε συ ελίζα δεν έκατσα να ασχοληθώ και δέκα ώρες με αυτό το θέμα. Το έριξα στην πλάκα, είπα μια βλακεία του στυλ, γιατί είσαι της εφορίας και άλλαξα θέμα. Με τον τρόπο μου το έκοψα και δεν με ξαναρώτησε. Αυτό σημαίνει πως σαφώς έδειξα και έθεσα τα όρια μου, ότι το οικονομικό δεν είναι ένα θέμα που θέλω να συζητάω με τον οποιονδήποτε αλλά δεν χαλάστηκα κιόλας σε σημείο να κάθομαι να καταστρώνω σχέδια πως θα τον παραπλανήσω για τα χρήματα που βγάζω, τι θα σκεφτώ να πω κτλ κτλ.
    Εσύ με το θέμα της μύτης έδειξες πως σε νοιάζει πάρα πολύ η γνώμη των άλλων γιαυτό και τα σχέδια για το πως θα καλύψεις την απουσία σου, πως το ένα και πώς το άλλο. Αν δεν σε ένοιαζε, ακόμα κι αν σε έφερνε κάποιος σε δύσκολη θέση αναφέροντας το θέμα ή ρωτώντας θα το απέφευγες και θα έκοβες την κουβέντα και τέλος. Γενικά όλο το το φέρσιμο σου όπως και τώρα με τον συνάδελφο, δείχνει ότι νοιάζεσαι για την εικόνα που παρουσιάζεις και την γνώμη που θα σχηματίσουν οι άλλοι. Μπορεί εσύ γνωρίζοντας τον εαυτό σου να αντιλαμβάνεσαι ότι το κάνεις σε πολύ μικρότερο βαθμό από ότι στο παρελθόν πχ, αυτό δεν το ξέρω, αλλά συνεχίζει να υπάρχει το θέμα και σε μας ως τρίτοι είναι φανερό.

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,857
    Quote Originally Posted by little_eliza View Post
    Remedy θα μου επιτρέψεις να με βρεις τελείως αντίθετη στην αποψή σου για το κουτσομπολιό. Το ότι κουτσομπολεύεις κάποιον για κάτι που έκανε προφανώς και δε σημαίνει πως είναι αυτός κακός άνθρωπος (δεν ξέρω γιατί γράφεται αυτό στην πρώτη πρόταση) αλλά σημαίνει το ότι εσύ που κάνεις το κουτσομπολιό είσαι κακός άνθρωπος. Κακός με την έννοια του ότι κάτι δεν πάει καλά μέσα σου για να ασχολείσαι με τους άλλους. Κι ναι ακόμη και η βαρεμάρα σημαίνει ότι κάτι δεν παει καλά μέσα σου αν ο μόνος τρόπος να τη σκοτώσεις είναι το κουτσομπολιό. Πιστεύω πως ακόμη και φίλος να μην είναι κάποιος μπορείς να βρεις έναν τρόπο να πεις "έχει ειπωθεί αυτό για εσένα". Κι αν όπως λες το άτομο σου είναι τόσο συμπαθές γιατί να τα πεις από πίσω του? Κι δεν στα λέω αυτό για να το παίξω αγία και ότι δεν κουτσομπολεύω, προφανώς το κάνω κι εγώ. Τα λέω γιατί νομίζω πως γράφεις με μεγάλη σιγουριά την άποψή σου χωρίς να τεστάρεις (έστω και στο μυαλό σου) αν ισχύει και κάτι διαφορετικό. Αν κουτσομπολεύουμε και το δικαιολογούμε ως "έεε μωρέ ούτε εγώ είμαι κακός άνθρωπος ούτε ο άλλος που σχολιάζω, απλά το κάνω για τη βαρεμάρα" τότε δεν πρόκειται ποτέ να καταλαβαίνουμε γιατί το κάνουμε και ότι εκείνη τη στιγμή δεν είμαστε ειλικρινείς στους άλλους.

    Επίσης η πρόταση δεν ξέρω γιατί μου θυμίζει τη φράση opinios are like as*holes everyone has one. Συμφωνώ ότι οι ανθρώπινες σχέσεις πρέπει να είναι απλές αλλά όταν δεν έχεις ουσιαστικές σχέσεις με κάποιον πως μπορείς να σχηματίσεις γνώμη γι αυτόν? Μόνο εντύπωση και γενική εικόνα μπορεί να έχεις. Γνώμη σίγουρα όχι. Η γνώμη προυποθέτει καθημερινή τριβή και στενή επικοινωνία/σχέσεις είτε προσωπικές είτε επαγγελματικές. Με το να βλέπεις κάποιον και να λέτε ένα καλημέρα καλησπέρα ή να ακούς από άλλους γι αυτόν δε σημαίνει ότι έχεις γνώμη γι αυτό το άτομο.

    Επίσης κι εδώ νομίζω πως η φράση έχει μια χροιά έντονης βεβαιότητας σε σημείο να γίνεται δόγμα. Δεν έχει τύχει ποτέ να έρθεις σε δύσκολη θέση χωρίς απαραίτητα να σε νοιάζει η γνώμη του άλλου? Μπορώ να σκεφτώ απειρα παραδείγματα που μπορεί το θέμα που θίγει το ένα άτομο να είναι άβολο για το άλλο χωρίς να σημαίνει πως η γνώμη του πρώτου μετράει. Το ότι το δεύτερο άτομο έρχεται σε αμηχανία, δεν ξέρει τι να απαντήσει, δεν είναι ετοιμόλογο κλπ δηλώνει ότι το αναφερθέν θέμα είναι ευαίσθητο για το άτομο αυτό. Όποια και αν είναι η γνώμη του πρώτου, το δεύτερο άτομο αν δε δουλέψει με τον εαυτό του πάντα θα κομπλάρει στο άκουσμα του θέματος. Με την οπτική σου εστιάζεις στην αφορμή (δηλαδή το εύκολο να αντιληφθεί κάποιος) και δεν κοιτάς την πραγματική αιτία.
    κατσε βρε ελιζα...
    αν κουτσομπολεψεις καποιον που εχει "προκλητικες" συμπεριφορες σε εναν χωρο εργασιας, ειτε με γκομενιλικια, ειτε με ψεματα, εισαι κακος ανθρωπος και παντως κατι δεν παει καλα μαζι σου ειδικα αν το κανεις λογω βαρεμαρας στην δουλεια, ενω αν λογω βαρεμαρας στην δουλεια σκεφτεσαι να την πεσεις σε εναν συναδελφο που ουτε καν σου αρεσει, ολα πανε καλα μαζι σου;;
    ουτε ο ενας ουτε ο αλλος ειναι κακος ή λαθος. ο ενας προκαλει στο λαθος περιβαλλον κι ο αλλος σχολιαζει. δραση κι αντιδραση.. η δουλεια, δεν ειναι χωρος για γκομενιλικια. το αφυσικο θα ηταν να εκαναν ολοι σαν να μην τρεχει τιποτε. αν το σχολιαζαν σε εναν αλλον χωρο, σε ενα μπαρ, σε μια παραλια, τοτε ναι, κατι τρεχει για να σχολιαζουν . αλλα στην δουλεια, εγω νομιζω οτι κατι τρεχει με οποιον αποφασιζει να εκτεθει ετσι, και μαλιστα χωρις να πολυγουσταρει. κι οταν λεω οτι "κατι τρεχει", δεν εννοω οτι ειναι ζαβος, αλλα ειναι κινηση στερησης και αντιεπαγγελματισμου το να φερνεις τα γκομενικα στην δουλεια σου. αν το κανουν πολλοι; ναι, παρα πολλοι. και ειδικα παντρεμενοι, που δεν εχουν ευκαιρια να το κανουν αλλου...

    το να ασχολεισαι με τους αλλους, ειναι φυσικο και νορμαλ και αναμενομενο. ειναι αυτο που μας κανει κοινωνικα οντα. το θεμα ειναι ποτε και πως και ποσο ασχολεισαι με τους αλλους. οταν υπαρχουν συμπεριφορες "προκλητικες" απο ατομα μιας ομαδας, αυτο που φταιει δεν ειναι η ομαδα που σχολιαζει, αλλα οι "προκλητικες" συμπεριφορες. και με το προκλητικες, δεν εννοω να βαλεις μινι, αλλα να λες ψεματα, να φλερταρεις σε χωρους δουλειας, να θαβεις καποιον που μπροστα του κανεις τον φιλο, και πολλα πολλα αλλα.
    θα συμφωνησω με την ελισαβετ, οτι ολες οι αντιφασεις απο αυτα που λες (τα ειπα αναλυτικα), η ενοχληση για το αλλο θεμα κλπ, δειχνουν οτι αυτο που σε βασανιζει ειναι η γνωμη των αλλων. των ασχετων αλλων.

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    119
    Κάποιοι μεγάλοι έρωτες ξεκίνησαν εντελώς "ψυχρά" και σαρκικά, και στην πορεία άλλαξαν και έγιναν μεγάλες αγάπες. Έστω και σαρκικά, αφού σου αρέσει δοκίμασε. Δεν ξέρεις πως θα γυρίσει!

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    135
    Quote Originally Posted by Almalexia View Post
    Κάποιοι μεγάλοι έρωτες ξεκίνησαν εντελώς "ψυχρά" και σαρκικά, και στην πορεία άλλαξαν και έγιναν μεγάλες αγάπες. Έστω και σαρκικά, αφού σου αρέσει δοκίμασε. Δεν ξέρεις πως θα γυρίσει!
    Μα είπαμε ότι εγώ δεν θέλω μεγάλη αγάπη με τον συγκεκριμένο.. Απλά θέλω να ξέρω αν ενδιαφέρεται ή όχι, δηλαδή μην πάω προσπαθήσω σε έναν άνθρωπο που απλώς είναι κοινωνικός και το παρεξήγησα εγώ. Στη συνέχεια η συζήτηση δεν ξέρω πως άλλαξε και φτάσαμε να λέμε για την γνώμη των άλλων του γραφείου και αν με επηρεάζει. Αν και την περασμένη εβδομάδα μίλησα με τον καθηγητή μου και μου είπε εμμέσως πλην σαφώς ότι θα ήθελε να τελειώσω με τα πειράματα του διδακτορικού στα 4 χρόνια μιας και δεν έχει λεφτά να με πληρώνει παραπάνω. Άρα σχεδόν επίσημα είμαι με το ένα πόδι εκτός εργαστηρίου (μου μένουν άλλοι 8 μήνες) και ήδη σκέφτομαι τα επόμενα επαγγελματικά μου βήματα στον ιδιωτικό τομέα. Οπότε ένας λόγος παραπάνω να μην ασχοληθώ αν ειπωθεί κάτι.
    Αυτό που με μπερδεύει όμως με το συνάδελφο είναι ότι σήμερα στο γραφείο του συζητούσαν 2 άλλοι για το δώρο των γελεθλίων μου, οπότε αφού ήταν και ο στόχος μου εκεί του λέω στην πλάκα "Εσύ άκου τι λένε και μετά αν μου το πεις, ό,τι χάρη θέλεις από εμένα" και απαντάει "ο,τι ο,τι χάρη?" του αντιλέω "οκ χαλάρωσε" και φεύγω. Μετά όταν ήταν μόνος στο γραφείο και είχε τελειώσει η κουβέντα για εμένα του λέω "ωραία, έχεις 5 λεπτά να μου πεις τι δώρο θα μου κάνουν". Και τι μου λέει "είμαι ειλικρινής και εχέμυθος οπότε δεν άκουσα τίποτα. Να το θυμάσαι είμαι σταθερός και ειλικρινής άντρας γενικά". Γενικά ενώ τον κοιτούσα στα μάτια, έπαιζε λίγο το βλέμμα μου κλπ μου φάνηκε 1ον αρκετά μαζεμένος στην λεκτική επικοινωνία μαζί μου σαν να ψιλοντρέπεται 2ον μου έκανε και σχόλια για το πόσο σταθερός άντρας είναι λες και έχουμε παζάρι για γαμπρούς. Με τέτοια σημεία η ιδέα για ένα από σεξάκι μαζί του δεν μου φαίνεται εύκολα εφικτή. Είτε θέλει πολύ καλέμι για να σπάσει ο πάγος είτε σαν άβγαλτος ψάχνει για κάτι πιο σοβαρό.

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,857
    Quote Originally Posted by little_eliza View Post
    Μα είπαμε ότι εγώ δεν θέλω μεγάλη αγάπη με τον συγκεκριμένο.. Απλά θέλω να ξέρω αν ενδιαφέρεται ή όχι, δηλαδή μην πάω προσπαθήσω σε έναν άνθρωπο που απλώς είναι κοινωνικός και το παρεξήγησα εγώ. Στη συνέχεια η συζήτηση δεν ξέρω πως άλλαξε και φτάσαμε να λέμε για την γνώμη των άλλων του γραφείου και αν με επηρεάζει. Αν και την περασμένη εβδομάδα μίλησα με τον καθηγητή μου και μου είπε εμμέσως πλην σαφώς ότι θα ήθελε να τελειώσω με τα πειράματα του διδακτορικού στα 4 χρόνια μιας και δεν έχει λεφτά να με πληρώνει παραπάνω. Άρα σχεδόν επίσημα είμαι με το ένα πόδι εκτός εργαστηρίου (μου μένουν άλλοι 8 μήνες) και ήδη σκέφτομαι τα επόμενα επαγγελματικά μου βήματα στον ιδιωτικό τομέα. Οπότε ένας λόγος παραπάνω να μην ασχοληθώ αν ειπωθεί κάτι.
    Αυτό που με μπερδεύει όμως με το συνάδελφο είναι ότι σήμερα στο γραφείο του συζητούσαν 2 άλλοι για το δώρο των γελεθλίων μου, οπότε αφού ήταν και ο στόχος μου εκεί του λέω στην πλάκα "Εσύ άκου τι λένε και μετά αν μου το πεις, ό,τι χάρη θέλεις από εμένα" και απαντάει "ο,τι ο,τι χάρη?" του αντιλέω "οκ χαλάρωσε" και φεύγω. Μετά όταν ήταν μόνος στο γραφείο και είχε τελειώσει η κουβέντα για εμένα του λέω "ωραία, έχεις 5 λεπτά να μου πεις τι δώρο θα μου κάνουν". Και τι μου λέει "είμαι ειλικρινής και εχέμυθος οπότε δεν άκουσα τίποτα. Να το θυμάσαι είμαι σταθερός και ειλικρινής άντρας γενικά". Γενικά ενώ τον κοιτούσα στα μάτια, έπαιζε λίγο το βλέμμα μου κλπ μου φάνηκε 1ον αρκετά μαζεμένος στην λεκτική επικοινωνία μαζί μου σαν να ψιλοντρέπεται 2ον μου έκανε και σχόλια για το πόσο σταθερός άντρας είναι λες και έχουμε παζάρι για γαμπρούς. Με τέτοια σημεία η ιδέα για ένα από σεξάκι μαζί του δεν μου φαίνεται εύκολα εφικτή. Είτε θέλει πολύ καλέμι για να σπάσει ο πάγος είτε σαν άβγαλτος ψάχνει για κάτι πιο σοβαρό.
    ειτε, λεει αυτα που ξερει οτι θελουν να ακουν οι περισσοτερες κοπελες.
    πολλοι ανδρες προ του φονου, μιλανε για σοβαροτητα και σταθεροτητα, "σχεση", γιατι ξερουν οτι αυτα θελουν να ακουνε οι κοπελες. μετα το σεξ, αλλαζει η κατασταση.
    οποτε, θα πρεπει να σταθμισεις αν οντως μιλαει ειλικρινα, η λεει το μπλα μπλα που πιστευει οτι θελεις να ακουσεις.

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    135
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ειτε, λεει αυτα που ξερει οτι θελουν να ακουν οι περισσοτερες κοπελες.
    πολλοι ανδρες προ του φονου, μιλανε για σοβαροτητα και σταθεροτητα, "σχεση", γιατι ξερουν οτι αυτα θελουν να ακουνε οι κοπελες. μετα το σεξ, αλλαζει η κατασταση.
    οποτε, θα πρεπει να σταθμισεις αν οντως μιλαει ειλικρινα, η λεει το μπλα μπλα που πιστευει οτι θελεις να ακουσεις.
    Πιο πολύ πιστεύω ότι είναι στην κατηγορία του ψιλοάβγαλτου γιατρού που διάβαζε που είπες (δεδομένου και της μέτριας εμφάνισης). Αν ήταν λίγο ψημένος θα αντιδρούσε πιο άνετα και όχι με δισταγμό όταν του είπα "ό,τι χάρη θέλεις". Είχαμε και μια κουβέντα για στριπτιτζάδικα τις προάλλες και έλεγε δεν ξέρω πως τρελαίνονται κάποιοι και πάνε κάθε εβδομάδα. Δεν αποκλείεται να το παίζει παναγίτσα και να μην είναι φυσικά αλλά πιστεύω ένα δείγμα θα ψιλοείχα. Γενικά μιλάει πολύ ευγενικά, δεν κοιτάει πονηρά, ακόμη και κοπλιμαν να κάνει θα είναι όμορφο και όχι ερωτικό ή σεξουαλικό, είναι πιο πρόσχαρος σε σύγκριση με τους υπόλοιπους άντρες που έχουμε στον χώρο. Πιο κρυφό αμαρτωλός μου φαίνεται πχ ένας άλλος καινούργιος που έχουμε που δήθεν έχει σχέση στο Παρίσι αλλά νομίζω ότι έστω και λεκτικά και με το βλέμμα ψάχνεται και αλλού.
    Όσο για το στάθμισμα, το θέμα είναι ότι εγώ έχω ήδη την άποψή μου και το τι θέλω να κάνω μαζί του. Τώρα αυτός μπορεί να λέει ότι θέλει.. Το θέμα είναι εγώ να έχω στοχοπροσήλωση

  13. #73
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,857
    Quote Originally Posted by little_eliza View Post
    Πιο πολύ πιστεύω ότι είναι στην κατηγορία του ψιλοάβγαλτου γιατρού που διάβαζε που είπες (δεδομένου και της μέτριας εμφάνισης). Αν ήταν λίγο ψημένος θα αντιδρούσε πιο άνετα και όχι με δισταγμό όταν του είπα "ό,τι χάρη θέλεις". Είχαμε και μια κουβέντα για στριπτιτζάδικα τις προάλλες και έλεγε δεν ξέρω πως τρελαίνονται κάποιοι και πάνε κάθε εβδομάδα. Δεν αποκλείεται να το παίζει παναγίτσα και να μην είναι φυσικά αλλά πιστεύω ένα δείγμα θα ψιλοείχα. Γενικά μιλάει πολύ ευγενικά, δεν κοιτάει πονηρά, ακόμη και κοπλιμαν να κάνει θα είναι όμορφο και όχι ερωτικό ή σεξουαλικό, είναι πιο πρόσχαρος σε σύγκριση με τους υπόλοιπους άντρες που έχουμε στον χώρο. Πιο κρυφό αμαρτωλός μου φαίνεται πχ ένας άλλος καινούργιος που έχουμε που δήθεν έχει σχέση στο Παρίσι αλλά νομίζω ότι έστω και λεκτικά και με το βλέμμα ψάχνεται και αλλού.
    Όσο για το στάθμισμα, το θέμα είναι ότι εγώ έχω ήδη την άποψή μου και το τι θέλω να κάνω μαζί του. Τώρα αυτός μπορεί να λέει ότι θέλει.. Το θέμα είναι εγώ να έχω στοχοπροσήλωση
    χαχαχαχαχα
    εισαι απο τα μελη που με κουφαινουν με καποιες απαντησεις τους...

    εμενα παλι, εσυ μου φαινεσαι ψιλοαβγαλτη.
    μπερδευεις τους εμπειρους με τους λιγουρηδες..
    ποιος σου ειπε οτι ενας ανδρας που ενδιαφερεται για κατι περιστασιακο, η για σεξ χωρις δεσμευσεις, σαλιαριζει, το γυρναει στο σεξουαλικο, και μιλαει για στριπτιζουδες;;;;
    μπορει να ειναι μια χαρα σοβαρος και φιλικος, αλλα οταν το παει εκει που θα το παει (αν θελησει να το παει), να ξεκαθαρισει οτι δεν ενδιαφερεται για σχεση.
    φυσικα και δεν αποκλειεται καθολου να ειναι αβγαλτος.
    ετερον εκατερον.

    την αποψη σου καλα κανεις και την εχεις και ξερεις τι θελεις απο αυτον.
    οι ανθρωπινες σχεσεις ομως δεν ειναι πειραματα στο ερευνητικο για να εχεις "στοχοπροσηλωση". μπορει με αλλες προθεσεις να ξεκινας και κανοντας μια γνωριμια να αλλαξεις προθεσεις.
    δεν ξερεις ΠΟΣΕΣ φορες συμβαινει. μη σου πω οτι ΚΥΡΙΩΣ αυτο συμβαινει... και προς τις δυο κατευθυνσεις. αλλοτε ξεκινας για παρεα και σεξ και οτι νατανε και καταληγεις με σχεση ζωης, και αλλοτε εχεις "καλο σκοπο", αλλα μετα τις πρωτες συναντησεις γινεσαι λουης..

    ολα τα παραπανω, δεν αλλαζουν κατι στο οτι αν θες κατι απο αυτον, διεκδικησε το εφοσον ειστε και οι δυο ελευθεροι.

  14. #74
    Miliva21
    Guest
    Καλά ρε θεματοθετρια τώρα (δεν ξέρω αν είσαι αβγαλτη ούτε θα έβγαζα τέτοιο συμπέρασμα για σένα ) αλλά ακοοομααα συζητάμε για το ΑΝ θα στο χωσει ή οχι;;;;; (σόρρυ σπάνια μιλάω έτσι) Αλλά περί αυτού πρόκειται

    Αφού δεν θες παραπάνω όπως λες ......τι σε μπλοκάρει από το να δείξεις διαθέσιμη και ότι γίνει;;;;;;;

    Πάντως έχεις φτιάξει ιστοριούλα στο μυαλό σου με τον τύπο και την όλη φάση γενικότερα ( πρόσεχε γιατί όταν φαντασιώνονται και αυτό- παραμυθιαζονται οι γυναίκες μετά από λίγο ερωτεύονται)

    Μήπως όλο αυτό το στορυ ( με κοιτάζει τον κοιτάζω ......μου είπε ....του είπα και ολα τα σούπα μουπες......κτλ) είναι ένα παραμυθάκι που το έχεις φτιάξει στο μυαλό σου γιατι ως γυναίκα κολακευεσαι από το να υποθέτεις ότι κάποιος σε γουστάρει (ειδικότερα κάποιος που εσύ λες αχ έλα μωρέ ένα σεξακι είναι... αυτό θα ηθέλα μόνο);;; και ΑΜΑ πας να του μιλήσεις φοβάσαι ότι μπορεί να σου πει ότι δεν είναι αυτό που νομίζεις και μετά ΤΣΑΦ πάει το στορυ πάει η ενεση αυτοπεποίθησης ;;;;;

    Δεν ξέρω τι είναι πάντως ξέρω σίγουρα ότι πολύ κολλάς στο θέμα και δεν φανερώνεις τις προθέσεις σου.....θες να τα πας όλα πολύ εκ του ασφαλούς....
    Λίγο θάρρος.... και η απόρριψη στη ζωή είναι αν συμβεί

    (Εξάλλου ένα σεξ λες θες ....οπότε σιγά κιόλας....Αν σου πει όχι)

  15. #75
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Εγώ εξακολουθώ να βλέπω εντελώς αντιφατικά πράγματα. Είπες θες σεξ, αλλά δεν είσαι τύπος του εντελώς ξερού θέλω/θέλεις/πάμε, θες να τον σαγηνεύσεις τον άλλον. Ε,το σαγηνεύω αυτό σημαίνει, να τον κάνω να με γουστάρει. Άμα γουστάρει, δεν έχει σημασία αν πριν γούσταρε ή δεν γούσταρε. Ωραία, σαγήνευσέ τον, κάντον να γουστάρει εαν είσαι έστω και λίγο έμπειρη σε αυτά, εύκολο είναι.
    Δεν καταλαβαίνω γιατί το ψειρίζεις τόσο πολύ το θέμα τέλοςπάντων.

Page 5 of 10 FirstFirst ... 34567 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 12
    Last Post: 27-05-2019, 23:05
  2. ΚΑΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΑΠΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ
    By AINO-TNA in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 11
    Last Post: 11-04-2018, 11:48
  3. Μεγεθος! Παιζει ή δεν παιζει ρολο?
    By Νικος Κ. in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 10-01-2014, 13:41
  4. Τι παίζει;
    By voulimia065 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 7
    Last Post: 10-08-2012, 18:06
  5. αποπειρα αυτοκτονιας απο συναδελφο.
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 16-03-2010, 20:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •