Αδιαφορία ή κάτι άλλο;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 47
  1. #1

    Αδιαφορία ή κάτι άλλο;

    Καλησπέρα σας, με το αγόρι μου είμαστε πάρα πολλά χρόνια μαζί αλλά δεν είμαστε ακόμα σε φάση να επισημοποιησουμε τη σχέση μας. Γενικά επειδή δουλεύουμε όλη την ημέρα δεν βρισκόμαστε πάρα μόνον το βράδυ για να κοιμηθούμε. Δε θα έλεγα ότι μένουμε μαζί γιατί περνάμε όλη την ημέρα χωριστά. Το τελευταίο διάστημα αισθάνομαι οτι κάτι δεν πάει καλά. Γενικά, μιλάει με τους φίλους του και εμένα ξεχνάει να με πάρει τηλέφωνο και μου το λέει ξεκάθαρα. Τον βλέπω σε καφετέριες και μαζί μου δεν έχει επικοινωνήσει καθόλου! Αν του πω να κάνουμε κάτι το απόγευμα η να τον επισκεφθω εκεί που βρίσκεται δεν θέλει ενώ με τους φίλους του είναι πάντα μαζί! Αν του κάνω παράπονα νευριάζει και με λέει υστερική.Πολλές φορές του έχω αναφέρει ότι αν έχει βαρεθεί να μου το πει να πάρουμε για λίγο καιρό τις αποστάσεις μας αλλά εκείνος με λέει υπερβολική και ότι δεν ισχύει καθόλου αυτό! Δεν μπορώ να καταλάβω. Τα μηνύματα που λαμβάνω, τουλάχιστον για εμένα είναι αντιφατικά. Εσείς πώς το βλέπετε όλο αυτό;

  2. #2
    Προσωπικα ποτε δε με νοιαζει τι λεει ο αλλος.Μενω μονο στις πραξεις γιατι εκει βρισκω την ουσια.Οταν καποιος μου προκαλει αρνητικα συναισθηματα,δεν πα να λεει ο,τι θελει,φευγω.Στην περιπτωση σου ,μπορει απλα να σε θεωρει δεδομενη η να περιμενει να παρεις εσυ την αποφαση με το να σε βγαλει εξω απο τα ορια σου.Κανενα απο τα σεναρια δεν μου αρεσει.Το τι ανεχεσαι εσυ ομως και πως θα το χειριστεις ειναι δικο σου θεμα.Για μενα καλο ειναι στις σχεσεις να υπαρχει ισοτιμια,μην περιμενουμε δλδ να παρει ο αλλος αποφασεις αν κατι ενοχλει εμας.Στην τελικη ο αλλος μπορει να θελει κ την πιτα ολακερη και τον σκυλο χορτατο.

  3. #3
    george1520
    Guest
    Φύγε από το σπίτι.. Ταρακούνησε τον λίγο. Αν ενδιαφέρεται θα ξυπνήσει.. Αν όχι θα έχεις βγάλει από την ζωή σου ένα άνθρωπο που δεν σε σέβεται..
    Το τι αντέχουμε και το τι ανεχόμαστε εξαρτάται από εμάς. Αν δείχνεις ότι ανέχεσαι θα συνεχίσει να φέρεται όπως φέρεται..

  4. #4
    Quote Originally Posted by ΜικρηΟλλανδεζα View Post
    Προσωπικα ποτε δε με νοιαζει τι λεει ο αλλος.Μενω μονο στις πραξεις γιατι εκει βρισκω την ουσια.Οταν καποιος μου προκαλει αρνητικα συναισθηματα,δεν πα να λεει ο,τι θελει,φευγω.Στην περιπτωση σου ,μπορει απλα να σε θεωρει δεδομενη η να περιμενει να παρεις εσυ την αποφαση με το να σε βγαλει εξω απο τα ορια σου.Κανενα απο τα σεναρια δεν μου αρεσει.Το τι ανεχεσαι εσυ ομως και πως θα το χειριστεις ειναι δικο σου θεμα.Για μενα καλο ειναι στις σχεσεις να υπαρχει ισοτιμια,μην περιμενουμε δλδ να παρει ο αλλος αποφασεις αν κατι ενοχλει εμας.Στην τελικη ο αλλος μπορει να θελει κ την πιτα ολακερη και τον σκυλο χορτατο.
    Τον αγαπάω πολύ και γενικά θέλω να προσπαθήσω για τη σχέση μας. Ωστόσο, πολλές φορές όπως είπες με έβγαλε εκτός εαυτού και του έχω πει να μείνουμε για κάποιο διάστημα χωριστά, ότι δεν θέλω να τον δω για λίγο καιρό κλπ, αλλά εκείνος προσπαθούσε να με πλησιάσει και άλλαζε συμπεριφορά προς το καλό την επόμενη μέρα όμως και μόνο. Μετά πάλι τα ίδια!

  5. #5
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Φύγε από το σπίτι.. Ταρακούνησε τον λίγο. Αν ενδιαφέρεται θα ξυπνήσει.. Αν όχι θα έχεις βγάλει από την ζωή σου ένα άνθρωπο που δεν σε σέβεται..
    Το τι αντέχουμε και το τι ανεχόμαστε εξαρτάται από εμάς. Αν δείχνεις ότι ανέχεσαι θα συνεχίσει να φέρεται όπως φέρεται..
    Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες, κάθε φορά όμως που το αναφερω και φτάνω σε σημείο να του λέω χωρίζουμε, όταν αποφασίσεις τι θέλεις εγώ θα είμαι εδώ! Εκείνος δεν μου αφήνει περιθώρια και μου δείχνει ότι δεν θέλει να χωρίσουμε! Αλλά η συμπεριφορά παραμένει η ίδια!

  6. #6
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by guest1 View Post
    Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες, κάθε φορά όμως που το αναφερω και φτάνω σε σημείο να του λέω χωρίζουμε, όταν αποφασίσεις τι θέλεις εγώ θα είμαι εδώ! Εκείνος δεν μου αφήνει περιθώρια και μου δείχνει ότι δεν θέλει να χωρίσουμε! Αλλά η συμπεριφορά παραμένει η ίδια!
    Θα δείξεις ότι το εννοείς. Αν λες χωρίζουμε αλλά δεν φεύγεις.. Απλά θα είναι λόγια του αέρα...
    Με βάση αυτά που περιγράφεις λέω. Με τα λόγια χτίζουμε κάστρα.. Οι πράξεις όμως;

  7. #7
    Quote Originally Posted by guest1 View Post
    Τον αγαπάω πολύ και γενικά θέλω να προσπαθήσω για τη σχέση μας. Ωστόσο, πολλές φορές όπως είπες με έβγαλε εκτός εαυτού και του έχω πει να μείνουμε για κάποιο διάστημα χωριστά, ότι δεν θέλω να τον δω για λίγο καιρό κλπ, αλλά εκείνος προσπαθούσε να με πλησιάσει και άλλαζε συμπεριφορά προς το καλό την επόμενη μέρα όμως και μόνο. Μετά πάλι τα ίδια!
    Η αγαπη δεν αρκει για να πετυχει μια σχεση.Αν δεν υπαρχει σεβασμος,εκτιμηση,προσπαθε ια κ κοινο οραμα κι απτους δυο,τοτε δεν υπαρχει μελλον.Το τελευταιο που εγραψες δεν ειναι θετικο.Επιβεβαιωνει οτι τα θελει ολα δικα του απλα ξερει τι να κανει και τι να πει για να μην σε χασει τελειως.Αφου παντα γυρνας με μια του κινηση λογικο λογικο μου ακουγεται το...παλι τα ιδια...Εχει καταλαβει οτι αυτο που λες να μεινετε λιγο μονοι...δεν το εννοεις...οποτε...γιατι να προβληματιστει;;Ξερει τι να σου πει για να κατσεις χωρις να χρειαστει ο ιδιος να κανει καμμια προσπαθεια.

  8. #8
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Θα δείξεις ότι το εννοείς. Αν λες χωρίζουμε αλλά δεν φεύγεις.. Απλά θα είναι λόγια του αέρα...
    Με βάση αυτά που περιγράφεις λέω. Με τα λόγια χτίζουμε κάστρα.. Οι πράξεις όμως;
    Καμιά φορά αισθάνομαι ότι όντως είμαι υπερβολική και ότι η συμπεριφορά μου οφείλεται στο ότι μου λείπει όλη την ημέρα γιατί δεν τον βλέπω και φτάνω στο σημείο να λέω εγώ είμαι λάθος και η συμπεριφορά μου και ότι οι σχέσεις είναι έτσι όπως συμπεριφέρεται! Δεν ξερω, δεν μπορώ να το διαχειριστώ! Επίσης, παλαιότερα ζήλευαν σε φυσιολογικό βαθμό, τωρα έχει αυξηθεί σε υπερβολικό σημείο!

  9. #9
    george1520
    Guest
    Το θέμα σου είναι η ζήλια ή ότι δεν αφιερώνει χρόνο στην σχέση σας? Ή μήπως αφιερώνει αλλά όχι τόσο όσο θα ήθελες?

  10. #10
    Να στο πω αλλα δεν ξερω αν θα το πιστεψεις.Οχι.Δεν εισαι υπερβολικη.Οχι.Δεν ειναι ετσι ολες οι σχεσεις.Για να διαχειριστουμε την οποια κατασταση πρεπει να ειμαστε σε θεση να παιρνουμε αποστασεις.Οσο βιωνουμε μια τοξικη κατασταση,δεν βλεπουμε καθαρα.

  11. #11
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Το θέμα σου είναι η ζήλια ή ότι δεν αφιερώνει χρόνο στην σχέση σας? Ή μήπως αφιερώνει αλλά όχι τόσο όσο θα ήθελες?
    Η ζήλια μου ξέρω ότι έχει αυξηθεί λόγω του λιγου χρόνου που περνάμε μαζί!

  12. #12
    Quote Originally Posted by ΜικρηΟλλανδεζα View Post
    Να στο πω αλλα δεν ξερω αν θα το πιστεψεις.Οχι.Δεν εισαι υπερβολικη.Οχι.Δεν ειναι ετσι ολες οι σχεσεις.Για να διαχειριστουμε την οποια κατασταση πρεπει να ειμαστε σε θεση να παιρνουμε αποστασεις.Οσο βιωνουμε μια τοξικη κατασταση,δεν βλεπουμε καθαρα.
    Εννοείται και σε πιστεύω γιατί αισθάνομαι την υποστήριξη σας. Εσείς πώς θα κρίνατε μια φυσιολογική επικοινωνία ανάμεσα σε δύο ανθρώπους σε σχέση που όμως δεν μένουν μαζί;

  13. #13
    Ρε συ φυσιολογικο δεν υπαρχει...η ουσια ειναι να βρισκομαστε σε σχεσεις που μας κανουν να νιωθουμε καλα με τον εαυτο μας,που καλυπτονται οι αναγκες μας,που περναμε ομορφα,εχουμε κοινα ονειρα.Απλα,η σχεση θελει δυο.Δεν γινεται να προσπαθει μονο ενας.Οταν καποιος χαρακτηριζει τον συντροφο του...εισαι τρελος,εισαι υστερικη κτλπ...δεν ευνοει την επικοινωνια.Αντιθετως...δεν θα λυθουν τα προβληματα αν μεινετε μαζι...

  14. #14
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by ΜικρηΟλλανδεζα View Post
    Ρε συ φυσιολογικο δεν υπαρχει...η ουσια ειναι να βρισκομαστε σε σχεσεις που μας κανουν να νιωθουμε καλα με τον εαυτο μας,που καλυπτονται οι αναγκες μας,που περναμε ομορφα,εχουμε κοινα ονειρα.Απλα,η σχεση θελει δυο.Δεν γινεται να προσπαθει μονο ενας.Οταν καποιος χαρακτηριζει τον συντροφο του...εισαι τρελος,εισαι υστερικη κτλπ...δεν ευνοει την επικοινωνια.Αντιθετως...δεν θα λυθουν τα προβληματα αν μεινετε μαζι...
    Συμφωνώ σε όλα.

  15. #15
    Quote Originally Posted by ΜικρηΟλλανδεζα View Post
    Ρε συ φυσιολογικο δεν υπαρχει...η ουσια ειναι να βρισκομαστε σε σχεσεις που μας κανουν να νιωθουμε καλα με τον εαυτο μας,που καλυπτονται οι αναγκες μας,που περναμε ομορφα,εχουμε κοινα ονειρα.Απλα,η σχεση θελει δυο.Δεν γινεται να προσπαθει μονο ενας.Οταν καποιος χαρακτηριζει τον συντροφο του...εισαι τρελος,εισαι υστερικη κτλπ...δεν ευνοει την επικοινωνια.Αντιθετως...δεν θα λυθουν τα προβληματα αν μεινετε μαζι...
    Κατάλαβα! Ο,τι μας κάνει να αισθανόμαστε πλήρεις συναισθηματικά!

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Αγχος ή κατι αλλο
    By Stathis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 24-11-2018, 14:59
  2. ψυχοσωματικα η κατι αλλο???
    By Ιωάννα Στ. in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 31
    Last Post: 24-03-2015, 22:47
  3. ΙΨΔ; Ή ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ;
    By Red_Rabbit in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 26-08-2014, 13:57
  4. Ψύχωση ή κάτι άλλο?
    By MCCoolguy in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 16
    Last Post: 22-08-2011, 19:21
  5. Αρρωστοφοβία ή κάτι άλλο...???
    By Fivkoun in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 4
    Last Post: 13-04-2010, 21:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •