Έκοψα τα αντιψυχωτικά και τα αντικαταθλιπτικά μαχαιρι - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 77
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Elendar123 View Post
    Σαν ομοιοπαθής (είμαι σε διαδικασία κοψιματος αντιψυχωσικου) σου λέω ότι πήρες την καλύτερη απόφαση εφόσον δεν έχεις κάποιο πολύ σοβαρό πρόβλημα... η έλλειψη όρεξης είναι από τη διακοπή... όπως επίσης μπορεί να έχεις και αϋπνίες... θα πρότεινα και μια διατροφή χωρίς γλουτενη λακτόζη και ζάχαρη και σε λίγο καιρό θα δεις τρομερή διαφορά...

    Για να μην παρεξηγηθω αν έχεις κάποια σοβαρή ψύχωση η σχιζοφρένεια... κακώς τα έκοψες, αν έχεις άγχος η κατάθλιψη όπως είχα εγώ ντροπή στους γιατρούς που δώσανε αντιψυχωσικο....
    συγνωμη, δεν διαβασες τι εχει; το ειπε. καταλαβες να ειπε οτι εχει καταθλιψη; πως επικροτεις την αποτομη διακοπη φαρμακων απο ασθενη που του τα εδωσε ψυχιατρος;;;
    δεν μπορω να καταλαβω τι εχετε στο κεφαλι σας μερικοι..

  2. #17
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by Elendar123 View Post
    Εντάξει μην το παίζετε όλοι ξερολες... σας πληροφορώ ότι με εντολή γιατρού και τρόπο που μου υπέδειξε ο γιατρός πήγα να κόψω την Ολανζαπίνη... αλλά εμφάνισα και αϋπνία και κομμένη όρεξη και εμετούς... Και όταν το είπα στο γιατρό μου είπε ότι γύρισαν τα συμπτώματα της πάθησης μου που ήταν άγχος και κατάθλιψη... πότε δεν παραδέχτηκε ότι όλα ήταν μια από την απότομη διακοπή του φαρμάκου.. επειδή δεν το ήξερε...
    Εγώ τι να πω λοιπόν...???
    Υπάρχουν και αυτοί οι οργανισμοί όλοι δεν είναι Τ ιδιο και όλοι δεν αντιδρούν έτσι....
    Εσύ ξέρεις ότι θα τα έχεις για λίγο διάστημα και μετά θα επανέλθει αφού είσαι κάτω από τις συμβουλές του γιατρού σου.....
    Όταν έκοψα το εφεξορ μετα απο 6 μήνες και η δόση ήταν η πιο χαμηλή είχα ζάλη και ναυτια και μια ηπια διαταραχη..... μέσα σε μια εβδομάδα μου έφυγε μιας και με είχε προετοιμάσει και ο γιατρός μου .....
    Δύο χρόνια μετά Σ πληροφορώ ότι αυτές οι παρενέργειες που είχα δεν ήταν από την διακοπή γιατί δεν την δικαιολογεί η δόση απλά ήταν από το δικό μου το ανχος αν τα καταφερω χωρίς το χάπι......Μόλις είδα ότι ήταν όλα διαχειρισαμε έφυγαν και αυτά !

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Παιδια , μην μπερδευομαστε , εγω ανεφερθην στην κτθλψη μονο, δεν ξερω τις αλλες ασθενειες ....... η κτθλψη περναει και χωρις φαρμακα ......

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Πρωτα απ'ολα πολλοι γραφουν για την προσωπικη τους εμπειρια που μπορει να ειναι διαφορετικη διαταραχη κ να δινουν ανευθυνες συμβουλες λες κ σπουδασαν ιατρικη.

    Να πω οτι η παραληρητικη διαταραχη ανηκει στις ψυχωσεις. Δηλαδη στην σοβαροτερη κατηγορια ψυχιατρικων παθησεων οπου ανηκει κ η σχιζοφρενεια.

    Το 80% των ατομων με ψυχωση που διακοπτουν την αγωγη υποτροπιαζουν μεσα σε εναν χρονο τουλ κ λιγοτερο πολλες φορες λογω εκλυτικων παραγοντων οπως το αγχος.

    Αν νομιζεις οτι ειναι θεμα δυναμης αυταπατασαι. Δεν ειναι θεμα δυναμης ή αδυναμιας ουτε το να νοσησεις ουτε το να τα διακοψεις. Παιζουν πολλοι παραγοντες ρολο.

    Αυτο που εγω σε συμβουλευω ειναι να ενημερωσεις αμεσα τον γιατρο σου για να σε συμβουλεψει.
    Η αυπνια ειναι συμπτωμα υποτροπης. Δεν θα καταλαβεις ποτε θα ερθει η παρανοια κ το παραληρημα ειδικα αν εισαι νεος στο λουκι αυτο.
    Απο εκει κ περα ειναι δικη σου επιλογη το τι θα κανεις κ αναλαμβανεις τις οποιες επιπτωσεις που σν υπαρξουν δεν θ'αθελα να ημουν στην θεση σου.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  5. #20
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Πρωτα απ'ολα πολλοι γραφουν για την προσωπικη τους εμπειρια που μπορει να ειναι διαφορετικη διαταραχη κ να δινουν ανευθυνες συμβουλες λες κ σπουδασαν ιατρικη.

    Να πω οτι η παραληρητικη διαταραχη ανηκει στις ψυχωσεις. Δηλαδη στην σοβαροτερη κατηγορια ψυχιατρικων παθησεων οπου ανηκει κ η σχιζοφρενεια.

    Το 80% των ατομων με ψυχωση που διακοπτουν την αγωγη υποτροπιαζουν μεσα σε εναν χρονο τουλ κ λιγοτερο πολλες φορες λογω εκλυτικων παραγοντων οπως το αγχος.

    Αν νομιζεις οτι ειναι θεμα δυναμης αυταπατασαι. Δεν ειναι θεμα δυναμης ή αδυναμιας ουτε το να νοσησεις ουτε το να τα διακοψεις. Παιζουν πολλοι παραγοντες ρολο.

    Αυτο που εγω σε συμβουλευω ειναι να ενημερωσεις αμεσα τον γιατρο σου για να σε συμβουλεψει.
    Η αυπνια ειναι συμπτωμα υποτροπης. Δεν θα καταλαβεις ποτε θα ερθει η παρανοια κ το παραληρημα ειδικα αν εισαι νεος στο λουκι αυτο.
    Απο εκει κ περα ειναι δικη σου επιλογη το τι θα κανεις κ αναλαμβανεις τις οποιες επιπτωσεις που σν υπαρξουν δεν θ'αθελα να ημουν στην θεση σου.
    Δλδ για μια ζωή θα παίρνω χάπια ; Αυτό είναι αδύνατον , δεν γίνεται εγώ να είμαι μια ζωή σαν ζομπι , εξαρτημένος από αυτά τα ναρκωτικά

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    συμφορμητες ! ειρηνη! ναι1 δεν πρεπει και απαγορευετε να δινουμε ιατρικες γνωματευσεις η φαρμακολογικες οδηγιες! ομως μπορουμε να γραφουμε την προσωπικη μας εμπειρια και να λεμε και μια φτωχα γραμενη γνωμη για τον θεματοθετη. Θελω να πω οτι δεν υπαρχει λογος να την λεμε ο ενας στον αλλον! να τσακονομεθα δλδ.Ας βρουμε την απετουμενη αρμονια στις λεξεις μας , ας μην γραφουμε δλδ με τροπο προστακτικο , ας "πεταμε" και καμια φορα την φραση "κατα την προσωπικη μου γνωμη " ωστε να ξεκαθαριζει στον ενδιαφερομενο οτι δεν το λεει δοκτορας. Επισης θα πρεπει και να αναλογιζομαστε οτι ο θεματοθετης δεν ειναι ανωριμο παιδακι ωστε να κανει οτι του γραφει καποιος, δεν θα παει δλδ να παρει τα φαρμακα που γραφει καποιος μειτε να παει τα δικα του επειδη του το λεω εγω ετσι? εαν ο ιδιος ο ενδιαφερομενος δεν εχει την δυνατοτητα λογοκρισιας των μηνυματων τωτες το προβλημα υπαρχει εξ αρχης και αφορα τον αμεσα ενδιαφερομενο, τον εκαθοστε ενδιαφερομενο.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Αυτο πιστευεις ισχυει και για ανχος καταθλιψη η για ψυχωσεις μονο?
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    Η ΚΑΤΑΛΗΞΗ ΟΤΑΝ ΚΟΒΕΙΣ ΦΑΡΜΑΚΑ Κ ΕΙΔΙΚΑ ΜΑΧΑΙΡΙ ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΙΑΤΡΕΙΟ...ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕΣ?

  8. #23
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    37
    Λοιπόν ακούστε , πηγαίνω σε ψυχίατρο εδώ και ένα χρόνο , ενδιάμεσα επισκέφτηκα και έναν ακόμη από Ελβετία , ο τύπος αυτός μου είπε ότι πρέπει να κόψω τα αντιψυχωτικά και να τα αντικαταστήσω με αντικαταθλιπτικά , μου είπε οτι πάσχω από αγχώδεις διαταραχή . Τον σταμάτησα και απλά συνέχισα με τον πρώτο , λοιπόν ο πρώτος μου είπε ότι πάσχω από παραληρητική διαταραχή και ιδέες συσχέτισης . Η παραληρητική ιδέα που μου είχε κολλήσει ήταν μήπως είμαι γκέι και νόμιζα ότι όλοι θέλανε να μου δείξουν ότι είμαι γκέι , νόμιζα ότι με δοκιμάζουν αλλά κατάλαβα πως δεν είναι παραληρητική διαταραχή αλλά απλά ένας φόβος , οπότε έψαξα και είδα ότι οι φοβίες φεύγουν με ψυχοθεραπεία . Ξέχασα να πω ότι όταν μου είχε δώσει τα αντιψυχωτικά μου τα έδωσε κυρίως για το άγχος οπότε κατάλαβα ότι ο γιατρός μου δεν με αγαπάει και ότι θέλει απλά να κερδίσει από εμένα .

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by Locomatic View Post
    Λοιπόν ακούστε , πηγαίνω σε ψυχίατρο εδώ και ένα χρόνο , ενδιάμεσα επισκέφτηκα και έναν ακόμη από Ελβετία , ο τύπος αυτός μου είπε ότι πρέπει να κόψω τα αντιψυχωτικά και να τα αντικαταστήσω με αντικαταθλιπτικά , μου είπε οτι πάσχω από αγχώδεις διαταραχή . Τον σταμάτησα και απλά συνέχισα με τον πρώτο , λοιπόν ο πρώτος μου είπε ότι πάσχω από παραληρητική διαταραχή και ιδέες συσχέτισης . Η παραληρητική ιδέα που μου είχε κολλήσει ήταν μήπως είμαι γκέι και νόμιζα ότι όλοι θέλανε να μου δείξουν ότι είμαι γκέι , νόμιζα ότι με δοκιμάζουν αλλά κατάλαβα πως δεν είναι παραληρητική διαταραχή αλλά απλά ένας φόβος , οπότε έψαξα και είδα ότι οι φοβίες φεύγουν με ψυχοθεραπεία . Ξέχασα να πω ότι όταν μου είχε δώσει τα αντιψυχωτικά μου τα έδωσε κυρίως για το άγχος οπότε κατάλαβα ότι ο γιατρός μου δεν με αγαπάει και ότι θέλει απλά να κερδίσει από εμένα .
    Για μενα... απο την έρευνα που έχω κάνει αντιψυχωτικα πρέπει να παίρνει κάποιος όταν έχει βαριά σχιζοφρένεια ή βαριά ψύχωση... και όχι όπως τα δίνουν οι Drug dealers και για τον ύπνο...
    Πως να τους εμπιστευτείς μετά... και το χειρότερο είναι ότι είναι και πάρα πολύ δύσκολο να τα κοψεις

  10. #25
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by Elendar123 View Post
    Για μενα... απο την έρευνα που έχω κάνει αντιψυχωτικα πρέπει να παίρνει κάποιος όταν έχει βαριά σχιζοφρένεια ή βαριά ψύχωση... και όχι όπως τα δίνουν οι Drug dealers και για τον ύπνο...
    Πως να τους εμπιστευτείς μετά... και το χειρότερο είναι ότι είναι και πάρα πολύ δύσκολο να τα κοψεις
    Φίλε , δεν έχω όρεξη ούτε από το κρεβάτι να σηκωθώ , δεν έχω όρεξη να φάω , τα βράδια δεν μπορώ να κοιμηθώ , φουλ ανησυχία , νεύρα και ένας μόνιμος πονοκέφαλος . Τα έχω σταματήσει εδώ και ένα μήνα περίπου

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by Locomatic View Post
    Φίλε , δεν έχω όρεξη ούτε από το κρεβάτι να σηκωθώ , δεν έχω όρεξη να φάω , τα βράδια δεν μπορώ να κοιμηθώ , φουλ ανησυχία , νεύρα και ένας μόνιμος πονοκέφαλος . Τα έχω σταματήσει εδώ και ένα μήνα περίπου
    Σε καταλαβαίνω... κουράγιο και υπομονή θα περάσουν όλα... ολα αυτα είναι συμπτώματα απόσυρσης του φαρμάκου... αν μπορεις και αντέχεις την αϋπνία όλα τα άλλα δεν είναι τίποτα...
    Βοηθάει πολύ η καλή διατροφή, όσο και αν δεν έχεις όρεξη... και πίστεψε με σε λίγο καιρό θα είσαι πολύ καλύτερα από πριν...
    Όσοι λένε ότι θα επανέλθεις στην κατάσταση που ήσουν κλπ απλά έχουν υποστεί bullying από τους ψυχίατρους που σε συνεργασία με τις φαρμακευτικές θέλουν να μας έχουν μόνιμους πελάτες.... αμ δε... δεν θα τους περάσει ξυπνήσαμε πια στο 2020 ζούμε...

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Quote Originally Posted by Locomatic View Post
    Δλδ για μια ζωή θα παίρνω χάπια ; Αυτό είναι αδύνατον , δεν γίνεται εγώ να είμαι μια ζωή σαν ζομπι , εξαρτημένος από αυτά τα ναρκωτικά
    Καταλαβαινω οτι πιθανον τωρα να θυμωνεις για την κατασταση που περνας κ για την εξαρτηση απο τα φαρμακα.
    Πιθανον επηρεαστηκε η αυτοπεποιθηση σου κ βιωνεις φοβο κ απαισιοδοξια για το μελλον.

    Θα σου δωσω μια πιο ρεαλιστικη επιλυση του προβληματος.
    1ον βρισκεις εναν ψυχιατρο που μπορεις να εμπιστευτεις κ να εχεις καλη σχεση μεταξυ σας με βαση την ειλικρινια. Θα προτεινα να πηγαινες στον παλιο γιατι αυτος σε ειδε στα χειροτερα σου κ ξερει να κρινει καλυτερα. Αν πας σε καινουριο η ψυχολογο οι περιγραφες σου μπορει να μη ειναι επαρκεις γιατι παραβλεπεις πολλα συμπτωματα
    που μονο ενας γιατρος μπορει να ξεχωρισει. Πχ μπορει να μιλας για αγχος κ να παραβλεπεις την παρανοια.

    2ον του ζητας να σου πει για το πλανο θεραπειας κ γιατι σου χορηγει αντιψυχωτικα. Ειναι υποχρεωμενος να σου πει κ εχεις αυτο το δικαιωμα.
    Συνηθως στην ελαφρια ψυχωση σε 2 χρονια αναλογα την πορεια κρινουν αν συνεχιζεται η θεραπεια ή σταματουν τα φαρμακα σταδιακα.

    Σε συμβουλευω να μη ακους παροτρυνσεις για διακοπη φαρμακων μαχαιρι. Το επεισοδιο που ακολουθει ειναι χειροτερο συνηθως απο το 1ο κ η διαρκεια αναρρωσης μεγαλυτερη.
    Γνωριζω οτι πιθανον σου ειναι δυσκολο να αποδεχτεις το προβλημα κ ισως εισαι σε αρνηση. Θα χρειαστεις τον χρονο σου. Να ξερεις οτι η αρνηση δεν βοηθαει παντα.
    Ζυγισε τα αν μπορεις, συζητα με τους δικους σου κ συμβουλεψου ειδικο αμεσα.
    Αυτη ηταν η συμβουλη μου.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  13. #28
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Καταλαβαινω οτι πιθανον τωρα να θυμωνεις για την κατασταση που περνας κ για την εξαρτηση απο τα φαρμακα.
    Πιθανον επηρεαστηκε η αυτοπεποιθηση σου κ βιωνεις φοβο κ απαισιοδοξια για το μελλον.

    Θα σου δωσω μια πιο ρεαλιστικη επιλυση του προβληματος.
    1ον βρισκεις εναν ψυχιατρο που μπορεις να εμπιστευτεις κ να εχεις καλη σχεση μεταξυ σας με βαση την ειλικρινια. Θα προτεινα να πηγαινες στον παλιο γιατι αυτος σε ειδε στα χειροτερα σου κ ξερει να κρινει καλυτερα. Αν πας σε καινουριο η ψυχολογο οι περιγραφες σου μπορει να μη ειναι επαρκεις γιατι παραβλεπεις πολλα συμπτωματα
    που μονο ενας γιατρος μπορει να ξεχωρισει. Πχ μπορει να μιλας για αγχος κ να παραβλεπεις την παρανοια.

    2ον του ζητας να σου πει για το πλανο θεραπειας κ γιατι σου χορηγει αντιψυχωτικα. Ειναι υποχρεωμενος να σου πει κ εχεις αυτο το δικαιωμα.
    Συνηθως στην ελαφρια ψυχωση σε 2 χρονια αναλογα την πορεια κρινουν αν συνεχιζεται η θεραπεια ή σταματουν τα φαρμακα σταδιακα.

    Σε συμβουλευω να μη ακους παροτρυνσεις για διακοπη φαρμακων μαχαιρι. Το επεισοδιο που ακολουθει ειναι χειροτερο συνηθως απο το 1ο κ η διαρκεια αναρρωσης μεγαλυτερη.
    Γνωριζω οτι πιθανον σου ειναι δυσκολο να αποδεχτεις το προβλημα κ ισως εισαι σε αρνηση. Θα χρειαστεις τον χρονο σου. Να ξερεις οτι η αρνηση δεν βοηθαει παντα.
    Ζυγισε τα αν μπορεις, συζητα με τους δικους σου κ συμβουλεψου ειδικο αμεσα.
    Αυτη ηταν η συμβουλη μου.
    Φίλε δεν είμαι σε άρνηση , σε άρνηση θα ήμουν αν ήθελα να κάνω κάτι και απλά το αρνιομουν , το θέμα είναι ότι δεν θέλω να κάνω κάτι με άντρες , ο ψυχίατρος που πήγαινα ήταν ειδικός στη ψυχοσεξουαλικοτητα και ο ίδιος μου είπε ότι δεν είμαι γκέι , είναι ακόμη και καθηγητής σε πανεπιστήμιο πέρα από ψυχίατρος , το θέμα είναι ότι άμα μπορέσω να απαλλαγώ από αυτόν τον φόβο και να αναλύσω τα συναισθήματα μου θα λυθούν όλα , ακόμη και παραληρητική διαταραχή να είχα θα έπρεπε να λυθεί με φάρμακα και ψυχοθεραπεία , σκέτα τα φάρμακα δεν κάνουν τπτ , όλο το νόημα είναι να αναλύσεις τα συναισθήματα σου , είναι δυστυχώς ένα ταξίδι που ο καθένας κάνει μόνος του , μια δύσκολη διαδρομή που οι αδύναμοι πάντα πέφτουν πρώτοι . Έχω περάσει πολλές δυσκολίες στη ζωή μου και δεν τα βάζω κάτω , αν πάθω ψυχωτικό επεισόδιο θα κάτσω μέσα στο σπίτι με μουσική και θα πίνω γαρα μέχρι να σβήσει ο ήλιος

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Πρωτα απο ολα οταν μιλαω για αρνηση αναφερομουν στην υοαρξη ενος προβληματος υγειας κ την αντιμετωπιση του με φαρμακα κ οχι το αν εισαι γκει η οχι.

    Αν κατεληξες στο τι θελεις να κανεις στο μελλον δεν καταλαβαινω γιατι ζητας συμβουλες απο αλλους.
    Συνεχισε με αυτο το σχεδιο που εχεις στο μυαλο, αραξε βαλε μουσικη κ χαλαρα.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    μπορει να διαβασει οποιοσ θελει το αρθρο που εκαναν μυνηση στη νοβαρτισ γτ εξαρτησε μια περιοχη τησ αμερικησ απο ναρκωτικα φαρμακα που θεραπευουν τα ψυχολογικα η αυτο η ψυχοφαρμακα οποιοσ θελει να δουλεψει του συνιστω το πρωτο πρεπει να ειναι παυσιπονα εδω δινουν ντεπον 500mg η 1000mg πληροφορια απο μεσα κι εσεισ ακομα μιλατε αυτα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. αντικαταθλιπτικα και αντιψυχωτικα
    By hlias1988 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 01-12-2019, 12:54
  2. Αντικαταθλιπτικά Vs Αντιψυχωτικά
    By tvasileios in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 33
    Last Post: 28-02-2019, 17:35
  3. έκοψα τα αντικαταθλιπτικά..
    By akis1 in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 7
    Last Post: 11-01-2018, 02:24
  4. Μαχαιρι στην πληγη!
    By μυσπ in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 14
    Last Post: 05-03-2015, 00:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •