Έκοψα τα αντιψυχωτικά και τα αντικαταθλιπτικά μαχαιρι - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast
Results 46 to 60 of 77
  1. #46
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by Elendar123 View Post
    Τα συμπτώματα νομίζω έχουν να κάνουν με το ποσό καιρό τα παίρνεις... το μόνο σίγουρο είναι ότι θα καλυτερέψεις... υπομονη και επιμονή θέλει... αν θες πες μου τι αντιψυχωσικο έπαιρνες και για πόσο καιρό?? και τι συμπτώματα έχεις ακριβώς. Η διάθεση θα φτιάξει όσο τρως καλά δλδ διατροφή χωρίς γλουτενη λακτόζη και ζάχαρη... πρέπει να ενισχύσεις τον οργανισμό σου με βιταμίνες και προβιοτικα...
    Έπαιρνα xoltiva 20mg
    Plazarit 10 mg ( αντιψυχωτικά )
    Azapin 30mg ( αντικαταθλιπτικά )
    Αυτό που με φοβίζει είναι μήπως πάθω υποτροπή και χρειαστώ ξανά αυτά τα φάρμακα , ή αν πάθω υποτροπή να το παλέψω μόνος μου

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by Locomatic View Post
    Έπαιρνα xoltiva 20mg
    Plazarit 10 mg ( αντιψυχωτικά )
    Azapin 30mg ( αντικαταθλιπτικά )
    Αυτό που με φοβίζει είναι μήπως πάθω υποτροπή και χρειαστώ ξανά αυτά τα φάρμακα , ή αν πάθω υποτροπή να το παλέψω μόνος μου
    Κοίτα επειδή το έχω ψάξει πολύ το θέμα με τα αντιψυχωσικα κατά 90% οτι πάθεις ή παθαίνεις είναι σύμπτωμα λόγω της διακοπής του φαρμάκου... αν βελτιώσεις τον τρόπο ζωής σου... δλδ γυμναστική και διατροφή μόνο καλύτερα θα είσαι, χωρίς να εξαρτάσαι από δηλητήρια.
    Το xoltiva είναι αντιψυχωσικο, ολανζαπίνη, η ίδια ουσία που προσπαθώ να κόψω και εγώ... αν έχεις αντέξει ένα μήνα... για μένα είναι κρίμα να μην συνεχίσεις...

  3. #48
    Mrgilleas
    Guest
    Quote Originally Posted by Elendar123 View Post
    Δυστυχώς όλα αυτά που περιγράφεις είναι συμπτώματα απόσυρσης του φαρμάκου... και οι ψυχίατροι ποτέ δεν το παραδέχονται... λένε ότι οφείλεται στην πάθηση και καλά... θέλει πολύ σταδιακή και μικρή μείωση... αλλιώς παθαίνεις τα παραπάνω... ποιο φάρμακο παίρνεις?
    το risperdal επαιρνα μολις το πηγα στα 2mg ειχα τα παραπανω συμπτωματα ο γιατρος μου ελεγε να παρω ενα αγχολυτικο για λιγο διαστημα και να συνεχισω τη διακοπη ματαια δεν αντεχα με τιποτα ειχα φοβερη ανησυχια οτι θα πεθανω,ταχυκαρδιες,μου ανεβηκε η πιεση στο 14 και βαλε γιατι ημουν πιτσιρικας τοτε.ενιωθα αυτη την ανησυχια για αρκετο καιρο χωρις να εχω ψυχωτικα συμπτωματα το τονιζω αυτο και ο γιατρος συνεχισε να μου λεει να συνεχισω την διακοπη μεχρι που δεν αντεχα ολη αυτη την εντονη πιεση και φοβο και οταν του ειπα δεν αντεχω αλλο μου αυξησε παλι το αντιψυχωτικο και μου εβαλε για πρωτη φορα στη ζωη μου και αντικαταθλιπτικο

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by Mrgilleas View Post
    το risperdal επαιρνα μολις το πηγα στα 2mg ειχα τα παραπανω συμπτωματα ο γιατρος μου ελεγε να παρω ενα αγχολυτικο για λιγο διαστημα και να συνεχισω τη διακοπη ματαια δεν αντεχα με τιποτα ειχα φοβερη ανησυχια οτι θα πεθανω,ταχυκαρδιες,μου ανεβηκε η πιεση στο 14 και βαλε γιατι ημουν πιτσιρικας τοτε.ενιωθα αυτη την ανησυχια για αρκετο καιρο χωρις να εχω ψυχωτικα συμπτωματα το τονιζω αυτο και ο γιατρος συνεχισε να μου λεει να συνεχισω την διακοπη μεχρι που δεν αντεχα ολη αυτη την εντονη πιεση και φοβο και οταν του ειπα δεν αντεχω αλλο μου αυξησε παλι το αντιψυχωτικο και μου εβαλε για πρωτη φορα στη ζωη μου και αντικαταθλιπτικο
    Λυπάμαι... δυστυχώς οι γιατροί δεν το παραδέχονται και εφαρμόζουν τη λύση πονάει πόδι, κόβει κεφάλι... ακομα το risperdal παίρνεις??

  5. #50
    Mrgilleas
    Guest
    αλλα οσοι εχουν ψυχωση να μη τα κοψουν τα φαρμακα να τα παιρνουν μη περναμε λαθος μυνηματα για τους ψυχωτικους αν δεν τα παρουν θα καταληξουν σε πολυ ασχημο σημειο και καθε υποτροπη ειναι χειροτερη ειναι κριμα να παθουν υποτροπη και να ειναι αρκετα χαλια μονο αν εχει σκετο καταθλιψη ή σκετο αγχος χωρις παρανοια η ψυχωτικα συμπτωματα δεν χρειαζεται να τα παιρνουν

  6. #51
    Mrgilleas
    Guest
    Quote Originally Posted by Locomatic View Post
    Έπαιρνα xoltiva 20mg
    Plazarit 10 mg ( αντιψυχωτικά )
    Azapin 30mg ( αντικαταθλιπτικά )
    Αυτό που με φοβίζει είναι μήπως πάθω υποτροπή και χρειαστώ ξανά αυτά τα φάρμακα , ή αν πάθω υποτροπή να το παλέψω μόνος μου
    κοιταξε locomatic αν εχεις οντως ψυχωση ή παραληρητικη διαταραχη κακως τα εκοψες θα γινεις χειροτερα απο πριν.ο elendar ειχε μονο αγχος και καταθλιψη δεν ειχε ψυχωση οποτε δεν τα χρειαζεται τα αντιψυχωτικα.εσυ ομως αν ειχες οντως παραληρητικες ιδεες δεν θα ειναι καλο να κανεις μια τετοια προσπαθεια.καθε υποτροπη ειναι χειροτερη απο την προηγουμενη.

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by Mrgilleas View Post
    αλλα οσοι εχουν ψυχωση να μη τα κοψουν τα φαρμακα να τα παιρνουν μη περναμε λαθος μυνηματα για τους ψυχωτικους αν δεν τα παρουν θα καταληξουν σε πολυ ασχημο σημειο και καθε υποτροπη ειναι χειροτερη ειναι κριμα να παθουν υποτροπη και να ειναι αρκετα χαλια μονο αν εχει σκετο καταθλιψη ή σκετο αγχος χωρις παρανοια η ψυχωτικα συμπτωματα δεν χρειαζεται να τα παιρνουν
    Ισχύει αυτό που λες... εγώ μιλάω σαν άνθρωπος που είχα άγχος και κατάθλιψη και μου δώσανε αντιψυχωσικα...
    Αλλά παρολαυτα πιστεύω ότι αντιψυχωσικα πρέπει να παίρνει κάποιος ΜΟΝΟ όταν έχει βαριά ψύχωση ή σχιζοφρένεια...
    Last edited by Elendar123; 23-01-2020 at 04:32.

  8. #53
    Mrgilleas
    Guest
    Quote Originally Posted by Elendar123 View Post
    Λυπάμαι... δυστυχώς οι γιατροί δεν το παραδέχονται και εφαρμόζουν τη λύση πονάει πόδι, κόβει κεφάλι... ακομα το risperdal παίρνεις??
    ακομα αυτο παιρνω δεν εχω αλλαξει φαρμακο χωρις αντικαταθλιπτικο η αλλο φαρμακο.ενα παιρνω και ειναι μονο το risperdal και πολυ σπανια και ακινετον που ειναι για τις παρενεργειες της ρισπεριδονης

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    οι γιατροι μου λενε οτι εχω παρανοικη σχιζοφρενεια.εγω δεν το πιστευω και γι αυτο στο μελλον θα προσπαθησω να τα κοψω τα ρημαδια.κανω οτι μπορω αλλα με κυνηγαει η ατσυνομια γιατι νομιζουν οτι σκοτωσα καποιον και με παρακολουθουν ολοι.επισης εχω λιγες φωνες και ακουω βηματα το βραδυ αλλα δεν ειναι κανενας...

    παιρνω:

    αντιψυχωτικα:
    60mg aloperidin
    100mg clopixol
    6mg risperdal

    ισορροπιστη:
    200mg lamictal

    για τα εξωπυραμιδικα:
    6mg akineton

    αγχολυτικο-υπνωτικο:
    150mg lyrica
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    βοο παρανοικη σχιζοφρενεια εχουν οι περισσοτερη με ψυχωσικο συνδρομο

  11. #56
    Quote Originally Posted by Locomatic View Post
    Η απότομη διακοπή ξέρω τι μπορεί να με προκαλέσει , είναι χημειες, ναρκωτικά και όπως στα ναρκωτικά υπάρχουν σύνδρομα στέρησης , αν είσαι δυνατός χαρακτήρας τα κόβεις μαχαίρι και ας δεν μπορείς να κοιμηθείς και ας δεν μπορείς να φας και ας κάνεις εμετούς όλα μέσα στο κόλπο είναι . Μπορεί να μην έχω ανεβασμένη ψυχολογία αλλά αυτό που πιστεύω είναι ότι όλοι χρειάζονται ένα καλό ψυχολόγο να βγάλουν τα θέματα τους , το να πηγαίνεις στο ψυχίατρο να σου λέει πάρε αυτά τα χάπια και αυτά τα χάπια θα σε κάνουν χαζό και ζόμπι με λίγα λόγια γίνεσαι ένας ζωντανός νεκρός .
    ΚΑΘΟΛΟΥ ΖΩΝΤΑΝΟΣ ΝΕΚΡΟΣ,ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΝΑΙ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΤΟ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΟ ΚΑΚΟ...ΚΟΙΤΑ ΑΝ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΚΑΛΑ ΤΟΤΕ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΟΤΙ ΤΑ ΚΑΛΩΣ ΚΕΙΜΕΝΑ ΤΑ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ ΔΕΝ ΤΑ ΚΟΒΕΙΣ,ΑΛΛΩΣΤΕ ΓΤ ΝΑ ΤΑ ΚΟΨΕΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣ Κ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΕΛΛΑΤΩΣΕΙΣ ΑΠΛΑ...Κ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΝΑ ΚΟΠΟΥΝ ΑΠΟΤΟΜΑ ΕΙΝΑΙ ΒΛΑΚΩΔΕΣ.ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΘΕΛΗΣΗ ΣΙΓΑ...ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΒΟΝΤΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΓΤ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΑΜΕΣΑ Η ΕΜΜΕΣΑ ΤΡΕΛΑ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ...ΕΓΩ ΤΟ ΕΙΠΑ Κ ΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ ΜΙΑ ΔΟΣΗ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ... ΥΓ ΤΡΕΛΟΣ(Η ΨΥΧΩΤΙΚΟΣ) ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ Π ΠΑΙΡΝΕΙ ΧΑΠΙΑ(Κ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕ ΜΕΤΡΟ) ΤΡΕΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ Π ΕΝΩ ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ ΕΚΕΙ ΒΡΙΣΚΕΙ ΑΝΑΚΟΥΦΗΣΗ ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙ...ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΑΠΟΨΗ ΟΤΙ Ο ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ ΜΟΝΟ Κ ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΒΑΛΕΡΙΑΝΑ ΘΑ ΜΑΣ ΑΠΑΛΑΖΕ ΑΠΟ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΑΛΛΑ ΕΓΩ!!! ΔΕΝ ΤΟ ΞΑΝΑΔΙΑΚΥΝΔΙΝΕΥΩ Κ ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΜΕ ΠΕΙ Π ΛΕΕΙ Ο ΛΟΓΟΣ.ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΥΠΕΡΒΑΛΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΣΙΓΟΥΡΑ... Κ ΛΙΓΟ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΡΕΧΕΙ ΣΤΟ ΑΙΜΑ Κ ΟΚ...ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΠΩ ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΣΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ Π ΤΟΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΑ ΣΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΠΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΑΥΤΟ.Ο ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΗΣ(Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΝΝΟΩ) ΝΑ ΒΡΕΙ ΤΗΝ ΣΥΝΤΑΓΗ...ΕΓΩ ΠΧ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΑΡΙΠΡΙΠΑΖΟΛΗ ΑΜΠΙΛΙΦΑΥ(ΓΕΝΟΣΥΜΟ ΕΠΙΜΑΤ) ΤΡΕΛΕΝΟΜΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ ΚΑΝΑ ΑΛΛΟ ΦΑΡΜΑΚΟ,ΜΟΝΟ Η ΑΡΙΠΡΙΠΑΖΟΛΗ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΜΕ ΚΡΑΤΑΕΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ, ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣΤΑΤΟ Κ ΚΥΡΙΟ! ΑΥΤΟ ΛΟΙΠΟΝ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΩ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΟΛΟΙ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΣΑΣ ΜΕΣΩ ΙΑΤΡΙΚΗΣ Κ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΤΗΡΗΣΕΤΕ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΛΟΓΙΚΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΟΥΤΕ ΜΕΓΙΣΤΗ ΔΟΣΗ ΟΥΤΕ ΕΛΑΧΙΣΤΟΤΑΤΗ...ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΦΕΡΝΕΙ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΔΥΣΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΣΤΗ ΣΤΥΣΗ Κ ΠΟΛΛΑ ΚΙΛΑ,ΑΛΛΑ ΤΙΝΑ ΚΑΝΩ ΤΑ ΚΙΛΑ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΚΑΠΩΣ ΝΑ ΤΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΩ Κ ΠΑΙΡΝΩ ΣΠΑΝΙΑ ΜΙΣΟ ΒΙΑΓΚΡΑ...ΛΥΣΕΙΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!!!
    Last edited by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817; 24-01-2020 at 05:15.

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    εμενα μου εχουν πει πως αν τα σταματησω απο μονη μου αργα ή γρηγορα θα μπω για νοσηλεια γιατι θα κανω χοντρο επεισοδιο μου λενε... εκβιασμος
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  13. #58
    NAI K ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΤΑ ΕΚΟΨΑ 1-2 ΧΡΟΝΙΑ ΗΜΟΥΝ ΑΨΟΓΟΣ ΣΧΕΔΟΝ Κ ΑΠΟΤΟΜΑ ΜΕ ΞΑΝΑΡΘΑΝΕ Κ ΚΛΕΙΣΤΗΚΑ ΜΕΣΑ.ΑΠΟ ΤΟΤΕ 9 ΧΡΟΝΙΑ ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ.ΔΕΝ ΤΗΝ ΞΑΝΑΠΑΘΑΙΝΩ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΚΒΙΑΣΜΟΣ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ,ΑΛΛΟ Π ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΣΤΟ ΠΟΥΝ ΠΙΟ ΕΥΓΕΝΙΚΑ ΙΣΩΣ...

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    και γω φοβαμαι να τα κοψω, δεν θελω ξανα να παθω ψυχωτικο επισοδειο ψυχιατρια κλπ, ασε που παθαινει ζημια ο εγκεφαλος και χαζευεις...... καλια λιγο φαρμακο καθε μερα παρα να παθεις ζημια

  15. #60
    ΣΥΜΦΩΝΩ ΕΓΩ PAVLOSLA Κ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΚΙΟ!!!ΑΛΛΩΣΤΕ ΑΠΟ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ΚΙΟΛΑΣ ΤΟ ΛΙΓΟ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ

Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast

Similar Threads

  1. αντικαταθλιπτικα και αντιψυχωτικα
    By hlias1988 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 01-12-2019, 11:54
  2. Αντικαταθλιπτικά Vs Αντιψυχωτικά
    By tvasileios in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 33
    Last Post: 28-02-2019, 16:35
  3. έκοψα τα αντικαταθλιπτικά..
    By akis1 in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 7
    Last Post: 11-01-2018, 01:24
  4. Μαχαιρι στην πληγη!
    By μυσπ in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 14
    Last Post: 04-03-2015, 23:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •