Έκοψα τα αντιψυχωτικά και τα αντικαταθλιπτικά μαχαιρι - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast
Results 61 to 75 of 77
  1. #61
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    11
    Καλησπέρα σας.. το σεροξάτ και το κλονοτρίλ σε πια κατηγορία φαρμάκων την τοποθετείται; Θέλω να πω είναι διαχειρίσιμη η διακοπή τους ή όχι;

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Εμενα παντως τα φαρμακα με εκαναν χαζο,δεν ξερω αν συμβαινει και σε αλλους αυτο.Και απο μνημη χαλια.Οταν ημουν χωρις φαρμακα στροφαρα καλυτερα και πιο γρηγορα παρα τις παρανοικες ιδεες που ειχα.

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by mihalis View Post
    Εμενα παντως τα φαρμακα με εκαναν χαζο,δεν ξερω αν συμβαινει και σε αλλους αυτο.Και απο μνημη χαλια.Οταν ημουν χωρις φαρμακα στροφαρα καλυτερα και πιο γρηγορα παρα τις παρανοικες ιδεες που ειχα.
    Ναι συμφωνώ απόλυτα... και εγώ σε μικρό βαθμό βέβαια, αλλά τα ίδια έχω πάθει

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 10-02-2020 at 13:20.

  5. #65
    Banned
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    127
    Quote Originally Posted by Locomatic View Post
    Έχω πολύ πεσμένη ψυχολογία , δεν έχω όρεξη για τπτ δεν μπορώ να φάω . Διαγνωστικά με παραληρητική διαταραχή και ιδέες συσχέτισης για αυτό έπαιρνα τα χάπια αλλά τα βαρέθηκα και είπα να το παλέψω μόνος , σκέφτηκα να πάω σε μια ψυχολογο να κάνω ψυχοθεραπεία μπας και με βοηθήσει . Έχει κανείς από εσάς σταματήσει τα φάρμακα και ποιες ήταν οι παρενέργειες ;
    Το θέμα σου δεν είναι αν υπάρχει κάποιος εδώ πέρα που τα έκοψε μαχαίρι αλλά το να λύσεις το πρόβλημά σου. Τι ακριβώς σημαίνει 'βαρέθηκα και τα έκοψα΄' ??? Εντυπωσιακή πρωτοβουλία από μέρους σου να σταματήσεις μια αγωγή που περιλαμβάνει και αντικαταθλιπτικά και αντιψυχωτικά. Για πες 2-3 πραγματάκια παραπάνω να καταλάβουμε κι εμείς οι συνάδελφοι..Είχες κάποιες παρενέργειες? Κάνεις κάποια άλλη χρήση ουσιών? Δε σε βοήθησαν καθόλου αυτά που έπαιρνες τη διάρκεια που τα έπαιρνες ? και τι έπαιρνες για να έχουμε καλό ερώτημα??

  6. #66
    Banned
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    127
    Quote Originally Posted by Mrgilleas View Post
    Στην αμερικη χορηγουν αντιψυχωτικα με το παραμικρο ετσι ηρθε η μοδα και στην Ελλαδα.Η Αγγλια ας πουμε που η αμερικη ηταν αποικια της αν δε κανω λαθος παλια γι αυτο μιλανε αγγλικα και στην αμερικη,συνεχιζω στην αγγλια σπανια γραφουν αντιψυχωτικα αν δε εχει καποιος ψυχωση και ας εχει και χρονιες αυπνιες.τωρα στην Ελλαδα δεν ειναι τυχαιο που ολοι θελουν δουλεια ψυχολογου και ψυχιατρου και εχουν θησαυρισει απο εμας.πες οι ψυχωτικοι ειναι λιγοι σχετικα και ειναι ισοβια πελατακια αλλα οι καταθλιπτικοι και οι λοιπα χειροτερα τους κανουν με αντιψυχωτικα και τους δεσμευουν για πελατες.

    δεν ειναι τυχαιο που ανθρωπος χωρις ψυχωση επαιρνε για χρονια αντιψυχωτικα χωρις να εχει ψυχωση και οταν τα εκοψε μετα απο χρονια δεν μπορουσε να λετουργησει καθολου καταστραφηκε ο εγκεφαλος του και εγινε πειθηνιο και ισοβιο πελατακι τω ψυχιατρων οπως επισης και για τους ψυχωτικους που τους ειχαν για χρονια σε ψυχιατρεια κατεληξαν να ιδρυματοποιηθουν και να μην μπορουν με τιποτα να ζησουν αυτονομοι και τα δυο παραδειγματα ειναι αληθινα που λεω και για την ιδρυματοποιηση των ψυχωτικων που τους κρατουσαν για χρονια στα ψυχιατρεια και καταληγαν πληρως δυσλειτουργικοι αλλα για τον κυριο που επαιρνε χρονια αντιψυχωτικα και κατεληξε ισοβιο πελατακι.

    και γω συμφωνω μαζι σου elendar και ας πασχω απο ψυχωση αυτα τα δινεις σε ψυχωτικες διαταραχες γι αυο και λεγονται αντι-ψυχωτικα γιατι πολεμουν τα ψυχωτικα συμπτωματα.αλλα το μαρκετινγκ τα λεφτα που θελουν να τσεπωνουν οι ψυχιατροι δεν θα δισταζουν με το παραμικρο προβλημα εγω τους καταλαβα τι λαμογια ειναι οι ψυχιατροι που ειχα ενα παλια που τσεπωνε 100 ευρω για 20 λεπτα μου με εβλεπε και υποσχεθηκα στον εαυτο μου να μην ξαναπληρωσω ψυχιατρο απο την τσεπη μου και απο τοτε δεν εχω ξαναπατησει σε ιδιωτη ψυχιατρο να του τα σκαω παω σε δημοσιο νοσοκομειο και μου γραουν τη συνταγη.

    ετσι και σεις μη τους πλουτιζετε σας τα παιρνουν απο εσας για να πηγαινουν κρουαζιερες σεμυκονο και σαντορινη και σεις βαζετε κιλα και καταστρεφετε την υγεια σας.τα αντιψυχωτικα στην ψυχωση, τα αντικαταθλιπτικα στην καταθλιψη,τα σταθεροποιητικα διαθεσης στις τασεις αυτοκτονιας,διπολικη διαταραχη και επιληψια οπως ηταν και πριν μια δεκαετια που ετσι εκαναν οι γιατροι οχι τωρα που μπουκωνουν με αντιψυχωτικα αγχωτικους και καταθλιτπικους γιατι πριν μια δεκαετια δεν τα καναν αυτα.

    εχεις ψυχωση παιρνεις αντιψυχωτικα ειτε προκειται για ψυχωτικα ανοια,ειτε για ψυχωτικη καταθλιψη ειτε για ψυχωτικη διπολικη διαταραχη ειτε για σχιζοφρενεια και συναφεις διαταραχες.στην καταθλιψη που θα βοηθησει?
    Ξέρεις όμως τι γίνεται ? Υπάρχει κι ένα άλλο μεγάλο μέρος του πληθυσμού που διαγιγνώσκεται και με κατάθλιψη και με ψύχωση ταυτόχρονα και γι'αυτό σε αυτές τις περιπτώσεις μπαίνει και το αντιψυχωτικό στο παιχνίδι. Σχετικά με το μάρκετινγκ που ανέφερες κοίταξε.. Εφόσον υπάρχει η επιλογή του να πάει κάποιος σε δημόσιο νοσοκομείο και να μην πληρώσει τίποτα και τελικά να πηγαίνει με δική του θέληση στον ιδιωτικό ψυχίατρο να πληρώσει 120 ευρώ είναι ατομική του μαλακία. Δηλαδή καταλαβαίνεις πόσο χαζός είναι ο κόσμος. Η πρώτη επιλογή αφήνει την τσέπη σου ανέπαφη ενώ η δεύτερη σού γαμάει τα πρέκια. Άστους.. χαζά παιδιά.. χαλάνε ό' τι έχουν στην άκρη. Οι έξυπνοι άνθρωποι διαλέγουν Αιγινήτειο. 0 ΕΥΡΏ και γράφεις κέρατα..Το θέμα 'πελατάκι' τώρα: Καλά ' πελατάκια' είμαστε όλοι μας γενικώς σε αυτό τον πλανήτη. Γιατί πρέζες υπάρχουν πολλές, όπως π.χ ο εθισμός στην κατανάλωση, ο εθισμός στο διαδίκτυο, ο εθισμός στο life style γενικότερα. Έτσι κι αλλιώς μάς έχουν στο χέρι ..δεν είναι ότι πιάστηκε κορόιδο ο κόσμάκης μόνο με τα αντιψυχωτικά, τουλάχιστο αυτά κάνουν τη δουλειά τους σωστά άμα έχεις ψύχωση, το Pc Που θα αγοράσεις και θα πρέπει να το αλλάξεις σε 3 μη σου πω 2 χρονάκια λόγω εξέλιξης της τεχνολογίας και λόγω μόδας? (μη δουν οι άλλοι οτι έχω μείνει πίσω..Μεγάλο θέμα όρεξη να υπάρχει.

  7. #67
    favvel
    Guest
    Εγώ ξεκίνησα με κατάθλιψη και ψύχωση πριν πολλά χρόνια. Μου δωσαν μινιτραν. Το είχα ανάγκη όπως ο διψασμένος το νερό.
    Πριν κλείσω 2 βδομάδες, το φάρμακο αισθανόμουν να μου δίνει αυτό που ήθελα. Ανακούφιση και το συναίσθημα μου πίσω γιατί είχα παγώσει και είχα πλακωθεί μέσα μου.
    Εγώ έκανα τη @@@@ να ακούω τον καθένα δεξιά και αριστερά που έλεγε όχι στα ψυχοφαρμακα. Έγινα προκατειλημμενη χωρίς να εξετάζω με κρίση αν στην περίπτωσή μου ισχύει ότι τα ψυχοφαρμακα κάνουν κακό. Αφού τα είχα ανάγκη??? Τι να κάνουμε τώρα... Κι έτσι τα έκοβα.

    Από τότε έχω χασει τη μπάλα με αποκορύφωμα την περσινή υποτροπή που ακόμα δεν έχω συνελθει.

    Τα έχω κόψει πολλές φορές λόγω της προκατάληψης μου και ότι επηρεάζομαι από τους άλλους. Δεν θέλω και πολύ να επηραστω για τα φάρμακα.
    Μάλλον είμαι τρελή γιατι πάω κόντρα στο καλό μου.

    Αυτή τη στιγμή ύστερα από πάρα πολλές νοσηλείες μέσα σε ένα χρόνο, έχω φτάσει στο σημείο να αισθανομαι πως έχω καταστρέψει τον εγκέφαλό μου γιατί δεν μπορώ να σκεφτώ. Μιλάω μόνη μου για να έχω κάτι να ακούω γιατί δεν μπορώ να μείνω σιωπηλή.
    Αισθάνομαι πως έχω χάσει το μυαλό μου.


    Τι να κάνω???? Βοήθεια. Καμια ιδέα?? Είμαι ηλιθια που τα κόβω συνέχεια.

  8. #68
    Banned
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    127
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση

  9. #69
    favvel
    Guest
    Το θέμα είναι να βρω αυτό το κοκτέιλ ύστερα από τόσες υποτροπές και αλλαγές φαρμάκων. Δεν είναι τωρινό το θέμα και εγώ το έχω κάνει μεσανατολικό με τις διακοπές συνέχεια.

    Κανονικά για κάποιον που είναι συνεπής με την αγωγή του και συνεργάσιμος με το γιατρό ώστε να του λέει τα συμπτώματα και ο γιατρός με τη σειρά του να τον βοηθάει, δεν είναι κάτι μη διαχειρίσιμο.

    Αυτή τη στιγμή δεν πιστεύω ότι μπορεί να αλλάξει το μυαλό ξανά ύστερα από τόση ταλαιπωρία και από πέρυσι αλλά και γενικά όλα αυτά τα χρόνια. Και έχω απογοητευτεί.
    Περιφέρομαι σαν την άδικη κατάρα όλη μέρα πέρα δώθε ίσα να περάσει η μέρα. Κάνω και καμιά δουλειά στο σπίτι. Ως εκεί.

    Το μυαλό δεν μπορεί να κάνει πιο σύνθετα πράγματα. Και δεν ξέρω πια πόση υπομονή να κάνω μέχρι να φτιάξουν λίγο τα πράγματα. Την υποτροπή την έπαθα το Μάιο του ΄20.

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Τώρα δηλαδή δεν παίρνεις αγωγή; Ή εννοείς ότι ακόμη δεν είσαι τόσο καλά με αυτή όπως πριν;

  11. #71
    Banned
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    127
    Quote Originally Posted by favvel View Post
    Το θέμα είναι να βρω αυτό το κοκτέιλ ύστερα από τόσες υποτροπές και αλλαγές φαρμάκων. Δεν είναι τωρινό το θέμα και εγώ το έχω κάνει μεσανατολικό με τις διακοπές συνέχεια.

    Κανονικά για κάποιον που είναι συνεπής με την αγωγή του και συνεργάσιμος με το γιατρό ώστε να του λέει τα συμπτώματα και ο γιατρός με τη σειρά του να τον βοηθάει, δεν είναι κάτι μη διαχειρίσιμο.

    Αυτή τη στιγμή δεν πιστεύω ότι μπορεί να αλλάξει το μυαλό ξανά ύστερα από τόση ταλαιπωρία και από πέρυσι αλλά και γενικά όλα αυτά τα χρόνια. Και έχω απογοητευτεί.
    Περιφέρομαι σαν την άδικη κατάρα όλη μέρα πέρα δώθε ίσα να περάσει η μέρα. Κάνω και καμιά δουλειά στο σπίτι. Ως εκεί.

    Το μυαλό δεν μπορεί να κάνει πιο σύνθετα πράγματα. Και δεν ξέρω πια πόση υπομονή να κάνω μέχρι να φτιάξουν λίγο τα πράγματα. Την υποτροπή την έπαθα το Μάιο του ΄20.
    Tουλάχιστο δεν θα πέσεις αμαχητί....Σκέψου τι είναι καλύτερο , να παιδεύεσαι χωρίς αγωγή ή να ξεκινήσεις αγωγή που θα σού δώσει ένας καλός γιατρός??? Σχετικά με το μυαλό , αυτό τώρα είναι δευτερεύον..Εσένα σε νοιάζει τη δεδομένη στιγμή να επιβιώσεις και στην πορεία θα βρεις και τις πνευματικές σου δυνάμεις.... Κάνε μια τελευταία απόπειρα

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    262
    Παιδιά περνει κάνεις brintellix?? As apantisei kapios

  13. #73
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526
    Πάντως το xoltiva δεν χρειάζεται συνταγή να ξέρετε μη πληρώνετε τζάμπα γιατρό!
    ....But tell me where can i go to get away from all this pain...

  14. #74
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    425
    Στην θεραπευτική αγωγή που είχα λάβει,έπαιρνα λίγο λεξοτανιλ για έντονο πρωινό στρες,με βοήθησε σχετικά σύντομα,και effexor 75mg το οποίο επίσης βοήθησε,αλλά έχω μια απορία,γιατί παίρνει τόσους μήνες για ένα φάρμακο να δράσει και να δώσει αποτελέσματα,δλδ θυμάμαι ότι έπαιρνα την αγωγή γύρω στον 1 χρόνο και μετά τους 6-7 μήνες άρχισα να νιώθω πως κάνουν δουλειά και με βοηθάνε,πολύ αργή η δράση τους που κάποια στιγμή απογοητεύεσαι.

  15. #75
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Δεν έχω πάρει το εφεξορ αλλά και με άλλα αντικαταθλιπτικά γίνεται αυτό. Τις πιο πολλές φορές τα έχουμε σταματήσει ή αλλάξει για αυτό το λόγο. Πάλι καλά που έκανες υπομονή.

Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast

Similar Threads

  1. αντικαταθλιπτικα και αντιψυχωτικα
    By hlias1988 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 01-12-2019, 12:54
  2. Αντικαταθλιπτικά Vs Αντιψυχωτικά
    By tvasileios in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 33
    Last Post: 28-02-2019, 17:35
  3. έκοψα τα αντικαταθλιπτικά..
    By akis1 in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 7
    Last Post: 11-01-2018, 02:24
  4. Μαχαιρι στην πληγη!
    By μυσπ in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 14
    Last Post: 05-03-2015, 00:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •