Έκοψα τα αντιψυχωτικά και τα αντικαταθλιπτικά μαχαιρι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 77
  1. #1
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    37

    Έκοψα τα αντιψυχωτικά και τα αντικαταθλιπτικά μαχαιρι

    Έχω πολύ πεσμένη ψυχολογία , δεν έχω όρεξη για τπτ δεν μπορώ να φάω . Διαγνωστικά με παραληρητική διαταραχή και ιδέες συσχέτισης για αυτό έπαιρνα τα χάπια αλλά τα βαρέθηκα και είπα να το παλέψω μόνος , σκέφτηκα να πάω σε μια ψυχολογο να κάνω ψυχοθεραπεία μπας και με βοηθήσει . Έχει κανείς από εσάς σταματήσει τα φάρμακα και ποιες ήταν οι παρενέργειες ;

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    δε γνωριζω την δικη σου παθηση φιλε μου, αλλα γνωριζω οτι οποιος κι οπωτε κοβουμε τα φαρμακα θεραπειας τουλαχιστον για 1-2 μηνες το προβλημα μεγαλωνει κατα πολυ! προσωπικα εχω καταθλιψη, οσες φορες πηγα να τα κοψω εγινα χαλια.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    δε γνωριζω την δικη σου παθηση φιλε μου, αλλα γνωριζω οτι οποιος κι οπωτε κοβουμε τα φαρμακα θεραπειας τουλαχιστον για 1-2 μηνες το προβλημα μεγαλωνει κατα πολυ! προσωπικα εχω καταθλιψη, οσες φορες πηγα να τα κοψω εγινα χαλια.
    Δλδ αν για 2-3 μήνες αντέξεις τις παρενέργειες μετά θα είσαι καλύτερα ;

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    συγουρα θα εισαι καλητερα αφου ο οργανισμος σου θα εχει βρει αντικαταστατικους τροπους καληψης της οποιας ουσιας σου χορηγουσαν τα φαρμακα, βεβαια πολυ σπανια θα ειναι τοσο επαρκης οσο ηταν με τα φαρμακα, μειτε θα ειναι τοσο ξεκουραστο για τον οργανισμο σου ωστε να παραγαγει αυτες τις ουσιες αλλα συγουρα μετα απο 2 μηνες τα πραγματα θα ειναι αρκετα καλητερα. Επισης αναλωγα με την ασθενεια υπαρχει και η ψυχοθεραπεια μεσω μεθοδων και πρακτικων οπως η γνωσιακη μεθοδως η η ψυχοαναλιτικη μεθοδος αντιμετοπισης τετοιων ασθενειων.Ομως καθε μια ειναι διαφορετικη ετσι και η δικη σου θα εχει τον δικο της τροπο οπου μειτε τον γνωριζω αλλα μειτες και μπορει καποιος απο εδω μεσα να σου πει αυτον τον τροπο. Θα πρεπει να προσφυγεις σε καποιον θεραπευτη καταληλο για αυτο το προβλημα σου , κατα την γνωμη μου αυτο πρεπει να κανουμε ολοι μας και να μην περνουμε ουτε να δινουμε πρακτικες θεραπειας απο εδω μεσα παρα μονο συμβουλες προς θεραπεια , δλδ να παρακινουμε τον ενδιαφερομενο να βρει τους θεραπευτες και την αντιστοιχη αυτου θεραπεια.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Locomatic View Post
    Έχω πολύ πεσμένη ψυχολογία , δεν έχω όρεξη για τπτ δεν μπορώ να φάω . Διαγνωστικά με παραληρητική διαταραχή και ιδέες συσχέτισης . Έχει κανείς από εσάς σταματήσει τα φάρμακα και ποιες ήταν οι παρενέργειες ;

    Ταχω σταματησει ολα , για κτθλψη , και ειμαι πολυ καλυτερα χωρις αυτα , αλλα δεν ξερω την παθηση σου, οποτε δεν υπαρχει συγκριση.......

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    206
    Παιδιά!!! Είσαστε σοβαροί;;; Δε κόβουμε ποτέ μαχαίρι αυτές τις θεραπείες!!! Γιατί δημιουργούν τέτοια προβλήματα!!! Αφού ήθελες να τα σταματήσεις γιατί δεν έκανες τη διαδικασία διακοπής;;;; Δλδ οπός την ξεκίνησες σιγά σιγά και σταδιακά...
    με αυτό τον τρόπο δε θα είχες καμία παρενέργεια!!!!

  7. #7
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    37
    Τα έκοψα γιατί δεν γινόταν άλλο παιδιά , με κάνανε χαζό και δεν μπορούσα να σκεφτώ , και με αυτή τη λογική θα τα έπαιρνα και άλλο καιρό και δεν άντεχα άλλο

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by Locomatic View Post
    Τα έκοψα γιατί δεν γινόταν άλλο παιδιά , με κάνανε χαζό και δεν μπορούσα να σκεφτώ , και με αυτή τη λογική θα τα έπαιρνα και άλλο καιρό και δεν άντεχα άλλο
    Σαν ομοιοπαθής (είμαι σε διαδικασία κοψιματος αντιψυχωσικου) σου λέω ότι πήρες την καλύτερη απόφαση εφόσον δεν έχεις κάποιο πολύ σοβαρό πρόβλημα... η έλλειψη όρεξης είναι από τη διακοπή... όπως επίσης μπορεί να έχεις και αϋπνίες... θα πρότεινα και μια διατροφή χωρίς γλουτενη λακτόζη και ζάχαρη και σε λίγο καιρό θα δεις τρομερή διαφορά...

    Για να μην παρεξηγηθω αν έχεις κάποια σοβαρή ψύχωση η σχιζοφρένεια... κακώς τα έκοψες, αν έχεις άγχος η κατάθλιψη όπως είχα εγώ ντροπή στους γιατρούς που δώσανε αντιψυχωσικο....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ταντικαταθλιπτικα δεν θαπρεπε να λεγονται ετσι, αντι-συναισθηματικα ειναι, το βλεπω τωρα που τακοψα , δεν ειχα αρνητικους συναισθηματισμους επι κτθλψης , αλλα ουτε καλους , τιποτα , ημουν φλατ ......σαν ζομπι ....
    Last edited by Macgyver; 21-01-2020 at 13:57.

  10. #10
    Η ΚΑΤΑΛΗΞΗ ΟΤΑΝ ΚΟΒΕΙΣ ΦΑΡΜΑΚΑ Κ ΕΙΔΙΚΑ ΜΑΧΑΙΡΙ ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΙΑΤΡΕΙΟ...ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕΣ?

  11. #11
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    37
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    Η ΚΑΤΑΛΗΞΗ ΟΤΑΝ ΚΟΒΕΙΣ ΦΑΡΜΑΚΑ Κ ΕΙΔΙΚΑ ΜΑΧΑΙΡΙ ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΙΑΤΡΕΙΟ...ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕΣ?
    Ε αν δω ότι τρελαίνομαι θα ξανά παω στο ψυχίατρο , προς το παρόν πιστεύω μια ψυχοθεραπεία είναι αυτό που μου χρειάζεται

  12. #12
    ntinti
    Guest
    Ειλικρινά όταν διαβάζω κάτι τέτοια μηνύματα τρελλενομαι και ειδικά όταν βρίσκονται άτομα που τα υποστηρίζουν κιόλας.....
    Πως είναι δυνατόν να κόβεις μια θεραπεία που αφορά την υγεία σου και πόσο μάλλον την ψυχική.
    Αν αισθανοσουν πως τα πήρες αρκετό καιρό και είσαι καλά γιατί δεν πήγες στο γιατρό σου να συζητήσετε την διαδικασία διακοπής τους χωρίς παρενέργειες και φυσικά χωρίς υποτροπές?????
    Για εμένα όταν εισαι αποφασισμένος να κάνεις μια θεραπεία το μεγαλύτερο σου λάθος είναι να την διακόπτες από μόνο σου και απότομα..,,

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Εντάξει μην το παίζετε όλοι ξερολες... σας πληροφορώ ότι με εντολή γιατρού και τρόπο που μου υπέδειξε ο γιατρός πήγα να κόψω την Ολανζαπίνη... αλλά εμφάνισα και αϋπνία και κομμένη όρεξη και εμετούς... Και όταν το είπα στο γιατρό μου είπε ότι γύρισαν τα συμπτώματα της πάθησης μου που ήταν άγχος και κατάθλιψη... πότε δεν παραδέχτηκε ότι όλα ήταν μια από την απότομη διακοπή του φαρμάκου.. επειδή δεν το ήξερε...
    Εγώ τι να πω λοιπόν...???

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    206
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    Η ΚΑΤΑΛΗΞΗ ΟΤΑΝ ΚΟΒΕΙΣ ΦΑΡΜΑΚΑ Κ ΕΙΔΙΚΑ ΜΑΧΑΙΡΙ ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΙΑΤΡΕΙΟ...ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕΣ?
    Δημήτρη προς στιγμή νόμιζα ότι μόνο εγώ είχα αυτή την άποψη!!!!

  15. #15
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    37
    Η απότομη διακοπή ξέρω τι μπορεί να με προκαλέσει , είναι χημειες, ναρκωτικά και όπως στα ναρκωτικά υπάρχουν σύνδρομα στέρησης , αν είσαι δυνατός χαρακτήρας τα κόβεις μαχαίρι και ας δεν μπορείς να κοιμηθείς και ας δεν μπορείς να φας και ας κάνεις εμετούς όλα μέσα στο κόλπο είναι . Μπορεί να μην έχω ανεβασμένη ψυχολογία αλλά αυτό που πιστεύω είναι ότι όλοι χρειάζονται ένα καλό ψυχολόγο να βγάλουν τα θέματα τους , το να πηγαίνεις στο ψυχίατρο να σου λέει πάρε αυτά τα χάπια και αυτά τα χάπια θα σε κάνουν χαζό και ζόμπι με λίγα λόγια γίνεσαι ένας ζωντανός νεκρός .

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. αντικαταθλιπτικα και αντιψυχωτικα
    By hlias1988 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 01-12-2019, 12:54
  2. Αντικαταθλιπτικά Vs Αντιψυχωτικά
    By tvasileios in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 33
    Last Post: 28-02-2019, 17:35
  3. έκοψα τα αντικαταθλιπτικά..
    By akis1 in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 7
    Last Post: 11-01-2018, 02:24
  4. Μαχαιρι στην πληγη!
    By μυσπ in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 14
    Last Post: 05-03-2015, 00:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •