Αυτοπεποιθηση και άσχημες σκέψεις.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041

    Αυτοπεποιθηση και άσχημες σκέψεις.

    Καλησπερα στη παρεα. Θα μπω κατευθείαν στο Ψητό. Ειμαι μια συμπαθητική και ομορφη κοπέλα απο όσο ξέρω και μου λένε. Καλλιτεχνική φυση και ρομαντική αλλά, Ταυτόχρονα έχω και άλλη πλευρα πιο δυναμική, εκανα χρόνια kick boxing και μαρεσει να ταξιδευω πολυ. Μεχρι κάποια ηλικία εζησα σε νησί και ηταν πολυ όμορφα. Μέχρι εδώ η ιστορία βαίνει καλώς. Έπειτα ηρθα Αθήνα. Δουλεψα σε αρκετες κακές δουλειες. Πέρασα πολλα,Παντρευτηκα. Έχει περασει και ο αντρας μου κρίσεις πανικου όπως και εγώ. Και φυσικά. Περάσαμε και καλές στιγμές εδώ Οχι Μόνο Κακες. Το θέμα ποιο είναι Με τα χρόνια Άσχετα που πάντα είχα τη τάση να με επηρεάζουν μερικά σχόλια λογω ευαισθησίας και απο Εκεί Που Ήμουν η yolo νησιωτισα και αισιοδοξη . Τον τελευταίο καιρό αγνοώντας τα ταλέντα μου. Σχεδιο Μακιγιάζ Και Χειροτεχνίες και κανοντας τη δουλειά της πωλητριας, Πιέζομαι , Γιατι Μου Μιλάνε άσχημα Και υποτιμητικά. Και έτσι αμφισβητώ την νοημοσυνη Μου και Νιώθω Σκατά. Και Φυσικά Και Με κάποια αλλά θεματα Προσωπικά που Περνάω δεν βοηθαει καθολου αυτο και Ένα χαλι που λέμε Δεν Είχα ποτε και πολλες φίλες και νιώθω Πως περνάνε τα χρόνια..επισης Νιώθω μειονεκτικά Και Φυσικά παει η αυτοπεποίθηση περιπατο.οχι με την εννοια της ομορφιας η του τι αξιζω..αλλα ειμαι κλειστη και φυσικα θα αμυνθω αν χρειαστει αλλα αποφευγω καυγαδες και στις δουλειες και εξω δεν εχω τσαγανο.οσο ειχα παλιοτερα.. Φαύλος κυκλος. το νιωθω. !!!! Καμιά. Σκέψη λογική?!!
    Last edited by sunset; 19-01-2020 at 20:59.

  2. #2
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by sunset View Post
    Καλησπερα στη παρεα. Θα μπω κατευθείαν στο. Ψητό. Ειμαι μια συμπαθητική και ομορφη κοπέλα απο όσο ξέρω και μου λένε. Καλλιτεχνική φυση και ρομαντική αλλά. Ταυτόχρονα έχω και άλλη πλευρα πιο δυναμική, εκανα χρόνια kick boxing και μαρεσει να ταξιδευω πολυ. Μεχρι κάποια ηλικία εζησα σε νησί και ηταν πολυ όμορφα. Μέχρι εδώ η ιστορία βαίνει καλώς.
    Λείπει κάτι στο κείμενο;; τι θες να σχολιάσουμε;

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    Ωχ δεν ήρθε όλο θα το ξανά γράψω!
    (το εγραψα ξανα!)_
    Last edited by sunset; 19-01-2020 at 21:00.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    οταν μπορέσετε, απαντηστε και σε μενα!!

  5. #5
    george1520
    Guest
    Ποιος σε μειωνε;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by sunset View Post
    Καλησπερα στη παρεα. Θα μπω κατευθείαν στο Ψητό. Ειμαι μια συμπαθητική και ομορφη κοπέλα απο όσο ξέρω και μου λένε. Καλλιτεχνική φυση και ρομαντική αλλά, Ταυτόχρονα έχω και άλλη πλευρα πιο δυναμική, εκανα χρόνια kick boxing και μαρεσει να ταξιδευω πολυ. Μεχρι κάποια ηλικία εζησα σε νησί και ηταν πολυ όμορφα. Μέχρι εδώ η ιστορία βαίνει καλώς. Έπειτα ηρθα Αθήνα. Δουλεψα σε αρκετες κακές δουλειες. Πέρασα πολλα,Παντρευτηκα. Έχει περασει και ο αντρας μου κρίσεις πανικου όπως και εγώ. Και φυσικά. Περάσαμε και καλές στιγμές εδώ Οχι Μόνο Κακες. Το θέμα ποιο είναι Με τα χρόνια Άσχετα που πάντα είχα τη τάση να με επηρεάζουν μερικά σχόλια λογω ευαισθησίας και απο Εκεί Που Ήμουν η yolo νησιωτισα και αισιοδοξη . Τον τελευταίο καιρό αγνοώντας τα ταλέντα μου. Σχεδιο Μακιγιάζ Και Χειροτεχνίες και κανοντας τη δουλειά της πωλητριας, Πιέζομαι , Γιατι Μου Μιλάνε άσχημα Και υποτιμητικά. Και έτσι αμφισβητώ την νοημοσυνη Μου και Νιώθω Σκατά. Και Φυσικά Και Με κάποια αλλά θεματα Προσωπικά που Περνάω δεν βοηθαει καθολου αυτο και Ένα χαλι που λέμε Δεν Είχα ποτε και πολλες φίλες και νιώθω Πως περνάνε τα χρόνια..επισης Νιώθω μειονεκτικά Και Φυσικά παει η αυτοπεποίθηση περιπατο.οχι με την εννοια της ομορφιας η του τι αξιζω..αλλα ειμαι κλειστη και φυσικα θα αμυνθω αν χρειαστει αλλα αποφευγω καυγαδες και στις δουλειες και εξω δεν εχω τσαγανο.οσο ειχα παλιοτερα.. Φαύλος κυκλος. το νιωθω. !!!! Καμιά. Σκέψη λογική?!!
    Δεν καταλαβαίνω τι είναι αυτό που σε πειράζει ακριβώς.. Το ότι έχεις μπει σε ρουτίνα και δεν έχεις φίλες; Το ότι σε μειώνουν και δεν έχεις πια το τσαγανό; Εξαρτάται ποιος σε μειώνει... Αξίζει να επιρεαζεσαι;
    Πόσο χρονών είσαι; Πώς περνάς με τον άντρα σου; Τι κάνεις γενικά εκτός από την δουλειά σου;
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    μυοχαλαρωτικο παρε με αλγκοφρεν αυτα παιρνουν οι πλουσιοι που δεν μπορουν να παρουν φαρμακα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by sunset View Post
    οταν μπορέσετε, απαντηστε και σε μενα!!
    καλησπερα, κοπελια αυτα που νιωθεις να ξες οτι τα νιωθουν σχεδον οι μισες κοπελες εκει εξω σαν μπουν στα 30 η γυρο απο τα 30! Ειδικα μαλιστα οσες ειναι απο επαρχια και ζουν εδω οπως εσυ με τον ανδρας τους και με οχι πολλους γνωστους τους γυρο.
    Αυτο που σου συμβαινει με την συμπεριφορα θα σου καταθεσω την γνωμη μου, χωρις να θελω να σε προσβαλω θα σου πω οτι συνηθως συμβαινει αυτο στο ποσωστο που εμεις το αφηνουμαι να συμβαινει και στο ποσωστο που εμεις το προκαλουμε μερικες φορες αθελαμας βεβαια, διοτις δεν λεω οτι σου αρεσει να σε προσβαλλουν αλλα υπαρχει το ασυνηδιτο οπου δυστυχως μεσω της λογικης δεν μπορεις να το ρυθμισεις μειτε να το ελεξεις .Αποψη μου ειναι οτι θα πρεπει να βαλεις μια ημερομινια σαν εναρξη της προσωπικης σου επαναστασης! δλδ να πεις οτι σε δεκα μερες απο σημερα θα αρχισεις να αντιδρας σε οποιον σου μηλαει ασχημα και να μην λογαριαζεις καθολου τις οποιες επιπτωσεις κι αν υπαρξουν! βεβαια θα πρεπει να εχεις βρει απο πριν τους τροπους οπου θα αντιδρας , τα λογια που θα λες σε οποιον σε προσβαλλει ωτε να μην γινεσαι υπερβολικη.Επισης θα πρεπει να φτιαξεις ενα ειδος αυτολογοκρισιας μεσα σου, να ελενχεις δλδ αν οντως υπαρχουν ασχημες συμπερηφορες απεναντι σου η ειναι ιδεα σου διοτις μπορει να συμβαινει κι αυτο και επειδη απο οσα λες τελευταια εισαι σε αγχος και σε ασχημη συναισθηματικη φορτιση θα πρεπει να ελεγχεις τον εαυτο σου 2 και 3 φορες.Τελος καλα θα κανεις να το συζητας με το αγορι σου ολα αυτα, διοτις αυτος ειναι και ο λογος οπου συζουμε με καποιον δεν ζουμε μονο για να λεμε στους φιλους μας οτι εχουμε ταιρι, μειτε για να κανουμε μονο σεξ η να μοιραζουμε τα λειτουργικα εξοδα συζουμε με καποιον διοτις μας ενωνουν τα συναισθηματα μας, συζουμε διοτις μπορουμε και μπορει να μας βοηθαει στις δυσκολες στιγμες μας!! πρωτα απο ολους αυτος πρεπει να μαθαινει τα προβληματα μας και μετα ολοι οι αλλοι!! αυτο σημαινει " το αλλο μου μισο" να εχεις συναισθηματα στην ιδια συχνοτητα!

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    Τα έχω συζητήσει με τον άντρα μου. Με έχει βοηθήσει με Τον τροπο του επίσης μου έχει προτείνει και ψυχολόγο αλλά δεν είχα παει . Ίσως παω Όμως Γιατί πρεπει.. Τα ληγω τα άσχημα Σχόλια. και όλα αυτά. Αλλά. Το Θέμα είναι πως μερικά έχουν και υπόσταση καθώς είμαι αφηρημένη και εκεί. Πατάνε βλέπετε!!! Οτι. Είμαι στον. Κόσμο. Μου ουφο κτλ.!

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    Όλα μαζι και επίσης μου την δίνει. Πως είμαι, Αφηρημένη σαν Ατομο και όταν αγχώνομαι κάνω λάθη και Εκεί Πατάνε μερικοί στις δουλειές και φαινομαι Η χαζη 36 είμαι.μετα σκέφτομαι. Πως θα συνεχίσω με αυτό. το χαρακτήρα εκεί έξω κτλ. Για τις φιλίες οκ δεν με. νοιάζει τόσο ήταν και λίγο επιλογή μου. Στη τελική. αλλά Οι φιλίες δεν Σε θρέφουν ;) επίσης η μαυρη αλήθεια είναι πως σταματησα να κάνω αυτά που μαρεσαν τόσο καιρό να ασχολουμαι με χομπυ κτλ. Γιατί περναμε. Και στο σπίτι κάποια θέματα οπότε ήρθε και έδεσε.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αυτα που γραφεις ειναι αντιφατικα , αυτοπεποιθηση , ελλειψη τσαγανου, κικ-μποξιν , αισθανεσαι οτι σε υποτιμουν , εχεις δυο πλευρες λες , δεν βγαινει ακρη, μαλλον εισαι αρκετα μπερδεμενη......... η περνας καποια φαση , το πιθανοτερο ........ ολοι εχουμε εναν καλο, κι εναν κακο εαυτο, κατα περιπτωση , η κατα περιοδους , δεν λες κατι περιεργο ...... μαλλον σεσενα βγηκαν κι οι δυο ' εαυτοι ' συγχρονως !...... οποτε προσπαθησε ναποβαλλεις απ το μυαλο σου τον ' κακο ' εαυτο , ολα απο το μυαλο ξεκινανε και καταληγουν ..... λεω γω τωρα ......
    ασθενης παντως δεν εισαι ......

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Αυτα που γραφεις ειναι αντιφατικα , αυτοπεποιθηση , ελλειψη τσαγανου, κικ-μποξιν , αισθανεσαι οτι σε υποτιμουν , εχεις δυο πλευρες λες , δεν βγαινει ακρη, μαλλον εισαι αρκετα μπερδεμενη......... η περνας καποια φαση , το πιθανοτερο ........ ολοι εχουμε εναν καλο, κι εναν κακο εαυτο, κατα περιπτωση , η κατα περιοδους , δεν λες κατι περιεργο ...... μαλλον σεσενα βγηκαν κι οι δυο ' εαυτοι ' συγχρονως !...... οποτε προσπαθησε ναποβαλλεις απ το μυαλο σου τον ' κακο ' εαυτο , ολα απο το μυαλο ξεκινανε και καταληγουν ..... λεω γω τωρα ......
    ασθενης παντως δεν εισαι ......
    Ναι κοίτα δεν είναι ακριβώς μπέρδεμα. Εννοώ δυο πλευρες ότι πχ ειμαι και καλλιτεχνικός τυπος ζωγραφίζω χάνομαι στις σκεψεις μου και αυτό. Μου έχει στοιχίσει αλλά ταυτόχρονα μπορώ να βγάλω άνετα και ένα δυναμικό και γήινο χαρακτήρα αμα χρειαστεί απλά τον τελευταίο καιρό. Άφησα τα χομπυ χάθηκα στις άσχημες σκέψεις και τις δυσκολίες μας. μελαγχόλησα. Και μετά από κάποια σχόλια στη δουλειά σκεφτηκα πως ειμαι ότι να ναι σαν ατομο!! Ισως είναιαυτο που λέτε πως περναω μια ασχημη φάση.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Fairy land
    Posts
    1,041
    Όλοι μου λένε, ότι είμαι χαζός και αποτυχημένος. Σε παρακαλώ, βοήθησέ με…”
    11 March 2018
    Κάποτε ένας νέος πήγε σε έναν σοφό άντρα και του είπε: “Έχω έρθει σε σένα για να με συμβουλεύσεις, καθώς αισθάνομαι, ότι δεν αξίζω τίποτα και θέλω να σκοτώσω τον εαυτό μου. Όλοι μου λένε, ότι είμαι χαζός και αποτυχημένος. Σε παρακαλώ, αφέντη, βοήθησέ με.”

    Ο σοφός άντρας έριξε μια ματιά στον νεαρό και του είπε: “Συγχώρεσε με, αλλά είμαι πολύ απασχολημένος αυτή την στιγμή και δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Υπάρχει ένα πολύ επείγον περιστατικό στο οποίο πρέπει να πάω. Αλλά, αν δεχτείς να με βοηθήσεις, θα σου ανταποδώσω την χάρη.”

    “Φυσικά αφέντη”, απάντησε ο νεαρός. “Ωραία”, είπε ο σοφός άντρας και έβγαλε από το δάχτυλό του ένα ωραίο δαχτυλίδι με ένα πολύτιμο λίθο πάνω. “Πάρε το άλογο και πήγαινε στην αγορά. Πάρε το δαχτυλίδι και κάνε ό,τι μπορείς για να το πουλήσεις, γιατί χρειάζομαι τα χρήματα για να ξεπληρώσω ένα χρέος. Προσπάθησε να το πουλήσεις σε καλή τιμή και μην συμβιβαστείς με τίποτα λιγότερο από ένα χρυσό νόμισμα. Πήγαινε τώρα και κάνε όσο πιο γρήγορα μπορείς.”

    Ο νεαρός πήρε το δαχτιλίδι και έφυγε. Όταν έφτασε στην αγορά, έδειξε το δαχτυλίδι σε αρκετούς εμπόρους, οι οποίοι το εξέτασαν με πολύ μεγάλη προσοχή. Αλλά, μόλις άκουγαν ότι το αντάλλασε μόνο με χρυσό έχαναν τελείως το ενδιαφέρον τους. Κάποιοι από τους εμπόρουα γέλαγαν με τον νεαρό και κάποιοι άλλοι τον απέρριπταν αμέσως. Μόνο ένας ηλικιωμένος έμπορος έκανε τον κόπο να του εξηγήσει, ότι το χρυσό ήταν πάρα πολύ για το δαχτυλίδι του και ότι θα μπορούσε να το ανταλλάξει με χαλκό ή στην καλύτερη με ασήμι.

    Όταν άκουσε αυτά τα λόγια ο νεαρός αναστατώθηκε και θυμήθηκε την συμβουλή του σοφού να μην δεχτεί τίποτα λιγότερο από χρυσό. Αφού γύρισε όλη την αγορά και δεν βρήκε κανέναν αγοραστή, ανέβηκε απογοητευμένος στο άλογο και πήγε πίσω στο σοφό. “Αφέντη, δεν μπόρεσα να κάνω αυτό που μου ζήτησες. Στην καλύτερη μου έδιναν δυο ασημένια νομίσματα, αλλά μου είπες να μην συμβιβαστώ με τίποτα λιγότερο από χρυσό. Αλλά μου έλεγαν, ότι το δαχτυλίδι δεν αξίζει τόσο”, είπε ο νεαρός.

    “Αυτό είναι το σημαντικό”, είπε ο σοφός. “Πριν πας να πουλήσεις κάτι να μάθεις πόσο αξίζει. Και ποιος ξέρει καλύτερα από έναν κοσμηματοπώλη; Πάρε το δαχτυλίδι και πήγαινε γρήγορα στον κοσμηματοπώλη, αλλά μην του πουλήσεις το δαχτυλίδι ό,τι και αν σου προσφέρει. Έλα κατευθείαν σε εμένα.” Ο νεαρός πήγε στον κοσμηματοπώλη και αφού εξέτασε το δαχτυλίδι για πολύ ώρα με μεγεθυντικό φακό, είπε στον νεαρό: “Πες στον αφέντη σου, ότι του δίνω 58 χρυσά νομίσματα για το δαχτυλίδι, αλλά αν μου δώσει λίγο χρόνο ακόμα θα το αγοράσω για 70.” “70 χρυσά νομίσματα”, αναφώνησε ο νεαρός.

    Γέλασε, ευχαρίστησε τον κοσμηματοπώλη και πήγε πίσω στον σοφό. Όταν εξιστόρησε στον σοφό αυτά που του είπε ο κοσμηματοπώλης, ο σοφός του είπε: “Να θυμάσαι, ότι είσαι και εσύ σαν το δαχτυλίδι, πολύτιμος και ξεχωριστός. Μόνος ένας ειδικός μπορεί να εκτιμήσει την αξία σου.

    Γιατί, λοιπόν, χάνεις τον χρόνο σου, τριγυρνώντας στην αγορά και ακούγοντας την γνώμη του κάθε ανόητου εμπόρου;”

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Πολυ διδακτικη ιστορια ....... συμπερασμα , εσυ ξερεις καλυτερα τον εαυτο σου , η ο αντρας σου , μην ακους κανενος τις συμβουλες, με μια παραγραφο σου δεν βγαζει κανεις συμπερασμα για το τι σου συμβαινει ...... και να καταλαβαιναμε , μπορει οι συμβουλες /γνωμες ναναι λαθος .........

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Location
    Mumbai
    Posts
    1
    Thanks for Posting Such Topic.
    Regards,
    Maivy.

Similar Threads

  1. ασχημες σκεψεις με την αδερφη μου
    By chris athens in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 54
    Last Post: 22-01-2021, 03:10
  2. Φοβος>Ανυσηχια>Ασχημες/Αρνητικες σκεψεις ή κατι αλλο;;Τι κανω λαθος;;
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 20-01-2014, 01:27
  3. Ενώ όλα είναι καλά,γιατί κάνω άσχημες σκέψεις και δηλητηριάζω όμορφες στιγμές.;
    By IWTBH. in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 24-08-2012, 09:58
  4. ΙΔΨ ΜΕΣΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΑΣΧΗΜΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΝΤΡΟΦΟ -PLEASE HELP!!
    By mariak19 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 21-10-2011, 08:32
  5. ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ!!!
    By astrid in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 52
    Last Post: 04-09-2009, 18:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •