Μείζονα καταθλιπτική διαταραχή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Member
    Join Date
    Dec 2018
    Location
    θράκη
    Posts
    88

    Post Μείζονα καταθλιπτική διαταραχή

    Γεια σας,
    Είμαι 24 και πάσχω από αυτήν την νόσο εδώ και 7 χρόνια εκ των οποίων 1-2 χρόνια που ήμουν σε πολύ άσχημη κατάσταση. Πέρα από τις σκέψεις απόπειρες κλπ τα γνωστά δηλαδή που ξέρει όποιος άλλος έχει περάσει από βαριά κατάθλιψη αυτά τα 1-2 χρόνια είχα και έντονα συμπτώματα διαταραχών προσωπικότητας καθώς και συμπτώματα παραλλαγής της σχιζοφρένειας ή παρανοϊκά. Επίσης έχω PTSD από bullying και περιθωριοποίηση που πέρασα σε σχολείο και στρατό καθώς και από την οικογένειά μου που είναι η ρίζα του προβλήματός μου. Έχω προβλήματα που απορρέουν από την κακώς δομημένη προσωπικότητά μου και έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα τα ssri και το effexor καθώς και ένα αντιψυχωσικό και κάποια που βοηθούν και σε περιπτώσεις επιληπτικών ανθρώπων. Η αλήθεια είναι ότι 1-2 φάρμακα από όλα αυτά δούλεψαν και ευτυχώς γιατί δεν θα σας μιλούσα εδώ τώρα. Αυτά για έμενα περιληπτικά.. Εσείς;

  2. #2
    Γεια σου Nick. Καλως ορισες. Εχω βιώσει μειζον επεισοδιο και ηταν αφόρητο. Ακολουθώ σταθερα προσεκτικά την αγωγη μου αλλά καταλαβα πως ειχα και λαθος μοτιβα αντιμετώπισης αρνητικών ερεθισμάτων. Οπότε πηγα για ψυχοθεραπεία. Ευτυχως έγινε κλικ και αντεξα να δω νιωσω τα τραυματα μου. Ποσα επεισοδια βιώνεις μεσα σε ενα χρόνο ; Σου εχουν μιλησει για τη μονοπολικη κατάθλιψη ; Μονον εφεξορ εχεις λαβει; Εγω εχω δοκιμασει Zoloft, ladose, Seroxat και effexor. Κανω το κατα δυναμειν εκτος απο την αγωγη να μη τυχον πέσω.
    Ακουγα προσφατα πως σε περίπτωση οριακης διαταραχης ( δυσκολη να διαγνωστεί) δινουν συνδυασμο. Το αντιψυχωτικο βοηθά στον αυτοκτ. Ιδεασμο.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #3
    Member
    Join Date
    Dec 2018
    Location
    θράκη
    Posts
    88
    SSRI'S είναι όλα τα αντικαταθλιπτικά 3ης γενιάς όπως το zoloft,seroxat Κλπ. Το SSNRI είναι το effexor που είναι και καλά πιο δυνατό φάρμακο. Από αυτά μόνο το Zoloft δεν δοκίμασα. Οριακή διαταραχή δεν έχω.. Μονοπολική κατάθλιψη είναι η καθαρή κατάθλιψη χωρίς συμπτώματα υπομανίας ή μανίας απ'όσο ξέρω. Το αντιψυχωσικό που πήρα ναι μεν δίνεται για αυτοκτονικούς ιδεασμούς όμως εγώ το χρειαζόμουν και για άλλες διαταραχές μου οι οποίες ευτυχώς εξασθένισαν γιατί θα έπρεπε τώρα να με έχουν κλεισμένο σε κάποια κλινική στην καλύτερη περίπτωση.

Similar Threads

  1. καταθλιπτικη διαταραχη?
    By Νεραιδα in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 22-03-2016, 20:28
  2. Είμαι γαϊδούρα ή καταθλιπτική άραγε...
    By fleur* in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 76
    Last Post: 12-01-2016, 19:00
  3. χρονια καταθλιπτικη και εγκυμοσυνη
    By LIA1975 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 08-09-2012, 20:16
  4. Καταθλιπτική αντίδραση..
    By Φωτεινη! in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 67
    Last Post: 03-05-2010, 14:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •