Προβλήματα σχέσης!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1

    Προβλήματα σχέσης!!

    Πότε καταλαβαίνεις ότι έχει αρχίσει η απομάκρυνση σε μια σχέση και πότε έχει αρχίσει να φθείρει το ζευγάρι;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by guest1 View Post
    Πότε καταλαβαίνεις ότι έχει αρχίσει η απομάκρυνση σε μια σχέση και πότε έχει αρχίσει να φθείρει το ζευγάρι;
    Όταν αρχίζει η απομάκρυνση δεν υπάρχει περίπτωση να μην το καταλάβεις..
    Όταν δεν κάνετε πια πράγματα μαζί.. Όταν δεν έχετε επικοινωνία.. Όταν κάθεστε δίπλα δίπλα και είναι ο καθένας στον κόσμο του.. Και υπάρχουν γενικά πολλά τέτοια "συμπτώματα"..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  3. #3
    Miliva21
    Guest
    Η απομάκρυνση ε;
    Όταν συναντιεστε και κάνετε πράγματα μαζί αλλά ο σύντροφός σου δεν σου δίνει σημασία όπως παλιά......τον βλέπεις ότι τρέχει γενικά το μυαλό του κάπου αλλού και σε έχει ψιλογραμμενη

    Όταν δεν κάνετε πολλά πράγματα μαζί και δεν συναντιεστε τοσο συχνά......
    Όταν δεν σου κάνει εκπλήξεις και γενικά δεν δείχνει να προσπαθεί για τη σχέση σας
    Όταν δεν σε ζηλεύει καθόλου (ούτε λιγο) .....Δεν λέω για ακραίες περιπτώσεις παθολογικής ζήλειας αλλα για τη φυσιολογική μικρή χαριτωμένη ζήλεια που δείχνει ότι ο σύντροφός σου ακόμα σε θέλει και φοβάται μη σε χάσει

    Όταν σε έχει δεδομένη και στο λέει είτε άμεσα είτε με τις πράξεις του

    Η ακόμα χειρότερα όταν σε κρίνει για το παραμικρό και τον ενοχλούν πολλά πράγματα επάνω σου που κάποτε τα έβρισκε χαριτωμένα

    Άμα τον βλέπεις και κάνει σχέδια για τη ζωή του που δεν σε συμπεριλαμβάνουν και δεν ρωτάει καν τη γνώμη σου την έχει λήξει τη σχέση στο μυαλό του ήδη....και είναι ζήτημα χρόνου να σου πει ότι τελειώσατε σαν ζευγάρι

  4. #4
    Νομίζω κάλυψες όλες τις πτυχές!! Όταν τα σημάδια είναι μια έτσι μια αλλιώς;;

  5. #5
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by guest1 View Post
    Νομίζω κάλυψες όλες τις πτυχές!! Όταν τα σημάδια είναι μια έτσι μια αλλιώς;;
    Εννοείς μια κρύο μια ζεστή;;
    Δεν μου έχει τύχει......
    Ίσως να έχει προβλήματα στη ζωή του ή να τον απασχολεί κάτι άλλο...........κάτι ψυχολογικό δικό του.....προβλήματα με τη δουλειά/σχολή....... την υγειά του....την οικογένεια....τους φίλους.......

    Αν τίποτα από τα παραπάνω δεν παίζει σαν σενάριο μπορεί να υπάρχει το ενδεχόμενο απλώς να έχει παράλληλη ζωή;; ή να μην περνάει τόσο καλά μαζί σου και να είσαι για αυτόν η λύση ανάγκης όταν δεν έχει κάτι καλύτερο να κάνει.........

    Παρατήρησε ποσο συχνα και ποτέ επικοινωνεί μαζί σου....Και για ποιο λόγο..... άφησε τον για ένα διάστημα να δεις ποτέ θα σε ψάξει....
    Ίσως σε βοηθήσει να καταλάβεις τι θέλει από σένα

  6. #6
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Εννοείς μια κρύο μια ζεστή;;
    Δεν μου έχει τύχει......
    Ίσως να έχει προβλήματα στη ζωή του ή να τον απασχολεί κάτι άλλο...........κάτι ψυχολογικό δικό του.....προβλήματα με τη δουλειά/σχολή....... την υγειά του....την οικογένεια....τους φίλους.......

    Αν τίποτα από τα παραπάνω δεν παίζει σαν σενάριο μπορεί να υπάρχει το ενδεχόμενο απλώς να έχει παράλληλη ζωή;; ή να μην περνάει τόσο καλά μαζί σου και να είσαι για αυτόν η λύση ανάγκης όταν δεν έχει κάτι καλύτερο να κάνει.........

    Παρατήρησε ποσο συχνα και ποτέ επικοινωνεί μαζί σου....Και για ποιο λόγο..... άφησε τον για ένα διάστημα να δεις ποτέ θα σε ψάξει....
    Ίσως σε βοηθήσει να καταλάβεις τι θέλει από σένα
    Όταν ας πούμε στην αρχή ήταν πολύ κοντά και έδινε λογαριασμό ο ένας στον άλλον και τώρα υπάρχουν υποψίες ότι κρύβεται κάτι. Δεν επικοινωνεί κατά τη διάρκεια της ημέρας, πηγαίνει βόλτες χωρίς να λέει που είναι και απαντάει ε ξέχασα να σου το πω, υπάρχει μια καθημερινή αναζήτηση και καχυποψία..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Το να δίνει ο ένας στον άλλο λογαριασμό είναι άσχημο. Κάποιοι το κάνουν όταν είναι μες στα μέλια, αλλά μετά είναι κουραστικό και ενοχλητικό και ξενερωτικό. Οι σχέσεις δεν είναι στατικές, επαναπροσδιορίζονται τα όρια και τα μοτίβα συμπεριφοράς, όπως και τα θέλω των ανθρώπων και οι ανάγκες τους. Το να θέλει ο άλλος να έχει περισσότερο χρόνο μακριά από τη σχέση του ή να μη δίνει αναφορά, δεν σημαίνει απαραίτητα απομάκρυνση κατά την γνώμη μου, μπορεί να τον αισθάνεται πολύ κοντά του ψυχικά κι ερωτικά και σίγουρος για το ταίρι του, καθώς και για την εμπιστοσύνη που του έχει το ταίρι του.
    Τώρα αν το ταίρι του σπάζεται και απομακρυνθεί αυτό ή τον απομακρύνει στο τέλος άθελά του, είναι άλλο θέμα.

    Φυσικά μπορεί να παίζει και κάτι άλλο. Λέω απλά εγώ πως το βλέπω.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Το να δίνει ο ένας στον άλλο λογαριασμό είναι άσχημο. Κάποιοι το κάνουν όταν είναι μες στα μέλια, αλλά μετά είναι κουραστικό και ενοχλητικό και ξενερωτικό. Οι σχέσεις δεν είναι στατικές, επαναπροσδιορίζονται τα όρια και τα μοτίβα συμπεριφοράς, όπως και τα θέλω των ανθρώπων και οι ανάγκες τους. Το να θέλει ο άλλος να έχει περισσότερο χρόνο μακριά από τη σχέση του ή να μη δίνει αναφορά, δεν σημαίνει απαραίτητα απομάκρυνση κατά την γνώμη μου, μπορεί να τον αισθάνεται πολύ κοντά του ψυχικά κι ερωτικά και σίγουρος για το ταίρι του, καθώς και για την εμπιστοσύνη που του έχει το ταίρι του.
    Τώρα αν το ταίρι του σπάζεται και απομακρυνθεί αυτό ή τον απομακρύνει στο τέλος άθελά του, είναι άλλο θέμα.

    Φυσικά μπορεί να παίζει και κάτι άλλο. Λέω απλά εγώ πως το βλέπω.
    Μπα, εγω ειμαι αλλης σχολης. Δε μπορώ να φανταστώ μια σχέση της προκοπής που έχει μέλλον χωρίς καποια επικοινωνία καθημερινή, είτε από τηλ είτε από κοντά, να πεις τι σκέφτεσαι να κάνεις να κάνεις μέσα στη μέρα, πως είσαι κτλ. Να μην νοιώθεις ότι δίνεις λογαριασμό ούτε ότι σου δίνουν λογαριασμό, απλώς να συζητάς και να σου αρέσει. Δεν βλέπω κανέναν μα κανέναν απολύτως λόγο να μην πω στην σχέση μου ότι μετά τη δουλειά σκέφτομαι να πάω πχ βόλτα για καφέ με δύο φίλους, η θα πάω να αράξω σπίτι η οτιδήποτε.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,496
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Μπα, εγω ειμαι αλλης σχολης. Δε μπορώ να φανταστώ μια σχέση της προκοπής που έχει μέλλον χωρίς καποια επικοινωνία καθημερινή, είτε από τηλ είτε από κοντά, να πεις τι σκέφτεσαι να κάνεις να κάνεις μέσα στη μέρα, πως είσαι κτλ. Να μην νοιώθεις ότι δίνεις λογαριασμό ούτε ότι σου δίνουν λογαριασμό, απλώς να συζητάς και να σου αρέσει. Δεν βλέπω κανέναν μα κανέναν απολύτως λόγο να μην πω στην σχέση μου ότι μετά τη δουλειά σκέφτομαι να πάω πχ βόλτα για καφέ με δύο φίλους, η θα πάω να αράξω σπίτι η οτιδήποτε.
    συμφωνω απολυτα με γιωργο.
    οταν λες οτι το να δινεις λογαριασμο, ειναι ασχημο, η εξουθενωτικο, η δεν ξερω τι αλλο αρνητικο, ειναι σαν να το κανεις εξαναγκαστικα, επειδη σε υποχρεωνει η στο ζηταει ο αλλος.
    οταν εισαι σε μια αρμονικη σχεση που την θελεις στην ζωη σου (και ειναι αποκλειστικη εννοειται, οχι "χωρις δεσμευσεις"), νοιωθεις την αναγκη να λες στον αλλον τι κανεις και που εισαι και νοιωθεις την αναγκη να επικοινωνεις τακτικα, αν εχεις δραστηριοτητες εκτος σπιτιου, γιατι το θελεις, κι οχι για να μην κινησεις υποψιες για κατι. κι αν εισαι τοσο απασχολημενος και δενε χεις χρονο να επικοινωνησεις, γιατι εισαι σε υποχρεωσεις/ δουλεια κλπ, νοιωθεις την αναγκη να το κανεις οταν γυρισεις στο σπιτι και να συζητησεις τι εγινε μεσα στην μερα σου.
    στην περιπτωση που λεει η ερωτηση ενας λογος παραπανω, που η σχεση ξεκινησε αλλιως και τωρα υπαρχει τετοια σταση και προφανης αλλαγη προς το χειροτερο.
    για εμενα, αυτη η σταση δειχνει οντως απομακρυνση και μπορει να κρυβει και κατι ακομα χειροτερο, οπως νεες γνωριμιες, σκεψεις για χωρισμο, κλπ

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Για εμένα η επιλογή λέξεων έχει σημασία πάντως. Το "δίνω λογαριασμό" έρχεται με αρνητικούς συνειρμούς, τύπου ελέγχω συνεχώς τον άλλον και αισθάνομαι την ανάγκη να ξέρω συνεχώς τι και πως.
    Όταν είσαι σε αρμονική σχέση σαφώς και θέλεις να μοιράζεσαι πράγματα με τον άλλον, αλλά υπάρχει και η άλλη όψη του νομίσματος που λέει ότι πλέον θεωρείς τον άλλο δικό σου άνθρωπο κι αυτός εσένα και ότι δεν υπάρχει πλέον η ανασφάλεια να βλέπεις όλη την ώρα τι κάνει ή να του λες τι κάνεις. Όταν είναι αρχή της σχέσης συνήθως πέφτεις με τα μούτρα, μετά χαλαρώνεις λίγο, έχεις κι άλλες ιδιότητες σαν άνθρωπος εκτός του μισού μιας σχέσης. Είναι να δω τον άλλον το βράδυ γιατί δουλεύει π.χ. κι εγώ ήταν να μείνω σπίτι, έτυχε να με καλέσει ένας φίλος και να πάω π.χ. για έναν καφέ, δεν θα πάρω τον άλλον να του το πω πρώτα, του το λέω το βράδυ ή κάτι. Κάπως έτσι το εννοώ.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,496
    το "δινω λογαριασμο", δεν σημαινει "ελεγχω". το "ζηταω λογαριασμο", σημαινει ελεγχω.
    ολο το θεμα ειναι αν ειναι δικη σου αναγκη ή σε εξαναγκαζουν/πιεζουν.
    το ιδιο ισχυει και για την ανασφαλεια.
    δεν ειναι ανασφαλεια να θελεις να συζητας με τον συντροφο σου για το πως περνας την μερα σου εκτος σπιτιου και τι σου εχει συμβει.
    ανασφαλεια ειναι να θες να τον ακους, οχι απο ενδιαφερον για τα θεματα του, αλλα για να δεις αν "παρεκλινε" καπου...

  12. #12
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    το "δινω λογαριασμο", δεν σημαινει "ελεγχω". το "ζηταω λογαριασμο", σημαινει ελεγχω.
    ολο το θεμα ειναι αν ειναι δικη σου αναγκη ή σε εξαναγκαζουν/πιεζουν.
    το ιδιο ισχυει και για την ανασφαλεια.
    δεν ειναι ανασφαλεια να θελεις να συζητας με τον συντροφο σου για το πως περνας την μερα σου εκτος σπιτιου και τι σου εχει συμβει.
    ανασφαλεια ειναι να θες να τον ακους, οχι απο ενδιαφερον για τα θεματα του, αλλα για να δεις αν "παρεκλινε" καπου...
    Ένα μικρό σχόλιο.

    "Δίνω" λογαριασμό σημαίνει ότι εγώ δίνω στον άλλον.. "Ζηταω" είναι όταν λεω (ζητώ) στον άλλον να μου δώσει λογαριασμό. Είναι δύο διαφορετικά πράγματα.. Αυτά!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,496
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Ένα μικρό σχόλιο.

    "Δίνω" λογαριασμό σημαίνει ότι εγώ δίνω στον άλλον.. "Ζηταω" είναι όταν λεω (ζητώ) στον άλλον να μου δώσει λογαριασμό. Είναι δύο διαφορετικά πράγματα.. Αυτά!
    αυτο ακριβως λεω κι εγω.
    και κατ επεκταση οτι "δινω λογαρισμο χωρις να μου το ζητησουν, επειδη εγω νοιωθω την αναγκη να μοιραζομαι με τον ανθρωπο μου"
    δεν εχει καμια σχεση με ελεγχο.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ο λογαριασμός πότε έρχεται; Σαν ανταλλαγή υπηρεσιών/προϊόντων με χρήμα, σαν να είναι η σχέση κάτι μετρήσιμο και με το ζύγι. Σαν να μετράς το value for money. Διναμε λογαριαμσό ο ένας στον άλλον λέει. Δίνει απλά για να δώσει ή για να ζητήσει μετά σαν αντάλλαγμα; Και πάλι άσχημο μου ακουγεται, άλλο να πεις παλιά συζητούσαμε περισσότερο για την καθημερινότητά μας, μοιραζόμασταν πράγματα, κι άλλο δίναμε λογαριασμό. Εμένα μου χτυπάει άσχημα.
    Όπως και να έχει, εξήγησα και πιο πάνω πως το εννοώ. Όπως το βλέπει ο καθένας...Different strokes for different folks etc...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    ΝΟμιζω οτι αυτο που συζητάτε έχει να κάνει και με τον άνθρωπο. Εγώ πχ δεν το χω στον χαρακτήρα μου να ανακοινώνω κάθε μου κίνηση στον άλλον, άσε που πολλά μπορεί να προκύψουν χωρίς να τα χω σχεδιάσει ή κανονίσει, ούτε και έχω αυτή την ανάγκη από τον άλλο να μου λέει κάθε του κίνηση. Θα πρέπει να τύχει στην κουβέντα για να πω πχ α χθες καθώς γυρνούσα απ την δουλειά συνάντησα την τάδε κ κάτσαμε για καφέ αλλιώς δεν το θεωρώ τόσο σημαντικό ώστε να το αναφέρω.

    Τώρα βέβαια η συχνότητα που μιλάς με κάποιον είναι μια ένδειξη για την σχέση. Φυσικό είναι στην αρχή να μην ξεκολάτε και μετά να θέλει κι ο καθένας τον χρόνο του, αλλά αν ο άλλος δεν σε παίρνει ποτέ τηλ από μόνος του ή τον ρωτάς πώς περάσε την μέρα του κι αποφεύγει να μιλήσει ή βαριέται...ε εκεί πολλά μπορεί να συμβαίνουν, απτο να βαρέθηκε μέχρι να βρήκε άλλη.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Περί σχέσης
    By Miliva21 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 571
    Last Post: 25-12-2018, 18:20
  2. Ο τοξικός της σχέσης
    By Toxikos1994 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 51
    Last Post: 20-11-2015, 16:02
  3. 5+ χρόνια σχέσης
    By ten-ten in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 05-03-2013, 08:26
  4. πρόβλημα σχέσης
    By giannhs_001 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 29-06-2012, 09:39
  5. δημιουργία σχέσης
    By ioannis2 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 24-11-2009, 23:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •