1.5 χρόνο πριν..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 132
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392

    1.5 χρόνο πριν..

    Αυτό το θέμα το ανοίγω γιατί ενώ νιώθω ότι έχει φτάσει το τέλος στο γάμο μου, τα έχω όλα μπερδεμένα στο μυαλό μου και δεν ξέρω που χάνω τη σειρά.. ΚΑΙ αφού μου το ζήτησε η ntinti με την οποία συζητούσαμε σε άλλο θέμα πάνω σε αυτό..

    Εκεί που σκεφτόμουν ότι έχω προσπαθήσει πολύ σε αυτό το γάμο και πήρα αδιαφορία, έχω αρχίσει να πιστεύω ότι φταίω σε μεγαλύτερο βαθμό από τον άντρα μου.. Γενικά (μαζί μου τουλάχιστον) ήταν πάντα ήρεμος αλλά αυτή η ηρεμία πήγε στο άλλο άκρο, εγώ το λέω αδιαφορία.. Και ναι, μετά τον πρώτο καιρό έγινε αδιαφορία. Εκεί που είχε σταματήσει την δουλειά της νύχτας ξαναγύρισε (ξέροντας ότι δεν μου αρέσει)..Οπότε φτάσαμε σε σημείο να χάσουμε την επαφή, να μην κάνουμε πια πράγματα μαζί κτλ. Τόσα χρόνια να είμαι μόνη μου και να επιμένω να μη χωρίσω γιατί δεν θέλω να έχω την οικογένεια που είχε η μάνα μου αλλά την θέλω δεμένη, δεν θέλω τα παιδιά μου να μεγαλώσουν από δω και από κει όπως εγώ.. Θυμάμαι ένας συγγενείς μου που όταν με έβλεπε έλεγε "ήρθε η ορφανή"..
    Δεν υπήρχε βία στο γάμο μου σε αυτά τα χρόνια οπότε τα παιδιά μου δεν έχουν δει ακραίες καταστάσεις.. Απλά εγώ πάντα είχα την τάση ότι με ενοχλεί να το λέω ενώ αυτός ποτέ, κανένα παράπονο.. Λογικο είναι να το εισπράττω όλο αυτό σαν αδιαφορία.. Και ήρθαμε στο 1.5 χρόνο πριν.. Ο άντρας μου μου ζήτησε να πάμε για φαγητό και πάνω στο τραπέζι, ανάμεσα σε άλλα μου είπε ότι όταν αποφάσισε να με παντρευτεί δεν βασίστηκε στον έρωτα αλλά σε άλλα πράγματα. Παντρεύτηκε δηλαδή το "πακέτο".. Εν τω μεταξύ έχει "κόλλημα" με την εικόνα που δείχνει προς τα έξω. Πρέπει η οικογένεια του και ειδικά η γυναίκα του να είναι παράδειγμα προς μίμηση.. Τέλος πάντων εκεί δεν του είπα τίποτα (έχω υιοθετήσει και εγώ την σοβαρή εικόνα) αλλά στο σπίτι έγινε τρικούβερτος καυγάς με εμένα να του φωνάζω ότι καλά που δεν με θέλει αλλά μου το χτυπάει κιόλας και με εκείνον να μου λέει "βρε κορίτσι μου δεν το εννοούσα έτσι" και εγώ να μην ηρεμώ με τίποτα. Να τονίσω ότι τα νεύρα μου παίζανε γιατί ήμουν έγκυος.. Και όσο προσπαθούσε να μου εξηγήσει τόσο περισσότερο νευριαζα.. Και από τότε η απομάκρυνση έγινε μεγαλύτερη μέχρι που εγώ δεν έλεγα πια τίποτα, και να με ενοχλούσε κάτι το προσπερνουσα.. Η επικοινωνία πήγε στο 0 και έγιναν το τελευταίο μήνα πολλά που τα έχω πει σε άλλο θέμα και το τελευταίο την περασμένη Δευτέρα που με έβαλε κάτω και μου είπε όλα τα παράπονα μαζί (μόνο για την τρύπα του όζοντος δεν φταίω) και ανάμεσα σε όλη την παράνοια μου είπε ότι εκείνη τη μέρα στο εστιατόριο ήθελε απλά να με "ταρακουνήσει".. Ότι εγώ τον εσπρωξα να γυρίσει στη νύχτα (ναι, έζησα να το ακούσω και αυτό), ότι όλοι οι γύρω του τον ζηλεύουν αλλά αυτός νιώθει ότι έχει κολλημένη μία ταμπέλα που γράφει μα....ας,ότι σε αυτό το γάμο δεν ήμασταν 2 αλλά 3,αυτός, εγώ και η μελαγχολία μου και πολλά άλλα τέτοια.Στο τέλος μου είπε ότι αν ποτέ αποφασίσω να ζήσω μαζί του τότε θα μιλήσουμε..
    Και με άφησε εκεί κάγκελο και έφυγε..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    135
    Άντα επειδή δεν κατάλαβα. Τώρα μαζί ζείτε η είστε σε διάσταση? Έτσι όπως τα λες έχεις σκεφτεί κι εσύ πολλές φορές να χωρίσεις πιστεύω πολύ πριν τον 1.5 χρόνο πριν. Επίσης ενώ υπάρχει τόσο κακή επικοινωνία πως κάνατε παιδί? Γιατί δεν θα μου φαινόταν παράλογο να μην έχετε ούτε καν ερωτικές επαφές.

  3. #3
    ntinti
    Guest
    Λοιπον θα σε ρωτήσω και εδώ όπως σου είπα και πριν κάνοντας λιγάκι τον συνήγορο του διαβόλου....
    Μήπως τελικά έχει κάποιο δίκιο σε όλα αυτά ο άντρας σου?
    Αυτό που είπε εμένα με ταρακούνησε δηλαδή ότι σε αυτό τον γάμο ήσασταν 3 και όχι 2 και μηλαει για ένα πολύ ισχυρό αντίπαλο του την κατάθλιψη σου.
    Μήπως εσύ άθελά σου βέβαια έκανες τα περισσότερα πράγματα στην άκρη ,μιας και ήθελες να βάλεις σε προτεραιότητα πως θα βγεις μέσα από όλο αυτό τον λαβυρυνθο που όποιος δεν έχει μπει δεν ξέρει και δεν μπορεί να καταλάβει πόσο δύσκολο είναι.
    Το γεγονός ότι γύρισε στην νυχτερινή δουλειά μήπως είναι ένα τρόπος διαφύγεις από όλο αυτό που βίωνε μαζί σου,μήπως δεν αντεχε να σε βλέπει να είσαι έτσι ?

    Υπήρχαν μέσα σε όλα αυτά τα χρόνια του γάμους σας κάποιες στιγμές όπου ζούσατε σαν οικογένεια δηλ.εξόδους με τα παιδιά ,βόλτα με φίλους ,μικρές εκδρομουλες και όλα αυτά που κάνει κάθε οικογένεια .Υπηρχαν στιγμες που περνουσατε μονοι σαν ανδρόγυνο μαζι χαλαρωνοντας και συζητώντας?

    Σορυ που σε βομβαρδιζω με ερωτήσεις αλλά θέλω να καταλάβω και να εχω μια εικόνα και για το πως είσασταν και οι δυο μέσα σε όλο αυτό.
    Υπήρχε από την αρχή σας το θέμα της κατάθλιψης ή εμφανίστηκε στην πορεία σας ?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by little_eliza View Post
    Άντα επειδή δεν κατάλαβα. Τώρα μαζί ζείτε η είστε σε διάσταση? Έτσι όπως τα λες έχεις σκεφτεί κι εσύ πολλές φορές να χωρίσεις πιστεύω πολύ πριν τον 1.5 χρόνο πριν. Επίσης ενώ υπάρχει τόσο κακή επικοινωνία πως κάνατε παιδί? Γιατί δεν θα μου φαινόταν παράλογο να μην έχετε ούτε καν ερωτικές επαφές.
    Μαζί ζούμε (ακόμα).. Και όχι μέχρι πριν 1.5 χρόνο δεν το έχω σκεφτεί να χωρίσω και εξηγώ και το γιατί..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Λοιπον θα σε ρωτήσω και εδώ όπως σου είπα και πριν κάνοντας λιγάκι τον συνήγορο του διαβόλου....
    Μήπως τελικά έχει κάποιο δίκιο σε όλα αυτά ο άντρας σου?
    Αυτό που είπε εμένα με ταρακούνησε δηλαδή ότι σε αυτό τον γάμο ήσασταν 3 και όχι 2 και μηλαει για ένα πολύ ισχυρό αντίπαλο του την κατάθλιψη σου.
    Μήπως εσύ άθελά σου βέβαια έκανες τα περισσότερα πράγματα στην άκρη ,μιας και ήθελες να βάλεις σε προτεραιότητα πως θα βγεις μέσα από όλο αυτό τον λαβυρυνθο που όποιος δεν έχει μπει δεν ξέρει και δεν μπορεί να καταλάβει πόσο δύσκολο είναι.
    Το γεγονός ότι γύρισε στην νυχτερινή δουλειά μήπως είναι ένα τρόπος διαφύγεις από όλο αυτό που βίωνε μαζί σου,μήπως δεν αντεχε να σε βλέπει να είσαι έτσι ?

    Υπήρχαν μέσα σε όλα αυτά τα χρόνια του γάμους σας κάποιες στιγμές όπου ζούσατε σαν οικογένεια δηλ.εξόδους με τα παιδιά ,βόλτα με φίλους ,μικρές εκδρομουλες και όλα αυτά που κάνει κάθε οικογένεια .Υπηρχαν στιγμες που περνουσατε μονοι σαν ανδρόγυνο μαζι χαλαρωνοντας και συζητώντας?

    Σορυ που σε βομβαρδιζω με ερωτήσεις αλλά θέλω να καταλάβω και να εχω μια εικόνα και για το πως είσασταν και οι δυο μέσα σε όλο αυτό.
    Υπήρχε από την αρχή σας το θέμα της κατάθλιψης ή εμφανίστηκε στην πορεία σας ?
    Ναι έχουμε κάνει γενικά πράγματα και πολλά θα έλεγα και με φίλους και μόνοι μας.. αλλά μετά λόγο του ότι λείπει πολλές ώρες δεν του μένει και πολύ χρόνος + ότι θέλει να ξεκουραστεί.. Οπότε μένει πάνω μου ότι έχει να κάνει με τα παιδιά και οτιδήποτε άλλο.. Και τον τελευταίο χρόνο όχι δεν κάνουμε πλέον τίποτα μαζί..
    Αυτό με την κατάθλιψη ναι μπορεί να ταρακουνάει αλλά δεν ασχολήθηκε και πότε ούτε καν για να μάθει τι είναι αυτό.. Γιατί αυτό υπήρχε από την αρχή.. Η κατάθλιψη εμφανίστηκε όταν ήμουν 17 περίπου.. Τουλάχιστον από τότε την θυμάμαι εγώ..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  6. #6
    george1520
    Guest
    Άρα έχουμε ένα άνθρωπο που μάζευε μάζευε και δεν μιλούσε και ένα άλλο άνθρωπο που επίσης μάζευε και δεν μιλούσε.. Και καταλήγουμε στο γεγονός ότι πλέον δεν πάει άλλο. Πως θα φτιάξεις μια σχέση όταν δεν μιλήσεις; όταν δεν πεις στον άλλον "ξέρεις αυτό που είπες χθες δεν μου άρεσε. Με πρόσβαλε κτλ". Να ακούσεις και τι θα σου πει ο άλλος.. Δεν λέω να ερθει να σου πει "πριν 5 χρόνια που ήμασταν εκεί, έκανες αυτό κι αυτό και με ενόχλησε". Αυτό είναι το άλλο άκρο. Αν δύο άνθρωποι θέλουν να διορθώσουν κάτι κάνουν στην άκρη τον εγωισμό και το κάνουν. Εγώ βλέπω 2 ανθρώπους στον κόσμο τους. Αν θες να τα βρείτε κάνε μια συζήτηση μαζί του. Αλλά εκεί θα ΑΚΟΥΤΕ ο ένας στον άλλον και όχι να ρίχνετε βέλη..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Άρα έχουμε ένα άνθρωπο που μάζευε μάζευε και δεν μιλούσε και ένα άλλο άνθρωπο που επίσης μάζευε και δεν μιλούσε.. Και καταλήγουμε στο γεγονός ότι πλέον δεν πάει άλλο. Πως θα φτιάξεις μια σχέση όταν δεν μιλήσεις; όταν δεν πεις στον άλλον "ξέρεις αυτό που είπες χθες δεν μου άρεσε. Με πρόσβαλε κτλ". Να ακούσεις και τι θα σου πει ο άλλος.. Δεν λέω να ερθει να σου πει "πριν 5 χρόνια που ήμασταν εκεί, έκανες αυτό κι αυτό και με ενόχλησε". Αυτό είναι το άλλο άκρο. Αν δύο άνθρωποι θέλουν να διορθώσουν κάτι κάνουν στην άκρη τον εγωισμό και το κάνουν. Εγώ βλέπω 2 ανθρώπους στον κόσμο τους. Αν θες να τα βρείτε κάνε μια συζήτηση μαζί του. Αλλά εκεί θα ΑΚΟΥΤΕ ο ένας στον άλλον και όχι να ρίχνετε βέλη..
    Εγώ έχω μιλήσει για ΌΛΑ αυτά που με ενοχλούν.. Το λέω πιο πάνω ότι από τη μέρα στο εστιατόριο και μετά σταμάτησα να μιλάω με το σκεπτικό ότι μετά από αυτό δεν είχε πια νόημα..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  8. #8
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Άντα_Στε87 View Post
    Εγώ έχω μιλήσει για ΌΛΑ αυτά που με ενοχλούν.. Το λέω πιο πάνω ότι από τη μέρα στο εστιατόριο και μετά σταμάτησα να μιλάω με το σκεπτικό ότι μετά από αυτό δεν είχε πια νόημα..
    Και ανοίγοντας το θέμα τι θες να ακούσεις; Αφού για σένα δεν έχει ποια νόημα;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Και ανοίγοντας το θέμα τι θες να ακούσεις; Αφού για σένα δεν έχει ποια νόημα;
    Ειπα.. Δεν καταλαβαίνω που χάνω τη σειρά και που φταίω..
    Και συγγνώμη.. Θα έπρεπε να έχει νόημα όταν ο άλλος σε πάει (υποτίθεται) για φαγητό και σου λέει "εε ξέρεις κάτι.. Στην ουσία εσύ είσαι απλά η πρόσοψή μου, η εικόνα μου αλλά εγώ σε έχω γραμμένη".. Και να του πεις τι;
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  10. #10
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Άντα_Στε87 View Post
    Ειπα.. Δεν καταλαβαίνω που χάνω τη σειρά και που φταίω..
    Και συγγνώμη.. Θα έπρεπε να έχει νόημα όταν ο άλλος σε πάει (υποτίθεται) για φαγητό και σου λέει "εε ξέρεις κάτι.. Στην ουσία εσύ είσαι απλά η πρόσοψή μου, η εικόνα μου αλλά εγώ σε έχω γραμμένη".. Και να του πεις τι;
    Μέτα από 1,5 χρόνο σκέφτηκες αυτό το πράγμα? Μήπως από όλα όσα είπε την Δευτέρα ... Είχε σε όλα δίκιο και βρήκες αυτή την λεπτομέρεια να πιαστείς?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Μέτα από 1,5 χρόνο σκέφτηκες αυτό το πράγμα? Μήπως από όλα όσα είπε την Δευτέρα ... Είχε σε όλα δίκιο και βρήκες αυτή την λεπτομέρεια να πιαστείς?
    Ναι γιατί μετά από 1.5 χρόνο μου είπε ότι το έκανε για να με ταρακουνήσει..
    Και δεν ξέρω αν έχει δίκιο γιατί μου τα είπε τώρα.. Δηλαδή με αφήνει να κοιμάμαι ήσυχη και με βομβαρδίζει σε 10 χρόνια.. Εννοειται ότι θα με αφήσει στον τόπο όλο αυτό..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  12. #12
    ntinti
    Guest
    Άντα να σε ρωτήσω όλα αυτά τα χρόνια που παλεύεις με την κατάθλιψη πέρα από την ψυχοθεραπεία έχεις σκεφτεί ποτέ να πάρεις και φαρμακευτική βοήθεια ?

  13. #13
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Άντα_Στε87 View Post
    Ναι γιατί μετά από 1.5 χρόνο μου είπε ότι το έκανε για να με ταρακουνήσει..
    Και δεν ξέρω αν έχει δίκιο γιατί μου τα είπε τώρα.. Δηλαδή με αφήνει να κοιμάμαι ήσυχη και με βομβαρδίζει σε 10 χρόνια.. Εννοειται ότι θα με αφήσει στον τόπο όλο αυτό..
    Άλλο σε ρώτησα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Άντα να σε ρωτήσω όλα αυτά τα χρόνια που παλεύεις με την κατάθλιψη πέρα από την ψυχοθεραπεία έχεις σκεφτεί ποτέ να πάρεις και φαρμακευτική βοήθεια ?
    Το έχω σκεφτεί.. Μου έχουν πει ότι δεν χρειάζεται και το άφησα..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Άλλο σε ρώτησα.
    Με ρώτησες αν έχει δίκιο.. Και σου λέω ότι δεν ξέρω.. Μπορεί να έχει..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

Page 1 of 9 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Πανελληνιες και αγχος(ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΠΡΙΝ??)
    By fenia99 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 01-07-2017, 18:15
  2. Εδώ και ένα χρόνο ...
    By oasia in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 12
    Last Post: 05-06-2014, 05:11
  3. ενα βημα πριν την αυτοκτονια πριν καν ενηλικιωθω..
    By nikosss in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 34
    Last Post: 17-02-2012, 19:47
  4. Πριν ένα χρόνο ήμουν η χαρά της ζωής
    By lacrimae in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 10-01-2010, 15:50
  5. ENA ΧΡΟΝΟ ΠΡΙΝ...
    By donald_girl in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 24-04-2008, 01:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •