Που και πως;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 14 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 198
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    23

    Που και πως;

    Θελω κάποια φιλια να ταιριαξω!!
    Τελιωσα το σχολειο
    Σπουδάζω τωρα, 18 ειμαι.
    Φιλιες δεν εχω καθόλου.
    Και είμαι πολυ αντικοινωνικη.
    Αλλα και συνεσταλμενη, ντροπαλή.
    Και Εχω καποια ερωτηματα
    Που και πως μπορω να γνωρισω ατομα εκτος σχολης μου μονη μου;;;
    Και απο το ιντερνετ δοκιμασα, αλλα δεν υπαρχει κατι τοσο ενδιαφέρον, βαριέμαι...
    Υπάρχουν κάποια ορισμένα άτομα που κάπως
    να θελω να τους προσεγγισω, αλλα δεν εκανα καμια κινηση...
    Θα ηθελα πάντως να ημουν πιο κοινωνικη, πιο ομηλιτικη με ανεση,
    Με τους συνανθρώπους...

  2. #2
    Miliva21
    Guest
    Γεια σου ..
    Αντικοινωνική δεν νομίζω ότι είσαι όπως λες.....αντικοινωνικός είναι αυτός που δεν θέλει να έχει πολλά πολλά με τους γύρω του.....Εσύ φαίνεται να θες να έχεις τις υγιεις κοινωνικες σχέσεις που έχει ένας άνθρωπος....

    Άρα μάλλον μπορεί να είσαι απλά ντροπαλή.....
    Γενικά στο σχολείο είχες φιλίες; έστω και μια ή δύο; σε ποιο σημειο νομίζεις ότι δυσκολεύεσαι να πλησιάσεις τους αλλους......;

    Δυσκολεύεσαι να ανοίξεις κουβέντα ας πούμε;
    Και ποιοι είναι οι λόγοι που σε εμποδίζουν να ανοικτεις στους αλλους; φοβάσαι πχ την απόρριψη; φοβάσαι ότι η άλλοι θα καταλάβουν την ανασφάλεια σου και προτιμάς να μην ανοίγεσαι;;
    Βρες ποιοι λόγοι σε κρατάνε πίσω .....

    Ανάλογα με το βαθμό της δυσκολίας σου μπορεί να χρειαστεί η βοήθεια από κάποιον ειδικό ώστε να σε βοηθήσει να πιστέψεις στον εαυτό σου και να γίνεις πιο ανοικτή σιγά σιγά...

    Ένα απλό κολπάκι για να ξεπεράσεις τη συστολή είναι να εκτίθεσαι σε καταστάσεις που φοβάσαι αντί να τις αποφεύγεις...
    Πχ....αν κάθεσαι δίπλα σε κάποια άτομα που σε ενδιαφέρει η φιλία μαζί τους και θες να τους προτείνεις για καφέ αλλά φοβάσαι....καλύτερα να το κάνεις και να προτείνεις....Θα δεις ότι ο φόβος σου θα μειωθεί

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    miliva21 κάποιος ντροπαλός λίγο δύσκολο να πλησιάσει αλλά άτομα χωρίς να χάσει τα λόγια από το άγχος ή να κοκκινίζει

  4. #4
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by panos19 View Post
    miliva21 κάποιος ντροπαλός λίγο δύσκολο να πλησιάσει αλλά άτομα χωρίς να χάσει τα λόγια από το άγχος ή να κοκκινίζει
    Ναι μπορώ να το καταλάβω.... όμως υπάρχουν διαφορετικές διαβαθμίσεις

    Άλλοι πχ αγχώνονται όταν πρόκειται να παρουσιάσουν κάτι μπροστά σε άλλους
    Άλλοι μπορεί να είναι ντροπαλοί σε νέα άτομα όμως σε δικούς τους γνωστούςκαι φίλους να είναι πολύ άνετοι
    Και άλλοι να μην μπορούν να μιλήσουν σε κανέναν

    Πρέπει να καταλάβει η θεματοθετριασε τι βαθμό υπάρχει το πρόβλημα και πόσο επηρεάζει τη ζωή της...

    Συνήθως πίσω από αυτή τη συστολή κρύβεται ο φόβος ότι οι άλλοι θα μας αντιπαθησουν η ότι θα γίνουμε ρεζίλι
    .....Και παραπέμπει σε κοινωνική φοβία....

    Καλό είναι αν κάποιος ζορίζεται αρκετά σε αυτό το θέμα ...να το δουλέψει με κάποιον ειδικό ψυχολόγο είτε με ατομική η και με ομαδική συνεδρία καθώς τα ατομα εκεί έχουν την ευκαιρία να "εκτεθούν" εκ τους ασφαλους....Σε ένα περιβάλλον με όρια με κατανόηση όπου όλοι εκεί θα αρχίσουν να ξεδιπλώνονται και να μιλάνε για τις δυσκολίες τους......

    Είναι μια αρχή αν θες να το αντιμετωπίσεις ......

    Πάντως σίγουρα οποιαδήποτε αλλαγή προϋποθέτει καποιο ρισκο ....

    Ακόμα και μόνος να το δουλέψει κάποιος και να αντισταθεί στο φόβο του θέλει και αυτό ρίσκο....

    Πρώτα ξεκινάς να ρωτας κάτι εύκολο στους άλλους "πχ να ρωτήσεις κάποιον άγνωστο τι ωρα ειναι" για να επικοινωνήσεις μαζί τους και μετά το πας παρακάτω

    Το ίντερνετ μπορεί να βοηθήσει......μπες και δες βιντεάκια που μιλάνε για θέματα συστολής και κοινωνικής φοβίας.....τόσοι ψυχολογοι στο youtube ανεβάζουν βοηθητικά βίντεο

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    @miliva21
    ας πουμε αυτα που ανεφερες τα διαθετω!

    @ Gnlren στην σχολη δεν εχεις παρεες καθολου?

  6. #6
    Miliva21
    Guest
    Πολλοι άνθρωποι είναι ντροπαλοί όσο περίεργο και αν φαίνεται σε κάποιον που υποφέρει από συστολή.....

    Τα άτομα που είναι πιο συνεσταλμένα νομίζουν ότι είναι τα μόνα....

    Όμως υπάρχουν και άλλοι εκεί έξω

    Σίγουρα πάντως οι φιλίες και οι παρέες ξεκινάνε μέσα από τις σχολές και από κοινές δραστηριότητες....
    Στη σχολή μπορεί κάποιος να γνωρίσει διάφορα άτομα αλλιώς σε χόμπυ
    Στο χορό στο θέατρο σε ένα άθλημα

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    23
    Το θέμα δεν ειναι τοσο η ντροπαλοτητα, (κυριως) θελω να αντιμετωπισω τη μοναξια.
    Γενικά με τον συνάνθρωπο είμαι καπως
    Συνεσταλμενη.
    Ενδιαφεροντα εχω
    Αθλημα κάνω
    Δεν νιώθω να εχω να πω κάτι στα παιδιά της σχολης , δν ενοω οτι δεν θελω καμια επαφη μαζι τους , δεν τους αποκλειω , Μπόρει ναι μεν να είμαστε διαφορετικοι αλλα θα ηθελα που και που αυθορμητα και με ανεση να συμμετηχα καιγωπ.χ συζητηση.
    Η μπορεί να ετυχε και να ηθελα, να ειχα να πω
    Να συμμετηχα, Αλλα δεν ειχα το θαρρος .
    Δεν με πολυ νοιάζει η φαση,
    Η το πως είμαι εγω..
    Τοτε στο σχολείο οπου πήγαινα
    Ε κατι τυχαιοι υπηρξαν, δεν τους λεω
    Φιλους η κολλητους, καναμε παντως παρεα στα διάλειμματα
    Πάντως θα ηθελα να απαντηθεί το ερωτημα μου, αναρωτιέμαι εκτός σχολης που και πως μπορείς να κανεις φιλιά ;;
    Panos19
    Στη σχολη δεν εχω καθόλου φιλιες,
    Αλλα καναμε κάποιες λίγες κουβέντες με κάποια ατομα
    Κλεινοντας
    Παντως η σχολη μ'αρεσει , αν και θέλει αρκετο διαβασμα!

  8. #8
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Gnlren View Post
    Θελω κάποια φιλια να ταιριαξω!!
    Τελιωσα το σχολειο
    Σπουδάζω τωρα, 18 ειμαι.
    Φιλιες δεν εχω καθόλου.
    Και είμαι πολυ αντικοινωνικη.
    Αλλα και συνεσταλμενη, ντροπαλή.
    Και Εχω καποια ερωτηματα
    Που και πως μπορω να γνωρισω ατομα εκτος σχολης μου μονη μου;;;
    Και απο το ιντερνετ δοκιμασα, αλλα δεν υπαρχει κατι τοσο ενδιαφέρον, βαριέμαι...
    Υπάρχουν κάποια ορισμένα άτομα που κάπως
    να θελω να τους προσεγγισω, αλλα δεν εκανα καμια κινηση...
    Θα ηθελα πάντως να ημουν πιο κοινωνικη, πιο ομηλιτικη με ανεση,
    Με τους συνανθρώπους...
    Γιατί δεν σου αρέσει η ιδέα να γνωρίσεις άτομα από την σχολή σου; Ίδια ηλικία.. Άρα ένα περίπου κοινά ενδιαφέροντα; Γιατί δεν δίνεις ευκαιρία;
    Τι άλλες δραστηριότητες εχεις μέσα στην ημέρα;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Πολλοι άνθρωποι είναι ντροπαλοί όσο περίεργο και αν φαίνεται σε κάποιον που υποφέρει από συστολή.....

    Τα άτομα που είναι πιο συνεσταλμένα νομίζουν ότι είναι τα μόνα....

    Όμως υπάρχουν και άλλοι εκεί έξω

    Σίγουρα πάντως οι φιλίες και οι παρέες ξεκινάνε μέσα από τις σχολές και από κοινές δραστηριότητες....
    Στη σχολή μπορεί κάποιος να γνωρίσει διάφορα άτομα αλλιώς σε χόμπυ
    Στο χορό στο θέατρο σε ένα άθλημα
    θα θελουν οι αλλοι να μας κανουν παρεα ομως?η θα ειμαστε σαν γλαστρες?
    πρεπει να βρουμε καποιους που να εχουμε κοινα!


    @ Gnlren δεν σε προσεγγισε κανεις?δεν συνεχισατε με αυτα τα ατομα?
    στην λεσχη η βιβλιοθηκη μπορεις να γνωρισεις κοσμο
    τι σχολη ειναι αν επιτρεπεται?και τι αθλημα κανεις?

  10. #10
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by Gnlren View Post
    Το θέμα δεν ειναι τοσο η ντροπαλοτητα, (κυριως) θελω να αντιμετωπισω τη μοναξια.
    Γενικά με τον συνάνθρωπο είμαι καπως
    Συνεσταλμενη.
    Ενδιαφεροντα εχω
    Αθλημα κάνω
    Δεν νιώθω να εχω να πω κάτι στα παιδιά της σχολης , δν ενοω οτι δεν θελω καμια επαφη μαζι τους , δεν τους αποκλειω , Μπόρει ναι μεν να είμαστε διαφορετικοι αλλα θα ηθελα που και που αυθορμητα και με ανεση να συμμετηχα καιγωπ.χ συζητηση.
    Η μπορεί να ετυχε και να ηθελα, να ειχα να πω
    Να συμμετηχα, Αλλα δεν ειχα το θαρρος .
    Δεν με πολυ νοιάζει η φαση,
    Η το πως είμαι εγω..
    Τοτε στο σχολείο οπου πήγαινα
    Ε κατι τυχαιοι υπηρξαν, δεν τους λεω
    Φιλους η κολλητους, καναμε παντως παρεα στα διάλειμματα
    Πάντως θα ηθελα να απαντηθεί το ερωτημα μου, αναρωτιέμαι εκτός σχολης που και πως μπορείς να κανεις φιλιά ;;
    Panos19
    Στη σχολη δεν εχω καθόλου φιλιες,
    Αλλα καναμε κάποιες λίγες κουβέντες με κάποια ατομα
    Κλεινοντας
    Παντως η σχολη μ'αρεσει , αν και θέλει αρκετο διαβασμα!
    Η μοναξιά είναι αποτέλεσμα της ντροπαλοτητας.....αν φοβάσαι και δεν μιλάς πολύ στους άλλους τότε πως θα έχεις ευκαιρία να τους γνωρίσεις;;

    Βρες τα δικά σου ενδιαφέροντα και κανε τα...συμμετείχε περισσότερο σε δραστηριότητες στα άθληματα που κάνεις......ξεκινα μια ξένη γλώσσα.....Είναι πολύ εύκολο να μιλήσεις στους συμμαθητές σου στη τάξη......

    Στη σχολή σου βρες κάποια άτομα που συμπάθεις....εξ'οψεως....που σου περνάνε κάτι θετικό και πλησίασε τα......πήγαινε κάτσε δίπλα τους ...Κάνε τους μια απλή ερώτηση για το μαθημα....Έτσι ξεκινάει η κουβέντα....με απλά χαζα πραγματάκια που μπορείς να πεις στον άλλον...Δεν χρειάζεται να έρθεις σε δύσκολη θέση και να αρχίσεις να λες τα εσώψυχά σου σε άγνωστα άτομα για να τα πιάσεις φίλους......Ένα απλό "Καλημέρα" αρκεί.....

    Καλημέριζε και χαμογελασε όποιον βρίσκεις μπροστά σου στη σχολή είτε τον ξέρεις είτε όχι......Είναι κάτι για να ξεκινήσεις

    Μη περιμένεις οι άλλοι να σε βγάλουν από το καβούκι ...Αυτό δεν θα γίνει

    Μπορεί με τα ατομα που έχεις γύρω σου αυτή τη στιγμή να μην ταιριάζετε τόσο στην επικοινωνία και για αυτό να μην βρίσκετε θέματα συζήτησης......Δεν μπορούμε να ταιριάζουμε με όλους.....
    Όμως για να βρούμε τους κατάλληλους πρέπει να μιλήσουμε με πολλούς και μετά καταλαβαίνουμε ποιοι μας κάνουν από την "αμοιβαιότητα" στην επικοινωνία....

  11. #11
    Miliva21
    Guest
    Επίσης παίζει ρόλο και τι άτομο είσαι

    Τι ενδιαφέροντα έχεις; τι μουσικη ακούς;
    Σε ενδιαφέρει να ντύνεσαι μοντέρνα όπως τα περισσότερα κορίτσια της ηλικίας σου;
    Σε ενδιαφέρει να συμμετέχεις σε συζητήσεις για πάρτυ...για αγόρια...για ρούχα;;

    Αν είσαι ένα κορίτσι που δεν πολύ νοιάζεται για αυτά τότε σίγουρα μέσα από την εικόνα σου αυτό το βγάζεις στους γύρω σου και δεν βρίσκουν κάτι κοινό με σένα....

    Αν προσεγγίζεις τέτοια άτομα αλλα εσύ δεν είσαι έτσι πιθανότατα η επικοινωνία να χαλάει εκεί

    Δες λίγο τι άτομο είσαι....πως ντύνεσαι...τι συνήθειες και τι ενδιαφέροντα έχεις...Και γενικά τι εικόνα περνάς έξω και πλησίασε άτομα που μοιάζουν πιο πολύ με σένα

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Gnlren καλησπερα σου , καλως ηρθες στο φορουμ.Μπραβο και συχγαρητηρια που περασες πανεπιστημιο! ευχομαι καλη σου σταδιοδρομια .
    Με πολυ αγαπη θα σου ελεγα οτι εδω ειναι φορουμ για ψυχικες ασθενειες και ψυχολογικους προβληματισμους ως και ψυχειατρικες βαριες ασθενειες. Πηστευεις οτι ειναι οτι καλητερο μερος για μια παρθενα κοπελιτσα να γνωρησει τον πρωτο της ερωτα ?
    Αληθεια, γτ. δεν προσπαθεις με τον παραδοσιακο και ρομαντικο τροπο, δλδ μεσα απο την σχολη σου, εξαλου ειναι αρχη ακομα, πριν 3 μηνες αρχησαν τα μαθηματα και ειναι πρωτη σου χρονια! ειναι λογικο να μην εχεις κανει φιλιες ακομα, μην πικρενεσαι θα ερθουν ολα με τον καιρο τους!! αχ αυτα τα νιατα !! παντα ειναι ανηπομονα!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Gnlren καλησπερα σου , καλως ηρθες στο φορουμ.Μπραβο και συχγαρητηρια που περασες πανεπιστημιο! ευχομαι καλη σου σταδιοδρομια .
    Με πολυ αγαπη θα σου ελεγα οτι εδω ειναι φορουμ για ψυχικες ασθενειες και ψυχολογικους προβληματισμους ως και ψυχειατρικες βαριες ασθενειες. Πηστευεις οτι ειναι οτι καλητερο μερος για μια παρθενα κοπελιτσα να γνωρησει τον πρωτο της ερωτα ?
    Αληθεια, γτ. δεν προσπαθεις με τον παραδοσιακο και ρομαντικο τροπο, δλδ μεσα απο την σχολη σου, εξαλου ειναι αρχη ακομα, πριν 3 μηνες αρχησαν τα μαθηματα και ειναι πρωτη σου χρονια! ειναι λογικο να μην εχεις κανει φιλιες ακομα, μην πικρενεσαι θα ερθουν ολα με τον καιρο τους!! αχ αυτα τα νιατα !! παντα ειναι ανηπομονα!!
    γιατι υπαρχει κανονας που απαγορευεται να γνωρισει απο εδω?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    378
    Δεν πειράζει που είσαι ντροπαλή, αυτό πολλές φορές φαίνεται και αρκετά χαριτωμένο.
    Το θέμα για μένα είναι ότι άμα δεν εκφράζεις τον εαυτό σου καθόλου, ένας άνθρωπος δύσκολα θα μπορεί να ταυτιστεί μαζί σου και να σε γνωρίσει.
    Πολλές φορές οι ντροπαλοί άνθρωποι διακατέχονται και από πιο ισχυρή αυτοκριτική, αν θα πουν χαζομάρα, αν αυτό που θα πουν θα είναι αποδεκτό και αρεστό και χίλια δυο, έντονος φόβος απόρριψης.
    Cool, προσπάθησε απλά όταν βρίσκεσαι έξω να λες πιο πολύ αυτό που σου έρχεται στο κεφάλι χωρίς να φοβάσαι. Σε κάποιους θα αρέσει, σε άλλους όχι. Ετοιμάσου να χτυπήσεις πόρτες και κάποιες σίγουρα θα ανοίξουν.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2017
    Location
    greece
    Posts
    1,775
    Quote Originally Posted by Art_Phil View Post
    Δεν πειράζει που είσαι ντροπαλή, αυτό πολλές φορές φαίνεται και αρκετά χαριτωμένο.
    Το θέμα για μένα είναι ότι άμα δεν εκφράζεις τον εαυτό σου καθόλου, ένας άνθρωπος δύσκολα θα μπορεί να ταυτιστεί μαζί σου και να σε γνωρίσει.
    Πολλές φορές οι ντροπαλοί άνθρωποι διακατέχονται και από πιο ισχυρή αυτοκριτική, αν θα πουν χαζομάρα, αν αυτό που θα πουν θα είναι αποδεκτό και αρεστό και χίλια δυο, έντονος φόβος απόρριψης.
    Cool, προσπάθησε απλά όταν βρίσκεσαι έξω να λες πιο πολύ αυτό που σου έρχεται στο κεφάλι χωρίς να φοβάσαι. Σε κάποιους θα αρέσει, σε άλλους όχι. Ετοιμάσου να χτυπήσεις πόρτες και κάποιες σίγουρα θα ανοίξουν.
    συμφωνο σε αυτα που λες

Page 1 of 14 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •