Μπέρδεμα !!! Τι να κάνω???? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 34
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by Άντα_Στε87 View Post
    Αρα.. Για φίλο δεν τον θέλεις εσύ.. Για κάτι άλλο δεν θέλει αυτός.. Και εσύ επειδή τα θέλεις όλα ή τίποτα προτιμάς να κόψεις εντελώς επικοινωνία..
    Ναι η όλα η τίποτα ...
    αλλά δεν είναι το εγωιστικό η ολα η τίποτα με έχει πειράξει που έχω ξεκόψει έτσι τελείως και αυτόν πιστεύω άσχετο αν δεν το παραδεχτεί.. απλά πιστεύω στην προκειμένη φάση ότι το τίποτα θα με βοηθήσει να πάω παρακάτω περισσότερο από ένα περίπου φίλο που θα τον έχω συνεχώς μπροστά μου ... και ότι από την στιγμή που έγινε όλο αυτό πάντα από εδώ και περα θα υπάρχει μεταξύ μας μια περίεργη κατάσταση που θα μου δημιουργεί σκέψεις και ανάλογα με την από εδώ και πέρα συμπεριφορά του ενδεχόμενος και ελπίδες .
    Πάντως αν και μέσες άκρες είχα πάρει την απόφαση μου να κρατήσω μια απόσταση με την συζήτηση μας εδώ την ενισχύσα και
    κατάλαβα ότι είναι η μόνη λύση!
    Δεν υπάρχουν ενδιάμεσες καταστάσεις !
    Και αν υπάρχουν μάλλον εγώ δεν τις αντέχω!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Mary 2 View Post
    Ναι η όλα η τίποτα ...
    αλλά δεν είναι το εγωιστικό η ολα η τίποτα με έχει πειράξει που έχω ξεκόψει έτσι τελείως και αυτόν πιστεύω άσχετο αν δεν το παραδεχτεί.. απλά πιστεύω στην προκειμένη φάση ότι το τίποτα θα με βοηθήσει να πάω παρακάτω περισσότερο από ένα περίπου φίλο που θα τον έχω συνεχώς μπροστά μου ... και ότι από την στιγμή που έγινε όλο αυτό πάντα από εδώ και περα θα υπάρχει μεταξύ μας μια περίεργη κατάσταση που θα μου δημιουργεί σκέψεις και ανάλογα με την από εδώ και πέρα συμπεριφορά του ενδεχόμενος και ελπίδες .
    Πάντως αν και μέσες άκρες είχα πάρει την απόφαση μου να κρατήσω μια απόσταση με την συζήτηση μας εδώ την ενισχύσα και
    κατάλαβα ότι είναι η μόνη λύση!
    Δεν υπάρχουν ενδιάμεσες καταστάσεις !
    Και αν υπάρχουν μάλλον εγώ δεν τις αντέχω!
    Ακριβώς αυτό θα σου έλεγα αλλά με πρόλαβες στο τέλος.. Ότι αυτό θέλει πολύ αντοχή και αν ξέρεις ότι δεν την έχεις.. Καλύτερα μείνε μακριά..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    181
    Καλησπέρα!! Στο μήνυμα που του εστειλες γραφεις ειναι δικαιωμα του να αλλαζει γνωμη οποτε θελει... Ναι οκ απλα δεν ειναι δικαιωμα του να παίζει με σενα αναλογα τα κεφια του. Εσυ νιωθεις καποια πραγματα ομως εκεινος δεν ξεκαθαριζει τι θελει. Μια ετσι μια αλλιως. Και να μην ξερει τι να κανει δηλαδη αν θελει να προχωρησει μαζι σου η να μεινετε φιλοι θα επρεπε να σου εξηγηθει και να σου πει: νιωθω αυτο σκεφτομαι αυτο... Εσυ απο οτι καταλαβα με τα μηνυματα σου εισαι πιο αποφασιστική. Το ερωτημα ειναι εσυ θες να εισαι με εναν τετοιο ανθρωπο που ειτε δεν ξερει τι θελει ειτε ξερει αλλα "παιζει" μαζι σου;;

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εσενα μπορει να σου αρεσε αυτο το παιχνιδακι αλλα σε αυτον δε νομιζω να αρεσε γιατι σου μιλαγε ενω δε σε γνωριζε και δεν ειχε κατα΄λαβει τι ακριβως παιζοταν στο εργο αυτο και μετα θυμιθηκες κατοπιν εορτης οτι δεν επρεπε να το ειχες αρχισει καν αφου για να καταλαβεις τι συμβαινει γυρω σου πρεπει πρωτα να συνδιασεις οσα βλεπεις με οσα γινονται απλα στην αρχη νομιζες οτι ειναι ευκολοπιστος και πιστευει ευκολα οτι ακουει ομως τη πατησες απλως σκεφτεσε οτι δεν επρεπε να γινουν οσα εγιναν ενω αυτον δε τον ενδιαφερει και συνεχιζει ΤΟ ΧΑΒΑ του ακαθεκτος απλα δε σου εχει ξανατυχει να κανεις λαθος εκτιμηση αλλα να που εκανες

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καλημέρα Mary2.

    Αν μου επιτρέπεις μία παρατήρηση, το κυριότερο που βλέπω εγώ είναι ότι δεν έχετε και οι δύο σας προσαρμοστεί στο ότι η ζωή προχωράει. Εννοώ ότι όταν είσαι π.χ. 5 ή 10 χρονών και οι γονείς σου είναι φίλοι με τους γονείς του τάδε και βρίσκεστε συνεχώς, συνήθως εσύ και ο τάδε θα γίνετε φίλοι από συνήθεια και όχι από ξεκάθαρη επιλογή. Όταν πλέον μπαίνει κάποιος στην εφηβεία πρώτον αλλάζει και δεύτερον αρχίζει και κάνει πιο προσωπικές επιλογές στις φιλίες του και στις προσωπικές του σχέσεις. Πόσο μάλλον όταν πλέον είναι ενήλικας. Το ότι οι γονείς σας παραμένουν στενοί φίλοι δεν σημαίνει ότι θα παραμείνετε σώνει και καλά στενοί φίλοι κι εσείς.

    Το λέω αυτό γιατί το περιγράφεις σαν να ήσασταν μέχρι πολύ πρόσφατα πολύ καλοί φίλοι, να υπάρχουν κολλήματα μην χαλάσετε μία στενή φιλία κτλ, ενώ δεν ισχύει αυτό. Ήδη λες ότι στην εφηβεία υπήρχε κάποιος ερωτισμός, μετά ίσως σας πέρασε ίσως όχι, μετά λες ότι μαθαίνεις για την σχέση του και τον χωρισμό του από αλλού. Αν είσασταν φίλοι τόσα χρόνια, δεν θα υπήρχε ερωτισμός, αν υπήρχε ερωτισμός και τον καταπιέζατε αλλά συνεχίζατε έστω για τα προσχήματα να διατηρείτε στενή φιλία, προφανώς θα σου έλεγε ο ίδιος βασικά πράγματα για την ζωή του, θα μοιραζόσασταν τα νέα σας και θα συζητούσατε πιο ουσιαστικά, όχι περί ανέμων και υδάτων. Δεν θα μάθαινες τι γίνεται στη ζωή του από τρίτους, θα στο έλεγε ο ίδιος. Άρα για ποια φιλία μιλάμε εδώ;;;

    Τώρα για να πάμε και παρακάτω, ποτέ δεν κατάλαβα όλο αυτό το σούρτα-φέρτα με τα μηνύματα. Κολλάτε να μιλήσετε ειλικρινά από κοντά και κάθεστε και μιλάτε στο περίπου με μηνύματα. Τόσα χρόνια γνωρίζεστε, ακόμα κι αν υπάρχει αμηχανία, πάρε το θάρρος και κάντε μία ειλικρινή συζήτηση από κοντά. Θα δεις τι ακριβώς σκέφτεται, που κολλάει κι αυτός και θα ξέρεις το που βρίσκεστε. Αν δεν προχωρήσει κάτι το ερωτικό, θα θέσετε την όποια σχέση σας σε νέα βάση, ξεκάθαρα. Μπορεί να γίνει κάτι μεταξύ σας ή να καταλάβετε ότι η ζωή και τα γεγονότα σας ξεπέρασαν και να βρίσκεστε που και που σε οικογενειακές συναντήσεις, όπως βρίσκεσαι με κάποιον συγγενή ή κάποιον παιδικό φίλο που σαν συνδέουν κοινά βιώματα από τα παλιά, αλλά στο σήμερα δεν έχετε και πολλά να πείτε ή δεν ταιριάζετε σαν χαρακτήρες. Πολλα μπορεί. Το θέμα είναι να μην κάνουμε υποθέσεις, καλύτερα να τα πείτε από κοντά και να δείτε που πάει το πράγμα.

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Καλημέρα Mary2.

    Αν μου επιτρέπεις μία παρατήρηση, το κυριότερο που βλέπω εγώ είναι ότι δεν έχετε και οι δύο σας προσαρμοστεί στο ότι η ζωή προχωράει. Εννοώ ότι όταν είσαι π.χ. 5 ή 10 χρονών και οι γονείς σου είναι φίλοι με τους γονείς του τάδε και βρίσκεστε συνεχώς, συνήθως εσύ και ο τάδε θα γίνετε φίλοι από συνήθεια και όχι από ξεκάθαρη επιλογή. Όταν πλέον μπαίνει κάποιος στην εφηβεία πρώτον αλλάζει και δεύτερον αρχίζει και κάνει πιο προσωπικές επιλογές στις φιλίες του και στις προσωπικές του σχέσεις. Πόσο μάλλον όταν πλέον είναι ενήλικας. Το ότι οι γονείς σας παραμένουν στενοί φίλοι δεν σημαίνει ότι θα παραμείνετε σώνει και καλά στενοί φίλοι κι εσείς.

    Το λέω αυτό γιατί το περιγράφεις σαν να ήσασταν μέχρι πολύ πρόσφατα πολύ καλοί φίλοι, να υπάρχουν κολλήματα μην χαλάσετε μία στενή φιλία κτλ, ενώ δεν ισχύει αυτό. Ήδη λες ότι στην εφηβεία υπήρχε κάποιος ερωτισμός, μετά ίσως σας πέρασε ίσως όχι, μετά λες ότι μαθαίνεις για την σχέση του και τον χωρισμό του από αλλού. Αν είσασταν φίλοι τόσα χρόνια, δεν θα υπήρχε ερωτισμός, αν υπήρχε ερωτισμός και τον καταπιέζατε αλλά συνεχίζατε έστω για τα προσχήματα να διατηρείτε στενή φιλία, προφανώς θα σου έλεγε ο ίδιος βασικά πράγματα για την ζωή του, θα μοιραζόσασταν τα νέα σας και θα συζητούσατε πιο ουσιαστικά, όχι περί ανέμων και υδάτων. Δεν θα μάθαινες τι γίνεται στη ζωή του από τρίτους, θα στο έλεγε ο ίδιος. Άρα για ποια φιλία μιλάμε εδώ;;;

    Τώρα για να πάμε και παρακάτω, ποτέ δεν κατάλαβα όλο αυτό το σούρτα-φέρτα με τα μηνύματα. Κολλάτε να μιλήσετε ειλικρινά από κοντά και κάθεστε και μιλάτε στο περίπου με μηνύματα. Τόσα χρόνια γνωρίζεστε, ακόμα κι αν υπάρχει αμηχανία, πάρε το θάρρος και κάντε μία ειλικρινή συζήτηση από κοντά. Θα δεις τι ακριβώς σκέφτεται, που κολλάει κι αυτός και θα ξέρεις το που βρίσκεστε. Αν δεν προχωρήσει κάτι το ερωτικό, θα θέσετε την όποια σχέση σας σε νέα βάση, ξεκάθαρα. Μπορεί να γίνει κάτι μεταξύ σας ή να καταλάβετε ότι η ζωή και τα γεγονότα σας ξεπέρασαν και να βρίσκεστε που και που σε οικογενειακές συναντήσεις, όπως βρίσκεσαι με κάποιον συγγενή ή κάποιον παιδικό φίλο που σαν συνδέουν κοινά βιώματα από τα παλιά, αλλά στο σήμερα δεν έχετε και πολλά να πείτε ή δεν ταιριάζετε σαν χαρακτήρες. Πολλα μπορεί. Το θέμα είναι να μην κάνουμε υποθέσεις, καλύτερα να τα πείτε από κοντά και να δείτε που πάει το πράγμα.
    Ναι είμαστε φίλοι μέσα από το οικογενειακό περιβάλλον αλλά όχι κολλητή και όπως είπες μεγαλώνοντας ο καθένας έκανε τον κύκλο του τους δικούς του φίλους κάποιες σχέσεις...είχαμε και κάποιες κοινές παρέες λόγο του αδερφού του γιατί όπως είπα και ποιο πάνω με τον αδερφό του είμαστε θα τολμούσα να πω κολλητή!( είναι αυτός ο φίλος που και στην άκρη του κόσμου να πατε μαζί δεν παίζει να γίνει κάτι ερωτικό)
    αλλά παρόλα αυτά
    Ο Χρίστος είναι ιδιαίτερα κλειστός με αποτέλεσμα να έχει πολλούς γνώστους αλλά 1-2 κολλητούς μπορεί και 1 .και αμφιβάλλω αν μιλάει καν με τον αδερφό του...
    Δεν μοιράζεται εύκολα πράγματα δεν μιλάει παρά πολύ για τα προσωπικά του και σε γενικές γραμμές είναι πολύ χαμηλών τόνων άνθρωπος.
    Όλα αυτά τα χρόνια δεν είμασταν κολλητή! Και γι'αυτό με ξένισε η συμπεριφορά τους τους τελευταίους τρεις μήνες και άρχισα να αναρωτιέμαι .ε! Ήμουν και λίγο επηρεασμένη για να πω την αλήθεια δεν θέλει και πολύ...
    Πάντα υπήρχε μια περίεργη έλξη και απώθηση μεταξύ μας όμως χωρίς κανείς απο τους δυο μας να έχει μιλήσει ποτέ ανοιχτά για αυτό.
    Δεν ξέρω ίσως να φταίει και αυτό που είχε συμβεί στο παρελθόν .(ότι μου είχε δείξει το ενδιαφέρον του πολύ έντονα και εγώ τότε το απέρριψαν)
    Last edited by Mary 2; 23-01-2020 at 12:36.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    ποια ειναι τελικα η σημερινη σας ηλικια;

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    8
    Γνωριζόμαστε αρκετά χρόνια 14-15
    Τώρα 29.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    νομιζω οτι ψαχνεις δικαιολογιες για να μην παραδεχτεις το προφανες . δεν γουσταρει, πολυ.
    ουτε κολλητοι ειστε, ουτε η οικογενειακη φιλια δικαιολογει το να μην εκφραστει καποιος, αν γουσταρει.
    απλα ο τυπος δεν γουσταρε να κανετε κατι πολυ, καταλαβαινει οτι εσυ γουσταρεις, και δεν θελει να σε ταλαιωπρησει με κατι λιγο (τυπου ξεπετα της παρηγοριας η κατι αναλογο).
    εσυ με αυτα που του ειπες, ειπες πολυ καθαρα οτι ηθελες κατι ερωτικο. αυτος, εμα αυτο που απαντησε και δεν θεωρησες ξεκαθαρο, ειπε οτι εκεινος δεν θελει, αλλα το ειπε ευγενικα. ξεκαθαρο ηταν, ομως.
    αν καταλαβα καλα, εσυ ξεκινησες την επικοινωνια κι εκεινος ανταποκριθηκε. δεν την ξεκινησε εκεινος.
    συνεχιζε την επικοινωνια γιατι ηταν μονος μετα τον χωρισμο του και ειχε μια παρεα, αλλα συνειδητοποιησε καποια στιγμη οτι ηθελες μια συνεχεια που εκεινος δεν θελει. αυτο πιστευω πως εγινε.
    επισης, νομιζω οτι εχεις δωσει μεγαλη βαρυτητα σε εκεινην την κινηση που ειχε κανει ως παιδι, σχεδον, ενω ειστε 30 χρονων ανθρωποι και δινεις εξηγησεις μιλωντας στον πληθυντικο, οτι παντα υπαρχει ελξη μεταξυ σας, ενω πιθανοτατα ισχυει μονο απ την μερια σου...
    στο τι να κανεις, τωρα; τι να κανεις δηλαδη; εκεινος ξεκαθαρισε οτι δεν... πας παρακατω, λοιπον, τι αλλο να κανεις;

  10. #25
    Βασικα καθολου μπερδεμα δεν ειναι.Να στα πω ψυχρα...του αρεσει ολο αυτο που γινεται,τον κολακευει τον ενδιαφερον σου οποτε γιατι να κλεισει πορτα;χαζος ειναι;Κι αν κατσει αυριο μεθαυριο κι ενα σεξακι;Ετσι σκεφτεται αυτος κι ανεβαινει κιολας που σε μπερδευει,που τον κανεις ΕΣΥ να νιωθει, μυστηριωδη ερωτευσιμο τυπα...Εαν ηθελε να ειστε κατι παραπανω απο φιλοι θα το ειχε κανει εδω και χρονια.Δεν θα μπορουσε να αντισταθει στην ελξη.Συμβαινει αυτο και τιποτα παραπανω.Δεν στα λεω χυμα για να σε πληγωσω αλλα για να δεις το θεμα οπως ειναι.

  11. #26
    Κι αν προσεξεις λιγο καλυτερα θα δεις κι οτι εν μερει σου ξεκαθαρισε...δεν νιωθει ελξη,δεν ριχνει ακυρο...σε απλα ελληνικα...δεν τρελαινεται να γινει φαση αλλα δεν κλεινει και πορτα...

  12. #27
    Miliva21
    Guest
    Δυστυχώς μπορώ να σε καταλάβω

    Με κάλυψαν οι απαντήσεις πιο πάνω.....
    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί υπάρχουν κάποιοι που μπλέκονται από μόνοι τους και ρίχνουν λάδι στη φωτιά ενώ δεν έχουν σκοπό να κάνουν τίποτα...

    Ίσως νομίζουν ότι μπορούν να παίζουν με τα συναισθήματα των άλλων έτσι απλά....

    Καταλαβαίνω ότι σου έχει μείνει απωθημένο......
    Λογικά τον σκεφτόσουν πάντα και σου είχε μείνει η ελπίδα ότι κάτι μπορεί να γίνει μεταξύ σας ......θεωρείς τη κατάσταση ότι έχει μείνει στη μέση.....κάτι πειράγματα....ελπίδες και φλερτ που δεν κατέληξαν πουθενά και σε άφησαν με την απορία

    Πόσο χρόνων είσαι; έκανες άλλες σχέσεις όλο αυτό το διάστημα;; ερωτεύτηκες ποτέ.....κάποιον άλλον πέρα από αυτον;;

    Δεν υπήρξε κάποιος να ενθουσιαστείς τόσο μαζί του ώστε να το ξεχάσεις;

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Δυστυχώς μπορώ να σε καταλάβω

    Με κάλυψαν οι απαντήσεις πιο πάνω.....
    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί υπάρχουν κάποιοι που μπλέκονται από μόνοι τους και ρίχνουν λάδι στη φωτιά ενώ δεν έχουν σκοπό να κάνουν τίποτα...

    Ίσως νομίζουν ότι μπορούν να παίζουν με τα συναισθήματα των άλλων έτσι απλά....

    Καταλαβαίνω ότι σου έχει μείνει απωθημένο......
    Λογικά τον σκεφτόσουν πάντα και σου είχε μείνει η ελπίδα ότι κάτι μπορεί να γίνει μεταξύ σας ......θεωρείς τη κατάσταση ότι έχει μείνει στη μέση.....κάτι πειράγματα....ελπίδες και φλερτ που δεν κατέληξαν πουθενά και σε άφησαν με την απορία

    Πόσο χρόνων είσαι; έκανες άλλες σχέσεις όλο αυτό το διάστημα;; ερωτεύτηκες ποτέ.....κάποιον άλλον πέρα από αυτον;;

    Δεν υπήρξε κάποιος να ενθουσιαστείς τόσο μαζί του ώστε να το ξεχάσεις;
    Έχω κάνει κάποιες σχέσεις αλλά όχι πολλές δεν έχω δηλαδή ιδιαίτερη εμπειρία και εκτός από αυτό δεν ήταν και κάτι σοβαρό καμιά από αυτές . είμαι σχεδόν 30
    Όταν κάνεις μια σχέση λογικό στην αρχή ενθουσιάζεσαι αλλά μετά???
    Γενικά είμαι άνθρωπος που δεν θέλω να βγάζω συμπέρασμα για τον άλλο από την πρώτη ματιά θέλω να τον γνωρίσω τον άλλο να τον δω .

  14. #29
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αυτο που δε καταλαβαινεις ειναι οτι απο δικη σου μερια θες να δωσεις μια απαντηση για ολα τι εχει τι ειναι τι δεν ειναι κλπ ενω σε αυτον μιλα για τη πλακα του μαζι σου και δε τον απασχολει το γιατι και πως και επειδη ειχες καλομαθει ολοι να σου δινουν σημασια απλα αναρωτιεσαι τι περιπτωση ειναι αυτη ωραιες σχεσεις οτι δε σε ενδιαφερει με τη σεσουλα ποσο αντιδραστικος μπορει να ηταν αυτος που εφτιαξε το πλανητη αυτο..

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Εεεε.... Εγώ νόμιζα ότι είσαι 18-20 ρε θεματοθέτρια. Δεν μπορείς να δίνεις τόση βάση σε κάτι που συνέβη μια φορά κι ένα καιρό πριν 15 χρόνια ας πούμε. Αν όντως βρίσκεστε τόσο συχνά-πυκνά με αυτόν τον άνθρωπο, εγώ επιμένω να μιλήσετε από κοντά και να ξεκαθαρίσετε σε τι βάση είναι η όποια σχέση σας. Κι εγώ νομίζω οτι δεν ψήνεται στα αλήθεια για κάτι αυτός, καλό είναι όμως να μην παίζετε την κολοκυθιά λες κι είστε 14χρονα. Μεγάλοι άνθρωποι είστε, ξεκαθαρίστε τα από κοντά.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Μπέρδεμα ;;
    By Gtzoun in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 22-09-2019, 00:12
  2. Μπέρδεμα ή όχι ;
    By Νικολέττα_Α in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 114
    Last Post: 12-08-2017, 14:18
  3. μπερδεμα
    By deleted_member27-11-2015 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 12-07-2014, 10:26
  4. μπέρδεμα...μεγάλο μπέρδεμα....
    By mina@@ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 22-12-2012, 00:17
  5. Μπέρδεμα
    By sables90 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 21-03-2012, 18:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •