Μπέρδεμα !!! Τι να κάνω????
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    8

    Μπέρδεμα !!! Τι να κάνω????

    Γεια σας ...
    Το θέμα μου είναι λίγο περίπλοκο και χρειάζομαι την καθοδήγηση σας και της πολύτιμες συμβουλές σας για να μπορέσω να διαχειριστώ αυτήν την κατάσταση που με απασχολεί πάρα πολύ αυτό το διάστημα και πιστεύω πως εσείς εδώ μπορείτε να με συμβουλέυσεται με τον καλύτερο τρόπο.
    Ο Χριστός είναι πολλά χρόνια οικογενειακός φίλος (στην ηλικί μου )και με αυτόν και με την οικογένειά του έχουμε από πάντα πολύ καλές σχέσεις .
    Πάντα υπήρχε μεταξύ μας μια έλξη ερωτική από τα εφηβικά μας χρόνια!!! Κρατάει χρόνια αυτή η κολόνια που λένε!!! Αυτό!
    αλλά ποτέ κανένας από τους δύο δεν το εξέφρασε ξεκάθαρα για πολλούς και διάφορους λόγους φιλικούς οικογενειακούς κτλ.
    Κάποια στιγμή στο παρελθόν ένα βράδυ υπήρξε κάπως διαχυτηκός απέναντι μου αλλά αρκετά χρόνια πριν και δεν προχώρησε για να εξελιχθεί κάτι από τότε
    Και αυτός και εγώ δεν το συζητήσαμε ποτέ σαν να μην έγινε ποτέ τίποτα.
    Τώρα και αρκετά χρόνια συμπεριφερόμαστε σαν δυο καλή φίλοι φιλικές παρέες κτλ.
    τον Σεπτέμβριο ξεκινήσει ένα παιχνίδι με μηνύματα τύπου τι κάνεις? Καλά! Διάφορα άρθρα που μας έκαναν εντύπωση στο internet κτλ αλλά όχι κάθε μέρα και όχι όλοι μέρα ένα με δύο μυνήματα την εβδομάδα όχι αργά βραδυνές ώρες ώρες νορμάλ.
    Αρχές Οκτωβρίου τα μηνύματα αυξήθηκαν σε καθημερινή βάση καλημέρα κάθε βράδυ καληνύχτα όνειρα γλυκά Κτλ τραγούδια με κάποια υπονοούμενα φιλάκια αρκουδάκι καρδούλες κτλ και κάποια τηλέφωνα όχι πονηρά τι κάνεις ?που είσαι ?(εκδήλωσης ενδιαφέροντος λίγο παραπάνω από οτι παλιά)
    που θα πας? πώς πέρασες την μέρα? Και ενώ και εγώ και αυτός καταλαβαίνουμε που το πάμε όσες φορές βρεθήκαμε πάντα με φίλους δεν επεδίωξε καμιά φορά να μείνουμε μόνη μας να μιλήσουμε παρόλο που του είχε δοθεί πολλές φορές η ευκαιρία να το κάνει την ημέρα τον φώτων ήταν λοιπόν μια από της μέρες που βρεθήκαμε και η τελευταία από τότε δεν έχουμε καμία επικοινωνία .
    Βρεθήκαμε για καφέ το ζήτησε μόνος του και δύο φορές μάλιστα! κλασικά με φίλους μείναμε κάποια στιγμή μόνη μας για πολύ λίγο και υπήρχε τρελή αμηχανία από την μεριά του και πάλι δεν έκανε κουβέντα για τίποτα και εγώ φυσικά δεν είπα κάτι μιλάγαμε για άσχετα περί ανέμων και υδάτων!!!
    Που μετά το μετάνιωσα που δεν είπα τίποτα τουλάχιστον εγώ αλλά τέλος πάντως ....την τρίτη το βράδυ του έστειλα το παρακάτω μήνυμα.

    Ρε χρίστο τα έχουμε μπερδέψει
    λίγο άσχημα η μου φαίνεται...
    Δεν ξέρω τι θες?τι έχεις στο μυαλό σου ?
    Εγώ πάλι στο μυαλό μου έχω εσένα και με ενδιαφέρει να είσαι καλά στην ζωή σου άσχετο αν αυτή με συμπεριλαμβάνει η όχι!
    Πριν τις γιορτές και στο πρώτο ταξίδι σου για Αθήνα μου είχες δώσει μέσα απο τα μηνύματα σου άλλη εντύπωση. (Λάθος??)
    Τώρα και μερικές μέρες πάλι άλλη...
    είναι δικαίωμα σου να αλλάζεις γνώμη οπότε θες αλλά...
    Τόσα χρόνια γνωριζόμαστε το να μιλήσουμε ειλικρινά δεν είναι τόσο δύσκολο! Ποιο δύσκολο είναι αυτό που γίνεται.
    Καταλαβαίνω ότι είναι λεπτές οι ισορροπίες μας και είναι πολλά ενδιάμεσα...
    Δεν μου αρέσει να πιέζω καταστάσεις και να φέρνω κανένα σε δύσκολη θέση ...
    Δεν μου αρέσει να μου το κάνουν και δεν θέλω να το κάνω και εγώ.
    και εσύ χθες ήρθες σε πολύ δύσκολη θέση μόνο κάτω από το τραπέζι δεν μπήκες! Τι να πω....
    Ίσως κάποια πράγματα στην αρχή να τα παρερμήνευσα ...
    Και κάποια άλλα να ήθελα να είναι έτσι όπως τα κατάλαβα.
    Δεν ξέρω ...



    Απάντησε το παρακάτω

    Καλησπέρα γνωριζόμαστε πολλά χρόνια έχεις δίκιο και έχουμε πολύ καλή σχέση οικογενειακή και φιλική το σπίτι σας το θεωρώ και δικό μου και το ίδιο πιστεύω ότι νιώθεις και εσύ . μπορεί να παρεκτραπεικα με τα μηνύματα και σου ζητώ συγγνώμη για αυτό.


    Του έστειλα εγώ .

    Ναι συμφωνώ ότι η σχέσης οικογενειακές φιλικές κτλ.ειναι πολύ στενές και με όλα τα παραπάνω . αλλά δεν θέλω να μου ζητάς συγνώμη γιατί μάλλον εγώ παρερμήνευσα κάποια πράγματα η ήθελα να είναι έτσι.
    όπως και να έχει άργησα λίγο αλλά το άκυρο το έπιασα ! Καλό βράδυ


    Η απάντηση του:

    Άκυρα δεν δίνω ούτε εγώ ούτε εσύ απλά άλλαξε λίγο η στάση μου γιατί κατάλαβα ότι πηγαίνει άλλου .
    αυτό...


    Αλλά έδειχνε αλλά εννοούσε προφανώς!
    Αυτό τώρα είναι η δεν είναι χυλόπιτα ???
    Είναι πιστεύω!!! πολύ πολύ ευγενικά!!!
    Αλλά είναι !!!
    Εσάς ποια είναι η γνώμη σας?

    Αλλά...
    Κάθε πρωί καλημέρα μέσα στην μέρα άπειρα μυνήματα φωτογραφίες με φίλους του από την δουλειά του που είναι τι κάνει καρδούλες τραγούδια κάθε βράδυ καληνύχτα όνειρα γλυκά και τέτοια εικονακια διάφορα για καληνύχτα με στοιχακια....κτλ κάτι σαν φλέρτ χωρίς να το ξεκαθαρίζει! η παραπάνω φιλικό ενδιαφέρον που εγώ το παρεξήγησα?????
    τι να καταλάβω???

    Και εντέλει.....
    Να τα αποτελέσματα!!!!
    Το θέμα είναι τι κάνω τώρα ???
    Το πρόβλημα είναι ότι την έχω πατήσει άσχημα!!!! Και δεν ξέρω τι να κάνω!!!!
    Και τι θα κάνω και με τους υπόλοιπους ??? Ειδικά με τον αδερφό του έχω πολύ καλή φιλική σχέση! ξεκάθαρη φιλική!!!! χωρίς υπονοούμενα και τέτοια!!!! Αυτό είναι ξεκάθαρο ! Και αυτό που είναι ξεκάθαρο και από τους δυο μας πως το κατάλαβα?? Θεωρώ ότι μπορώ να τα ξεχωρίσω!
    Όμως
    Η σχέσεις οικογενειακές φιλικές υπάρχουν!!!
    Θα βρισκόμαστε στα σπίτια και στα τραπέζια σαν να μην συμβαίνει τίποτα!!!τι να κάνω!!! Πως να τον αντιμετωπίσω??????πως να το διαχειριστώ????γιατί για να κοπούν η σχέσεις δύσκολο!!τα έχω μπερδέψει πολύ και νιώθω και χαζή και από πάνω!!!!
    Όλο αυτό το μπέρδεμα και πάντα κάτι να αιωρείται και να μένει πάντα αξεκαθάριστο μου έχει δημιουργήσει την εντύπωση ότι εγώ κάτι δεν καταλαβαίνω καλά και έχω αρχίσει να έχω αμφιβολίες να μην έχω εμπιστοσύνη στον εαυτό μου και στην κρίση μου !!!
    μήπως τελικά εγώ ήθελα υποσυνείδητα και επηρεασμένη από το παρελθόν να είναι έτσι τα πράγματα και αυτός απλά μετά από τόσα χρόνια με βλέπει μόνο φιλικά και όταν κατάλαβε ότι το πράγμα ξέφυγε απλά άρχισε να απομακρύνετε και να αλλάζει στάση όπως είπε.(από την μια αλλάζει στάση και απομακρύνεται λίγο αλλά ζητάει μια σχετική επικοινωνία μην χαθούμε και τελείως πχ την τελευταία φορά που βρεθήκαμε δηλαδή το ζήτησε μόνος του δύο φορες την πρώτη δεν απάντησα ούτε θετικά ούτε αρνητικά την δεύτερη φορά του είπα αν θέλει να βγούμε μόνη μάς η να έρθει από το σπίτι μου αλλά εκεί θα ήταν και κάποιοι φίλοι μας επέλεξε να έρθει σπίτι μου ήρθε λοιπόν έκατσε 4:30-5 ώρες την σκηνή σας την περιέγραψα και ποιο πάνω τρελή αμηχανία!!!λες και είμαστε 15 χρόνον!!! Η συμπεριφορά δεν συνάδει με την ηλικία !!!μου δείνει την εντύπωση ότι δεν μπορεί να το διαχειριστεί δεν ξέρει τι να μου πει και για κάποιο λόγο κολλάει και δεν μπορεί να πει τίποτα!
    Μήπως δεν θέλει να χαλάσουν και οι σχέσεις χρόνον που συνδέονται οι οικογένειες για αυτό ήταν και τόσο διακριτικός και ευγενικός στην χυλόπιτα που μου έδωσε!
    Γιατί εγώ σαν χυλόπιτα το εξέλαβε.Το θέμα μου είναι τι κάνω τώρα??????
    Αυτό που έχω κάνει προς το παρόν είναι ότι έχω απομακρυνθεί αρκετά δεν έχουμε καμία επικοινωνία τώρα σχεδόν μήνα και έχω προσπαθήσει να αποφύγω οικογενειακές-φιλικές συγκεντρώσεις με διάφορες δικαιολογίες.
    Αλλά μέχρι πότε θα τους αποφεύγω όλους!!!!??????

  2. #2
    george1520
    Guest
    Αρχίζω το διαβασμα.. Χαχα..

  3. #3
    george1520
    Guest
    Το διάβασα. Δέχομαι συγχαρητήρια..

    Καλησπέρα... Οταν έχεις μια σχέση φιλική με ένα άνθρωπο.. Πολλών χρόνων δύσκολα ρισκάρεις για να το πας στο ερωτικό. Γιατί αν δεν πετύχει τότε όλο αυτό που είχατε πριν από την σχέση Σταμάτα να υπάρχει. Λειτούργησε με βάση την λογική του. Προτίμησε να κρατήσει αυτην την όμορφη σχέση που έχετε.. Παρά να την ρισκάρει για κάτι που υπάρχει πιθανότητα να χαλάσει. Του άρεσε προφανώς το φλερτ σας. Δεν το τράβηξε στα άκρα για να μη ξεφύγει το πράγμα.. Ίσως να σκέφτηκε και εσάς μαζί. Αλλα η φιλία σου να είναι πιο σημαντική. Δηλαδή προτίμησε, σύμφωνα με αυτόν, το σενάριο με τις λιγότερες πιθανότητες να σε χάσει.

    Δεν βρίσκω τον λόγο να αποφεύγεις τα τραπέζια κτλ. Έκανες αυτό που ένιωθες. Μίλησες. Το είχες ανάγκη. Να το ξεκαθαρίσεις.. Είτε αυτό θα εξελισσόταν σε κάτι που ήθελες είτε όχι.. Εξάλλου δεν αρνήθηκε όλο αυτό που γινόταν μεταξύ σας. Άρα δεν είσαι η τρελή που τα φαντάστηκε. Απλά το είδε διαφορετικά από ότι εσύ.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Mary 2 View Post
    Γεια σας ...
    Το θέμα μου είναι λίγο περίπλοκο και χρειάζομαι την καθοδήγηση σας και της πολύτιμες συμβουλές σας για να μπορέσω να διαχειριστώ αυτήν την κατάσταση που με απασχολεί πάρα πολύ αυτό το διάστημα και πιστεύω πως εσείς εδώ μπορείτε να με συμβουλέυσεται με τον καλύτερο τρόπο.
    Ο Χριστός είναι πολλά χρόνια οικογενειακός φίλος (στην ηλικί μου )και με αυτόν και με την οικογένειά του έχουμε από πάντα πολύ καλές σχέσεις .
    Πάντα υπήρχε μεταξύ μας μια έλξη ερωτική από τα εφηβικά μας χρόνια!!! Κρατάει χρόνια αυτή η κολόνια που λένε!!! Αυτό!
    αλλά ποτέ κανένας από τους δύο δεν το εξέφρασε ξεκάθαρα για πολλούς και διάφορους λόγους φιλικούς οικογενειακούς κτλ.
    Κάποια στιγμή στο παρελθόν ένα βράδυ υπήρξε κάπως διαχυτηκός απέναντι μου αλλά αρκετά χρόνια πριν και δεν προχώρησε για να εξελιχθεί κάτι από τότε
    Και αυτός και εγώ δεν το συζητήσαμε ποτέ σαν να μην έγινε ποτέ τίποτα.
    Τώρα και αρκετά χρόνια συμπεριφερόμαστε σαν δυο καλή φίλοι φιλικές παρέες κτλ.
    τον Σεπτέμβριο ξεκινήσει ένα παιχνίδι με μηνύματα τύπου τι κάνεις? Καλά! Διάφορα άρθρα που μας έκαναν εντύπωση στο internet κτλ αλλά όχι κάθε μέρα και όχι όλοι μέρα ένα με δύο μυνήματα την εβδομάδα όχι αργά βραδυνές ώρες ώρες νορμάλ.
    Αρχές Οκτωβρίου τα μηνύματα αυξήθηκαν σε καθημερινή βάση καλημέρα κάθε βράδυ καληνύχτα όνειρα γλυκά Κτλ τραγούδια με κάποια υπονοούμενα φιλάκια αρκουδάκι καρδούλες κτλ και κάποια τηλέφωνα όχι πονηρά τι κάνεις ?που είσαι ?(εκδήλωσης ενδιαφέροντος λίγο παραπάνω από οτι παλιά)
    που θα πας? πώς πέρασες την μέρα? Και ενώ και εγώ και αυτός καταλαβαίνουμε που το πάμε όσες φορές βρεθήκαμε πάντα με φίλους δεν επεδίωξε καμιά φορά να μείνουμε μόνη μας να μιλήσουμε παρόλο που του είχε δοθεί πολλές φορές η ευκαιρία να το κάνει την ημέρα τον φώτων ήταν λοιπόν μια από της μέρες που βρεθήκαμε και η τελευταία από τότε δεν έχουμε καμία επικοινωνία .
    Βρεθήκαμε για καφέ το ζήτησε μόνος του και δύο φορές μάλιστα! κλασικά με φίλους μείναμε κάποια στιγμή μόνη μας για πολύ λίγο και υπήρχε τρελή αμηχανία από την μεριά του και πάλι δεν έκανε κουβέντα για τίποτα και εγώ φυσικά δεν είπα κάτι μιλάγαμε για άσχετα περί ανέμων και υδάτων!!!
    Που μετά το μετάνιωσα που δεν είπα τίποτα τουλάχιστον εγώ αλλά τέλος πάντως ....την τρίτη το βράδυ του έστειλα το παρακάτω μήνυμα.

    Ρε χρίστο τα έχουμε μπερδέψει
    λίγο άσχημα η μου φαίνεται...
    Δεν ξέρω τι θες?τι έχεις στο μυαλό σου ?
    Εγώ πάλι στο μυαλό μου έχω εσένα και με ενδιαφέρει να είσαι καλά στην ζωή σου άσχετο αν αυτή με συμπεριλαμβάνει η όχι!
    Πριν τις γιορτές και στο πρώτο ταξίδι σου για Αθήνα μου είχες δώσει μέσα απο τα μηνύματα σου άλλη εντύπωση. (Λάθος??)
    Τώρα και μερικές μέρες πάλι άλλη...
    είναι δικαίωμα σου να αλλάζεις γνώμη οπότε θες αλλά...
    Τόσα χρόνια γνωριζόμαστε το να μιλήσουμε ειλικρινά δεν είναι τόσο δύσκολο! Ποιο δύσκολο είναι αυτό που γίνεται.
    Καταλαβαίνω ότι είναι λεπτές οι ισορροπίες μας και είναι πολλά ενδιάμεσα...
    Δεν μου αρέσει να πιέζω καταστάσεις και να φέρνω κανένα σε δύσκολη θέση ...
    Δεν μου αρέσει να μου το κάνουν και δεν θέλω να το κάνω και εγώ.
    και εσύ χθες ήρθες σε πολύ δύσκολη θέση μόνο κάτω από το τραπέζι δεν μπήκες! Τι να πω....
    Ίσως κάποια πράγματα στην αρχή να τα παρερμήνευσα ...
    Και κάποια άλλα να ήθελα να είναι έτσι όπως τα κατάλαβα.
    Δεν ξέρω ...



    Απάντησε το παρακάτω

    Καλησπέρα γνωριζόμαστε πολλά χρόνια έχεις δίκιο και έχουμε πολύ καλή σχέση οικογενειακή και φιλική το σπίτι σας το θεωρώ και δικό μου και το ίδιο πιστεύω ότι νιώθεις και εσύ . μπορεί να παρεκτραπεικα με τα μηνύματα και σου ζητώ συγγνώμη για αυτό.


    Του έστειλα εγώ .

    Ναι συμφωνώ ότι η σχέσης οικογενειακές φιλικές κτλ.ειναι πολύ στενές και με όλα τα παραπάνω . αλλά δεν θέλω να μου ζητάς συγνώμη γιατί μάλλον εγώ παρερμήνευσα κάποια πράγματα η ήθελα να είναι έτσι.
    όπως και να έχει άργησα λίγο αλλά το άκυρο το έπιασα ! Καλό βράδυ


    Η απάντηση του:

    Άκυρα δεν δίνω ούτε εγώ ούτε εσύ απλά άλλαξε λίγο η στάση μου γιατί κατάλαβα ότι πηγαίνει άλλου .
    αυτό...


    Αλλά έδειχνε αλλά εννοούσε προφανώς!
    Αυτό τώρα είναι η δεν είναι χυλόπιτα ???
    Είναι πιστεύω!!! πολύ πολύ ευγενικά!!!
    Αλλά είναι !!!
    Εσάς ποια είναι η γνώμη σας?

    Αλλά...
    Κάθε πρωί καλημέρα μέσα στην μέρα άπειρα μυνήματα φωτογραφίες με φίλους του από την δουλειά του που είναι τι κάνει καρδούλες τραγούδια κάθε βράδυ καληνύχτα όνειρα γλυκά και τέτοια εικονακια διάφορα για καληνύχτα με στοιχακια....κτλ κάτι σαν φλέρτ χωρίς να το ξεκαθαρίζει! η παραπάνω φιλικό ενδιαφέρον που εγώ το παρεξήγησα?????
    τι να καταλάβω???

    Και εντέλει.....
    Να τα αποτελέσματα!!!!
    Το θέμα είναι τι κάνω τώρα ???
    Το πρόβλημα είναι ότι την έχω πατήσει άσχημα!!!! Και δεν ξέρω τι να κάνω!!!!
    Και τι θα κάνω και με τους υπόλοιπους ??? Ειδικά με τον αδερφό του έχω πολύ καλή φιλική σχέση! ξεκάθαρη φιλική!!!! χωρίς υπονοούμενα και τέτοια!!!! Αυτό είναι ξεκάθαρο ! Και αυτό που είναι ξεκάθαρο και από τους δυο μας πως το κατάλαβα?? Θεωρώ ότι μπορώ να τα ξεχωρίσω!
    Όμως
    Η σχέσεις οικογενειακές φιλικές υπάρχουν!!!
    Θα βρισκόμαστε στα σπίτια και στα τραπέζια σαν να μην συμβαίνει τίποτα!!!τι να κάνω!!! Πως να τον αντιμετωπίσω??????πως να το διαχειριστώ????γιατί για να κοπούν η σχέσεις δύσκολο!!τα έχω μπερδέψει πολύ και νιώθω και χαζή και από πάνω!!!!
    Όλο αυτό το μπέρδεμα και πάντα κάτι να αιωρείται και να μένει πάντα αξεκαθάριστο μου έχει δημιουργήσει την εντύπωση ότι εγώ κάτι δεν καταλαβαίνω καλά και έχω αρχίσει να έχω αμφιβολίες να μην έχω εμπιστοσύνη στον εαυτό μου και στην κρίση μου !!!
    μήπως τελικά εγώ ήθελα υποσυνείδητα και επηρεασμένη από το παρελθόν να είναι έτσι τα πράγματα και αυτός απλά μετά από τόσα χρόνια με βλέπει μόνο φιλικά και όταν κατάλαβε ότι το πράγμα ξέφυγε απλά άρχισε να απομακρύνετε και να αλλάζει στάση όπως είπε.(από την μια αλλάζει στάση και απομακρύνεται λίγο αλλά ζητάει μια σχετική επικοινωνία μην χαθούμε και τελείως πχ την τελευταία φορά που βρεθήκαμε δηλαδή το ζήτησε μόνος του δύο φορες την πρώτη δεν απάντησα ούτε θετικά ούτε αρνητικά την δεύτερη φορά του είπα αν θέλει να βγούμε μόνη μάς η να έρθει από το σπίτι μου αλλά εκεί θα ήταν και κάποιοι φίλοι μας επέλεξε να έρθει σπίτι μου ήρθε λοιπόν έκατσε 4:30-5 ώρες την σκηνή σας την περιέγραψα και ποιο πάνω τρελή αμηχανία!!!λες και είμαστε 15 χρόνον!!! Η συμπεριφορά δεν συνάδει με την ηλικία !!!μου δείνει την εντύπωση ότι δεν μπορεί να το διαχειριστεί δεν ξέρει τι να μου πει και για κάποιο λόγο κολλάει και δεν μπορεί να πει τίποτα!
    Μήπως δεν θέλει να χαλάσουν και οι σχέσεις χρόνον που συνδέονται οι οικογένειες για αυτό ήταν και τόσο διακριτικός και ευγενικός στην χυλόπιτα που μου έδωσε!
    Γιατί εγώ σαν χυλόπιτα το εξέλαβε.Το θέμα μου είναι τι κάνω τώρα??????
    Αυτό που έχω κάνει προς το παρόν είναι ότι έχω απομακρυνθεί αρκετά δεν έχουμε καμία επικοινωνία τώρα σχεδόν μήνα και έχω προσπαθήσει να αποφύγω οικογενειακές-φιλικές συγκεντρώσεις με διάφορες δικαιολογίες.
    Αλλά μέχρι πότε θα τους αποφεύγω όλους!!!!??????
    Να ρωτήσω κάτι..
    Αυτός ο άνθρωπος πόσο χρονών είναι; Τι γίνεται στη ζωή του με σχέσεις κτλ;
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    το οτι μιλαει καπιος δε σημαινει απαραιτητα οτι ενα θεμα τον ενδιαφερει συνηθως οι πιο ισχυροι δεσμοι ειναι αυτοι που μιλουν χωρις να μοιραζονται τις βαθυτερες σκεψεις τους η τις μποραζονται σπανια γιατι γνωριζουν τοσο καλα ο ενας τον αλλον που οι πολες εξηγισεις ειναι περιτες και μας αρεσει η οχι αυτη η ζωη ετσι ειναι απαξιωνει τα σοβαρα λογια και βρισκει εδαφος στα λογια κομπολογια οταν καπιος ενδιαφερετε λεει θελω να σε δω τωρα μετα απο καιρο ειναι φυσιολογικο να υπαρξει καπια μειωση ενδιαφεροντος αλλα τα πολα λογια γενικος ειδικα στην αρχη δειχνουν καπιον που τον ενδιαφερει περισσοτερο το μπλαμπλα παρα οι πραξεις αρα αν φανταζεσε καποιον που καθετε σε ενα καφενειο με σοφιστικε γυαλια και βλεπει το ματς στη τηλεοραση νομιζω οτι κατι τετοιο συμβαινει

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by Άντα_Στε87 View Post
    Να ρωτήσω κάτι..
    Αυτός ο άνθρωπος πόσο χρονών είναι; Τι γίνεται στη ζωή του με σχέσεις κτλ;


    Είναι γενικά πολύ κλειστός σαν χαρακτήρας δύσκολα ανοίγεται έχει αρκετές δουλειές οπότε ελάχιστο ελεύθερο χρόνο .(και αυτό που μου έκανε εντύπωση και παρασύρθηκα είναι ότι είχε ανοιχτεί αρκετά που τόσο πολύ δεν το είχε κάνει ποτέ στο παρελθόν μου έδειξε οτι του άρεσε το ενδιαφέρον που του έδειχνα (μπορεί να το είχε και ανάγκη! Δεν ξέρω...)
    και τον έβλεπα ότι ήθελε να μιλάει ρωτούσε διάφορα ...συζητήσεις που δεν της είχαμε κάνει από κοντά με λεπτομέρειες κτλ.
    Όλη μέρα ! Κάθε μέρα! Κάποιες μέρες και αργά το βράδυ .
    και για τα καθημερινά και για το παρελθόν.
    Και εκεί την πάτησα πιστεύω είναι οτι αν ήταν ξεκάθαρος μόνο φιλικα από την αρχή πιστεύω δεν θα είχαν αυτή την κατάληξη τα πράγματα)
    Τώρα και ένα χρόνο περίπου έχει τελειώσει με μια σχέση που είχε δηλαδή η κοπέλα του είχε κάνει παράλληλη σχέση με κάποιο άλλο και αυτός το έμαθε μερικούς μήνες μετά και λογικό χώρισαν και ήταν που ήταν κλειστός εκείνο το διάστημα είχε κλειστεί τελείως στον εαυτό του (όλα αυτά δεν ξέρει ότι εγώ τα γνωρίζω) και η αλήθεια είναι ότι κάπως έτσι ξεκίνησαν όλα στην αρχή χαλαρά φιλικά να ξεχαστεί λίγο και κατά κάποιο τρόπο να το ξεπεράσει και να αλλάξει η ψυχολογία του στην πορεία άλλαξαν όλα ! Προφανώς του άρεσε όλο αυτό που γινόταν ...ότι κάποιος έδειχνε να ενδιαφέρεται τι κάνει που είναι πως είναι κτλ. Δέχομαι ότι φταίω και εγώ και εμένα μου άρεσε όλο αυτό το παιχνιδάκι
    και να τώρα πως καταλήξαμε!

  7. #7
    george1520
    Guest
    Αν θες την φιλία του τότε κάνε κάτι..

    Μαλλον όμως θες κάτι παραπάνω γιαυτό είσαι έτσι τώρα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Καλημερα

    ο φίλος σου λες την περίοδο που ξεκίνησαν αυτά τα μνμ μεταξύ σας, είχε μόλις χωρίσει από μια σχέση που τον πλήγωσε. Προφανώς του άρεσε όλο αυτό που γινόταν, του ανέβαζε την αυτοπεποίθηση να υπάρχει κάποια που ενδιαφέρεται τόσο και κατά κάποιο τρόπο σε χρησιμοποίησε για να ξεπεράσει τον χωρισμό του.

    Το δικό σου "λάθος" δεν ήταν που σου άρεσε, ήταν που το άφησες όλο αυτό να συνεχίζεται έτσι ενώ ήξερες πως είναι σε περίοδο μετά από χωρισμό χωρίς να ξεκαθαρίσεις και συ νωρίτερα τις προθέσεις σου ή να ζητήσεις από εκείνον να ξεκαθαρίσει τις δικές του όπως έκανες τώρα.

    Προσωπικά δεν πιστεύω ότι το γεγονός πως υπάρχουν φιλικές/οικογενειακές σχέσεις μπορεί να σταματήσει κάποιον που έχει ερωτευτεί. Αν γούσταρε όντως , δεν θα κολλούσε σε αυτό. Ίσως τα ξαναβρήκε με την πρώην ή έκανε άλλη σχέση ή νιώθει πως ξεπέρασε τον χωρισμό του και είναι έτοιμος για νέες περιπέτειες γιαυτό νομίζω ότι το σταμάτησε το μεταξύ σας.

    Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι αυτό που σου είπαν και οι προηγούμενοι. Ξέχνα το και συνέχισε κανονικά. Αν νιώθεις για κάποιο διάστημα πως δεν θες να τον βλέπεις, απέφυγε τις συναντήσεις μέχρι να νιώσεις καλύτερα. Δεν είσαι υποχρεωμένη να κρατάς φιλικές σχέσεις μαζί του επειδή το θέλει η οικογένεια σου ούτε πάτε σετάκι όλοι μαζί στο με ποιους θα κάνετε παρέα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Mary 2 View Post
    Είναι γενικά πολύ κλειστός σαν χαρακτήρας δύσκολα ανοίγεται έχει αρκετές δουλειές οπότε ελάχιστο ελεύθερο χρόνο .(και αυτό που μου έκανε εντύπωση και παρασύρθηκα είναι ότι είχε ανοιχτεί αρκετά που τόσο πολύ δεν το είχε κάνει ποτέ στο παρελθόν μου έδειξε οτι του άρεσε το ενδιαφέρον που του έδειχνα (μπορεί να το είχε και ανάγκη! Δεν ξέρω...)
    και τον έβλεπα ότι ήθελε να μιλάει ρωτούσε διάφορα ...συζητήσεις που δεν της είχαμε κάνει από κοντά με λεπτομέρειες κτλ.
    Όλη μέρα ! Κάθε μέρα! Κάποιες μέρες και αργά το βράδυ .
    και για τα καθημερινά και για το παρελθόν.
    Και εκεί την πάτησα πιστεύω είναι οτι αν ήταν ξεκάθαρος μόνο φιλικα από την αρχή πιστεύω δεν θα είχαν αυτή την κατάληξη τα πράγματα)
    Τώρα και ένα χρόνο περίπου έχει τελειώσει με μια σχέση που είχε δηλαδή η κοπέλα του είχε κάνει παράλληλη σχέση με κάποιο άλλο και αυτός το έμαθε μερικούς μήνες μετά και λογικό χώρισαν και ήταν που ήταν κλειστός εκείνο το διάστημα είχε κλειστεί τελείως στον εαυτό του (όλα αυτά δεν ξέρει ότι εγώ τα γνωρίζω) και η αλήθεια είναι ότι κάπως έτσι ξεκίνησαν όλα στην αρχή χαλαρά φιλικά να ξεχαστεί λίγο και κατά κάποιο τρόπο να το ξεπεράσει και να αλλάξει η ψυχολογία του στην πορεία άλλαξαν όλα ! Προφανώς του άρεσε όλο αυτό που γινόταν ...ότι κάποιος έδειχνε να ενδιαφέρεται τι κάνει που είναι πως είναι κτλ. Δέχομαι ότι φταίω και εγώ και εμένα μου άρεσε όλο αυτό το παιχνιδάκι
    και να τώρα πως καταλήξαμε!
    Λογικά ήθελε να "ξεφύγει" από κάτι ή απλά να του άρεσε όλο αυτό αλλά μέχρι εκεί..
    Εσύ το πήρες αλλιώς γιατί είχες μια κρυφή ελπίδα ότι σε βλέπει έτσι όπως θα ήθελες.. Η γνώμη μου.. Κράτα τον σε φιλικό επίπεδο.. Διωξε αυτό που νιώθεις..Δεν θα βγει πουθενά και θα νιώσεις χειρότερα.. Είναι δύσκολο αλλά όχι αδύνατον.. Τι θέλεις; Να είναι δικός σου σαν φίλος ή να μην υπάρχει καθόλου;
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    8
    Έτσι όπως είμαι τώρα πιστεύω καλύτερα να μην υπάρχει καθόλου. Γενικά είμαι λίγο άνθρωπος που βάζω τους ανθρώπους σε κουτάκια και για αυτόν δεν έχω κουτάκι ! Δεν θεωρώ ότι υπάρχει ενδθάμεσω?
    δεν θέλω να τον βάλω στο φιλικό αλλά ούτε στο ερωτικό πάει...
    Οπότε πιστεύω ότι είναι μονόδρομος!!!???
    Γι'αυτό έχω απομακρυνθεί και τελείως και από κοινές παρέες και fb μυνήματα meseger κτλ. (Δεν τον έχω διαγράψει κανέναν δεν έχω διαγράψει απλά δεν μπαίνω δεν κονοποιώ τίποτα κάνω μια παύση να ηρεμήσω λίγο)
    Δεν ξέρω...???
    Λέω ότι έχω κάνει καλά ???
    Μήπως δεν είναι σωστό???
    Δεν ξέρω όμως τώρα το σκέφτομαι έτσι...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Mary 2 View Post
    Έτσι όπως είμαι τώρα πιστεύω καλύτερα να μην υπάρχει καθόλου. Γενικά είμαι λίγο άνθρωπος που βάζω τους ανθρώπους σε κουτάκια και για αυτόν δεν έχω κουτάκι !δεν θέλω να τον βάλω στο φιλικό αλλά ούτε στο ερωτικό πάει...
    Οπότε πιστεύω ότι είναι μονόδρομος!!!???
    Γι'αυτό έχω απομακρυνθεί και τελείως και από κοινές παρέες και fb μυνήματα meseger κτλ. (Δεν τον έχω διαγράψει κανέναν δεν έχω διαγράψει απλά δεν μπαίνω δεν κονοποιώ τίποτα κάνω μια παύση να ηρεμήσω λίγο)
    Δεν ξέρω...???
    Λέω ότι έχω κάνει καλά ???
    Μήπως δεν είναι σωστό???
    Δεν ξέρω όμως τώρα το σκέφτομαι έτσι...
    Αρα.. Για φίλο δεν τον θέλεις εσύ.. Για κάτι άλλο δεν θέλει αυτός.. Και εσύ επειδή τα θέλεις όλα ή τίποτα προτιμάς να κόψεις εντελώς επικοινωνία..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    378
    Κατά τη γνώμη μου, ενώ μεν έστειλες ένα μήνυμα για να ξεδιαλύνεις την κατάσταση, αυτό όπως καταλαβαίνεις δεν έγινε. Ακόμη υπάρχουν ερωτηματικά, αποφευγεις να τον συναντήσεις και μάλλον τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο ασαφή. Αν από κοντά δεν μπορείτε να συζητήσετε ανοιχτά, τότε πώς περιμένεις ξεκάθαρες απαντήσεις από μηνύματα. Επίσης το μήνυμα που του έστειλες, ήταν κάπως επιθετικό και κρύβει μια απογοήτευση (τύπου τι θα γίνει με σένα, άλλα δείχνεις και άλλα κάνεις) και δύσκολα θα ευνόησε να ανοιξετε μια συζήτηση. Το θέμα είναι να μάθεις ξεκάθαρα πώς σε βλέπει αν σε βλέπει μόνο φιλικά ή και ερωτικά, σκέφτεται το ενδεχόμενο μιας σχέσης κλπ. Μόνο με ανοιχτές συζητήσεις και με την αλήθεια μπορείτε να έχετε μια κοντινή φιλική ή ερωτική σχέση.
    Εγώ προσωπικά αυτό που θα έκανα θα ήταν να πάμε μια βόλτα και να τον ρωτήσω ανοιχτά ότι έχω ανάγκη να μάθω, δεν εννοώ σαν ερωτική εξομολόγηη, αλλά σαν ξεκαθάρισμα ώστε να μην πλανώνται ερωτηματικά και να συνεχιστεί μια σχέση ξεκάθαρη.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    8
    Η αλήθεια είναι ότι η απάντηση του ήταν λίγο αλεπουδίστικη! Και όχι και πολύ ξεκάθαρη!Από την μια λέει δεν δίνουμε άκυρα ούτε αυτός ούτε εγώ αλλά από την άλλη αλλάζει και στάση γιατί πάει αλλού!
    ??????????

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Mary 2 View Post
    Η αλήθεια είναι ότι η απάντηση του ήταν λίγο αλεπουδίστικη! Και όχι και πολύ ξεκάθαρη!Από την μια λέει δεν δίνουμε άκυρα ούτε αυτός ούτε εγώ αλλά από την άλλη αλλάζει και στάση γιατί πάει αλλού!
    ??????????
    Γιατί του αρέσει αυτό που γίνεται.. Για οποιοδήποτε λόγο.. Αλλά δεν θέλει κάτι παραπάνω..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    135
    Γεια σας κι από εμένα. Mary κι εγώ είμαι λίγο με την πλευρά ότι πρέπει να το ξεπεράσεις και να πας παρακάτω. Άρα δύο λύσεις είτε μένετε φίλοι όπως ήσασταν και σαν να μην έγινε τίποτα είτε το σταματάς τελείως μαζί του αν σε ενόχλησε τόσο πολύ η συμπεριφορά.
    Επειδή κ γω λίγο τα θέλω σε κουτάκια τα πράγματα και όχι γκρίζες ζώνες, θολές γραμμές κλπ θα σου πω τη δική μου γνώμη και πως θα ένιωθα αν ένας φίλος το έκανε αυτό. Θα ένιωθα πως ο φίλος μου (που μάλλον δεν είναι και τόσο καλός καρδιακός φίλος) με χρησιμοποίησε για να ξεπεράσει την πρώην να νιώσει καλά και μετά τα γύρισε προς τη μεριά του. Ούτε γυναίκες δεν το κάνουν αυτό με τον κολλητό τους. Συνήθως οι άντρες είναι πιο ξεκάθαροι σ'αυτά. Επίσης ποιος εγγυάται ότι την επόμενη φορά που θα χωρίσει δεν θα σου το ξανακάνει αυτό? Δηλαδή θα είσαι πάλι εκεί για έμμεση ενίσχυση του ηθικού του. Νομίζω αυτό που θα με πείραζε εμένα είναι ότι ενώ είστε τόσο φίλοι, δεν στο είπε ευθέως ότι είναι πολύ χάλια μετα το χωρισμό και στα πατώματα. Προσωπικά θα απομακρυνόμουν και αν όντως είναι φιλος σου και πιστεύει στη φιλία σας τότε θα αναρωτηθεί τι έκανε λάθος και θα καταλάβει.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Μπέρδεμα ;;
    By Gtzoun in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 22-09-2019, 00:12
  2. Μπέρδεμα ή όχι ;
    By Νικολέττα_Α in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 114
    Last Post: 12-08-2017, 14:18
  3. μπερδεμα
    By deleted_member27-11-2015 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 12-07-2014, 10:26
  4. μπέρδεμα...μεγάλο μπέρδεμα....
    By mina@@ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 22-12-2012, 00:17
  5. Μπέρδεμα
    By sables90 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 21-03-2012, 18:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •