Τι θα αλλάζατε από το παρελθόν σας? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 39
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Θα αγαπούσα περισσότερο. Ή μάλλον θα το έδειχνα περισσότερο και δεν θα προσπαθούσα να το μαζέψω μη τυχόν και πληγωθώ.

  2. #17
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Gia66 View Post
    Αν πιστεύεις ακόμα ότι θα ξαλαφρωσεις λέγοντας το δεν υπάρχει λόγος να το κρατάς μέσα σου αυτό.
    Έχω πει κάποια πράγματα στην ψυχολόγο. Είναι ένα δύσκολο κομμάτι για μένα που δεν ξέρω αν καταφέρω ποτέ να ολοκληρώσω την κουβέντα.. Αν το κάνω ποτέ νομίζω ότι θα έχω νικήσει όλους τους φόβους μου..

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Έχω πει κάποια πράγματα στην ψυχολόγο. Είναι ένα δύσκολο κομμάτι για μένα που δεν ξέρω αν καταφέρω ποτέ να ολοκληρώσω την κουβέντα.. Αν το κάνω ποτέ νομίζω ότι θα έχω νικήσει όλους τους φόβους μου..
    Στο εύχομαι ..γιατί είναι κρίμα να βασανίζεσαι..
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  4. #19
    ntinti
    Guest
    Θα τολμούσα περισσότερο όσο αφορά Ταξίδια και διάφορα άλλα όταν ήταν μικρά τα παιδιά μου και δεν θα αφεινα την ανασφάλεια μου και τους φόβους μου να με κρατάν πίσω....

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Να προσθεσω κατι θελω , την θεωρια που λεει οτι το πεταγμα μιας πεταλουδας στο νοτιο ημισφαιριο, μπορει να προκαλεσει σεισμο στο βορειο ......... φυσικα αυτο ειναι υπερβολη , αλλα τι εννοει ? θα σας πω , γιατι βρισκω πολυ ενδιαφερουσα την θεωρια αυτη ........ αλλαζοντας κατι ασημαντο στο παρελθον μας, ξεκιναμε μια νεα αλληλουχια γεγονοτων , με ισως τεραστιο αντικτυπο στην ζωη μας ......... παραδειγμα , πηγα στο Ντιρι και σπουδασα , ομως ειχα αγορασει τοτε μια μοτό , και επειδη ηταν λιγες οι μοτο το 78 που την αγορασα , γνωριζομασταν οι κατοχοι μοτο στο Ντιρι.... ετσι γνωρισα τον Κωστα , κατοχο και αυτος μοτο , με αποτελεσμα η φιλια μας να εξελιχτει, μεχρι που μεκαλεσε στο ειδυλλιακο τοτε Π.Ραφτη ...... παραθαλασσιο θερετρο ..... εκει εκανα παρεες , αγορασα αργοτερα εκει εξοχικο, και γνωρισα και την Ταδε , που εκανα 8 ετων δεσμο, με οχι καλα αποτελεσματα τελικα , εχασα 10-12 χρονια απ την ζωη μου , μου σημαδεψε την ζωη μου η κοπελα , παρ ολιγον να την παντρευτω , με αγνωστα αποτελεσματα , μαλλον οχι καλα ........ βλεπετε λοιπον πως η αθωα/ασημαντη αγορα μιας μοτο, αλλαξε αρδην την ζωη μου ..... οποτε καταληγω , δεν ξερω τι θαλλαζα στο παρελθον μου , μην γνωριζοντας τι τροπη θαχε παρει η ζωη μου αλλαζοντας γεγονοτα ....... μπορει ναμουν παντρεμενος με παιδια , ευτυχης η δυστυχης ...... ακομη και να πω το πολυειπωμενο, μακαρι ναχα στα 25-30 μου, τα μυαλα πουχω τωρα , παλι δεν ξερω τι τροπη θαχε παρει η ζωη μου , καλυτερη η χειροτερη .....

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Να προσθεσω κατι θελω , την θεωρια που λεει οτι το πεταγμα μιας πεταλουδας στο νοτιο ημισφαιριο, μπορει να προκαλεσει σεισμο στο βορειο ......... φυσικα αυτο ειναι υπερβολη , αλλα τι εννοει ? θα σας πω , γιατι βρισκω πολυ ενδιαφερουσα την θεωρια αυτη ........ αλλαζοντας κατι ασημαντο στο παρελθον μας, ξεκιναμε μια νεα αλληλουχια γεγονοτων , με ισως τεραστιο αντικτυπο στην ζωη μας ......... παραδειγμα , πηγα στο Ντιρι και σπουδασα , ομως ειχα αγορασει τοτε μια μοτό , και επειδη ηταν λιγες οι μοτο το 78 που την αγορασα , γνωριζομασταν οι κατοχοι μοτο στο Ντιρι.... ετσι γνωρισα τον Κωστα , κατοχο και αυτος μοτο , με αποτελεσμα η φιλια μας να εξελιχτει, μεχρι που μεκαλεσε στο ειδυλλιακο τοτε Π.Ραφτη ...... παραθαλασσιο θερετρο ..... εκει εκανα παρεες , αγορασα αργοτερα εκει εξοχικο, και γνωρισα και την Ταδε , που εκανα 8 ετων δεσμο, με οχι καλα αποτελεσματα τελικα , εχασα 10-12 χρονια απ την ζωη μου , μου σημαδεψε την ζωη μου η κοπελα , παρ ολιγον να την παντρευτω , με αγνωστα αποτελεσματα , μαλλον οχι καλα ........ βλεπετε λοιπον πως η αθωα/ασημαντη αγορα μιας μοτο, αλλαξε αρδην την ζωη μου ..... οποτε καταληγω , δεν ξερω τι θαλλαζα στο παρελθον μου , μην γνωριζοντας τι τροπη θαχε παρει η ζωη μου αλλαζοντας γεγονοτα ....... μπορει ναμουν παντρεμενος με παιδια , ευτυχης η δυστυχης ...... ακομη και να πω το πολυειπωμενο, μακαρι ναχα στα 25-30 μου, τα μυαλα πουχω τωρα , παλι δεν ξερω τι τροπη θαχε παρει η ζωη μου , καλυτερη η χειροτερη .....
    Η πιο ωραία απάντηση που διάβασα στο συγκεκριμένο θέμα... Αν και.... Δεν νομίζω ότι σου φταίει η μότο για όλα τα στραβά
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Άντα_Στε87 View Post
    Η πιο ωραία απάντηση που διάβασα στο συγκεκριμένο θέμα... Αν και.... Δεν νομίζω ότι σου φταίει η μότο για όλα τα στραβά
    Παραδειγμα εφερα Αντα με την μοτο ......... αν θελω να γυρισω κι αλλο πισω απο την αγορα της μοτο, θα γραψω οτι ο πατερας μουδινε χρηματα να αγοραζω γραμματοσημα , ειχα μεγαλη συλλογη απο 15 χρονων, και πουλησα μερικα , κι αγορασα την μοτο , οποτε θα καταληξω οτι μια αθωα συλλογη γραμματοσημων , ποσο μπορει ναλλαξει την ζωη σου !! νομιζω εκανα σαφες το ποιντ μου .....

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Παραδειγμα εφερα Αντα με την μοτο ......... αν θελω να γυρισω κι αλλο πισω απο την αγορα της μοτο, θα γραψω οτι ο πατερας μουδινε χρηματα να αγοραζω γραμματοσημα , ειχα μεγαλη συλλογη απο 15 χρονων, και πουλησα μερικα , κι αγορασα την μοτο , οποτε θα καταληξω οτι μια αθωα συλλογη γραμματοσημων , ποσο μπορει ναλλαξει την ζωη σου !! νομιζω εκανα σαφες το ποιντ μου .....
    Χαχαχα σαφέστατο!!
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  9. #24
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Παραδειγμα εφερα Αντα με την μοτο ......... αν θελω να γυρισω κι αλλο πισω απο την αγορα της μοτο, θα γραψω οτι ο πατερας μουδινε χρηματα να αγοραζω γραμματοσημα , ειχα μεγαλη συλλογη απο 15 χρονων, και πουλησα μερικα , κι αγορασα την μοτο , οποτε θα καταληξω οτι μια αθωα συλλογη γραμματοσημων , ποσο μπορει ναλλαξει την ζωη σου !! νομιζω εκανα σαφες το ποιντ μου .....
    Εγώ δεν κατάλαβα.. Πες κι άλλα..

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Εγώ δεν κατάλαβα.. Πες κι άλλα..

    Δεν καταλαβες Τζωρτζ ? αν μπορεις να δεις ' το φαινομενο της πεταλουδας ' με τον Αστον Κουτσερ , θα καταλαβεις πολλα ..... αλλα να προσπαθησω να σου εξηγησω ..... ας πουμε οτι εχει εφευρεθει ( οπως στην ταινια , που ο Αστον γυρνα στο παρελθον , κι αλλαζει παραμετρους στην ζωη του ) ο τροπος να γυρνας στο παρελθον ......με σκοπο ναλλαξεις κατι που θεωρεις οχι καλη επιλογη ..... δλδ. μια επιλογη που σουβγηκε σε κακο....... πχ. γυρνω πισω στο 2003 που επιδεινωθηκε η κτθλψη μου , με το χασιμο χρηματων , δεν αρχιζω λοιπον αυτην την δουλεια , αφου ξερω εκ των υστερων οτι δεν θα μου βγει σε καλο ...... δεν ξερω τι θα γινοταν αν δεν αρχιζα αυτην την δουλεια , προφανως κατι αλλο θακανα , αλλα δεν ξερω τι θαταν αυτο το κατι, μπορει να παντρευομουν , σεναν κακο γαμο, να βρισκομουν με παιδια χωρισμενος , η μπορει και οχι, ............ συνεχιζω , μη εχοντας κτθλψη , θαβγαινα συχνα εξω , οπως προ κτθλψεως , μπορει να παθαινα ενα ατυχημα , που να μου στοιχιζε την σωματικη μου ακεραιοτητα , μιας κι ειχα μοτό/γρηγορο αμαξι , και εμμονη με την ταχυτητα ...... δεν καταληγουν αναγκαστικα ολες οι επιλογες σε αρνητικα αποτελεσματα , μπορει και θετικα ......................... το γενικοτερο πλαισιο, ειναι οτι αλλαζοντας μια μικρη παραμετρο/γεγονος στην ζωη σου, φαινομενικα ασχετη , στο παρελθον , πυροδοτεις μια νεα αλυσιδα γεγονοτων , με αγνωστες συνεπειες ..... νομιζω οτι στο ποστ μου #20 τα εξηγω πιο αναλυτικα .....

  11. #26
    george1520
    Guest
    Αν σου πω φίλε.. Να πεις κι άλλα.. Εσύ θα πεις.. Χαχα. Ξέρω το φιανομαι της πεταλούδας. Τυχαία το διάβασα πριν ένα μήνα..

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Παραδειγμα εφερα Αντα με την μοτο ......... αν θελω να γυρισω κι αλλο πισω απο την αγορα της μοτο, θα γραψω οτι ο πατερας μουδινε χρηματα να αγοραζω γραμματοσημα , ειχα μεγαλη συλλογη απο 15 χρονων, και πουλησα μερικα , κι αγορασα την μοτο , οποτε θα καταληξω οτι μια αθωα συλλογη γραμματοσημων , ποσο μπορει ναλλαξει την ζωη σου !! νομιζω εκανα σαφες το ποιντ μου .....
    Και για να το γυρισω πιο πισω , που βρηκε ο πατερας μου τα λεφτα και μου ταδινε για γραμματοσημα , γιατι μοτό δεν θα μου αγοραζε ποτέ ......... πηγε στο Καμερουν, αφραγκος , και εκανε τα πρωτα του χρηματα εκει, μετα πηγαμε Ελβετια , και συνεχισε να δημιουργει χρηματα ....... να λοιπον πως το νασαι ικανος να δημιουργησεις χρηματα , μπορει να καταληξει σε εναν δεσμο, στο Π.Ραφτη , που μου σημαδεψε ασχημα την τοτε ζωη μου , και δεν ξερω ουτε τι αλλα ' τραυματα ' κουβαλαω εκτοτε .....

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Αν σου πω φίλε.. Να πεις κι άλλα.. Εσύ θα πεις.. Χαχα. Ξέρω το φαινομενο της πεταλούδας. Τυχαία το διάβασα πριν ένα μήνα..
    Ναι, ειναι πολυ ενδιαφερουσα θεωρια ......δεν θυμαμαι ποτε την διαβασα .....

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Και για να το γυρισω πιο πισω , που βρηκε ο πατερας μου τα λεφτα και μου ταδινε για γραμματοσημα , γιατι μοτό δεν θα μου αγοραζε ποτέ ......... πηγε στο Καμερουν, αφραγκος , και εκανε τα πρωτα του χρηματα εκει, μετα πηγαμε Ελβετια , και συνεχισε να δημιουργει χρηματα ....... να λοιπον πως το νασαι ικανος να δημιουργησεις χρηματα , μπορει να καταληξει σε εναν δεσμο, στο Π.Ραφτη , που μου σημαδεψε ασχημα την τοτε ζωη μου , και δεν ξερω ουτε τι αλλα ' τραυματα ' κουβαλαω εκτοτε .....
    Π. Ράφτη ε;; Τουλάχιστον κυκλοφορουσες σε ωραία μέρη
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Άντα_Στε87 View Post
    Π. Ράφτη ε;; Τουλάχιστον κυκλοφορουσες σε ωραία μέρη
    Την δεκαετια του 80 , που πρωτοπηγα , ηταν ενα πολυ ρομαντικο μερος , αραιοκατοικημενο , μια παρεα ειμασαταν ολοι ...........τωρα ειναι χαλι.....

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Παρελθόν!
    By δελφίνι in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 19
    Last Post: 30-04-2018, 21:02
  2. Θα αλλάζατε ποτέ για κάποιον άνθρωπο?
    By WhyAlwaysMe? in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 40
    Last Post: 26-03-2016, 17:42
  3. Παρελθόν
    By nikiii in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 26
    Last Post: 28-03-2015, 13:28
  4. Παρελθόν!
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 05-02-2015, 15:18
  5. Παρελθόν...
    By wundeer in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 14-04-2013, 01:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •