Γίνεται κάποιος να πηγαίνει σε 2 ψυχολόγους?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1

    Γίνεται κάποιος να πηγαίνει σε 2 ψυχολόγους?

    Είμαι 19 χρονών έχω κοινωνική φοβια,κανω ψυχοθεραπεια για αυτο τα τελευταια 2 με 3 χρονια και έχω βελτιωθει αρκετα,εκτος απο την κοινωνικη φοβια εχω και αλλα θεματα,τα οποια προεκυψαν προσφατα,βασικα ειχα και αλλα θεματα απο παλια αλλα τωρα εγιναν πιο εντονα,η διαθεση μου δεν ειναι καλη,αισθανομαι οτι εχω καταθλιψη,εχω και καποιες τραυματικες εμπειριες στο παρελθον που ακομη δεν τις εχω ξεπερασει,τις σκεφτομαι σε ακυρες στιγμες και νιωθω ασχημα.Πηγαινα σε εναν ψυχολογο που με βοηθησε παρα πολυ στο κοινωνικο μου αγχος,δεν μπορουσα απο την ντροπη μου να παραγγειλω καφε πχ και τωρα εχω φτασει σε σημειο οχι μονο να ειμαι λειτουργικη αλλα να διεκδικω το δικιο μου,εχω ακομα καποια προβληματακια πχ απουσια βλεμματκης επαφης...αλλα ενταξει το προσπαθω,Αυτος ομως δεν ξερω γιατι μπορει επειδη η γνωσιακη συμπεριφοριστικη ειναι υπερβολικα οργανωμενη,δεν ηθελε να μιλαμε για αλλα προβληματα ,ηθελε να μιλαμε μονο για το κοινωνικο αγχος,καθε φορα που του ελεγα για κατι αλλο ακομη κι αν ηταν σημαντικο πχ οταν του ειπα οτι απετυχα στις πανελληνιες και νιωθω οτι εχω καταθλιψη και οτι ειμαι χαλια,κοιτουσε να το ξεπεταξουμε γρηγορα η μου ελεγε να μιλησουμε αλλη φορα για αυτο και τελικα δεν μιλουσαμε ποτε,γενικα ασχολουταν μονο με το κοινωνικο αγχος παρ οτι καποιες φορες του ελεγα οτι θελω να μιλησω για αλλα θεματα,Αυτος λοιπον ηταν ο σοβαροτερος λογος που τον σταματησα,Πηγα λοιπον σε εναν αλλον ο οποιος με βοηθαει σε ο,τι με απασχολει πχ στην διαθεση μου,στις ανησυχιες μου...αλλα δεν με βοηθα στο κοινωνικο αγχος γιατι δεν κανουμε ουτε εκθεσεις στον φοβο οπως εκανα με τον αλλο μου ψυχολογο ουτε αμφισβητησεις σκεψεων.Δεν ξερω τι να κανω,ειχα πει πολλες φορες στον παλιο μου ψυχολογο που με βοηθουσε με το κοινωνικο μου αγχος οτι θελω να μιλαω και για πραγματα που με απασχολουν ,μου ελεγε ναι αλλα ποτε δεν το τηρουσε,εχω πει και στο καινουριο οτι θελω να ασχολουμαστε και με το κοινωνικο μου αγχος εκτος απο τα αλλα, αλλα ουτε αυτος το κανει.Σκεφτηκα μηπως πηγαινω στον εναν για το κοινωνικο αγχος και στον αλλον για τα αλλα πχ 2 φορες τον μηνα με τον εναν και 2 φορες τον μηνα με τον αλλον, αλλα εχω διαβασει οτι το να βλεπεις 2 θεραπευτες ταυτοχρονα εχει τα αντιθετα αποτελεσματα.Η αλλη λυση ειναι να βρω καποιον αλλον που να ασχολειται με ολα η να σταματησω εντελως την ψυχοθεραπεια για καποιο διαστημα γιατι με εχει κουρασει

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Λοιπον εφόσον λες ότι έχεις μάθει να διεκδικείς το δίκιο σου μου φαίνεται ότι πρέπει να μιλησεις ξεκάθαρα στον ψυχολόγο σου για το πρόβλημα.Αυτοι οι άνθρωποι κρατάνε την ψυχη μας στα χέρια τους,την αναπλάθουν.Δεν μπορεί ο ψυχολόγος σου και ο κάθε ψυχολόγος να παίζει με αυτό.Ουτε είναι σωστό να τρέχεις από τον ένα στον άλλον.Τι είναι αυτό που σε βασανίζει περισσότερο από όλα?Το κοινωνικό άγχος?
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  3. #3
    και τα δυο,μπορει μια εβδομαδα να εχω υπερβολικο κοιωννικο αγχος και μια αλλη να ειμαι καλυτερα απο κοινωνικο αγχος αλλα να εχω πολυ ασχημη διαθεση.
    Last edited by ariana; 25-01-2020 at 16:38.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Θα σε ρωτήσω κάτι και αν θες απαντάς...γιατί αισθάνεσαι άσχημα για το παρελθόν;Το παρελθόν πάει πέρασε..Γιατί το κάνεις αυτό στον εαυτό σου;Υπάρχει μία ρήση που λέει πως ο διάβολος θέλει να ασχολούμαστε με δύο πράγματα: με το παρελθόν, που πέρασε και δεν αλλάζει, και με το μέλλον, που ακόμη είναι άγνωστο.Τί κέρδος έχουμε να ξύνουμε τις πληγές μας ξανά και ξανά, μην αφήνοντάς τες να επουλωθούν με το πέρασμα του χρόνου;
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  5. #5
    Δεν θελω να σκεφτομαι το παρελθον γιατι οντως νιωθω οτι αυτο περασε και πρεπει να σχολουμαι με το παρον αλλα δεν μπορω να το ελεγξω.
    Last edited by ariana; 25-01-2020 at 16:39.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Quote Originally Posted by ariana View Post
    Δεν θελω να σκεφτομαι το παρελθον γιατι οντως νιωθω οτι αυτο περασε και πρεπει να σχολουμαι με το παρον αλλα δεν μπορω να το ελεγξω.το ειχα αφησει πισω μου το παρελθον και δεν με επηρεαζε αλλα πριν 4 χρονια ειχα παει για πρωτη φορα σε εναν ψυχολογο ο οποιος μαλλον εκανε ψυχαναλυση,ηθελε να μιλαμε συνεχεια για το παρελθον,ξυναμε τις πληγες,γινομουν χαλια πστευα οτι μολις εφευγα απο αυτον θα ηρεμουσα αλλα δεν.Απο τοτε σκεφτομαι το παρελθον σε διαφορες στιγμες και παρολο που ξερω οτι δεν ωφελει σε τιποτα ουτε να κλαιω για αυτο ουτε να νιωθω τυψεις καθως τωρα περασαν αυτα,δεν μπορω να το ελεγξω και με επηρεαζει και στην ζωη μου πχ υπαρχουν μερη στα οποια αποφευγω να πηγαινω επειδη μου θυμιζουν το παρελθον και καποιες φορες βλεπω και εφιαλτες για το παρελθον ,γενικα δεν ξερω νιωθω οτι καποιες φορες οσο προσπαθω να μην σκεφτομαι το παρελθον τοσο καταληγω να το σκεφτομαι
    Φίλους έχεις γενικά?Μιλάς με κάποιον άνθρωπο που εμπιστεύεσαι πέρα από τον ψυχολόγο?
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  7. #7
    ναι ενταξει ,οχι πολλους αλλα εχω δυο στενες φιλες που τους εχω πει για αυτα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Είπες ότι αντιμετωπίζεις πλέον το κοινωνικό άγχος ..βγαινεις?Αλλάζεις παραστάσεις?Η είσαι μόνιμα στο σπίτι?Τι σου έχει λείψει να κανεις πιο πολύ?Όσο για την ψυχοθεραπεία θα πρότεινα να μην την διακόψεις αν έχεις την παραμικρή υποψία ότι μπορεί να γινεις χειροτερα.
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  9. #9
    ναι το κοινωνικο μου αγχος καλα παει,τουλαχιστον ειμαι λειτουργικη, βγαινω απο το σπιτι,κανω πραγμαται απλα εχω προβληματα ακομα στις διαπροσωπικες σχεσεις
    Last edited by ariana; 25-01-2020 at 16:40.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Πιστεύω ότι ο ψυχολογος που σε καταλαβαίνει καλά δεν είναι αυτός που σε πιάνει στο ένα και σε χάνει στο άλλο...Είναι αυτός που σε καταλαβαινει σε όλα.Και συ μάλλον δεν έχεις βρει τον σωστό.Δεν είναι κακό,δεν ταιριαζουν όλοι με όλους..
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    765
    Για να μπορείς να ξεπεράσεις κάτι (ή έστω να φτάσεις σε επίπεδο όπου θα μπορείς να το διαχειρίζεσαι καλά) θέλει εξάσκηση και να εκτίθεσαι συνεχώς στις φοβίες σου. Κράτα όλα όσα έμαθες από τον ψυχολόγο που σε βοηθούσε και εφάρμοσέ τα. Αν σε βοηθάει πάρε ένα τετράδιο και κάνε σημειώσεις. Να αμφισβητείς τις σκέψεις σου με αυτό τον τρόπο (ή με όποιον άλλο σε βολεύει) για να αποβάλλεις τα αρνητικά συναισθήματα που σε παραλύουν. Γενικά το νόημα αυτό είναι. Να μπορείς να εφαρμόζεις στη ζωή σου ό,τι μαθαίνεις, ακόμη και όταν δεν πηγαίνεις σε ειδικό. Από τη στιγμή όμως που νιώθεις πως δεν είσαι έτοιμη ακόμα και σε αυτό το κομμάτι σε βοηθάει ο ψυχολόγος σου, δεν το βρίσκω κακό να ξαναπάς. Υποψιάζομαι πως κάνει κακό όταν ακολουθείς ασπούμε γνωσιακή προσέγγιση για συγκεκριμένο θέμα σε 2 διαφορετικούς και ο καθένας λειτουργεί διαφορετικά, οπότε θα καταλήξεις να μπερδεύεσαι και να μην ξέρεις ποιόν να ακούσεις. Όμως αυτό στη δική σου περίπτωση δεν βλέπω πως θα συμβεί από την στιγμή που ο καθένας σε βοηθάει σε διαφορετικά πράγματα.

    Μπορεί ο ψυχολόγος σου να είναι ειδικευμένος μόνο στις αγχώδεις διαταραχές ή κοινωνική φοβία. Σίγουρα αυτό δεν είναι το καλύτερο αν έχεις κι' άλλα θέματα (και φυσικά επειδή περιμένεις σαν ψυχολόγος να μην σου λέει ό,τι σου λένε οι γονείς), αλλά εγώ θα δοκίμαζα να του μιλούσα ΣΟΒΑΡΑ. Δηλαδή να του πεις πως έφυγες για τον συγκεκριμένο λόγο (όχι τόσο αυστηρά/προσβλητικά :p) και πως θες να σου αφιερώσει χρόνο για να σε βοηθήσει και στα άλλα θέματα που έχεις γιατί νιώθεις πως δεν γίνεται καλή δουλειά όταν επικεντρώνεται μόνο στο άγχος. Αν δεν το εφαρμόσει ή δεν μπορεί να σε βοηθήσει ουσιαστικά στα άλλα, δεν θα αλλάξει κάτι οπότε το ιδανικό θα ήταν να έβρισκες κάποιον που σε βοηθάει ουσιαστικά σε όλα. Αυτό όμως θέλει ψάξιμο και δυστυχώς χρήματα μιας και ρισκάρεις να ξοδεύεις και στο τέλος να μην σε ικανοποιεί το αποτέλεσμα, οπότε καταληγείς να απογοητεύεσαι...

    Ξαναμίλησέ του και αν δεν κάνει αυτό που θες κράτα και τους 2 για να μπορείς να παίρνεις τα θετικά από τον καθένα ξεχωριστά για τα θέματα που σε απασχολούν. Δεν νομίζω πως θα υπάρχει κάποιο θέμα.

Similar Threads

  1. ο αντρας μου πηγαινει και με αντρες
    By dimitra79 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 71
    Last Post: 11-12-2019, 05:24
  2. Ο Γιός μου πηγαίνει σε οίκους ανοχής
    By Maria080 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 11-12-2019, 04:11
  3. Για επαγγελματίες ψυχολόγους
    By zyranna in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 0
    Last Post: 19-09-2011, 16:30
  4. πιστευετε οτι κάποιος γινεται ή γεννιεται κακός;
    By Χάιντι in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 36
    Last Post: 12-05-2010, 14:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •