Ψυχικός μαρασμός - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 48
  1. #31
    Δεν πήγα.. Γενικά το ίδιο πράγμα με κατέβαλε... Όταν γύρισα από Πάτρα Τετάρτη βράδυ πολύ κουρασμένος γιατί δεν μπόρεσα να κοιμηθώ το προηγούμενο βράδυ, κοιμήθηκα νωρίς αλλά κοιμόμουν πάλι μέχρι τις 5 το απόγευμα. Τις επόμενες μέρες το χειροτέρεψα και τις τελευταίες δυο μέρες ξύπνησα στις 7 το απόγευμα. Την Δευτέρα 9:30 το πρωί έχω μια συνέντευξη για δουλειά να δω πως θα πάω που υποτίθεται πρέπει να δώσω τον καλύτερο μου εαυτό. Ωστόσο η διάθεση μου δεν είναι τόσο άσχημα αυτές τις μέρες χάρη σε κάτι υποβολές που ακούω. Αλλά είναι κ αυτή η μοναξιά γαμώ το και η αφραγκια που με χαλάνε πολύ. Βλέπω τους άλλους να βγαίνουν με παρέες με γκόμενους και ζηλεύω όχι τόσο πολύ αλλά ζηλεύω. Δευτέρα μετά τη συνέντευξη θα πάω να ψάξω και αλλού για δουλειά κ θα πάω μια βόλτα από νοσοκομείο. Δεν πάει άλλο αυτό το πράγμα!

  2. #32
    Quote Originally Posted by unhappy View Post
    Δεν πήγα.. Γενικά το ίδιο πράγμα με κατέβαλε... Όταν γύρισα από Πάτρα Τετάρτη βράδυ πολύ κουρασμένος γιατί δεν μπόρεσα να κοιμηθώ το προηγούμενο βράδυ, κοιμήθηκα νωρίς αλλά κοιμόμουν πάλι μέχρι τις 5 το απόγευμα. Τις επόμενες μέρες το χειροτέρεψα και τις τελευταίες δυο μέρες ξύπνησα στις 7 το απόγευμα. Την Δευτέρα 9:30 το πρωί έχω μια συνέντευξη για δουλειά να δω πως θα πάω που υποτίθεται πρέπει να δώσω τον καλύτερο μου εαυτό. Ωστόσο η διάθεση μου δεν είναι τόσο άσχημα αυτές τις μέρες χάρη σε κάτι υποβολές που ακούω. Αλλά είναι κ αυτή η μοναξιά γαμώ το και η αφραγκια που με χαλάνε πολύ. Βλέπω τους άλλους να βγαίνουν με παρέες με γκόμενους και ζηλεύω όχι τόσο πολύ αλλά ζηλεύω. Δευτέρα μετά τη συνέντευξη θα πάω να ψάξω και αλλού για δουλειά κ θα πάω μια βόλτα από νοσοκομείο. Δεν πάει άλλο αυτό το πράγμα!
    Unhappy θα σε βρισω...ουτε καν μαγνησιο;Μονος σου αδικεις τον εαυτο σου.Βλεπεις τους αλλους κ ζηλευεις...ωραια...δεν βρισκεσαι στην φαση που θα ηθελες αλλα πως θα φτασεις εκει που θες αν δεν κουνησεις κι εσυ το χερακι σου;;;Μπορει να σε στεναχωρησω με αυτο που θα πω αλλα το θεωρω δικαιολογια για να μεινεις παλι στο ιδιο γνωριμο σημειο.Μπορει να σε ενοχλει η κατασταση που ζεις αλλα την εχεις συνηθισει και δεν καταβαλλεις την προσπαθεια που θα επρεπε.Ειπαμε να εστιασεις στο τωρα,το να σκεφτεσαι οτιδηποτε αλλο, σε αφηνει στασιμο και σε βγαζει απο τον στοχο.Ψυχιατρος,μαγνησιο.Ε� �ναι τα βασικα βηματα για την αρχη και δεν τα κανεις.Και καπου φτανει με την αυτολυπηση,να θυμωσεις πρεπει για να παρεις μπρος.Δεν μπορεις να αφησεις το θεμα του υπνου.Στην τελικη βαλε την γιαγια σου να σε ξυπναει καθε μερα συγκεκριμενη ωρα εστω και με το ζορι.

  3. #33
    Ναι έχεις δίκιο. Αυτό μου έχει πει και η ψυχολόγος ότι χρησιμοποιώ δικαιολογίες για να μένω στάσιμος. Γενικά το ανέφερα και πιο πάνω ότι είμαι αναβλητικος και αυτοσαμποταρομαι σε μεγάλο βαθμό. Κουσουρι άσχημο. Άσε είμαι σε οικονομική στενότητα πάντα ήμουν αλλά αυτές τις μέρες παραειμαι. Θα επικοινωνήσω αύριο με το νοσοκομείο να ρωτήσω για τον ψυχίατρο αν μπορεί να πάω να με δει και θα πάω στο φαρμακείο να πάρω μαγνήσιο. Promise!

  4. #34
    Quote Originally Posted by unhappy View Post
    Ναι έχεις δίκιο. Αυτό μου έχει πει και η ψυχολόγος ότι χρησιμοποιώ δικαιολογίες για να μένω στάσιμος. Γενικά το ανέφερα και πιο πάνω ότι είμαι αναβλητικος και αυτοσαμποταρομαι σε μεγάλο βαθμό. Κουσουρι άσχημο. Άσε είμαι σε οικονομική στενότητα πάντα ήμουν αλλά αυτές τις μέρες παραειμαι. Θα επικοινωνήσω αύριο με το νοσοκομείο να ρωτήσω για τον ψυχίατρο αν μπορεί να πάω να με δει και θα πάω στο φαρμακείο να πάρω μαγνήσιο. Promise!
    Εδωσες promise αρα πρεπει να την τηρησεις.Γενικα θα σου πω κατι που ισχυει για ολους μας.Οταν θελουμε αλλαγες προς το καλυτερο πρεπει να ξεβολευομαστε απο οτιδηποτε γνωριμο.Αυτο ισχυει για σενα,για μενα,για ολους.Αντε να διορθωσεις κι αυτο το νικνειμ σιγα σιγα.

  5. #35
    Γεια! Δεν μπήκα αυτές τις μέρες. Ελπίζω όλα καλά. Ισχύει αυτό που λες. Γενικά πήγα σε μια συνέντευξη για ένα σουπερ μάρκετ που είχα κάνει αίτηση πριν ένα μήνα τη Δευτέρα πήγα αρκετά διαβασμενος μπορώ να πω και ήταν μια γυναίκα και ένας άντρας και μου κάνανε ερωτήσεις κ είχα άγχος αλλά έβαλα τα δυνατά μου και έδωσα ότι καλύτερο. Πήγα και σε μερικά μαγαζιά και άφησα βιογραφικά. Έστειλα και κάποια με ιμειλ. Γενικά τίποτα. Και από το σούπερ μάρκετ μου στείλανε μειλ απόρριψης. Προφανώς δεν τους κάνω γιατί δεν έχω προσόντα αν και παρέχουν εκπαίδευση στους εργαζόμενους. Τες πα γενικά αυτή η κατάσταση ήταν και παλιά. Έκανα προσπάθειες αλλά πάντα εισέπραττα γράψιμο. Περάσαμε προχτές με τον πατέρα μου έξω από ένα σουβλατζίδικο που ειχα αφήσει βιογραφικό και μου είπε ότι τον ξέρει τον ιδιοκτήτη ήταν παλιός του φίλος. Τες πα δεν ήταν εκεί και ήρθε ο ανηψιος του έξω και μιλάγαμε. Μου είπε ότι γενικά θέλει για κουζίνα και όχι σέρβις εγώ δεν έδειξα δυσαρέσκεια αντιθέτως φουλ προθυμία. Του έδωσα το κινητό μου και Μ είπε να του στείλω μήνυμα αύριο μεθαύριο. Του έστειλα σήμερα και δεν απάντησε ούτε τηλέφωνο. Γενικά ελπίζω να μην απογοητευτω και από εκεί. Γενικότερα τα ίδια μοναξιά αφραγκια αρνητικές σκέψεις ο ύπνος πάλι τα ίδια γενικά δεν βλέπω φως. Το καλό είναι ότι τις τελευταίες ημέρες πίεσα τον εαυτό μου να κάνει λίγο γυμναστική και αυτό με έκανε καλύτερα και σωματικά και ψυχικά. Πήγα μια βόλτα από την ψυχολόγο και τη ρώτησα για αγωγή και ψυχίατρο και μου λέει δεν νομίζω ότι χρειάζεται. Της είπα για συνέδρια πότε θα κάνουμε και μου λέει δεν ξέρω θα σε πάρω εγώ τις έχει παγώσει λέει τις συνεδρίες γιατί έχει η υπηρεσία κάποια προβλήματα με το υπουργείο. Τώρα δεν ξέρω τι να κάνω... Βέβαια είχα και κάποιες στιγμές αυτές τις μέρες που ήμουν αρκετά καλά. Ίσως φταίει και ο ύπνος. Τι να πω....

  6. #36
    Παντως όπως και να χει θέλω αλλαγές. Ακόμα και στραβά να πάνε τα πράγματα εγώ θέλω να αλλάζω μέρα με τη μέρα δεν αντέχω άλλο αυτό το αυτομαστιγωμα και το αναμασημα παρελθόντος είναι αρκετά εθιστικό δηλ υποσυνείδητα με τραβάει αλλά δεν το θέλω δεν μου κάνει καλό.

  7. #37
    Γενικά δεν αντέχω το συμβιβασμό. Αλλά η ζωή μου είναι γεμάτη συμβιβασμούς. Κυρίως το ότι δεν έχω λεφτά μου δένει τα χέρια το ότι μένω στην επαρχία και υπάρχουν μηδαμινές πιθανότητες να ευτυχισω στο ερωτικό κομμάτι επίσης η σχολή που τελειώνω δεν με ενδιαφέρει και πολύ. Ακόμα δεν μπορώ να πω ότι έχω καλοπερασει και έχω ζήσει τη ζωή μου όπως θα ήθελα. Ο πατέρας μου πχ στα νιάτα του είχε γυρίσει όλο τον κόσμο είχε κάνει άπειρες σχέσεις φίλους και ακόμα και σε ταινία είχε παίξει. Και γενικά βλέπω γύρω μου άνθρωπους να ζουν να υπάρχουν να περνάνε καλά και να εξελίσσονται. Εμένα ποια είναι η ζωή μου; Ειδικά άμα δεν καταφέρω να βρω και δουλειά θα με φάει τελείως η μοναξιά η αφραγκια η μιζέρια και η κλεισουρα. Είμαι ένας άνθρωπος στερημένος και αυτό δεν αντέχεται.

  8. #38
    Quote Originally Posted by unhappy View Post
    Γεια! Δεν μπήκα αυτές τις μέρες. Ελπίζω όλα καλά. Ισχύει αυτό που λες. Γενικά πήγα σε μια συνέντευξη για ένα σουπερ μάρκετ που είχα κάνει αίτηση πριν ένα μήνα τη Δευτέρα πήγα αρκετά διαβασμενος μπορώ να πω και ήταν μια γυναίκα και ένας άντρας και μου κάνανε ερωτήσεις κ είχα άγχος αλλά έβαλα τα δυνατά μου και έδωσα ότι καλύτερο. Πήγα και σε μερικά μαγαζιά και άφησα βιογραφικά. Έστειλα και κάποια με ιμειλ. Γενικά τίποτα. Και από το σούπερ μάρκετ μου στείλανε μειλ απόρριψης. Προφανώς δεν τους κάνω γιατί δεν έχω προσόντα αν και παρέχουν εκπαίδευση στους εργαζόμενους. Τες πα γενικά αυτή η κατάσταση ήταν και παλιά. Έκανα προσπάθειες αλλά πάντα εισέπραττα γράψιμο. Περάσαμε προχτές με τον πατέρα μου έξω από ένα σουβλατζίδικο που ειχα αφήσει βιογραφικό και μου είπε ότι τον ξέρει τον ιδιοκτήτη ήταν παλιός του φίλος. Τες πα δεν ήταν εκεί και ήρθε ο ανηψιος του έξω και μιλάγαμε. Μου είπε ότι γενικά θέλει για κουζίνα και όχι σέρβις εγώ δεν έδειξα δυσαρέσκεια αντιθέτως φουλ προθυμία. Του έδωσα το κινητό μου και Μ είπε να του στείλω μήνυμα αύριο μεθαύριο. Του έστειλα σήμερα και δεν απάντησε ούτε τηλέφωνο. Γενικά ελπίζω να μην απογοητευτω και από εκεί. Γενικότερα τα ίδια μοναξιά αφραγκια αρνητικές σκέψεις ο ύπνος πάλι τα ίδια γενικά δεν βλέπω φως. Το καλό είναι ότι τις τελευταίες ημέρες πίεσα τον εαυτό μου να κάνει λίγο γυμναστική και αυτό με έκανε καλύτερα και σωματικά και ψυχικά. Πήγα μια βόλτα από την ψυχολόγο και τη ρώτησα για αγωγή και ψυχίατρο και μου λέει δεν νομίζω ότι χρειάζεται. Της είπα για συνέδρια πότε θα κάνουμε και μου λέει δεν ξέρω θα σε πάρω εγώ τις έχει παγώσει λέει τις συνεδρίες γιατί έχει η υπηρεσία κάποια προβλήματα με το υπουργείο. Τώρα δεν ξέρω τι να κάνω... Βέβαια είχα και κάποιες στιγμές αυτές τις μέρες που ήμουν αρκετά καλά. Ίσως φταίει και ο ύπνος. Τι να πω....
    Unhappy τωρα θα θυμωσω...ειπαμε αυτολυπηση τερμα.Σταματα να σκεφτεσαι συνεχεια τοσο αρνητικα και να αναμασας το παρελθον.Εχουμε φαει ολοι απορριψη στην δουλεια και θα φαμε.Τι νομιζεις;;Νομιζεις οτι μονο εσυ εχεις φαει μοναξια,απορριψη στην δουλεια κτλπ;;;Αν εχεις εναν στοχο τοτε παλεψε πραγματικα για αυτον.Με το που στειλαμε δεκα βιογραφικα θα ανοιξουν διαπλατα οι πορτες;;Να το κυνηγας συνεχεια μεχρι να βρεις δουλεια.Σταματα σε παρακαλω κ συνελθε λιγο.Η ψυχολογος ειδικα αν γνωριζει για τον αυτοκτονικο ιδεασμο ειναι απαραδεκτη.Εσυ αποφασιζεις τι θα γινει με την ζωη σου κι αν θα υπαρχει εξελιξη,οσο συνεχιζεις τα ιδια,ναι,ειναι σιγουρο οτι δεν θα αλλαξει τιποτα.

  9. #39
    Αυτή θεωρεί ότι το κάνω αυτό με τον αυτοκτονικο ιδεασμο για να τραβήξω την προσοχή η αλήθεια είναι ότι σε ένα κομμάτι ισχύει αυτό ειδικά πιο παλιά αλλά τελευταία έχει γίνει πιο βαθύ αυτό το πράγμα και γενικά από πάντα ήμουν μελαγχολικός αλλά όσο μεγαλώνω που λένε... Γενικά πάντως και στις συνεδρίες μας δεν μου έλεγε και τίποτα. Εγώ καθόμουν και έκλαιγα τη μοίρα μου κλασικά και αυτή άκουγε. Δικιά μου είναι η βλακεία βέβαια γιατί από τη πρώτη μέρα βασιστηκα πολύ πάνω της λες και είναι ο Θεός που θα κάνει το θαύμα λολ. Συμφωνώ σε αυτά που λες και έχεις δίκιο αλλά δεν ξέρω πως να στο εξηγήσω... Μέρα με τη μέρα νιώθω και χειρότερα και πιο μίζερα. Το καλύπτω βέβαια...
    Από μικρός ήμουν ρομαντικός και ονειροπόλος και ακόμα κάποιες φορές ξυπνάει αυτή η πλευρά αλλά πλέον παρατηρώ έχω γίνει πολύ κυνικός και απαισιόδοξος. Ασεε βλέπω και τον εαυτό μου στον καθρέφτη δεν μου αρέσει τίποτα πάνω μου προσπαθώ να με πείσω ότι δεν είμαι τόσο χάλια αλλά δ ν μπορώ να το πιστέψω πραγματικά. Είμαι εύσωμος και σε σχέση με παλιά έχω χάσει και αρκετό μαλλί. Είχα τριχόπτωση από τα 18 το παλεύω όπως μπορώ και θυμάμαι προπέρυσι έβλεπα φωτογραφίες από τα 18 και έλεγα πως ήμουν και πως έγινα. Πέρυσι το ίδιο. Κάθε χρόνο και χειρότερα. Συγνώμη που κάνω έτσι αλλά πραγματικά δεν με παρηγορεί τίποτα. Έστειλα και άλλα βιογραφικά έκανα γυμναστική όσο μπορούσα και από σήμερα θα κάνω και πτυχιακή και ο Θεός βοηθός. Μπορεί να συνεχίσω να κλαίω τη μοιρα μου όπως βλέπεις αλλά το παλεύω ταυτόχρονα.

  10. #40
    Κοίτα όσο για την ψυχολόγο αν δω ότι περνάνε οι μέρες και χειροτέρευω εγώ θα πάω στον ψυχίατρο πάντως. Αλήθεια τώρα. Όχι επειδή πρέπει αλλά επειδή θέλω να γίνω και να αισθάνομαι καλύτερα γιατί δεν αντέχω άλλο να αισθάνομαι ότι είμαι μόνιμα στο ίδιο σημείο θα μου στρίψει στο τέλος. Αν κάτσω να φάω άλλους πόσους μήνες μέσα στη μαυρίλα και να περιμένω πότε θα σηκώσει το κουλο της να με πάρει σώθηκα γενικά. Ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι... Και γενικά στις συνεδρίες εγώ που τη ρωτούσα ποτέ θα δω αποτελέσματα μου έλεγε ότι η ψυχοθεραπεία είναι μια χρόνια διαδικασία δεν γίνεται όλο το mindsetσου να αλλάξει σε μερικές συνεδρίες. Εν ολίγοις μήνες μη σου πω χρόνια. Η ψυχοθεραπεία κάνει δουλειά αλλά αργεί.

  11. #41
    Σήμερα πήρα μαγνήσιο. Συμπλήρωμα που το διαλύεις σε νερό. Πήρα τώρα το βράδυ την πρώτη κάψουλα. Για να δούμε. Ελπίζω να κάνει δουλίτσα.

  12. #42
    Quote Originally Posted by unhappy View Post
    Σήμερα πήρα μαγνήσιο. Συμπλήρωμα που το διαλύεις σε νερό. Πήρα τώρα το βράδυ την πρώτη κάψουλα. Για να δούμε. Ελπίζω να κάνει δουλίτσα.
    Λες καποια στιγμη θα με βρισει δεν θα αντεξει και πηγες και το πηρες εε;;παραδεξου το

  13. #43
    Χαχα ισχύει. Πάντως νομίζω ότι κάτι κάνει... Γενικά η διάθεση μου όμως είναι χάλια αυτές τις μέρες. Κλαίω πολύ εύκολα και γενικά είμαι μόνος μου. Δεν έχω κανέναν. Από χτες φούντωσαν οι αυτοκτονικές σκέψεις στο μυαλό μου.

  14. #44
    Καλα το σκεφτηκες παντως,στο τσακ ημουν.Λοιπον...πρωτον κοψε τις βλακειες εισαι μονος σου κτλπ...ολοι μονοι ημαστε...ο καλυτερος φιλος μας ειναι ο εαυτος μας,κανεις αλλος.Κι εγω νιωθω μονη εδω που μενω αλλα προσπαθω να βαλω εναν στοχο ωστε να πραγματοποιησω καποια ονειρα που εχω.Αμα καθομουν δεν θα υπηρχε διεξοδος.Ολοι αυτο κανουμε οταν θελουμε να δουμε αλλαγες,οταν πουμε τελος.Δευτερον...φτανει με την κλαψα και την αυτολυπηση.Τριτον ξερεις και εχουμε συζητησει εδω κ μερες τι πρεπει να κανεις αλλα δεν το κανεις,με την πρωτη δυσκολια γυρνας σε αυτο που ξερεις.ΞΕΚΟΛΑ ΞΕΒΟΛΕΨΟΥ και κανε κατι!Ειμαι σκληρη ναι...αλλα σου χρειαζεται...

  15. #45
    Καλό μήνα. Νομίζεις ότι δεν έχω προσπαθήσει αυτές τις μέρες; Πίστεψε με έχω αφήσει βιογραφικά. Και αγγελίες κοίταξα πάλι και πάλι και σε μαγαζιά μπήκα. Και δεν πήρα καμία απάντηση. Και σκέψου ότι έγραψα και είπα και κάποια ψέματα ότι έχω προϋπηρεσία στο σέρβις ότι είχα δουλέψει στην Πάτρα. Και μια που με είχε πάρει τηλέφωνο την Τετάρτη και μου είχε δώσει την εντύπωση ότι θα με πάρει και θα ξεκινησω της έστειλα μήνυμα προχτές τίποτα καμία απάντηση ούτε εκείνος που μου είχε πει για κουζίνα στείλε μου μήνυμα. Δεν είναι μόνο η μοναξιά. Νομίζεις έχω λεφτά για ψυχίατρο και έχω λεφτά γενικά; Είναι μεγάλη ταπείνωση να μην έχεις λεφτά. Δεν μπορείς να έχεις όνειρα ούτε στόχους. Πως να έχω αυτοπεποίθηση και να νιώθω καλά;

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Αυχενικο: Πότε θα περάσει ο πόνος; (σωματικός- ψυχικός)
    By EvaBar in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 3
    Last Post: 23-01-2016, 22:51
  2. ψυχικος πονος
    By lola in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 16-12-2009, 00:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •