ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΕΥΡΕΘΙΣΤΟΥ ΕΝΤΕΡΟΥ ΓΑΣΤΡΙΚΗ ΠΑΛΥΝΔΡΟΜΙΣΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    6

    ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΕΥΡΕΘΙΣΤΟΥ ΕΝΤΕΡΟΥ ΓΑΣΤΡΙΚΗ ΠΑΛΥΝΔΡΟΜΙΣΗ

    θεραπεια nexioum σε συνδιασμο με librax και απωλεια κιλων . Το nexioum προστατευει και θεραπευει το στομαχι περιοριζει την οξυτητα και την καουρα το librax ειναι αντιαγχολυτικο αντισπασμολυτικο . Δηλαδη βοηθαει στο να σταματησουν η σπασμοι του εντερου , που μας προκαλουν πονο δυσφορια και κατασυνεπεια περισσοτερο στρες με αποτελεσμα την αυξιση της παλυνδρομισης και τον κομπο στο στερνο ,το ψυχοπλακομα στην ουσια που αισθανομαστε εμεις η πιο ευπαθεις στο αγχος . Τωρα σημαντικο ειναι να χασουμε κιλα εφοσον ειμαστε υπερβαροι .Η βαλβιδα του οισοφαγου που ειναι σε χαλαση θα μικρινει χανοντας κιλα και αυτο συμενει λιγοτερη παλυνδρομιση καλυτερη ποιοτητα ζωης . Διατροφικα τι να πω ο καθενας αντιδρα διαφορετικα καλο ειναι αν μας αρεσουν η πρασινες σαλατες να ειναι βραστες και γενικοτερα η σαλατες ακομη και το καροτο . Ντοματα καλο ειναι να την αποφευγουμε η ελαχιστα και χωρις την φλουδα η σαλτσα δεν ειναι καλη για μας οποτε με μετρο. Οσπρια σε μικρες ποσοτητες οχι λιπαρα εμενα προσωπικα το αυγο και το γιαουρτη με αρρωσταινει . Το αυγο λογο οτι ο κροκος ειναι υψηλος σε περιεκτικοτητα πρωτεΐνης και το γιαουρτι εχει οξυτητα .Επισης οχι στενα ρουχα και ασκιση δηλαδη περπατημα τρεις φορες την εβδομαδα μια ωρα , οχι γυμναστηρια και να θυμαστε το 70% οφειλετε σε ψυχογενεις παραγοντες οποτε βελτιοστε την ψυχοσυνθεση σας και την διατροφη σας. Βεβαια το σημαντικο ειναι εκει που θα σκεφτειτε δεν βαριεσαι θα το κανω αυριο η σας κουρασε , εκει να επιμηνετε και στο τελος θα σας γινει συνηθεια -εξαρτηση θα ερθει και η στιγμη που θα κανετε και μια στο τοσο την ατασταλια σας αλλα πλεον θα εχετε την γνωση και το μετρο. Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΗ ΓΙΑΤΙ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ ΑΦΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ. ΟΤΙ ΕΓΡΑΨΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΟ LIBRAX KAI TO NEXIUM ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΣΥΝΕΝΝΟΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΑΣ . ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΟΛΟΓΟ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΠΕΙ .

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Φίλε Γιάννη καλησπέρα! Έχω 1.83 ύψος και μια ζωή ήμουν 73 κιλά. Το 2017 άρχισα να ξεφεύγω και έφθασα να ζυγίζω 86 κιλά. Για τους απέξω ήμουν μια χαρά αλλά είχα αρχίσει να κάνω κοιλιά. Σταδιακά εγκαταστάθηκε ΓΟΠ και ήμουν σε λήψη PPIs για αρκετό καιρό. Αποφάσισα να χάσω κιλά και σε 6 μήνες επανήλθα στα 73. Εξαφανίστηκε η γαστροισοφαγική παλινδρόμηση και έκοψα τα χάπια. Αυτό που θέλω να σου πω είναι πως η απώλεια κιλών είναι ύψιστης σημασίας ακόμα και σε μη παχύσαρκους! Η Εσομεπραζόλη που λαμβάνεις είναι το ισχυρότερο PPI βάσει ερευνών οπότε συνέχισε έτσι μαζί με απώλεια βάρους και 100% θα δεις αποτελέσματα.

  3. #3
    george1520
    Guest
    Είχα θέμα για αρκετά χρόνια με το στομάχι μου. Ο καλύτερος συνδυασμός ήταν nexium 40 το πρωί και librax απόγευμα.. Το στομάχι είναι το μοναδικό όργανο που θέλει πολύ χρόνο για να γίνει "καλά"..
    Εγώ έχω να προτείνω την ομοιοπαθητικη.. Δεν μπορώ να πω με σιγουριά ότι με βοήθησε. Αλλά από τότε έχω να το πονέσω. 2 χρόνια είμαι καλά. Εκτός από πριν 2 μήνες που το πονουσα για ένα μικρό διάστημα..
    Σωστή διατροφή, λιγότερο άγχος (όσο γίνεται).





    .

Similar Threads

  1. Έχει κανείς εμπειρία στο σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου??
    By Vasomp in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 13-08-2022, 22:17
  2. Σύνδρομο Ευερέθιστου Εντέρου
    By venom in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 30-08-2019, 17:50
  3. ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΠΑΧΕΟΣ ΕΝΤΕΡΟΥ
    By savatage in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 8
    Last Post: 20-05-2018, 02:43
  4. Τεινεσμός εντέρου βοήθεια!!
    By IPPOKRATIS1991 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 25-11-2016, 06:11
  5. Υδροθεραπεια εντερου
    By zwgrafia in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 20-03-2009, 22:12

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •