H υγεια μου παει κατα διαολου λογω κακης διατροφης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666

    H υγεια μου παει κατα διαολου λογω κακης διατροφης

    Νιωθω συνεχεια πλακωμα στο στηθος. Οτι και να φαω σπιτι ειναι πλακωμενο στα αλατια και με πιανει αμεσως πονοκεφαλος. Εχω ταχυκαρδια συνεχεια και φοβαμαι να μετρησω την πιεση μου για να μην παθω κριση πανικου. Η μανα μου αρνειται να μαγειρεψει χωρις μισο κιλο αλατι στα παντα. Τα ψωμια που παιρνει ειναι κι αυτα πιτα στα αλατια. Δεν υπαρχει τιποτα φυσιολογικο μεσα στο σπιτι να φαω. Ειτε γλυκα, ειτε αλατια με λιπη. Νιωθω χαλια συνεχεια και καταλαβαινω οτι συντομα θα εχω σοβαρα προβληματα με την καρδια και τα αγγεια.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Μια φορα ειχε κουβαλησει τη θεια μου εδω και υην ειχε βαλει να λεει οτι το καθολου αλατι κανει κακο. Αναθεμα τον πατερα μου!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    αυτο το εχουν ολοι γινατε ευρωπαιοι με τον εμπορα τον πρωθυπουργο καλα κανατε δικαιωμα σασ πουλησατε την ελληνικη ψυχη σασ καλα κανατε δικαιωμα σασ τα πραγματα ειναι απλα το ελληνικο κρατοσ δηλαδη η φασολαδα η φακη κι ο φραπεσ δεν αλλαζουν αμα θελετε καθηστε αμα θελετε φυγετε αμα θελετε πειστε τουσ γερμανουσ να κανουν κατοχη μεχρι τελευταιασ ρανιδοσ εγω μενω εδω αυτα μπορω να σασ εξηγησω οτι θετε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    ειστε ανθεληνισμενοι ελληνεσ πολιτεσ δηλαδη μιλατε ελληνικα αλλα δεν ειστε ελληνεσ ο καθενασ σασ μπορει να λεει οτι ειναι απο την ελλαδα αλλα οχι ελληνασ αυτα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Εγινε μεγαλος καυγας με τη μανα μου. Πεταξα τους χαλβαδες και τα κεικ που πηγε και μου αγορασε για να φαω στα σκουπιδια. Στο τελος ομως με νικησε. Και ταραμοσαλατα τιγκα στο αλατι εφαγα, και τα κρουασαν που αμεσως ετρεξε και αγορασε εφαγα, και τυροπιτα με μπεσαμελ, και κατι καλαμαρακια κατεψυγμενα με αλατι που κολυμπουσαν σε σαλτσα με λαδι εφαγα. Ενιωσα την καρδια μου να ποναει απο την ταραμοσαλατα. Ζαλιστηκα απο τη ζαχαρη και την υπερφαγια. Ακομα και τωρα που ξυπνησα νιωθω περιεργα στην καρδια και εχω mental fog, πραγμα που δειχνει ανεβασμενο ζαχαρο.

    Ειχα καταφερει με αγωνες να χασω δυο κιλα και ενιωθα λιγο καλυτερα, αλλα η λυσσα της μανας μου δε νικιεται.... Θελει να με αχρηστεψει για εκδικηση και για να μη ζηλευει ο αδερφος μου. Υπαρχουν και τετοιες ψυχασθενειες, πιστεψτε το.

  6. #6
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Εγινε μεγαλος καυγας με τη μανα μου. Πεταξα τους χαλβαδες και τα κεικ που πηγε και μου αγορασε για να φαω στα σκουπιδια. Στο τελος ομως με νικησε. Και ταραμοσαλατα τιγκα στο αλατι εφαγα, και τα κρουασαν που αμεσως ετρεξε και αγορασε εφαγα, και τυροπιτα με μπεσαμελ, και κατι καλαμαρακια κατεψυγμενα με αλατι που κολυμπουσαν σε σαλτσα με λαδι εφαγα. Ενιωσα την καρδια μου να ποναει απο την ταραμοσαλατα. Ζαλιστηκα απο τη ζαχαρη και την υπερφαγια. Ακομα και τωρα που ξυπνησα νιωθω περιεργα στην καρδια και εχω mental fog, πραγμα που δειχνει ανεβασμενο ζαχαρο.

    Ειχα καταφερει με αγωνες να χασω δυο κιλα και ενιωθα λιγο καλυτερα, αλλα η λυσσα της μανας μου δε νικιεται.... Θελει να με αχρηστεψει για εκδικηση και για να μη ζηλευει ο αδερφος μου. Υπαρχουν και τετοιες ψυχασθενειες, πιστεψτε το.
    Ορέστη δική σου επιλογή είναι να φας κάτι.. Κι ας τα φέρνει η μητέρα σου σπίτι..

    Έχεις μέσα στο μυαλό σου την επιλογή να φύγεις από το σπίτι? Να μείνεις μόνος?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270
    Δεν μπορώ ν καταλάβω βασικά συμφωνώ με αυτό π είπε ο Γιώργος κ εγώ είμαι σε δίαιτα αυτούς τους μήνες και η μάνα μ μαγειρεύει ένα σωρό γ τον αδερφό μου και προχτές πήρε γλυκά και αηδίες κ μ πρόσφερε και συκωθηκα κ έφυγα από το σπίτι επίσης το ν πετάς φαγητό δεν ειν λύση

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εχω αποκλεισει το αλατι απ την διατροφη μου , ΕΝΤΕΛΩΣ , βαζω λεμονακι και ολα καλα , ..................το αλατι ειναι εκ των 3 φονιαδων, αλατι , ασπρο αλευρι, ασπρη ζαχαρη ,.........................
    ελα τωρα , δεν δα και τοσο δυσκοκλο, εκτος αν σαρεσει το φαγητο , εκει δεν ξερω τι να πω ......
    βεβαια παιρνω τα ζαναξ μου /μερα , ο καθενας με τις αδυναμιες/εξεις του .........

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Lenale View Post
    Δεν μπορώ ν καταλάβω βασικά συμφωνώ με αυτό π είπε ο Γιώργος κ εγώ είμαι σε δίαιτα αυτούς τους μήνες και η μάνα μ μαγειρεύει ένα σωρό γ τον αδερφό μου και προχτές πήρε γλυκά και αηδίες κ μ πρόσφερε και συκωθηκα κ έφυγα από το σπίτι επίσης το ν πετάς φαγητό δεν ειν λύση
    Σωστα πρεπει να τους το πεταξω στο κεφαλι για να καταλαβουν.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Ορέστη δική σου επιλογή είναι να φας κάτι.. Κι ας τα φέρνει η μητέρα σου σπίτι..

    Έχεις μέσα στο μυαλό σου την επιλογή να φύγεις από το σπίτι? Να μείνεις μόνος?
    Δεν εχω λεφτα, ειμαι ανεπαγγελτος.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    δυστχως η παραδοσιακη βορειοελλαδυτικη κουζινα εχει αρκετο αλλατι,οπως και μερικα νησια μας.Αυτο ομως ειναι κατι που μπορεις ευκολα να το λυσεις. Θα μπορουσες να ζιτησεις απο την μητερα σο να βαζει λιγοτερο αλατι, λεγωντας της οτι οποιος θελει το φαγητο αλατισμενο μπορει να συμπληρωσει μετα ,αντιθετος οποιος το θελει αναλατο και ειναι αλατισμενο το φαγητο δεν μπορει να το βγαλει το αλατι του.
    Εχεςι δικιο στο ποσο κακο κανει το αλατι. Βλεπεις το εβαζαν καπωτες το αλατι λογο του οτι οι ανθρωποι ειχαν αναγκη να κρατουν στον οργανισμο τους ποσωτητες υγρων λογο των ταξιδιων οπου εκαναν και κουραζωντας , και ιδροναν! Για αυτο τον λογο βαζανε παλια πολυ αλατι.Πλεον ομως δεν υπαρχει αυτη η αναγκη αλλα δυστυχως εχει μεινει η συνηθεια.
    Ορεστη,εχεις σκεφτει οτι ισως ηρθε ο καιρος να αρχησεις κι εσυ να μαγειρευεις? στο λεω εγω οπου καπωτες πιστευα πως πωτε δεν θα το καταφερνα!! πλεον ομως νιωθω οτι ειμαι καλος, και εαν ειμαι εγω ικανος, τωτες Ορεστη ειναι ολοι !!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Εχω ταχυκαρδια απο το πολυ αλατι και δυσκολευομαι να κοιμηθω. Εφαγα μια σπανακοτυροπιτα που εφτιαξε η μανα μου. Δεν ειχε αλλο φαι στο σπιτι, τελειωσε και το ψωμι.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270
    Με πολύ αγάπη θα σου πω να σοβαρευτείς λίγο.. Ο κόσμος καίγεται μην το έχεις όλη την ώρα το μυαλό σου στο φαγητό αυτό είναι το μεγάλο σ λάθος άλλαξε τρόπο σκέψης πάρε λίγο την κατάσταση στα χέρια σου άντρας είσαι πόσο χρονών είσαι δεν γίνεται ν κάνεις σαν παιδάκι

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Quote Originally Posted by Lenale View Post
    Με πολύ αγάπη θα σου πω να σοβαρευτείς λίγο.. Ο κόσμος καίγεται μην το έχεις όλη την ώρα το μυαλό σου στο φαγητό αυτό είναι το μεγάλο σ λάθος άλλαξε τρόπο σκέψης πάρε λίγο την κατάσταση στα χέρια σου άντρας είσαι πόσο χρονών είσαι δεν γίνεται ν κάνεις σαν παιδάκι
    Συγνωμη φιλε αλλα δεν εισαι ψυχολογος και επιδεικνυεις αγνοια περι των διατροφικων διαταραχων και της ψυχολογιας του πασχοντα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270
    Φίλε δεν είμαι.. Κοπέλα ειμαι και ουτε είπα ότι είμαι ψυχολόγος επίσης σαν άτομο με επίσης σοβαρές διατροφικες διαταραχες και παχυσαρκία πιστεύω μπορώ να πω την γνώμη μου σε κάποιον που περνάει τα ίδια σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό επίσης ένα γερό χαστούκι θες και όχι καλοπιασματα με πολύ αγάπη πάλι θα στο πω υπάρχει κόσμος έξω που θα έδινε τ πάντα να έχει την υγεία του και εμείς που την έχουμε τι την κάνουμε επίσης πιο πάνω λες κάτι για 'ψυχολογία πάσχοντα' σαν ν μ λες ότι είσαι άρρωστος άλλαξε πάλι λίγο τρόπο σκέψης σε κάθε κείμενο που ανεβάζεις γράφεις μια ότι σε πιάνει πόνος στο στήθος από τα αλάτια μια ταχυκαρδία και όλα αυτά εσυ τα έχεις προκαλέσει δεν σ έφταιξε κανένας... Κάνε ότι νομίζεις με όλα αυτά που γίνονται τώρα στην κοινωνία ο καθένας μας θ πρέπει ν καταλάβει ότι είναι πολύ σύντομη η ζωή για να είμαστε αφελής και αχάριστοι.. Μια χαρά υγιής είσαι

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΤΑ ΔΙΑΟΛΟΥ!!!
    By Παστελι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 30-08-2016, 11:40
  2. παει παει η νηπενθες!
    By νιφάδα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 30-12-2011, 20:36
  3. υπουργείο υγείας, διατροφής (!) και άθλησης...πως σας φάνηκε αυτό το διατροφής;
    By crisanta in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 5
    Last Post: 11-09-2010, 18:36
  4. Προβλημα κατα την στιγμή της επαφής λόγω άγχους(?)
    By faylos_kyklos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 17-02-2009, 04:32
  5. 23 χρονών-> ...Η πηγή της κακης ψυχολογικής μου καταστάσης μήπως...??
    By Roben in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 36
    Last Post: 25-02-2008, 15:44

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •