Κρίση πανικού στον οδοντίατρο - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 50
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Δεν αγχωνομαι συνήθως σε ιατρεια γιατί ξέρω ότι αν παθω κάτι,μπορουν να με βοηθησουν. Απλως ,αν προκειται περι καποιας επεμβατικης εξετασης, ενημερωνω τον εκάστοτε γιατρό ότι έχω και ιστορικό άγχους. Αλλά δεν μου έχει συμβεί ποτε να νιωσω άγχος ενώ ειμαι με γιατρό.


    Αν κανεις καθαρισμό ή καποια άλλη επεμβαση,ρωτά τον οδοντιατρο σου για το αν θα πάρεις μια δοση αντιβιωσης πριν ή μετα λόγω της προπτωσης. Συστήνεται προς αποφυγην λοιμωξεων της καρδιας (πχ ενδοκαρδιτιδας) μεσω βακτηριων των δοντιων. Κι εγώ που έχω μια μικρή ανεπάρκεια σε βαλβιδα, παιρνω μια δόση αμοξιλ πριν τον καθαρισμό,οπως μου έχει πει ο καρδιολογος μου.
    Και εγω εχω μια πολυ μικρή μινιμαλ ανεπάρκεια στην τριγλωχινα βαλβίδα ετσι λεγεται. Ετσι μου ειπε ο καρδιολόγος και ετσι γράφει στο χαρτί. Μινιμαλ την λεει. Τωρα εγω όσες φορές πηγα οδοντίατρο δεν μου ειπε κατι για να παρω αντιβίωση μονο όταν έκανα απονεύρωση αλλα με είχε πειράξει μου έφερε ταχυπαλμίες η μεσουλιντ αλλα αυτο ήταν πριν καν παω καρδιολόγο. Όποτε δε ξερω. Εγω σημερα θα παω γιατι έσπασε το μπροστά το δόντι απλά θα κολλήσει ενα αλλο κομμάτι δε νομιζω να κανει αναισθησία η οτιδήποτε αλλο. Αλλα εγω αυτή τη φορα θα του πω οτι με πιάνουν ταχυπαλμίες και αγχώνομαι για να ξέρει! Πέρσι του ειπα εχω ταχυπαλμίες και μου λεει δε πειράζει δε παθαίνεις τιποτα.

  2. #17
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Gia66 View Post
    Κι όμως Αντώνη την αντιβίωση υπάρχουν καρδιολόγοι που δεν την δεχονται.Ο ένας θα σου πει πάρε και ο άλλος θα σου πει δεν υπάρχει λόγος να φορτώνεται με αντιβιοτικά.Δεν μπορώ να καταλάβω αυτό το πράγμα,πως μπορεί ο ένας να λέει έτσι κ ο άλλος αλλιώς.Μα έτσι ταλαιπωρείται ο ασθενής,δεν ξέρει τι να κάνει.
    Εμένα ο γιατρός ακολουθεί αυτό που συστηνει η καρδιολογικη εταιρία. Δεν το έχουν αφαιρέσει ακόμα απο τις οδηγιες τους,οποτε τυπικα,καλό είναι να ακολουθεις αυτή την οδηγια. Οχι ότι θα παθεις κάτι απαραίτητα,προληπτικα. Εγώ επειδη έχω φοβία με ενδοκαρδιτιδα,παιρνω. Αλλα γενικά φροντιζω πολυ τα δόντια μου και δεν είχα ποτε θέμα με σφραγισματα κλπ,για να αγχωνομαι και να πηγαινω συχνά στον οδοντιατρο. Την τελευταία φορά που είχα παει σε καινούργιο (που δεν με είχε ξαναδει) οδοντιατρο και μου πηρε ένα ιστορικο, μου το ειπε και εκείνος να παρω αντιβιωση πριν τον καθαρισμό.

  3. #18
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Biliskov View Post
    Και εγω εχω μια πολυ μικρή μινιμαλ ανεπάρκεια στην τριγλωχινα βαλβίδα ετσι λεγεται. Ετσι μου ειπε ο καρδιολόγος και ετσι γράφει στο χαρτί. Μινιμαλ την λεει. Τωρα εγω όσες φορές πηγα οδοντίατρο δεν μου ειπε κατι για να παρω αντιβίωση μονο όταν έκανα απονεύρωση αλλα με είχε πειράξει μου έφερε ταχυπαλμίες η μεσουλιντ αλλα αυτο ήταν πριν καν παω καρδιολόγο. Όποτε δε ξερω. Εγω σημερα θα παω γιατι έσπασε το μπροστά το δόντι απλά θα κολλήσει ενα αλλο κομμάτι δε νομιζω να κανει αναισθησία η οτιδήποτε αλλο. Αλλα εγω αυτή τη φορα θα του πω οτι με πιάνουν ταχυπαλμίες και αγχώνομαι για να ξέρει! Πέρσι του ειπα εχω ταχυπαλμίες και μου λεει δε πειράζει δε παθαίνεις τιποτα.
    Του έχεις πει ότι έχεις την ανεπαρκεια;
    Κι εγώ το ίδιο ακριβώς εχω , στη βαλβίδα που λες και ένα αλλο μικρό φυσημα. Είναι αμελητέα αυτά, αλλά κάποιες φορες σου κάνουν και εκτακτες πχ.

    Καλά θα κανεις να του πεις όταν νιωθεις αγχωμενος,έτσι ξέρει και ο γιατρός να σε ηρεμησει . Εγώ πάντα ενημερωνω για να ξερουν.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Του έχεις πει ότι έχεις την ανεπαρκεια;
    Κι εγώ το ίδιο ακριβώς εχω , στη βαλβίδα που λες και ένα αλλο μικρό φυσημα. Είναι αμελητέα αυτά, αλλά κάποιες φορες σου κάνουν και εκτακτες πχ.

    Καλά θα κανεις να του πεις όταν νιωθεις αγχωμενος,έτσι ξέρει και ο γιατρός να σε ηρεμησει . Εγώ πάντα ενημερωνω για να ξερουν.
    Τωρα ήρθα να κουρεφτω και εχω φουλ άγχος και ανεβασμένους παλμούς! Δεν το μπορώ αλλο αυτο. Τι να κανω τωρα ήρθε η σειρά μου και φρικάρω!

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Quote Originally Posted by Biliskov View Post
    Τωρα ήρθα να κουρεφτω και εχω φουλ άγχος και ανεβασμένους παλμούς! Δεν το μπορώ αλλο αυτο. Τι να κανω τωρα ήρθε η σειρά μου και φρικάρω!
    Εγώ πριν είδα την στοίβα με τα πιάτα που έχουν μαζευτεί μετά από το μεσημεριανό και με έπιασε κρίση...κανονική κρίση...νιώθω ότι ήρθε το τέλος του κόσμου από τα πιάτα,το διανοεισαι..?Πόσο μάλλον να βγω έξω...Έτσι μου έρχεται να πάρω φόρα και να βαρεσω το κεφάλι μου στον τοιχο..
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  6. #21
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Biliskov View Post
    Τωρα ήρθα να κουρεφτω και εχω φουλ άγχος και ανεβασμένους παλμούς! Δεν το μπορώ αλλο αυτο. Τι να κανω τωρα ήρθε η σειρά μου και φρικάρω!

    Κι εγω το επαθα προσφατα. Είχα πάει για κούρεμα και είχα διαβάσει ότι είναι συχνό φαινόμενο εγκεφαλικά στα κουρεια,αν σε βάλουν για λουσιμο,γιατι σκυβεις και πιέζονται τα νεύρα απο πισω στο λαιμό και διακοπτεται η κυκλοφορια. Αλλά εντέλει δεν επαθα κάτι.

    Εχε το κινητό σου και παιζε κανένα παιχνίδι.

    Παλια κουρευομουν μονος μου , αν σε αγχωνει τόσο , παρε μια καλή ξυριστικη και καντο μονος σου,δεν είναι δύσκολο. Εξαρτάται τι κούρεμα κανεις βέβαια.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Κι εγω το επαθα προσφατα. Είχα πάει για κούρεμα και είχα διαβάσει ότι είναι συχνό φαινόμενο εγκεφαλικά στα κουρεια,αν σε βάλουν για λουσιμο,γιατι σκυβεις και πιέζονται τα νεύρα απο πισω στο λαιμό και διακοπτεται η κυκλοφορια. Αλλά εντέλει δεν επαθα κάτι.

    Εχε το κινητό σου και παιζε κανένα παιχνίδι.

    Παλια κουρευομουν μονος μου , αν σε αγχωνει τόσο , παρε μια καλή ξυριστικη και καντο μονος σου,δεν είναι δύσκολο. Εξαρτάται τι κούρεμα κανεις βέβαια.
    Παλι καλα με κούρεψε γνωστός μου και ολα καλα. Τωρα ειμαι οδοντίατρο και περιμένω προς το παρόν ειμαι καλύτερα αλλα φοβάμαι μετα που θα κάτσω μη με πιασει φρίκη. Ηδη νιώθω τη δεξιά μεριά του προσώπου μου να καίει και να κοκκινίζει. Μονο οι παλμοί να μη μου ανέβουν και μου κοπεί η ανάσα γιατι αλλιώς θα φρικάρω. Εννοείται θα του πω οτι εχω θέμα με άγχος για να ξέρει!

  8. #23
    Antonis8
    Guest
    Μην αγχωνεσαι. Διαρκει πολυ αυτό που θα κανεις;

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Μην αγχωνεσαι. Διαρκει πολυ αυτό που θα κανεις;
    Δεν ξερω εχω 8 χρόνια να το κανω. Τελευταία φορα που είχε σπάσει ήταν όταν ήμουν Γερμανία το 2012 και απο τοτε δεν θυμάμαι πόση ωρα ήταν. Τωρα αυτο εχει σπάσει το δόντι το μπροστά με αυτο που δαγκώνουμε και αυτος θα βάλει ενα υλικό θα το κολλήσει και θα το φτιάξει ίδιο όπως ήταν. Μπορεί να διαρκεί πολυ μπορεί και να ειναι κατι απλο. Τωρα κανένα μισάωρο να κρατάει; Δεν θυμάμαι. Αλλα δεν ειναι δουλεια που τελειώνει σε 5-10 λεπτά.

  10. #25
    Antonis8
    Guest
    Το ειχε παθει και μια πρώην μου στην πισίνα,είχε πέσει και έσπασε το μπροστινό δοντι.

    Οκ,κομπλε τότε,ένα μισαωρο περναει γρηγορα. Δεν έχεις μαζί σου το χαπι που σου έδωσε ο γιατρος; Ή το παιρνεις μονο σε ώρα αναγκης;Εγώ αν δω ότι αγχωνομαι πολυ παιρνω λίγο ζαναξ. Αλλα γενικά το να πηγαινω σε γιατρούς είναι η καλύτερη μου. Νιώθω πιο ασφαλης. Το ίδιο και στο νοσοκομείο.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    811
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Το ειχε παθει και μια πρώην μου στην πισίνα,είχε πέσει και έσπασε το μπροστινό δοντι.

    Οκ,κομπλε τότε,ένα μισαωρο περναει γρηγορα. Δεν έχεις μαζί σου το χαπι που σου έδωσε ο γιατρος; Ή το παιρνεις μονο σε ώρα αναγκης;Εγώ αν δω ότι αγχωνομαι πολυ παιρνω λίγο ζαναξ. Αα γενικά το να ππήγαινε σε γιατρούς είναι η καλύτερη μου. Νιώθω πιο ασφαλης. Το ίδιο και στο νοσοκομείο.
    Ασφαλής και ήρεμος νιώθω σπιτι μου αραχτός στο σαλόνι μου με την κοπέλα μου και το σκυλι μου. Ειδικα σε γιατρούς αγχώνομαι φουλ όχι οτι θα πάθω κατι αλλα θα μου βρουν κατι κακό. Τωρα με τον οδοντίατρο ειναι επειδή ξαπλωνεις και αν σε πιασει κατι δεν μπορεις κανεις κατι! Εμένα εχει παρά πολλα χρόνια που έσπασε τοτε ήμουν 10 χρόνων μπορεί και λιγότερο. Απο τοτε το εχω φτιάξει άλλες 3 φορές. Η μια ήταν απο βλακεία μου κιολας γιατι πηγα να φάω γλειφιτζούρι κοκοράκι και το εσπασα. Αλλα ήμουν πιτσιρικάς. Τωρα απλώς έτρωγα σπιτι μου και μου έφυγε όλο το κομμάτι και το κατάπια και το κατάλαβα μετα! Τωρα ο επόμενος ειμαι εγω περιμένω. Προς το παρόν δεν εχω τοσο άγχος αλλα όταν με φωνάξει θα εχω. Ειναι και χαβαλες αυτος ο γιατρος αλλα και παλι δεν παύει να μη με αγχώνει η ολη κατάσταση!

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    129
    κι εγώ εχω να παω σε γιατρούς για καθιερωμένες εξετάσεις και με έχει πιάσει άγχος. Εγώ έχω και το αλλο ότι φοβάμαι μη φανεί το άγχος μου και ντρέπομαι γι αυτό ακόμα και γιατροί να είναι. Και αυτό τα χειροτερεύει τα πράγματα.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Quote Originally Posted by tita1977 View Post
    κι εγώ εχω να παω σε γιατρούς για καθιερωμένες εξετάσεις και με έχει πιάσει άγχος. Εγώ έχω και το αλλο ότι φοβάμαι μη φανεί το άγχος μου και ντρέπομαι γι αυτό ακόμα και γιατροί να είναι. Και αυτό τα χειροτερεύει τα πράγματα.
    Και εγώ το ίδιο...φοβάμαι ότι θα γίνω ρεζίλι γιατί την ώρα της κρίσης δεν με ηρεμεί τίποτα,μόνο όταν με χτυπάει παγωμένος αέρας ηρεμώ. .
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  14. #29
    george1520
    Guest
    Να γίνετε ρεζίλι εξαιτίας της κρίσης πανικού;

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Να γίνετε ρεζίλι εξαιτίας της κρίσης πανικού;
    Εξαιτίας της κρίσης όχι...εξαιτίας της αντίδρασης μου ναι...μερικές φορές το ελέγχω τελείως,αλλά μερικές φορές κάνω κινήσεις πολύ απεγνωσμένες..ας πούμε το να με αγκαλιάσει κάποιος και να μου πει μην φοβάσαι με ηρεμεί τελειως σχεδόν.Ε τώρα με φαντάζεσαι να το κάνω αυτό σε κάθε γιατρό που πάει να με εξετάσει?Δεν είναι κάπως?
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Κριση πανικου στον..υπνο;!
    By PenyP in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 19-12-2021, 00:18
  2. Απροσδιοριστη κρίση στον ύπνο μου
    By Αλεξία10 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 38
    Last Post: 29-12-2019, 20:11
  3. λιποθυμία ή κρίση πανικου/κριση αγχους;
    By maria4 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 26-09-2017, 13:50
  4. μολισ την ακουσα στερεο.....(σα κριση πανικου στον υπνο)
    By kapamaru!! in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 5
    Last Post: 03-03-2012, 04:42
  5. ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ Η ΑΠΛΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΦΙΑΛΤΗΣ???
    By Agia in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 3
    Last Post: 31-08-2010, 01:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •