Βαρέθηκα την ζωή μου!!!! Απελπισία και κατάθλιψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270

    Βαρέθηκα την ζωή μου!!!! Απελπισία και κατάθλιψη

    Καλησπέρα δεν είναι και η πρώτη φορά που γράφω τα προβλήματα μου σε αυτό το φόρουμ εδώ και 4 χρόνια γραφω από κάτι γτ δεν έχουν τελειωμό τα πρόβληματα σε αυτή την ζωή.. Λοιπόν η τωρινή μ κατάσταση είμαι 23 ετών 24 σε 5 μήνες όσα θα γράψω είμαι σίγουρη όσοι δουλεύουν εποχιακά σεζόν σε νησιά θα με καταλάβουν απόλυτα...Είναι η 5η μου χρόνια που πάω σεζόν Μύκονο και τελευταία γτ οδευω προς μεταναστευση τον χειμώνα με όλο αυτό το χάος που επικρατεί έπρεπε να δουλεύω από μικρή ηλικία μεγάλωσα χωρίς πατέρα με 1002 προβλήματα η ζωή μου είναι 6 μήνες δουλειά μετά ταμείο μετά πάλι δουλειά και όλο αυτό έχει οδηγήσει στο να μην υπάρχει ισορροπία στην ζωή μου γτ δεν υπάρχει κιόλας όλα γίνονται γρήγορα φίλους δεν έχω κανέναν δεν έχω σταθερό όλοι πάνε κ έρχονται με το π γνωρίσω κ κάποιον στην σεζόν τον χειμώνα μην τον είδατε έχει φύγει για αλλά μέρη και όλη αυτή η κατάσταση 6 μήνες δουλειά 10-12 ώρα συνεχωμενα χωρίς μια μέρα διάλειμμα χωρίς να σκέφτεσαι καν τις ανάγκες σου γτ το μυαλό σου είναι στα πελατακια και να τρως και τις γκρίνιες του εργοδότη έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα μετά το χειμώνα βγάζεις όλα τα ψυχολογικά και τα κλάματα και στην τελική δεν σ μένει κ τπτ από άποψη χρημάτων να ζήσεις ας μην το πάω εκεί το θέμα όμως στο εργατικό τομέα αυτής της χώρας γτ όλοι έχουμε μπουχτίσει πήρα την απόφαση να φύγω εντελώς μόνη από αυτή την χώρα γτ δεν πάει άλλο.... Κάθε φορά που γυρνάω από σεζον πέφτω στην κατάθλιψη ας κάνω και δραστηριότητες ο πόνος δεν αλλάζει γτ ξέρω ότι το καλοκαίρι πάλι τ ίδια πάντα κ στην ζωή θ υπάρχει μια καινούρια μάχη απλα έχω κουραστεί δεν μεγάλωσα όπως τ άλλα κοριτσάκια που έχουν έτοιμη την ζωή από τους γονείς όλα πληρωμένα πάνε 20 και δεν τους νοιάζει και πολύ αν θ δουλέψουν είμαι τελείως μόνη χωρίς φίλους και όχι επειδή το επέλεξα τόσο εγώ ή ίδια από μικρή πόσες φορές δεν έβγαινα όταν μ έλεγαν ν βγουμε γτ δεν είχα λεφτά Ν πάω μαζί τους είτε σε εκδρομές είτε γ ταινία έτσι και τώρα δεν έχω χρόνο ούτε λεφτά Ν κάνω μακροχρονιες σχέσεις.. Τέλος πάντων ξεκινάω να αποχερεταω την Ελλάδα ελπιζωντας να έχω μια καλύτερα τύχη σε άλλα μέρη

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καλημέρα.
    Νομίζω ότι τα βλέπεις πάρα πολύ ασπρόμαυρα τα πράγματα και εάν δεν αλλάξεις οπτική, όπου και να πας θα υποφέρεις. Σίγουρα οι δουλειές στη σεζόν δεν είναι εύκολες και δεν κάνουν για όλους, σίγουρα υπάρχει μία αστάθεια και αβεβαιότητα στις κοινωνικές σχέσεις ως ένα βαθμό, ωστόσο αυτό δεν σημαίνει ότι όσοι δουλεύουν σεζόν δεν έχουν κοινωνική ζωή και φίλους ή σχέσεις. Πλησιάζω σχεδόν τα 40 και έχω φίλους που τους γνώρισα σε σεζόν στα 20, μάλιστα με κάποιους δουλέψαμε μόνο μία σεζόν μαζί και κάποιοι ζουν σε άλλη χώρα, δεν βρισκόμαστε συχνά, έχουμε επικοινωνία συχνά όμως -και πραγματική επικοινωνία- και τους θεωρώ φίλους. Με άλλους είχαμε για πολλά χρόνια επικοινωνία και βρισκόμασταν συχνά και αραίωσαν οι επαφές τα τελευταία χρόνια που μάλιστα εγώ σταμάτησα τις σεζόν ενώ αυτοί τις είχαν σταματήσει πολλά χρόνια πριν, άρα δεν είναι εκεί το θέμα.

    Στα 23 δεν καταλαβαίνω πως δεν βρίσκεις ενέργεια και χρόνο για κοινωνικοποίηση μέσα στη σεζόν, στο λέω έχοντας κάποτε δουλέψει σε πάρα πολύ πιεστικές συνθήκες, μία εποχή συχνά πήγαινα 7 το πρωί για δουλειά κι έφευγα μετά τις 11 το βράδυ, γεμάτη διπλοβάρδια - να μην μιλήσω όταν σε ακραίες καταστάσεις έφευγα 3 το πρωί και μετά πάλι πίσω στις 7 κι εκεί ο οργανισμός βάρεσε μπιέλες). Ακόμα και μετά από 16ωρα μπορεί να πήγαινα για κάνα ποτό ή στην τελική να πήγαινα στο δωμάτιο και να έπιανα την συζήτηση με τα άλλα παιδιά που μέναν στα ίδια καταλύματα, δεν μπορεί ούτε με έναν από αυτούς να μην βρίσκεις κάτι κοινό. Συνήθως κάποιο στέκι έχουν που αράζουν οι ίδιοι άνθρωποι που είναι σε στην ίδια φάση με εσένα αν δεν έχεις όρεξη για εξόδους, μπορεί να παίρνουν μπίρες από το σούπερ μάρκετ και να αράζουν στο τάδε δωμάτιο ή στο τάδε μπαλκόνι ή στην τάδε πλατεία. Ακούγομαι τώρα σαν σπαστική σκατόγρια, αλλά αν δουλεύεις 12ωρα, έχεις άλλες 12 ώρες δικές σου. Αν στα 23 που βράζει το αίμα σου πας και ταβλιάζεσαι στον ύπνο και κλείνεσαι στο δωμάτιο ας πούμε, στα 40 θα πρέπει να ψάξεις τάφο να θαφτείς! Αν πάλι κάνω λάθος και βγαίνεις και μιλάς με κόσμο και κάνεις προσπάθειες για γνωριμίες, ε, κάτι κάνεις λάθος και πάλι και πρέπει να βρεις τι είναι αυτό αν λες ότι δεν έχεις καμία φιλία από τις σεζόν και είσαι εντελώς μόνη σου. Μπορεί να είσαι πολύ κουμπωμένη και να μην ανοίγεσαι ή αντίθετα να γίνεσαι αμέσως τσιμπούρι στον άλλον χωρίς να το καταλαβαίνεις ή να συμβαίνει κάτι άλλο. Ψάξε να βρεις τι είναι αυτό. Γιατί κάτι κάνεις λάθος σίγουρα.

    Για το θέμα των σχέσεων αν θες το αναλύουμε, αλλά αρχικά είχες κάποια βραχυχρόνια σχέση μέσα από τις σεζόν; Γιατί στα 23 καίγεσαι για κάτι μακροχρόνιο; Και ποιός μπορεί να σου το εγγυηθεί αυτό είτε δουλεύεις σεζόν είτε όχι;



    Δεν ξέρω τι σχέδια έχεις για το χειμώνα ακριβώς, αν δεν έχεις κάποιο συγκεκριμένο πλάνο, εκμεταλλεύσου το καλοκαίρι σου για τυχόν γνωριμίες και ευκαιρίες, μπορεί να βοηθηθείς και να μην πας κάπου εντελώς μόνη χωρίς να έχεις κάπου να πιαστείς. Διότι όπως τα περιγράφεις, δύσκολο να βγάλεις άκρη σε μία ξένη χώρα χωρίς να έχεις δουλειά από πριν αν δεν το έχεις με τους ανθρώπους.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    μην αλλαξεισ χωρα εκει ολα γινονται για τα χρηματα θα παθεισ σοκ αν αφησεισ την ελαδιτσα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Lenale View Post
    Καλησπέρα δεν είναι και η πρώτη φορά που γράφω τα προβλήματα μου σε αυτό το φόρουμ εδώ και 4 χρόνια γραφω από κάτι γτ δεν έχουν τελειωμό τα πρόβληματα σε αυτή την ζωή.. Λοιπόν η τωρινή μ κατάσταση είμαι 23 ετών 24 σε 5 μήνες όσα θα γράψω είμαι σίγουρη όσοι δουλεύουν εποχιακά σεζόν σε νησιά θα με καταλάβουν απόλυτα...Είναι η 5η μου χρόνια που πάω σεζόν Μύκονο και τελευταία γτ οδευω προς μεταναστευση τον χειμώνα με όλο αυτό το χάος που επικρατεί έπρεπε να δουλεύω από μικρή ηλικία μεγάλωσα χωρίς πατέρα με 1002 προβλήματα η ζωή μου είναι 6 μήνες δουλειά μετά ταμείο μετά πάλι δουλειά και όλο αυτό έχει οδηγήσει στο να μην υπάρχει ισορροπία στην ζωή μου γτ δεν υπάρχει κιόλας όλα γίνονται γρήγορα φίλους δεν έχω κανέναν δεν έχω σταθερό όλοι πάνε κ έρχονται με το π γνωρίσω κ κάποιον στην σεζόν τον χειμώνα μην τον είδατε έχει φύγει για αλλά μέρη και όλη αυτή η κατάσταση 6 μήνες δουλειά 10-12 ώρα συνεχωμενα χωρίς μια μέρα διάλειμμα χωρίς να σκέφτεσαι καν τις ανάγκες σου γτ το μυαλό σου είναι στα πελατακια και να τρως και τις γκρίνιες του εργοδότη έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα μετά το χειμώνα βγάζεις όλα τα ψυχολογικά και τα κλάματα και στην τελική δεν σ μένει κ τπτ από άποψη χρημάτων να ζήσεις ας μην το πάω εκεί το θέμα όμως στο εργατικό τομέα αυτής της χώρας γτ όλοι έχουμε μπουχτίσει πήρα την απόφαση να φύγω εντελώς μόνη από αυτή την χώρα γτ δεν πάει άλλο.... Κάθε φορά που γυρνάω από σεζον πέφτω στην κατάθλιψη ας κάνω και δραστηριότητες ο πόνος δεν αλλάζει γτ ξέρω ότι το καλοκαίρι πάλι τ ίδια πάντα κ στην ζωή θ υπάρχει μια καινούρια μάχη απλα έχω κουραστεί δεν μεγάλωσα όπως τ άλλα κοριτσάκια που έχουν έτοιμη την ζωή από τους γονείς όλα πληρωμένα πάνε 20 και δεν τους νοιάζει και πολύ αν θ δουλέψουν είμαι τελείως μόνη χωρίς φίλους και όχι επειδή το επέλεξα τόσο εγώ ή ίδια από μικρή πόσες φορές δεν έβγαινα όταν μ έλεγαν ν βγουμε γτ δεν είχα λεφτά Ν πάω μαζί τους είτε σε εκδρομές είτε γ ταινία έτσι και τώρα δεν έχω χρόνο ούτε λεφτά Ν κάνω μακροχρονιες σχέσεις.. Τέλος πάντων ξεκινάω να αποχερεταω την Ελλάδα ελπιζωντας να έχω μια καλύτερα τύχη σε άλλα μέρη
    Έχεις ψάξει για μια σταθερή δουλειά στην περιοχή που είσαι? Ταμειας ή οτιδήποτε άλλο? Μήπως όταν έρθουν οι 6 μήνες που θα μείνεις σπίτι εσύ απλά κλεινεσαι στον εαυτό σου και περιμένεις το καλοκαίρι; Κοιτάζεις αγγελίες?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αν θυμάμαι καλά η κοπέλα είχε αναφέρει για κάποια ημιαπασχόληση ή προσωρινή δουλειά τον χειμώνα πριν κάποιους μήνες. Δεν ξέρω ως προς την κοινωνική ζωή τι κάνει τους χειμώνες όμως;
    Βέβαια όπου και να πάμε κι ότι και να κάνουμε, αν έχουμε κάποια θέματα σοβαρά που δεν έχουμε λύσει μέσα μας, δεν μπορούμε να περιμένουμε να λυθούν ως δια μαγείας. Διότι η κοπέλα παλιοτερα έχει γράψει για κάποιες πολύ άσχημες καταστάσεις στα παιδικά της χρόνια και τώρα γράφει για απελπισία και κατάθλιψη. Αυτά λογικά συνδέονται, ίσως πρέπει να δει κάποιον ψυχολόγο πρώτα πριν κάνει δραστικές κινήσεις για μετανάστευση σε άλλη χώρα κτλ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Στο εξωτερικό δεν είναι όλα ρόδινα όπως τα λέμε Αλλά σίγουρα αν έχεις τύχη και το κυνηγήσεις θα είσαι καλύτερα απ'την Ελλάδα εγώ ζω Γερμανία εδώ και 4 χρόνια και δεν το μετανιώνω που έφυγα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270
    Το καλοκαίρι σαφώς βγαίνω με παιδιά από το ξενοδοχείο αλλά τ χειμώνα όλοι απομακρυνονται μεταξύ τους δεν ξέρω γιατί και φέτος δέθηκα πολύ με κάποια άτομα και τωρα ίσα ίσα εγώ είμαι αυτή π στέλνει κάνα 2 φορές βγήκαμε μόνο η συμπεριφορά τους αλλάζει εγώ κλειστό άτομο δεν ήμουν ποτέ αν ήμουν δεν θ έμπαινα καν στο κόπο να γράψω τ προβλήματα μ εδώ φέτος δεν μπορούσα ν δουλέψω χειμώνα έτσι κ αλλιώς γτ δίνω proficiency και ειμ κ σε μια άλλη σχολή για το αντικείμενο μου και διαβάζω πέρσι είχα ξαναγράψει ένα κείμενο όπου δούλευα χειμώνα σε ξενοδοχείο της Αθήνας ως έχτρα και με διωξαν λόγω παραπάνω κιλων είναι εύκολα εδώ στην Αθήνα γ δουλειά νομίζεται εγώ καταρχάς δουλεύω μόνο σε ξενοδοχεία ούτε σε καφετέριες ούτε σε μεμονωμένα εστιατόρια και εδώ Αθήνα τ ξένοδοχεια σε περνούν ως έχτρα η μόνιμοι είναι αυτοί που έχουν τον γνωστό τους χωρίς κανένα πτυχίο εξωτερικό θ φύγω όχι λόγω ψυχολογικής κατάστασης αλλά λόγω βιογραφικού και για την εμπειρία έξω δύσκολα τρως ψωμί χωρίς proficiency και πτυχίο εδώ όμως μπαίνει το κάθε βιζμα και περνάει τις δουλειές και δεν μετανιώνω γτ έξω θ εκτιμήσουν το βιογραφικό και αυτό ακριβώς που είμαι...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by Lenale View Post
    Το καλοκαίρι σαφώς βγαίνω με παιδιά από το ξενοδοχείο αλλά τ χειμώνα όλοι απομακρυνονται μεταξύ τους δεν ξέρω γιατί και φέτος δέθηκα πολύ με κάποια άτομα και τωρα ίσα ίσα εγώ είμαι αυτή π στέλνει κάνα 2 φορές βγήκαμε μόνο η συμπεριφορά τους αλλάζει εγώ κλειστό άτομο δεν ήμουν ποτέ αν ήμουν δεν θ έμπαινα καν στο κόπο να γράψω τ προβλήματα μ
    Λογικό είναι να μην μπορείς να βρεθείς και κάθε μέρα τον χειμώνα, ιδίως όταν έχουν στον τόπο καταγωγής του οι άλλοι να δουν κι άλλες παρέες, έχουν κάποιες υποχρεώσεις και δουλειές να βάλουν σε σειρά, έχουν ανάγκη ξεκούρασης ή δουλεύουν ή απλά δεν έχουν πολλά λεφτά για ξόδεμα. Μήπως ζητάς πολλά από τους ανθρώπους; Αν πάλι εσύ δέθηκες τόσο πολύ κι εκείνοι όχι, μάλλον κάτι δεν σταθμίζεις καλά στην συμπεριφορά των ανθρώπων και ερμηνεύεις λάθος τα σημάδια που σου δίνουν.

    Quote Originally Posted by Lenale View Post
    εδώ φέτος δεν μπορούσα ν δουλέψω χειμώνα έτσι κ αλλιώς γτ δίνω proficiency και ειμ κ σε μια άλλη σχολή για το αντικείμενο μου και διαβάζω πέρσι είχα ξαναγράψει ένα κείμενο όπου δούλευα χειμώνα σε ξενοδοχείο της Αθήνας ως έχτρα και με διωξαν λόγω παραπάνω κιλων είναι εύκολα εδώ στην Αθήνα γ δουλειά νομίζεται εγώ καταρχάς δουλεύω μόνο σε ξενοδοχεία ούτε σε καφετέριες ούτε σε μεμονωμένα εστιατόρια
    Αν έχεις ανάγκη από χρήματα, γιατί όχι παρακαλώ; Ντροπή είναι τα εστιατόρια και οι καφετέριες;


    Quote Originally Posted by Lenale View Post
    και εδώ Αθήνα τ ξένοδοχεια σε περνούν ως έχτρα η μόνιμοι είναι αυτοί που έχουν τον γνωστό τους χωρίς κανένα πτυχίο εξωτερικό θ φύγω όχι λόγω ψυχολογικής κατάστασης αλλά λόγω βιογραφικού και για την εμπειρία έξω δύσκολα τρως ψωμί χωρίς proficiency και πτυχίο εδώ όμως μπαίνει το κάθε βιζμα και περνάει τις δουλειές και δεν μετανιώνω γτ έξω θ εκτιμήσουν το βιογραφικό και αυτό ακριβώς που είμαι...
    Καλά, μην ορκίζεσαι ότι είναι κι εντελώς έτσι αξιοκρατικά έξω.
    Σε αγγλόφωνη χώρα θες να πας;
    Σε μία πρώτη διαλογή βιογραφικών, μπορεί το proficiency και κάποιο πτυχίο να βοηθήσει, από εκεί και πέρα η συνέντευξη μετράει και στην πράξη τι ξέρεις. Διότι ξέρω κι άτομα με proficiency που ανοίγαν το στόμα τους και πετούσαν βατραχάκια, το ότι είσαι π.χ΄μελετηρό άτομο και τα πας καλά στις εξετάσεις και στις θεωρίες με κάποια συγκεκριμένη μεθοδολογία διαβάσματος, δεν σημαίνει ότι το έχεις πραγματικά με τη γλώσσα (Δεν το λέω για εσένα, να μην παρεξηγηθώ, γενικά μιλάω.) Έχουν δει στα ματάκια τους εκεί σε σοβαρές εταιρίες στο εξωτερικό....άσε.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270
    Ηνωμένα Αραβικά εμιράτα θέλω δεν είναι ακριβώς αγγλόφωνη αλλά το 90%μιλανε αγγλικά ως βασική γλώσσα γιατί οι ξένοι είναι περισσότεροι από τους ντόπιους και οι άραβες προτιμάνε κιόλας οι άλλοι να μην ξέρουν Αραβικά για να μην καταλαβαίνουν τι λένε Συμφωνώ αυτό με το proficiency ακόμα και τώρα π το κάνω δεν βλέπω μεγάλη διαφορά γιατί αν δεν μιλάς την γλώσσα σε καθημερινό επίπεδο δεν πρόκειται να την μάθεις αλλιώς τι να το κάνεις το γραπτό λόγο
    Last edited by Lenale; 29-01-2020 at 17:24.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270
    Χωρίς να θέλω να σνομπάρω την δουλειά σε καφετέριες δεν έχω δουλέψει ποτέ και ούτε πρόκειται θέλω όταν δουλεύω περα από χρήματα να μπορώ να το βάλω και στο βιογραφικό γ αυτό τον λόγο σπούδασα και ξενοδοχειακα και έκανα και μεταπτυχιακό με σκοπό μια μέρα να ανέβω σε μια θέση του restaurant manager η operations manager έχω σκοπό αλλά αυτή την στιγμή είμαι βασική σερβιτόρα δεν βλέπω πως να δουλεύω σε καφετέριες θα με βοηθήσει και στο εξωτερικό είχα ήδη πρόταση για supervisor σε εστίατοριο ξενοδοχείου και το πρώτο πράγμα π μ έχουν πει οι περισσότεροι π έχω περάσει από συνεντεύξεις ειν ααα ωραία είσαι αποκλειστικά ξενοδοχουπαλληλος

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αν έχεις ανάγκη από λεφτά και δεν βρίσκεις κάτι άλλο, πας σε καφετέρια ή όπου βρεις, συνεχίζεις να ψάχνεις και μετά δεν το βάζεις στο βιογραφικό αν δεν θες.

    Τι ανησυχείς, μην έρθει ο άλλος απο τα Εμιράτα και ψάξει αν δούλεψες στην ταβέρνα ή στο καφέ; Απλά λες δεν βρήκα κάτι ή έδωσα προτεραιότητα στα Αγγλικά εκείνο τον καιρό και δεν είχα χρόνο.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Ειναι οντως ψυχοφθορο αυτο που περνστε ,εσεις τα παιδια οπου δουλευετε σεζον! απο την αλλη οικονομικα δεν ειναι κι ασχημα, διοτιε το χειμωνα παιρνετε γυρο στα 400 ευρο απο το ταμειο(ασε που πολλοι δουλευετε κι μσυρα, και το καλοκαιρι ο μισθος σας συνηθως ειναι διπλος απο το βασικο!! αρα ειστε μια χαρα οικονομοικα!
    Τα οικογενειακα σου βιωματα πρεπει να τα ψαξεις, διοτις αυτα σου εχουν πλασει την αντνακλαστικη σου ψχοσυνθεση!, το υποσεινηδητο σου!
    Ηταν τεραστια αδικια οτι σε εδιωξαν λογο του οτι εχεις πραπανω κιλα!! αυτο εκτως απο παρανομο, ειναι και αιδιαστηκο!!
    Οσο για τα ΗΑΕ ,δεν ξερω αν το εχεις ψαξει η αν εχεις ψανα παει αλλα δεν ειναι τοσο ομορφα οσο φανταζεσαι!Προσωπικα εχω παει σε ενα απο τα 7 ,στην Φουτζειρα, που θεωρειτε απο τα χαλαρα! Καλο θα ειναι να μαθεις καλα τι παιζει εκει πριν πας! Αν δουλεψεις σε καποια μεγαλη ντοπια εταιρεια να ξερεις οτι ακομα και μεσα στην ζεστη τα κοντα φουστανακια ,κι τα σεξουαλικα ντεκολντε θα τα ξεχασεις! Οσο για την συμπεριφορα των ανδρων προς τις γυναικες, θα την καταλαβεις μολις πας! ειδικα οι κακομοιρες οι Ελληνιδες που εκει κατω γινετστε ακομα πιο μελαμψες! σας περναν για Παλαιστηνιες η για Συριες!.Τ ο θεμα ειναι οτι μπορει οι ανδρες εκει να σου την πεφτουν επειδη εισαι ξενη - να ξερεις ομως οτι ο αραβες εχουν αυστηρα γουστα στις γυναικιες αναλωγιες- το θεμα ειναι οτι την πεφτουν ,αλλα το κανουν αφου μπορουν να χουν και 5 γυναικες! οχι μια και με το ζορι οπως εχουμε εμεις! αρα εαν θα κανεις σχεση με Αραβα - παρεπιπτωντος να εισαι συγουρη οτι θα φας χαστουκια!! βαζω κι στοιχημα για αυτο - να ξες λοιπον οτι δεν θα εισαι η μοναδικη γυναικα στην ζωη του!
    Τελος, σχετικα με το βιωγραφικο σου, νομιζω οτι ειναι λαθος που φοβασαι να καταγραφει στο βιωγραφικο σου οτι εχεις δουλεψει ως γκαρσονα! διοτις δεν εχεις σπουδασει ιατρικη ωστε να ειναι κατις ασχετο και κατις αδικο! αυτο που εχεις βγαλει, η σχολη σου, εχει αμεση σχεση με την γκαρσονα!
    Προσπαθησαι στην ωη σου να βαζεεις στοχους εφυχτους και πραγματικους! για να μπορεις να τους καταφερνεις, να μπορεις να εισαι ρεαλιστικη και οχι ουτοπικη! επισης οταν βαζεις στοχους λογικους θα μπορεσεις κι να νιωθεις την χαρα της επιτευξεις των στοχων αυτων!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270
    Ήμουν το χειμώνα στα εμιράτα dubai συγκεκριμένα έκατσα για 2 μήνες όπου είχα κ πρόταση γ φέτος αλλά το ανέβαλα για Οκτώβρη σύμφωνω με όσα λες αλλά δεν είναι ανάγκη ν βγω και με άραβα εκεί οι ξένοι είναι περισσότεροι και οι Έλληνες αμέτρητοι όσο για το ντύσιμο μόνο σε συγκεκριμένα αξιοθέατα απαγορεύεται κατά τα άλλα οκ οι άραβες είναι πιο πολύ αυστηροί με τους δικούς τους εννοώντας τους μουσουλμάνους κάνουν και τα στραβά μάτια σε εμάς και σε άλλους τουρίστες επίσης λες ότι φοβάμαι να γράψω στο βιογραφικό ότι είμαι γκαρσόνα μα όπως λέω και πιο πάνω γκαρσόνα είμαι σε ξενοδοχεία αυτό έχω και στο βιογραφικό αλλά είναι μεγάλη η διαφορά σερβιτόρα σε καφέ και σερβιτόρα σε εστιατόριο ξενοδοχείου που ο πελάτης πληρώνει 2500 την βραδιά... Φέτος που ήμουν Μύκονο σεζόν σε γνωστό ξενοδοχείο είχαν πάρει μια κοπέλα όπου είχε δουλέψει αποκλειστικά σε καφετέριες τα προηγούμενα χρόνια την διωξαν τον πρώτο μήνα γιατί ο τρόπος που δούλευε ήταν πολύ βλάχικος να το πω και έτσι και δεν είχε την εκπαίδευση ούτε την πειθαρχία γιατί όσο απλη και να φαίνεται η δουλειά του σερβιτόρου δεν είναι πόσο μάλλον όταν δουλεύεις σε high end εστιατόρια που χρειάζονται περισσότερες τεχνικές γνώσεις εγώ ν πάω τώρα σε καφετέρια δεν θα μπορώ να δουλευω με τον ίδιο τρόπο που θα δουλεύουν οι άλλοι όπως και το αντίστοιχο ισχύει για αυτούς

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Lenale, αυτά που λες δεν στέκουν και το ξέρεις στα περί δουλειάς. Η κοπέλα που περιγράφεις δεν άντεξε ένα μήνα γιατί είχε δουλέψει ΜΟΝΟ σε καφετέριες, δεν είχε ιδέα από δουλειά σε εστιατόρια/ξενοδοχεία πολυτελείας. Μόνη σου το λες ότι δεν είχε ιδέα από πειθαρχία, δεν είχε την εκπαίδευση. Τι σχέση έχει αυτό το παράδειγμα με εσένα; Αν το έχεις σπουδάσει, έχεις εμπειρία σε ξενοδοχεία και είσαι καλή σε αυτό, ΔΕΝ θα ξεχάσεις αυτά που ξέρεις επειδή θα δουλέψεις σε κάτι πιο απλό ένα διάστημα. Απλά στο λέω διότι το σέρβις είναι μεγάλο ατού αν βρεθείς σε οικονομική ανάγκη, αν βρίσκεσαι σε μεγάλη ανάγκη δεν κάθεσαι να διαλέγεις δουλειές και να λες "Α, αν δεν έχουν silver service εγώ δεν θα ρίξω τα μούτρα μου να πάω". Στο γράφω απλά γιατί ανέφερες το θέμα των χρημάτων στο αρχικό σου μήνυμα.
    (Παρεπιπτόντως Γιώργο πλέον αν είσαι παλιός εποχικός, μετά από 4 χειμώνες επίδομα ανεργίας γιόκ, από κυβέρνηση Σαμαρά και μέτα... Δεν είναι έτσι απλά όπως τα λές. Ούτε βγαίνουν παντού τρελά λεφτά όπως παλιά. Και από συνθήκες...άστο.)

    Για ΗΑΕ που λες, αν το έχεις πάρει απόφαση, κάντο, δεν έχεις να χάσεις και τίποτα. Στην τελική αν τα βρεις αλλιώς από όπως τα περίμενες και δεν σου αρέσει,φεύγεις. Και μπράβο δηλαδή που θες να το τολμήσεις, διότι οι περισσότεροι νεαροί στη χώρα έχουν γίνει λαπάδες και φοβούνται να πάρουν ρίσκα, όπως βλέπω και γύρω μου και εδώ μέσα στο φόρουμ. Έχουμε πολύ γερασμένες νοοτροπίες οι περισσότεροι. Πάντα θέλει προσοχή όταν πας σε κάποια πολύ διαφορετική χώρα και κουλτούρα φυσικά, ψάξε καλά πριν πας τα γραφειοκρατικά και τι ισχύει με του όρους του όποιου συμβολαίου και με τα διαβατήρια. Αλλά από εκεί και πέρα, μπράβο σου ξανά.

    Απλά για να επανέλθουμε και λίγο στον τίτλο του θέματος, σπάνια η κατάθλιψη αν πραγματικά την έχεις περνάει έτσι εύκολα. Θα το κοιτούσα αυτό το κομμάτι ΠΡΙΝ κάνω το βήμα για έξω. Διότι κι εκεί πιεστικές συνθήκες θα υπάρχουν και κάποιος χρόνος προσαρμογής θα χρειαστεί όπως σε κάθε νέα δουλειά κτλ και η ζωή πολύ διαφορετική είναι, μπορεί να το βλέπεις στη θεωρεία αισιόδοξα, στην πράξη αν έχεις ήδη ψυχολογικά θέματα να ρε ρίξει περισσότερο.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΒΑΡΕΘΗΚΑ !!!
    By kokkinoskoufitsa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 31
    Last Post: 20-03-2014, 18:17
  2. Καταθλιψη, απελπισια κ γιορτες
    By Lacrymosa in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 46
    Last Post: 28-12-2011, 12:44
  3. ΒΑΡΕΘΗΚΑ.ΑΠΛΑ ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΤΑ ΙΔΙΑ Κ ΤΑ ΙΔΙΑ
    By JenM in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 25-11-2010, 22:42
  4. Κατάθλιψη η απελπισία?
    By flowerbomb in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 55
    Last Post: 23-03-2010, 11:16
  5. Βαρέθηκα την κατάθλιψη!
    By apaisiodoxia in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 32
    Last Post: 07-01-2008, 22:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •