Διακοπή ψυχοθεραπείας λόγω στίγματος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    Διακοπή ψυχοθεραπείας λόγω στίγματος

    Απο τοτε που ξεκινησα ψυχοθεραπεια,οι γονεις μου,ο πατερας μου βασικα με επρηζε συνεχεια να σταματησω γιατι ελεγε οτι δεν το χρειαζομουν και οτι δινουμε τζαμπα λεφτα,συνεχεια εκανε σχολια του τυπου,παλι θα πας εκει?μας εχεις βαλει μεσα.....και αλλα.Να σημειωσω οτι ειχα βρει τον πιο οικονομικο ψυχολογο που υπαρχει και μαλιστα εκανα 3 φορες το μηνα η και 2 αντι για 4 που ειναι κανονικα.Δεν μπορουσα να πληρωνω εγω γιατι ημουν ανηληκη,ουτε τωρα μπορω να πληρωνω εγω γιατι ειμαι μονο 19 και διαβαζω ασταματητα γιατι ξαναδινω πανελληνιες οποτε δεν δουλευω αυτην την στιγμη.Απο παντα ο πατερας μου μου ελεγε χαρακτηρισμους πχ τρελη,θες ψυχιατρο,εισαι για το τρελοκομειο και αλλα ωραια.Κοινωνικο αγχος εχω αλλα απο το καλοκαιρι μαλλον λογω της αποτυχιας στις πανελληνιες πρεπει να επαθα καταθλιψη,ετσι ειχα περισσοτερο εκνευρισμο,αγχοςκλπ.Τοτε εκτος απο τον πατερα μου αρχισε και η μητερα μου τους γνωστους χαρακτηρισμους.Γενικα και οι γονεις μου και η αδερφη μου συνεχεια με κοροιδευουνε που πηγαινω σε ψυχολογο.Τωρα δεν μου λενε τοσο για το οικονομικο αλλα με κοροιδευουν ,μου λενε δεν χρειαζεσαι ψυχολογο,εισαι τρελη θες ψυχιατρο,πρεπει να πας σε ψυχιατρειο....Αυτα περα απο το γεγονος οτι με κανουν να θελω να σταματησω την ψυχοθεραπεια ωστε να μην με κοροιδευουν καθε φορα που πηγαινω,με κανουν ακομη να αγχωνομαι μην τρελαθω,μου εχει δημιουργηθει φοβια οτι θα παθω σχιζοφρενια οτι θα τρελαθω...το φοβαμαι παρα πολυ,κοιταψ συνεχεια τις ψυχικες ασθενειες για να δω αν εχω κατι σοβαρο και αγχωνομαι ακομη περισσοτερο.Εγω μονο με κοινωνικο αγχος εχω διαγνωστει και οταν ημουν μικρη ειχα ιδψ την οποια αντιμετωπισα,δεν εχω κατι αλλο.Ομως φοβαμαι παρα πολυ,το πρωτο μηνα μετα την αποτυχια στις πανελληνιες εκνευριζομουν τοσο πολυ οταν τσακωνομουν με τους γονεις μου που φωναζα,οταν τσακωνομασταν πετουσα πραγματα,χτυπιομουν,αυτο εγινε μονο τους πρωτους μηνες μετα την αποτυχια τις πανελληνιες,δεν το ξαναεκανα ποτε.Φοβαμαι μηπως τρελαθηκα,μηπως αυτο δεν ηταν απογοητευση λογω της αποτυχια της πανελληνιας αλλα κατι πιο σοβαρο πχ οριακη διαταραχη.Δεν ξερω φοβαμαι παρα πολυ κοιταω τα συμπτωματα των ψυχικων διαταραχων και αγχωνομαι περισσοτερο,φοβαμαι παρα πολυ μην τρελαθω,κοντευει να μου γινει εμμονη.Δεν ξερω,σκεφτομαι να σταματησω και την ψυχοθεραπεια γιατι καθε φορα που πηγαινω στην συνεδρια μου λενε σχολια πχ εισαι τρελη,πας στον τρελογιατρο.. και οταν τα ακουω γινομαι χειροτερα,μου λενε κιολας οτι πηγαινω τζαμπα και οτι δεν μου κανουν τιποτα οι ψυχολογοι και απογοητευομαι γιατι εγω πραγματικα προσπαθω στην ψυχοθεραπεια

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    εγω εχω σχιζο 12 χρονια διαγνωσμενο αν βρεισ το συνδυασμο φαρμακων που σου κανει θα εισαι καλυτερα απο πριν για να το πετυχεισ θελει 5 χρονια ψυχθρπεια συν σωστα φαρμακα συν λιγο γυμναστικη συν καποια συμπληρωματα αυτα οσο πιο καλα τα κανεισ τοσο καλα θα εισαι ετσι και παθεισ σχιζο οπωσ επαθα εγω θελει μια 5ετια 7 ετια προπονηση εγω ημουν αθλητησ κ το αντιμετωπισα ετσι αυτα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    αριανα..... χαλαρα, βρες δομές δημοσίου να μην πληρώνεις, εγώ κανω θεραπεία 7 χρόνια για σχιζοφρένεια και δεν έχω δώσει δεκάρα...... οι γονείς μου φοβούνται και δεν λένε τίποτα..... αλλα απο το περίγυρο εχω ακουσει, διαφορα, παιρνεις λιγμενα τρελος κλπ μεχρι και στο πατερα μου ένας βλάκας πήγε και του έλεγε οτι ειμαι τρελος και παιρνω χαπια..... σαχλαμάρες, βασικά τη να κάνουμε η ελληνική κοινωνία ειναι ρατσιστική ενάντια στα άτομα με ψυχικές παθήσεις... εγώ καλα σε βλεπω, απλά βρες τρόπο να βλέπεις ψυχολόγο τσάμπα να μην τους επιβαρύνεις.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jan 2020
    Location
    καπου μεταξυ γης και σελληνης
    Posts
    8
    εχεις δικιο παυλο και εγω εχω αρκετα χρονια που εχω σχιζοφρενεια.τωρα μαλιστα γονεις αλλης κοπελας ψυχωτικου πανε να με βγαλουν υγιη οτι δεν ειμαι και τοσο βαρια γιατι ελεγα στην κορ του και παινευομουνα οτι κανω καποια πραγματα και οτ ειμαι δυνατος χαρακτηρας και οτι επειδη δεν φαινεται η ψυχιατρικη μου παθηση βαλαν λογια να κοπει η συνταξη μου και τα εβαλε αυτος ο αθλιος πατερας στο προεδρο ενος κεντρους ψυχοκοινωνικης αποκαταστασης.οταν πολλες φορες φοβαμαι οτι θα με βλαψουν ανθρωποι της νυχτας το οτι επειδη δεν τα λεω παει να πει οτι δεν εχω παρανοια.δεν ειχα οπτικες και αραιες ακουστικες ψευδαισθησεις το οτι η κορη του κατουριεται πανω της τι φταιω εγω γιατι να χασω το εισοδημα μου ολη η υγεια μου εξαρταται απο τα χαπια που παιρνω αμα τα κοψω ειναι ικανος να σφαξω και ανθρωπο

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jan 2020
    Location
    καπου μεταξυ γης και σελληνης
    Posts
    8
    οσο για την ψυχοθεραπεια βρες ενα καλο πνευματικο να εξομολογηθεις και θα νιωσεις καλυτερα γιατι ολοι οι ψυχολογοι λαμογια ειναι.εχουν κανει περουσια απο τα κοροιδα

  6. #6
    Αριάνα καλημερα. Οταν το παιδι εστω και ενηλικο απευθύνεται σε ειδικο ψυχικης υγειας συνηθως κάτι εφταιξε στο περιβάλλον. Κάποιες φορες ειναι καθαρα θεμα γονιδίων και προσωπικό ατομικο κτλ. Οι γονείς τουλάχιστον σε αυτη τη χωρα κουβαλανε την ενοχή " εκανα κάτι λαθος;;;; Αποκλείεται " αρνηση θυμος και τσουπ ψυχολογικος πολεμος. Να πεις του πατερα σου πως θα πληρώνει. Εαν ειχες διαβήτη δεν θα πλήρωνε ; Εαν ειχες νεφρικη ανεπαρκεια ; Που θέλω να καταληξω ;;; Θα επιμεινεις στα θελω σου. Η ανεπάρκεια να αποδεχθεί το τι χρειάζεσαι δεν ειναι δικη σου ευθυνη. Η άλλη εναλλακτική σαφώς γνωρίζεις πως είναι part time job για να μην πληρωνει. Εχω δεχθεί λεκτικό τραμπουκισμο για το οτι ναι ειμαι σε ένα ψυχικό φασμα που θελει φαρμακευτική ρύθμιση. Απο τη μανα που με εφερε στη ζωη. Μετα απο ετη καταλαβα πως ειναι ματαιο να αλλαξει εκεινη. Εγω αλλαξα οσο μπορούσα οταν με έλεγε τρελή αχρηστη κι αλλα πολλα χαριτωμενα.
    * γραφτους κανονικά. Παιζει να εχεις υψηλη συναισθηματική νοημοσύνη και να κομπλαρουν. Δεν γινεται να στην λενε οι τρεις πιο σημαντικοί άνθρωποι υποτίθεται και εσυ να μενεις αταραχη. Δεν εχεις δουλεψει πανω στα ορια με τη ψυχολογο σου;;; Κανε αφαιρεση διαγνώσεων. Ασε τον ψυχιατρο στην ακρη. Αν στο προτείνει η ψυχολογος θα πας. Πνιγμενη εισαι στο αγχος και δεχεσαι εκφοβισμο λεκτικό. Λογικο ειναι να νιώθεις ετσι. Θυμο μήπως ;;; Θυμό που τον κάνεις μελέτη ;;
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Similar Threads

  1. Είδη ψυχοθεραπείας
    By WhyAlwaysMe? in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 0
    Last Post: 17-11-2018, 00:26
  2. Διαχειριση στιγματος
    By dazed in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 30-06-2018, 22:51
  3. ΔΙΑΚΟΠΗ ΡΕΜΕΡΟΝ ΛΟΓΩ ΚΙΛΩΝ
    By anxious4ever in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 45
    Last Post: 24-05-2016, 13:29
  4. διακοπή ψυχοθεραπείας
    By μαρκελα in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 14
    Last Post: 06-12-2011, 23:59
  5. Σταματημα ψυχοθεραπειας
    By melene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 37
    Last Post: 28-09-2009, 20:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •