Εσκιταλοπραμη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 47
  1. #1

    Εσκιταλοπραμη

    Καλησπέρα παιδιά. Επισκέφθηκα ψυχίατρο και μου διέγνωσε ΓΑΔ και κρίσεις πανικιυ., μου πρότεινε τα εσκιταλοπραμη γενοσημο 20mg. 4 μερες 5 mg άλλες 2 μέρες από 10 mg και μετά ολόκληρο. Τα έχω αγοράσει αλλά φοβαμαι να τα πάρω, έχετε κάποια εμπειρία πάνω στο φάρμακο? Οι κρίσεις ξεκίνησαν τ καλοκαιρι και από τότε έχω ένα συνεχόμενο άγχος χωρίς λογο(προφανη) δν μπορώ να ηρεμησω.

  2. #2
    Για άγχος το πήρα και εγώ που περνούσα μια περίοδο έντονου στρες δεν είχα καμία παρενέργεια μετά της 15 μέρες δεν είχα καθόλου άγχος εγώ έμεινα στα 10mg δεν χρειάστηκε να ανεβάσω την δώσει σε εμένα λειτούργησε πολύ καλά.

  3. #3
    Ευχαριστώ Δημήτρη... Όλη η ζωή μου έχει αλλάξει, ακούω ένα αρνητικό νέο και αμέσως πανικοβαλομαι αρχίζει ταχυκαρδία πονοκέφαλος ζαλαδεςκτλ συνέχεια άγχος.... Να δω πότε θ βρω θάρρος να τα αρχισω

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    206
    Καλησπέρα
    Εμένα με βοήθησε απίστευτα! τώρα είμαι στη διακοπή μετά από εμένα χρόνο. Ότι θες ρωτα!

  5. #5
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    34
    Quote Originally Posted by Alexes 93 View Post
    Καλησπέρα παιδιά. Επισκέφθηκα ψυχίατρο και μου διέγνωσε ΓΑΔ και κρίσεις πανικιυ., μου πρότεινε τα εσκιταλοπραμη γενοσημο 20mg. 4 μερες 5 mg άλλες 2 μέρες από 10 mg και μετά ολόκληρο. Τα έχω αγοράσει αλλά φοβαμαι να τα πάρω, έχετε κάποια εμπειρία πάνω στο φάρμακο? Οι κρίσεις ξεκίνησαν τ καλοκαιρι και από τότε έχω ένα συνεχόμενο άγχος χωρίς λογο(προφανη) δν μπορώ να ηρεμησω.
    Το παίρνω και εγώ εδώ και 6 μήνες περίπου .Δεν είχα καμία παρενέργεια , μετά το πρώτο μήνα ξεκίνησα να βλέπω σημαντική αλλαγή . Ψυχοθεραπεία κάνεις;

  6. #6
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    34
    Quote Originally Posted by kafedrakos View Post
    Καλησπέρα
    Εμένα με βοήθησε απίστευτα! τώρα είμαι στη διακοπή μετά από εμένα χρόνο. Ότι θες ρωτα!
    Καταρχήν συγνώμη που χαλάω το ποστ του Alexes93
    Αλλά στο χρόνο επάνω τι έκανες με το αλκοόλ ;
    Επίσης αλλά φάρμακα απλά έπαιρνες; Πχ depon ,κτλ;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    206
    Quote Originally Posted by Tsixla View Post
    Καταρχήν συγνώμη που χαλάω το ποστ του Alexes93
    Αλλά στο χρόνο επάνω τι έκανες με το αλκοόλ ;
    Επίσης αλλά φάρμακα απλά έπαιρνες; Πχ depon ,κτλ;
    Καλησπέρα,
    Γενικά δεν κάνω κατάχρηση σε αλκοόλ ποτέ δεν επινα πολύ. Κατά τη διάρκεια της θεραπείας δε το στερήθηκα, κανονικά έπινα και όταν έβγαινα και σε γιορτές και σε τραπέζια, 2-3 ποτήρια κρασί ή 2 ποτήρια μπυρα, ποτά δε πίνω δε μου αρεσει κάτι. Δε μου το είχε κόψει ο γιατρός ούτε όταν είχα φτάσει στα 20mg. Απλά να μη το παρακάνω μου είχε πει.
    Σχετικά με τα φάρμακα ναι κανονικά όλα τα παυσίπονα, και αντιφλεγμονώδη είχε χρειαστεί μια φορά, και κορτιζόνη άλλη μια και αντιισταμινικά...
    εσένα σου έχει απαγορέψει το αλκοόλ;

  8. #8
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    34
    Quote Originally Posted by kafedrakos View Post
    Καλησπέρα,
    Γενικά δεν κάνω κατάχρηση σε αλκοόλ ποτέ δεν επινα πολύ. Κατά τη διάρκεια της θεραπείας δε το στερήθηκα, κανονικά έπινα και όταν έβγαινα και σε γιορτές και σε τραπέζια, 2-3 ποτήρια κρασί ή 2 ποτήρια μπυρα, ποτά δε πίνω δε μου αρεσει κάτι. Δε μου το είχε κόψει ο γιατρός ούτε όταν είχα φτάσει στα 20mg. Απλά να μη το παρακάνω μου είχε πει.
    Σχετικά με τα φάρμακα ναι κανονικά όλα τα παυσίπονα, και αντιφλεγμονώδη είχε χρειαστεί μια φορά, και κορτιζόνη άλλη μια και αντιισταμινικά...
    εσένα σου έχει απαγορέψει το αλκοόλ;
    Όχι ακριβώς , απλά μου έχει πει να αποφευγω τα βαριά ποτά , να πινω με γεμάτο στομάχι και όχι υπερβολές
    Απλά εγώ το έχω πάρει από φόβο , δεν είναι ότι έκανα υπερβολές γενικά ,αλλά 6 μήνες τώρα έχω πιει το πολύ 3 ποτηράκια κρασί και αυτά με φόβο πολύ

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    206
    Quote Originally Posted by Tsixla View Post
    Όχι ακριβώς , απλά μου έχει πει να αποφευγω τα βαριά ποτά , να πινω με γεμάτο στομάχι και όχι υπερβολές
    Απλά εγώ το έχω πάρει από φόβο , δεν είναι ότι έκανα υπερβολές γενικά ,αλλά 6 μήνες τώρα έχω πιει το πολύ 3 ποτηράκια κρασί και αυτά με φόβο πολύ
    Πόσα mg είσαι τώρα;

  10. #10
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    34
    Quote Originally Posted by kafedrakos View Post
    Πόσα mg είσαι τώρα;
    15mg ,αυτό είναι το ταβάνι για τώρα

  11. #11
    Να σαι καλά kafedrakos. Αύριο θα τα αρχίσω και θα δω πως θα πάει... Εσύ πόσα mg έπαιρνες?? Εμένα μετά τν 6 μέρα μου είπε να παίρνω 20 mg... Μήπως είναι πολλά και νωρίς ακόμη? Ίσως με είδε πολύ αγχωμένο κ θέλει ν φορτωσει

  12. #12
    Quote Originally Posted by Tsixla View Post
    Το παίρνω και εγώ εδώ και 6 μήνες περίπου .Δεν είχα καμία παρενέργεια , μετά το πρώτο μήνα ξεκίνησα να βλέπω σημαντική αλλαγή . Ψυχοθεραπεία κάνεις;
    Ναι παράλληλα θα κάνω και ψυχοθεραπεία αλλά επειδή τώρα είμσι άνεργος περιμένω να βρω μια δουλειά ώστε να τα συνδυάσω. Σχετικά με τ αλκοόλ μου είπε οτ δν τρέχει κάτι να πιω όταν βγω μια στς 10 μέρες αλλά χάνει την δραστικη του ουσία το χάπι. Γενικά μόνο θετικά μου είπε για τ φάρμακο, και αυτό μου έκανε εντύπωση αλλά και από εσάς φαίνεται οτ δρα καλά

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    206
    Quote Originally Posted by Alexes 93 View Post
    Να σαι καλά kafedrakos. Αύριο θα τα αρχίσω και θα δω πως θα πάει... Εσύ πόσα mg έπαιρνες?? Εμένα μετά τν 6 μέρα μου είπε να παίρνω 20 mg... Μήπως είναι πολλά και νωρίς ακόμη? Ίσως με είδε πολύ αγχωμένο κ θέλει ν φορτωσει
    Το να πας στα 20 σε 6 μέρες δε το ακούω και πολύ καλό αλλά όχι και ανέφικτο. Εγώ ξεκίνησα 5 για 6 μέρες, 10 για 6 μέρες, 15 για 2 μήνες και μετά 20 για το υπόλοιπο. Το ίδιο μοτίβο ακολουθείς και στο κόψιμο.
    Απλά φιλαρακι να σου πω γιατί πρέπει να λεμε τα πράγματα όπως έχουν... το φάρμακο ναι κάνει δουλειά αλλά δεν είναι ντεπόν να σε πιασε σε 20 λεπτά. Θέλει το χρόνο του να κάνει επίπεδα. Επίσης πρέπει να είσαι συνεπής και να μη το ξεχνάς.
    Λοιπόν όπως όλα τα αντικαταθλιπτικά- αγχολυτικά, έχουν κάποιες παρενεργιες στις δόσεις εισαγωγής και επειδή οι 6 μέρες για να φτάσεις στα 20 μη τρομάξεις και μην απογοητευτείς αν σε πιάσει κανένας πονοκέφαλος, καμία ζαλαδούλα, να ξέρεις θα ειβαι από αυτό και θα πρέπει να κανείς υπομονή γιατί όντως αξίζει. Μετά από λόγο καιρό θα εξαφανιστούν όλα... για εμάς τα αγοράκια κάνει 1-2 ακόμα παρενεργιες αλλά οκ είναι απλά παρενεργιες και φεύγουν σχετικά γρήγορα. Μπορεί βέβαια να μην έχεις και τίποτα κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός.
    Στα γράφω όλα αυτά για να μην απογοητευτείς εάν νοιωσεις κάτι γιατί αξίζει όντως να κανείς τη θεραπεία. Επίσης κουβέντα πολύ! Βρες ένα φίλο ένα γνωστό ένα άγνωστο ότι θες και μιλά, βγάλε από μέσα σου ότι έχεις. Κάνει πααααρα πολύ καλό και σε δυνδιασμο με άσκηση κάνει θαύματα!
    Ότι χρειαστείς μη διστάσεις να μου πεις. Το email μου: [email protected]

  14. #14
    Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    34
    Quote Originally Posted by Alexes 93 View Post
    Ναι παράλληλα θα κάνω και ψυχοθεραπεία αλλά επειδή τώρα είμσι άνεργος περιμένω να βρω μια δουλειά ώστε να τα συνδυάσω. Σχετικά με τ αλκοόλ μου είπε οτ δν τρέχει κάτι να πιω όταν βγω μια στς 10 μέρες αλλά χάνει την δραστικη του ουσία το χάπι. Γενικά μόνο θετικά μου είπε για τ φάρμακο, και αυτό μου έκανε εντύπωση αλλά και από εσάς φαίνεται οτ δρα καλά
    Δε ξέρω πως είναι τα οικονομικά σου αλλά εγώ θα σου πρότεινα να δεις το https://www.ibrt.gr/edu/ .Το ραντεβού είναι 18 ευρώ τη φορά .Θα σου δώσουν να καταλάβεις ακριβώς τι είναι που νιώθεις και θα σου μάθουν και διάφορες ασκήσεις για να κοντρόλαρεις το άγχος σου . Εμένα με έχει βοηθήσει αρκετά . Μου το είχε συστήσει σκέψου η ψυχολόγος που πήγαινα και έδινα 50 ευρώ το ραντεβού .
    (Δε κάνω κάποια διαφήμιση -μη παρεξηγηθω)

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    206
    Ξεκίνησες;

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •