Συνεχής φόβος για hiv
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    8

    Συνεχής φόβος για hiv

    Καλησπέρα παιδιά.Ειμαι 24. Πρώτη φορά γράφω εδω. Σήμερα σχεδόν συμπληρώνεται ένα εφιαλτικό τρίμηνο για μένα. Για να σας τα πω από την αρχή. Το 2018 είχα πάει Εράσμους και είχα επαφές με μια κοπέλα χωρίς προφυλακτικό για περίπου 1,5 μήνα. Τότε είχα εντελώς άγνοια κινδύνου. Φτάνουμε λοιπόν στον Αύγουστο του 2019 όπου με πιάνει μια φρίκη ότι μπορεί να έχει hiv. Της στέλνω μήνυμα και μου λέει ότι όχι γιατί είναι αιμοδότης και κάνει συχνά εξετάσεις μέσω αυτού. Το ότι είναι αιμοδότης μου το είχε πει και σε άκυρη στιγμή τότε. Ηρεμώ μέχρι τον Νοέμβριο που με ξαναπιανει το γενικό άγχος. Μέσα στον πανικό πάω στο τσεκποιντ και κάνω εξέταση η οποία βγήκε αρνητική. Ομολογώ πως ηρέμησα λίγο. Παράλογες σκέψεις βέβαια έκαναν την εμφάνιση τους. Μέχρι που τον πριν 3 εβδομάδεςη σμηγματορροικη δερματίτιδα που έχω εδώ και 3-4 χρόνια έκανε μια μικρή έξαρση στη μούρη μου. Μπήκα στο ίντερνετ και είδα ότι είναι σύμπτωμα τελικού σταδίου. Πανικός. Από εκεί και πέρα ψάχνουν συνεχώς για συμπτώματα. Πάω λοιπόν σε μικροβιολογικό για δεύτερη εξέταση η οποία βγήκε αρνητική. Ομολογώ πως δεν ηρέμησα καθόλου. Μετά από αυτή την εξέταση άρχισα να μουδιαζω σε πόδια και χέρια και να έχω ζαλάδες. Μπαίνω πάλι ίντερνετ και βλέπω ότι αν είσαι στο τελικό στάδιο μπορεί να μην σου βρουν την ασθένεια. Τρελαίνομαι πάω για τρίτη εξέταση και βάζω και αιματολογικές. Αρνητικες. Αιματολογικες ο γιατρός είπε ότι ήταν τέλειες. Έλα όμως που δεν μπορώ να ηρεμήσω και άρχισα να τις συγκρίνω με τις περσινές μου και είδα ότι τα λεμφοκύτταρα μου παρόλο που είναι φυσιολογικά έχουν πέσει από 3100 που ήταν πέρσι σε 2300. Πήγα και σε νευρολόγο ο οποίος μου είπε ότι το μούδιασμα ήταν ψυχοσωματικο και θέλω ψυχολόγο. Ποτέ δεν ήμουν έτσι στη ζωή μου. Τι μου προτείνετε να κάνω;

  2. #2
    george1520
    Guest
    Αυτό που έβγαλες στο πρόσωπο.. Το έχω εδώ και χρόνια.. Ο οργανισμός αντιδράει έτσι ξαφνικά όταν υποστεί ισχυρό σοκ.. Δεν υπάρχει θεραπεία.. Μια μέρα θα φύγει από μόνο του. Όταν είσαι σε περίοδο άγχους θα αυξάνονται. Δεν είναι τίποτα. Από το άγχος σου είναι. Χα λα ρω σε. Εγώ κυρίως στο κεφαλι βγάζω. Έχει ειδικά σαμπουάν. Αν κάνεις μπάνιο με αυτά δεν θα βλέπεις καν τα σημάδια..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Είναι το άγχος σου που σου προκαλεί όλο αυτό αυτό που έχεις στο πρόσωπο έχουν πολλοί άνθρωποι εφόσον έκανες εξετάσεις για hiv δεν έχεις τίποτα ψαλαρωσε ηρέμησε δεν έχεις τίποτα

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    8
    Πήγα στον γιατρό και μου έδωσε αλοιφή και σαμπουάν και έφυγαν μέσα σε μια βδομάδα. Απλά όλο αυτό πυροδότησε μια μανία να ψάχνω για συμπτώματα. Και μεγάλωσε το άγχος κατά πολύ περισσότερο. Και πράγματα όπως μούδιασμα και ζαλάδες με τρομάζουν. Βέβαια εδώ παρατηρήσει ότι όταν βγω έξω με παρέα και πιω όλα φεύγουν από το μυαλό μου και δεν έχω τίποτα. Τι να πω δεν ξέρω τι είναι αυτό που συμβαίνει.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Αυτό που έβγαλες στο πρόσωπο.. Το έχω εδώ και χρόνια.. Ο οργανισμός αντιδράει έτσι ξαφνικά όταν υποστεί ισχυρό σοκ.. Δεν υπάρχει θεραπεία.. Μια μέρα θα φύγει από μόνο του. Όταν είσαι σε περίοδο άγχους θα αυξάνονται. Δεν είναι τίποτα. Από το άγχος σου είναι. Χα λα ρω σε. Εγώ κυρίως στο κεφαλι βγάζω. Έχει ειδικά σαμπουάν. Αν κάνεις μπάνιο με αυτά δεν θα βλέπεις καν τα σημάδια..
    Πήγα στον γιατρό και μου έδωσε αλοιφή και σαμπουάν και έφυγαν μέσα σε μια βδομάδα. Απλά όλο αυτό πυροδότησε μια μανία να ψάχνω για συμπτώματα. Και μεγάλωσε το άγχος κατά πολύ περισσότερο. Και πράγματα όπως μούδιασμα και ζαλάδες με τρομάζουν. Βέβαια εδώ παρατηρήσει ότι όταν βγω έξω με παρέα και πιω όλα φεύγουν από το μυαλό μου και δεν έχω τίποτα. Τι να πω δεν ξέρω τι είναι αυτό που συμβαίνει.

  6. #6
    george1520
    Guest
    Από την στιγμή που όταν απασχολεις το μυαλό σου είσαι καλα..θα έπρεπε να σε είχε ηρεμησει...

    Δεν έχεις τίποτα.. Προφυλακτικο πάντα από εδώ και πέρα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Quote Originally Posted by KB24 View Post
    Πήγα στον γιατρό και μου έδωσε αλοιφή και σαμπουάν και έφυγαν μέσα σε μια βδομάδα. Απλά όλο αυτό πυροδότησε μια μανία να ψάχνω για συμπτώματα. Και μεγάλωσε το άγχος κατά πολύ περισσότερο. Και πράγματα όπως μούδιασμα και ζαλάδες με τρομάζουν. Βέβαια εδώ παρατηρήσει ότι όταν βγω έξω με παρέα και πιω όλα φεύγουν από το μυαλό μου και δεν έχω τίποτα. Τι να πω δεν ξέρω τι είναι αυτό που συμβαίνει.
    Έτσι που είχα αγχωθεί και εγώ σε μια φάση και έψαχνα έψαχνα συμπτώματα και νόμιζα ότι έχω διάφορα άρχισε να 3χω ζαλάδες αστάθεια πονοκέφαλο και πολλά ακόμη.Αν ηρ2μησεισ και δεν σκέφτεσαι θα δεις θα περάσουν αυτά.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by Krisi View Post
    Έτσι που είχα αγχωθεί και εγώ σε μια φάση και έψαχνα έψαχνα συμπτώματα και νόμιζα ότι έχω διάφορα άρχισε να 3χω ζαλάδες αστάθεια πονοκέφαλο και πολλά ακόμη.Αν ηρ2μησεισ και δεν σκέφτεσαι θα δεις θα περάσουν αυτά.
    Αυτό που μου λες μου το λέει όλος ο κόσμος αλλά το κεφάλι μου μένει κολλημένο. Η αλήθεια είναι ότι όντως όταν απασχολω το κεφάλι μου δεν νιώθω τίποτα. Απλά το θέμα είναι ότι όταν είμαι μόνος η σκέψη μου πάει εκεί συνεχώς. Είναι σαν εμμονή να ανοίξω το ίντερνετ για να ψάξω για πράγματα.

  9. #9
    george1520
    Guest
    Όταν βλέπεις ότι το μυαλό κολλάει σε κάτι. Φρόντιζε να το απασχολεις με κάτι άλλο.. Το άγχος είναι αυτό που κάνει την ζημιά.. Αυτό που έχεις στο κεφαλι τώρα να ξέρεις ότι δεν είναι κάτι κακό. Χαλάρωσε. Βάλε τα γεγονότα κάτω.
    Έκανες εξετάσεις.. Αρνητικό
    Πέρασε τόσος καιρος
    Έβγαλες κάτι στο κεφαλι μου σου εξήγησα τι ειναι
    Όταν είσαι εκτός σπιτιού και γενικά είσαι χαλαρος δεν έχεις συμπτώματα
    Όλα τα άλλα που νιώθεις. Ζαλάδα κτλ. Είναι άγχος..
    Last edited by george1520; 29-01-2020 at 20:01.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    8
    Πάντα γενικά ήμουν ψυχραιμος σε τέτοια θέματα. Απλά τώρα δεν μπορώ να αναγνωρίσω τον εαυτό μου. Δεν ξέρω γιατί αντιδραω έτσι. Τα γεγονότα προσπαθώ συνεχώς να τα σκεφτώ λογικά αλλά πάντα ένα μικρό μέρος του εαυτού με ωθεί ότι είναι αυτό που φοβάμαι. Απλά πρέπει να το παλέψω μέσα μου.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Quote Originally Posted by KB24 View Post
    Πάντα γενικά ήμουν ψυχραιμος σε τέτοια θέματα. Απλά τώρα δεν μπορώ να αναγνωρίσω τον εαυτό μου. Δεν ξέρω γιατί αντιδραω έτσι. Τα γεγονότα προσπαθώ συνεχώς να τα σκεφτώ λογικά αλλά πάντα ένα μικρό μέρος του εαυτού με ωθεί ότι είναι αυτό που φοβάμαι. Απλά πρέπει να το παλέψω μέσα μου.
    Γενικά δεν έισαι υποχονδριοσ Ε? Πρέπει αν το παλέψεις και αν δεν μπορείς μόνος σου ένας ψυχολόγος θα βοηθούσε

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by Krisi View Post
    Γενικά δεν έισαι υποχονδριοσ Ε? Πρέπει αν το παλέψεις και αν δεν μπορείς μόνος σου ένας ψυχολόγος θα βοηθούσε
    Ποτέ μα ποτέ δεν ήμουν έτσι. Σε φάση δεν με ένοιαζε να αρρωστήσω δεν φοβόμουν. Απλά η συγκεκριμένη ασθένεια είναι ο χειρότερος εφιάλτης μου. Ίσως αυτό με έχει κάνει να φοβάμαι τόσο πολύ και να αντιδρώ έτσι. Ίσως πάω σε ψυχολόγο γιατί εδώ και 3 μήνες δεν μπορώ να το αποβάλλω. Απλά θέλω να επιστρέφω στον παλιό μου εαυτό. Τίποτα άλλο.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Quote Originally Posted by KB24 View Post
    Ποτέ μα ποτέ δεν ήμουν έτσι. Σε φάση δεν με ένοιαζε να αρρωστήσω δεν φοβόμουν. Απλά η συγκεκριμένη ασθένεια είναι ο χειρότερος εφιάλτης μου. Ίσως αυτό με έχει κάνει να φοβάμαι τόσο πολύ και να αντιδρώ έτσι. Ίσως πάω σε ψυχολόγο γιατί εδώ και 3 μήνες δεν μπορώ να το αποβάλλω. Απλά θέλω να επιστρέφω στον παλιό μου εαυτό. Τίποτα άλλο.
    Θα περάσει είχα μια φίλη είχε κολλήσει καλά αυτή στην ιδέα ότι έχει hiv από έναν οδοντίατρο που πήγε και δεν καθάρισε τα εργαλεία του πριν από αυτήν.Γιατι φοβάσαι τόσο είχες κανέναν γνωστό με hiv?

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2020
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by Krisi View Post
    Θα περάσει είχα μια φίλη είχε κολλήσει καλά αυτή στην ιδέα ότι έχει hiv από έναν οδοντίατρο που πήγε και δεν καθάρισε τα εργαλεία του πριν από αυτήν.Γιατι φοβάσαι τόσο είχες κανέναν γνωστό με hiv?
    Όχι δεν έχω. Γενικά σαν ιδέα το είχα πάντα στο κεφάλι μου μην μου συμβείΑπλα τοτε με την κοπέλα τότε στο Εράσμους που ήταν από την Γερμανία βρισκόμασταν επί ενάμιση μηνα. Έπαιρνε αντισυλληπτικά. Γενικά είχε δύσκολη ζωή σαν άτομο.Και θεώρησα εντελώς λανθασμένα ότι μαζί με όλα αυτά θα έχει και αυτό. Και ότι επιτηδευμένα θα ήθελε να με κολλήσει επειδή έχω διαβάσει παρόμοια σκηνικά στο ίντερνετ. Αισθάνομαι άσχημα που την ρώτησα 2 φορές γιατί περάσαμε καλά μαζί και σίγουρα θα την πληγωσε κάτι τέτοιο. Αλλά πραγματικα με τρελαίνει αυτή η σκέψη.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Quote Originally Posted by KB24 View Post
    Όχι δεν έχω. Γενικά σαν ιδέα το είχα πάντα στο κεφάλι μου μην μου συμβείΑπλα τοτε με την κοπέλα τότε στο Εράσμους που ήταν από την Γερμανία βρισκόμασταν επί ενάμιση μηνα. Έπαιρνε αντισυλληπτικά. Γενικά είχε δύσκολη ζωή σαν άτομο.Και θεώρησα εντελώς λανθασμένα ότι μαζί με όλα αυτά θα έχει και αυτό. Και ότι επιτηδευμένα θα ήθελε να με κολλήσει επειδή έχω διαβάσει παρόμοια σκηνικά στο ίντερνετ. Αισθάνομαι άσχημα που την ρώτησα 2 φορές γιατί περάσαμε καλά μαζί και σίγουρα θα την πληγωσε κάτι τέτοιο. Αλλά πραγματικα με τρελαίνει αυτή η σκέψη.
    Όπως το είπες εντελώς λανθασμένα.Πολλοι εχιυν δυσκολη ζωη δεν σημαινει οτι εχουν και hiv.Εφοσον ομως έκανες τις εξετάσεις να είσαι σίγουρος δεν έχεις κάτι.Και άλλη φορά προφύλαξη εκτός από hiv υπάρχουν και πολλά που μπορείς να κολλήσεις συν ένα μωρό Αλλά νομίζω και ασθενείς με hiv ζούμε πλέον πολλά χρόνια η επιστήμη έχει προχωρήσει Γενικά σε αυτό τον τομέα

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Συνεχής φόβος και άγχος για HIV
    By Jake in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 14-05-2018, 00:38
  2. Συνεχής κακοποίηση ζώου
    By λουλούδι in forum Κακοποίηση
    Replies: 5
    Last Post: 17-08-2017, 04:52
  3. ΣΥΝΕΧΗΣ ΑΝΗΣΥΧΙΑ
    By fighter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 08-11-2016, 12:38
  4. Συνεχής ανασφάλεια
    By Mar.Evans in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 1
    Last Post: 11-03-2011, 21:37
  5. Συνεχής κόπωση
    By Margaritta in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 19
    Last Post: 09-09-2010, 16:55

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •