Βρογχίτιδα και αιμοπτυση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 11 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 154
  1. #1
    Antonis8
    Guest

    Βρογχίτιδα και αιμοπτυση

    Εχω αγχωθει γιατί επαθα βρογχίτιδα και ειχα μια αιμοπτυση το πρωι. Πηγα στα επειγοντα και μου έκαναν ακτινογραφία οπου είδαν την βρογχίτιδα και μου έκαναν και εξετάσεις αίματος και με είδε και ο ωρλ και είπε ότι το αιμα προηλθε απο σπασιμο ενός αγγείου στο λαιμό απο ερεθισμο ή βήχα. Δεν μου έκαναν καρδιογραφημα και έχω ταχυκαρδια ακόμα και καθιστος σημερα και νιώθω δυσπνοια.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Δεν σου έκαναν καρδιογράφημα γιατί έχεις κάνει ένα εκατομμύριο καρδιογραφήματα τους τελευταίους μήνες και γιατί απλά έχεις βρογχιτιδα όπως έχει πολύς κόσμος τώρα τον χειμώνα.
    περαστικά σου

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Εχω αγχωθει γιατί επαθα βρογχίτιδα και ειχα μια αιμοπτυση το πρωι. Πηγα στα επειγοντα και μου έκαναν ακτινογραφία οπου είδαν την βρογχίτιδα και μου έκαναν και εξετάσεις αίματος και με είδε και ο ωρλ και είπε ότι το αιμα προηλθε απο σπασιμο ενός αγγείου στο λαιμό απο ερεθισμο ή βήχα. Δεν μου έκαναν καρδιογραφημα και έχω ταχυκαρδια ακόμα και καθιστος σημερα και νιώθω δυσπνοια.
    Αντώνη σε εξέτασαν για το πρόβλημα που πήγες.. Εχεις κάνει τόσες φορές καρδιογραφημα και δεν έχεις τίποτα.. Ξέχνα την καρδιά για λίγο.. Σε τόσους γιατρούς έχεις πάει..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  4. #4
    Antonis8
    Guest
    Αυτό είναι το θεμα,ότι κανεις δεν με εξέτασε κλινικά,τυπου να με ακροαστουν,να δούνε τα ζωτικά μου κλπκαι. Απλως μου έκαναν εξετάσεις και ο ωρλ μου έβαλε το ενδοσκοπιό. Αν όμως διαταραχθεί η λειτουργία της καρδιας λόγω της δυσπνοιας; Θα με δει και ο δικός μου γιατρός αυριο, αλλά φοβαμαι .
    Οι εξετάσεις ήταν καλές,μόνο λίγο αυξημένα τα λευκά ήταν. Crp χαμηλη ,ηλεκτρολύτες οκ, αιματοκριτης οκ. Μου έκαναν και d dimers για θρομβο,βγήκε 153 ενώ το όριο είναι 250. Λίγο υψηλο δεν είναι;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Όχι φίλε είναι πολύ καλό το D-Dimers. Σε παθολογικά αίτια ανεβαίνει σε πολλές χιλιάδες!

  6. #6
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Δεν σου έκαναν καρδιογράφημα γιατί έχεις κάνει ένα εκατομμύριο καρδιογραφήματα τους τελευταίους μήνες και γιατί απλά έχεις βρογχιτιδα όπως έχει πολύς κόσμος τώρα τον χειμώνα.
    περαστικά σου
    Δεν έχω πυρετό εντωμεταξυ,δεν είναι περιεργο; 36 είναι η θερμοκρασία μου.

    Οι παλμοι μου είναι αυξημένοι σήμερα. Τώρα που ξαπλωσα επεσαν αλλά εξακολουθούν να είναι υψηλοί για υπτια θέση (85). Και με πιανουν πονοι αριστερά. Και απο το πρωι το αριστερό χέρι μου μουδιαζει. Το ειπα και στο γιατρό αλλά δεν έδωσε σημασία.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Αυτό είναι το θεμα,ότι κανεις δεν με εξέτασε κλινικά,τυπου να με ακροαστουν,να δούνε τα ζωτικά μου κλπκαι. Απλως μου έκαναν εξετάσεις και ο ωρλ μου έβαλε το ενδοσκοπιό. Αν όμως διαταραχθεί η λειτουργία της καρδιας λόγω της δυσπνοιας; Θα με δει και ο δικός μου γιατρός αυριο, αλλά φοβαμαι .
    Οι εξετάσεις ήταν καλές,μόνο λίγο αυξημένα τα λευκά ήταν. Crp χαμηλη ,ηλεκτρολύτες οκ, αιματοκριτης οκ. Μου έκαναν και d dimers για θρομβο,βγήκε 153 ενώ το όριο είναι 250. Λίγο υψηλο δεν είναι;
    Αντώνη γιατί δεν προσπαθείς να κάνεις κάτι άλλο αντί να βρεις αρρώστιες εκεί που δεν υπάρχουν.. Να σε ρωτήσω κάτι.. Τοοοοοσες εξετάσεις έχεις κάνει. Δεν πείστηκες ακόμα ότι είσαι μια χαρά; Δεν εμπιστεύεσαι τους γιατρούς;
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  8. #8
    Antonis8
    Guest
    Δεν μου έχουν πει ότι είμαι εντελώς καλά, έχω προοδευτικη κοφωση, ορθοστατικη ταχυκαρδια, υποταση, οισοφαγιτιδα κ.ά. Καποια μορφή δυσαυτονομιας ίσως. Το ψαχνουμε ακομα.

    Αλλά δεν λέω για κάτι χρόνιο αυτή τη στιγμή. Λέω μήπως το κρυωμα μου κανει καποια επιπλοκη στην καρδιά. Εχω ταχυπαλμια και δεν είναι λόγω αγχους. Και την προηγουμενη φορά που αρρωστησα είχα ταχύπαλμια (εννοω και όταν ξαπλωνω, αυξημενους παλμους σε σχέση με το φυσιολογικό μου).

    Θα σας πω τα ζωτικά μου σε λίγο που θα τα μετρησω. Εχασα το καλό μου οξυμετρο καπου στο δρομο, αλλά έχω και δευτερο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Δεν μου έχουν πει ότι είμαι εντελώς καλά, έχω προοδευτικη κοφωση, ορθοστατικη ταχυκαρδια, υποταση, οισοφαγιτιδα κ.ά. Καποια μορφή δυσαυτονομιας ίσως. Το ψαχνουμε ακομα.

    Αλλά δεν λέω για κάτι χρόνιο αυτή τη στιγμή. Λέω μήπως το κρυωμα μου κανει καποια επιπλοκη στην καρδιά. Εχω ταχυπαλμια και δεν είναι λόγω αγχους. Και την προηγουμενη φορά που αρρωστησα είχα ταχύπαλμια (εννοω και όταν ξαπλωνω, αυξημενους παλμους σε σχέση με το φυσιολογικό μου).

    Θα σας πω τα ζωτικά μου σε λίγο που θα τα μετρησω. Εχασα το καλό μου οξυμετρο καπου στο δρομο, αλλά έχω και δευτερο.
    Πήρα τo 9590 της Nonin που θεωρείται καλό οξύμετρο για τον πατέρα μου που είχε κάποια θεματάκια παλιά. 98%-99% μου δείχνει η μέτρηση εμένα. Δεν έχω καπνίσει ποτέ μου βέβαια,ούτε επιτρέπω το τσιγάρο στο μαγαζί μου. Εσένα πόσο σου δείχνει συνήθως?

  10. #10
    Antonis8
    Guest
    Επίσης βλεπω τώρα ότι η έμμεση χολερυθρίνη ήταν αυξημένη πεντε μοναδες και αυτό λέει σημαίνει κάτι για την ηπατικη λειτουργια και συμβαίνει και στο έμφραγμα του μυοκαρδίου.

    Η άμεση χολερυθρίνη ήταν οκ.

  11. #11
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Stavros View Post
    Πήρα τo 9590 της Nonin πού καλό οξύμετρο για τον πατέρα μου που είχε κάποια θεματάκια παλιά. 98%-99% μου δείχνει η μέτρηση εμένα. Δεν έχω καπνίσει ποτέ μου βέβαια,ούτε επιτρέπω το τσιγάρο στο μαγαζί μου. Εσένα πόσο σου δείχνει συνήθως?


    Κι εμένα συνήθως τόσο αλλά έχει πεσει και στο 94,παλι όταν ήμουν κρυωμενος. Δεν το αξιολογήσε ο γιατρός.

    Τώρα έχω:
    Πιεση 97/54
    Οξυγόνο 98
    Θερμοκρασία 36.4
    Παλμοι 85
    Το καρδιογραφημα απο τον καρδιογραφο τσεπης βγαίνει φυσιολογικό,αλλά δεν ειναι πολυ αξιοπιστό.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Σε κόβω καλά πάντως αν κρίνω από τα ζωτικά σου σημεία. Και οι Παλμοί μέχρι 100 δύσκολα να αξιολογηθούν ως ταχυκαρδία.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Κι εμένα συνήθως τόσο αλλά έχει πεσει και στο 94,παλι όταν ήμουν κρυωμενος. Δεν το αξιολογήσε ο γιατρός.

    Τώρα έχω:
    Πιεση 97/54
    Οξυγόνο 98
    Θερμοκρασία 36.4
    Παλμοι 85
    Το καρδιογραφημα απο τον καρδιογραφο τσεπης βγαίνει φυσιολογικό,αλλά δεν ειναι πολυ αξιοπιστό.
    Μια χαρά είσαι. Τι ψάχνεις; Εγώ έχω πίεση 8 / 4.. Μόνιμα..
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  14. #14
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Stavros View Post
    Σε κόβω καλά πάντως αν κρίνω από τα ζωτικά σου σημεία. Και οι Παλμοί μέχρι 100 δύσκολα να αξιολογηθούν ως ταχυκαρδία.
    Καλά είναι τα ζωτικα,απλα ξαπλωμένος συνήθως έχω πιο χαμηλους. Δεν εφαγα και πολυ σήμερα,ήμουν όλη τη μέρα νοσοκομείο,ούτε ήπια πολυ νερο και δεν κοιμήθηκα και καλά χθες.

    Δεν μου έγραψαν πάντως τιποτα. Δεν παίρνουν αντιβιωση στις βρογχίτιδες; Εγω σπάνια παιρνω αντιβιωση, αλλά αν πρεπει,θα πάρω. Θα με δει αύριο και ο δικός μου γιατρός,θα μου κανει και καρδιογραφημα.

  15. #15
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Άντα_Στε87 View Post
    Μια χαρά είσαι. Τι ψάχνεις; Εγώ έχω πίεση 8 / 4.. Μόνιμα..
    Ναι δεν με πειραζει η πιεση, οι παλμοι με ανησυχούν.

Page 1 of 11 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. βρογχιτιδα και φοβος για το χειροτερο.
    By Άρια in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 8
    Last Post: 26-02-2016, 23:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •