Γαστροσκοπηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040

    Γαστροσκοπηση

    Καλησπέρα παιδιά! Έχει κάνει κανείς γαστροσκοπηση χωρίς μέθη; πως ήταν;;;

  2. #2
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Καλησπέρα παιδιά! Έχει κάνει κανείς γαστροσκοπηση χωρίς μέθη; πως ήταν;;;
    Καλημέρα. Εχω κάνει και με μέθη και χωρίς.χωρις μέθη η αλήθεια είναι ότι είναι ενοχλητική διαδικασία όχι ότι πονάει αλλά δεν είναι και ότι πιο ευχάριστο..
    Την τελευταία φορά που έκανα πριν κάποιους μήνες δεν με ρώτησε καν ο γιατρός και κάναμε κατευθείαν με μέθη. Όλη η διαδικασία κράτησε 20 λεπτά και δεν κατάλαβα και τίποτα.

  3. #3
    Antonis8
    Guest
    Εχω κανει δυο φορες χωρίς μεθη, ποναει αλλά αντεχεται. Αυτό που δεν αντεχεται είναι η κολονοσκοπηση χωρίς μέθη.


    Την τελευταία γαστροσκοπηση την εκανα περυσι, μου ερχόταν τάση για εμετό και παραλίγο να πνιγω. Επίσης πονας για κάποιες μέρες μετα. Αλλά προτιμω χωρίς μεθη σε όλες τις περιπτωσεις.

  4. #4
    ntinti
    Guest
    Εξαρτάτε τι μηχάνημα χρησιμοποιεί ο γιατρός ....υπάρχουν μηχανήματα που η οπτική τους ίνα Είναι πιο λεπτή και από μια τρίχα από τα μαλλιά ,από εκεί εξαρτάται αν θα πονέσεις ή όχι.....

    Άλλωστε η μέθη που σου δινουν στη γαστροσκοπηση είναι πολύ ελαφριά γιατί σε κάποια σημεία πρέπει να συνεργαστείς με τις οδηγεί του γιατρού οπότε καταλαβαίνεις αρκετά πράγματα ,το πιο έντονο είναι η αναγούλα τίποτε άλλο και ένα μικρό τσιμπιματακι στο στομάχι όταν σου περνάει δείγμα για την βιοψία. ..

    Καλά αποτελέσματα !!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Αυτό το αίσθημα του εμετού πως το αντιμετωπισατε; εδώ εγω στον ωρλ πήγα και μ έκανε ενδοσκόπηση μέχρι την τραχεια και δεν άντεχα. Δεν σας έριξε σπρευ ξυλοκαινης στο λαιμο;

  6. #6
    Antonis8
    Guest
    Αυτο στον ωρλ το έκανα δυο φορες επισης, δεν είναι τιποτα μπροστά στη γαστροσκοπηση,βαζουν πιο λεπτο καλώδιο. Ο ωρλ δεν σου σχολίασε κάτι; Γιατί εμένα μέχρι και ο ωρλ είχε δει σημάδια παλινδρόμησης με το δικό του ενδοσκοπιο. Ο γαστρεντερολογος μου έχει καινουργια μηχανήματα,αλλά δυστυχώς παλι είναι παχιά η καμερα. Εχω διαβάσει για μεθοδο με καψουλα,δεν ξέρω κόστος ομως.
    Δεν το αντιμετωπιζεις εσυ,το αντιμετωπιζει ο γιατρός. Βάζουν κάτι υγρά μέσα νομίζω, αλλά μολις αρχισα να κάνω εμετό ευτυχώς είχαμε τελειωσεο γιατί πνιγομουν και η νοσοκομα φώναζε "προσεχε γιατρε,θα μπει" το οποιο δεν ξέρω τι σημαινε,ίσως ότι θα μπει υγρό στην αναπνευστικη οδο;
    Για να μην έχεις πολλα υγρά,τήρησε αυστηρά τις οδηγίες για τη νηστεία και μην μας μετά τις επτα το απογευμα. Εγώ είχα φάει μόνο φιδε αλλά δεν χωνευω ευκολα.

    Ναι,σου βάζουν και σπρει αλλά δεν κανει πολλα,μονο πάνω πάνω δρα. Εμενα τη δεύτερη φορά δεν με επιασε καν.

    Γενικά δεν διαρκει πολύ, αν έχεις ανοχη στον πονο καντην χωρίς μεθη. Αυτό που δεν παλευεται είναι η κολονοσκοπηση. Υπεφερα.
    Last edited by Antonis8; 30-01-2020 at 21:07.

  7. #7
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Αυτό το αίσθημα του εμετού πως το αντιμετωπισατε; εδώ εγω στον ωρλ πήγα και μ έκανε ενδοσκόπηση μέχρι την τραχεια και δεν άντεχα. Δεν σας έριξε σπρευ ξυλοκαινης στο λαιμο;
    Δεν έχει καμία σχέση η μια εξέταση με την άλλη ...
    Στην γαστροσκοπηση σου έρχεται αναγούλα αλλά είναι πολύ γρήγορη η διαδικασία και το γεγονός ότι είσαι νηστικός από το προηγουμένο βράδυ δεν έχεις φόβο του έμμετου....

    Στον ωριλα είναι δύσκολη εξέταση ,πονάς και πρέπει να κανεις υπομονή....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Στον ωρλ μ έκανε ενδοσκόπηση κ μ λέει δεν έχεις παλινδρόμηση δεν είχα καθόλου υγρά στην τραχεια και μ λέει όσοι έχουν πάλινδρομηση φαίνεται.. Τώρα τι να πω μακάρι να ειναι πιο λεπτό γιατί στον ωρλ το αντεχα αλλά μου ήρθε σε κάποια φάση δυνατή αναγούλα και αίσθημα πνιγμόυ.

  9. #9
    Πες το μου και αυτό
    Guest
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Στον ωρλ μ έκανε ενδοσκόπηση κ μ λέει δεν έχεις παλινδρόμηση δεν είχα καθόλου υγρά στην τραχεια και μ λέει όσοι έχουν πάλινδρομηση φαίνεται.. Τώρα τι να πω μακάρι να ειναι πιο λεπτό γιατί στον ωρλ το αντεχα αλλά μου ήρθε σε κάποια φάση δυνατή αναγούλα και αίσθημα πνιγμόυ.
    Βίκυ άμα επιλέξεις να κάνεις με μέθη δεν θα καταλάβεις τιποτα..δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι και να δυσκολευτείς για μια απλή διαδικασία..η εξέταση κρατάει 20 λεπτά και δεν καταλαβαίνεις ΤΙΠΟΤΑ. Μόλις βγεις από την εξετάση είσαι λίγο ζαλισμένη και μετά από μια ώρα είσαι μια χαρά.. έχω κάνει αρκετές φορές. Συνήθως πάω την κάνω πρωί και μετά απόγευμα πάω κανονικά δουλειά.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εχω κανει με μεθη , και δεν καταλαβα τιποτα ......μετα οδηγησα και ταυτοκινητο μου .....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    στην περιπτωση μου που δεν επρεπε να γινει μεθη....με κραταγαν να μην φυγω........! 20λεπτα ηταν ενας εφιαλτης........! και το αποτελεσμα να μην εχω τιποτα...... ετσι σταματησα να ασχολουμε με χαζομαρες........ καταλαβα μετα οτι απο το πολυ το ανχος... μαλλον... ακομα το ψαχνω οτι επαθα σκπ....

    εχεις τοσο ανχος που μονη σου καταστρεφεις το στομαχι σου.......

    παρολαυτα κανεις τα δικα σου εσυ.......

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Αχ παιδιά ο γιατρός μου λέει δεν μου την κάνει χωρίς μέθη. Εγώ πανικοβαλλομαι όταν ζαλίζομαι δεν ξέρω πως θα ειμαι μπορεί να πάθω κρίση πανικού μπορεί να λιποθυμησω απ το φόβο δεν ξέρω τι να κάνω

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Κι επίσης τι παρενέργειες μπορεί να έχει η μέθη μπορεί να μου ρίξει την πίεση να μου κάνει βράδυκαρδιά αυτά φοβάμαι

  14. #14
    ntinti
    Guest
    Τίποτα δεν σου κάνει μην φοβάσαι ,άλλωστε μέχρι να δυνελθεις πλήρως θα είσαι στα χέρια των γιατρών οπότε και μόνο αυτό το γεγονός πρέπει να σου δημιουργεί το αίσθημα της ασφαλείας !!
    Εγώ έχω την πίεση του νεκρού που λέω 7 με 4 ορισμένες φορές και πάλι άντεξα !

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Σε ιδιωτικό ιατρείο θα το κάνω όχι σε νοσοκομείο δεν ξέρω αν είναι καλυτερα

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Γαστροσκόπηση
    By agapoula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 34
    Last Post: 05-11-2021, 06:42
  2. Γαστροσκόπηση κ φάρμακα
    By agapoula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 24-11-2019, 10:50
  3. Τρόμος για γαστροσκόπηση
    By PenyP in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 49
    Last Post: 04-07-2019, 19:14
  4. ΓΑΣΤΡΟΣΚΟΠΗΣΗ
    By marikoul in forum Παχυσαρκία
    Replies: 3
    Last Post: 27-12-2011, 11:38
  5. Γαστροσκόπηση
    By sunflower_ed in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 23
    Last Post: 05-07-2011, 00:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •