Θέση και έκτακτες συστολες - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 97
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Τί είναι αυτό που διεγείρει, ορισμένα κύτταρα της καρδιάς και προκαλούν έκτακτες;
    Πολλοί λόγοι και αιτίες. Πρώτα, πρώτα οι ορμόνες τους stress, οι κατεχολαμίνες. Πράγματι, η Αδρεναλίνη και η Νορ-αδρεναλίνη «μαστιγώνουν» κυριολεκτικά, τα βηματοδοτικά κύτταρα της καρδιάς, για να αυξησουν την αυτοματία τους.
    Στην περίπτωση του κανονικού, φυσιολογικού βηματοδότη, του φλεβόκομβου, οι κατεχολαμίνες προκαλούν ταχυκαρδία (π.χ. όταν κάποιος φοβάται).
    Στην περίπτωση των έκτακτων βηματοδοτικών κυττάρων, που είναι σπαρμένα και σιωπηλά, μέσα στο μυοκάρδιο, οι κατεχολαμίνες τα ενεργοποιούν, έστω για λίγο και προκαλούν έκτακτες συστολές. Επομένως, η ψυχική καταπόνηση, το ψυχικό stress, το άγχος, ο φόβος, η αγωνία προκαλούν έκτακτες συστολές. (Από ένα άρθρο καρδιολόγου το βρήκα αυτό)
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  2. #17
    Antonis8
    Guest
    Είναι πολλοί οι παράγοντες εκτός του στρες, καφεινη, κούραση, στομάχι, ανισσορπια ηλεκτρολυτών κλπ.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Μια φορα που ειχα παρει υπερβολικο μαγνησιο ακουγα την καρδια μου να κανει ντου ντουπ φλαπ - ντουπ ντουπ φλαπ. Αυτο τι μπορει να ηταν;

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Μια φορα που ειχα παρει υπερβολικο μαγνησιο ακουγα την καρδια μου να κανει ντου ντουπ φλαπ - ντουπ ντουπ φλαπ. Αυτο τι μπορει να ηταν;
    Κακώς!Μην το ξανακανεις.Η υπερεπαρκεια μαγνησίου μπορεί εκτός από τις αρρυθμίες μπορεί να προκαλέσει απειλητικές παρενέργειες για την καρδιά!Γιατί έκανες υπερδοσολογια???
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  5. #20
    Antonis8
    Guest
    Ειχες ταχυκαρδία παράλληλα; Πόσο μαγνήσιο είχες πάρει δηλαδη; Γενικά είναι δύσκολο να κάνεις υπερδοσολογια γιατί παιζει ρόλο και η απορροφηση. Ενας γιατρός μου είπε ότι για αρρυθμίες χορηγούν μαγνήσιο στα επειγοντα , μεγαλύτερη δόση απο όση λέει ότι είναι η επιθυμητη προσληψη ανά ημερα. Αλλά γενικά ναι, το μαγνήσιο,οπως και οι υπόλοιποι ηλεκτρολυτες,οπως το καλλιο μπορει να βλάψουν την καρδιά αν είναι χαμηλοι ή υψηλοί,θέλει προσοχη. Και συμπληρωμαρα όχι πάνω απο δυο μηνες χωρίς εξετάσεις.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Εχω διαβασει οτι θελει πολυ μεγαλη ποσοτητα για να σε βλαψει. Δε θυμαμαι ποσο πηρα, ειναι σε σκονη και ειναι η πιο απορροφησιμη μορφη magnesium citrate

    Eιχα παρει πιο πολυ γιατι βουιζαν πολυ τα αυτια μου εκεινη τη μερα και υποτιθεται οτι βοηθαει.
    Last edited by Ορέστης; 31-01-2020 at 15:03.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Εγω τις παρατηρώ οταν ξαπλώνω ανασκελα αλλα δε με ενοχλουν κάπου..δε πρέπει να σε τρομάζουν ειναι πολυ αθωες
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  8. #23
    Antonis8
    Guest
    Τις τελευταίες ημέρες οι παλμοί μου είναι οκ, δεν έχω έντονη ταχυκαρδία,πάνε το πολύ μέχρι 120. Αλλά πριν που καθόμουν αισθάνθηκα ζάλη και έκτακτες. Είχα μόλις φάει. Μέτρησα την πίεση και ήταν φυσιολογική (105/67) παλμοί φυσιολογικοί. Με έπιασε ένας πόνος αριστερά, ψηλά στο στήθος, που αντανακλά και στο σαγόνι. Πήρα το γιατρό,μου είπε να πάρω ζαναξ και να τον ξαναπάρω σε μια ώρα. Πήρα το ζαναξ, έδρασε, ωστόσο ο πόνος επιμένει. Δεν είναι συνεχής,είναι σουβλιες. Δεν ξέρω αν είναι λόγω παλινδρόμησης,μυϊκός ή καρδιά. Πώς θα ξέρω αν παθαίνω έμφραγμα;

  9. #24
    Κ γω οταν ξαπλωνω νιωθω πολλες εκτακτες κοιλιακες και κολπικες... Ειδικα μετα την ηλεκτροφυσιολογικη μελετη νιωθω ενα ψιλοκαινουργιο αισθημα σαν να παει να με πιασει κοιλιακη ταχυαρυθμια κ νιωθω ενα σαν πνιξιμο στο λαιμο κ τους χτυπουςβστο λαρυγγι μου.. Οταν ξαπλωνω ιδιαίτερα αριστερα ειναι σαν να τις προκαλω να ερθουν οπουε κ γω συνηθως δεξια κοιμάμαι αλλα γενικα εχω πραγματικα κουραστεί με ολο αυτο το θεμα τον αρρυθμιων μου χει χαλασει την καθημερινότητα ψυχολογικα.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Quote Originally Posted by Antonis8 View Post
    Τις τελευταίες ημέρες οι παλμοί μου είναι οκ, δεν έχω έντονη ταχυκαρδία,πάνε το πολύ μέχρι 120. Αλλά πριν που καθόμουν αισθάνθηκα ζάλη και έκτακτες. Είχα μόλις φάει. Μέτρησα την πίεση και ήταν φυσιολογική (105/67) παλμοί φυσιολογικοί. Με έπιασε ένας πόνος αριστερά, ψηλά στο στήθος, που αντανακλά και στο σαγόνι. Πήρα το γιατρό,μου είπε να πάρω ζαναξ και να τον ξαναπάρω σε μια ώρα. Πήρα το ζαναξ, έδρασε, ωστόσο ο πόνος επιμένει. Δεν είναι συνεχής,είναι σουβλιες. Δεν ξέρω αν είναι λόγω παλινδρόμησης,μυϊκός ή καρδιά. Πώς θα ξέρω αν παθαίνω έμφραγμα;
    Ο πονος για έμφραγμα είναι στο στήθος και τόσο δυνατός που σου προκαλεί έντονη δυσφορία και όσο προχωρούν τα λεπτά δυναμώνει και είναι συνεχόμενος ...αντανακλά σε πολλά σημεία...ώμοι,αυχενα,μέση χέρια ...αν δεν έχεις χοληστερίνη πολυ πάνω από το φυσιολογικό άδικα ανησυχείς..
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  11. #26
    Antonis8
    Guest
    Quote Originally Posted by Gia66 View Post
    Ο πονος για έμφραγμα είναι στο στήθος και τόσο δυνατός που σου προκαλεί έντονη δυσφορία και όσο προχωρούν τα λεπτά δυναμώνει και είναι συνεχόμενος ...αντανακλά σε πολλά σημεία...ώμοι,αυχενα,μέση χέρια ...αν δεν έχεις χοληστερίνη πολυ πάνω από το φυσιολογικό άδικα ανησυχείς..
    Δεν έχω χοληστερίνη αλλά ο πόνος είναι σαν σφίξιμο. Στο μεταξύ πήγα για περπάτημα, αυτοικανοποιηθηκα και έφαγα. Δεν έγινε χειρότερος, αλλά δεν έχει φύγει. Είναι σαν μια ενόχληση ψηλά στο στήθος αριστερά,εκεί που πιάνουν στις ταινίες όταν παθαίνουν έμφραγμα. Η πίεση μου είναι καλή, δεν έχω ταχυπαλμια,μου έχει περάσει και η ζάλη αλλά αυτή η ενόχληση δεν έχει φύγει. Να είναι μυϊκό; Ή είναι προάγγελος εμφράγματος;

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Μυϊκό σίγουρα γιατί και εγώ έχω τέτοιους πόνους μήνες τώρα..Και είμαι ακόμα ζωντανή χαχαχαχ..Και έχω κάνει και εξετάσεις και ήταν μια χαρα..Η πιθανότητα εμφάνισης του εμφράγματος εξαρτάται κυρίως από τους βασικούς προδιαθεσικούς παράγοντες, όπως υπέρταση, σακχαρώδη διαβήτη, παχυσαρκία και κάπνισμα, έλλειψη φυσικής άσκησης και ισορροπημένης διατροφής συμβάλλει στην δημιουργία αθηρωματικής πλάκας..Εσύ περπατάς απ'οτι βλέπω και απ'οσο έχω διαβάσει σε άλλα ποστ σου δεν καπνίζεις και έχεις υπόταση σωστά?Προάγγελος εμφράγματος είναι τρομερά δύσκολο..
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    116
    Εχω εκτακτες σε διαφορες θεσεις ,οχι παντα στις ιδιες πχ οταν εχω φαει και ξαπλωσω αριστερα .....σαν να ακουμπαει το στομαχι μου στην καρδια και κανω αρυθμιες τις πιανω στον παλμο μου.ο καρδιολογος μου τις ειπε αρρυθμιες θεσης και να μην δινω σημασια

  14. #29
    Antonis8
    Guest
    Ο πονος έρχεται και φευγει ακόμα και σημερα. Νομίζω πως ίσως είναι λόγω παλινδρόμησης. Πήρα ζαναξ το απογευμα γιατί συνήθως το σκ με πιανει αγχος και φοβαμαι γιατί μου επεσε η πιεση, ήταν 87/66 πριν.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Και εγώ έφτασα στο απροχώρητο πάλι σήμερα λόγω αϋπνίας,δεν κοιμηθηκα δευτερόλεπτο,γιατί ήμουν μόνη το βράδυ δουλευε ο σύζυγος και φοβόμουν μην πάθω κάτι στον ύπνο μου.. Αποτελέσμα να έχω όλη μέρα ταχυκαρδίες και πολύ έντονες μάλιστα..ευτυχώς όμως δεν είχα πανικό..τώρα πήρα ένα μαγνήσιο και ξάπλωσα,εσενα δεν σε χαλαρώνει το μαγνήσιο?Βασικά πήρα ένα φιαλίδιο χωρίς να ρωτήσω τον καρδιολόγο μου ,καλά έκανα η όχι θα δειξει
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Έκτακτες συστολές!!! S.O.S
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 30-07-2019, 03:13
  2. Εκτακτες συστολές!!!
    By Elenas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 05-03-2019, 20:29
  3. Εκτακτες συστολες
    By Gass1995 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 36
    Last Post: 26-02-2019, 21:44
  4. Έκτακτες συστολες
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 26-12-2018, 19:53
  5. εκτακτες συστολες
    By george271185 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 04-08-2014, 19:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •