Συνεχής φόβος για Σκλήρυνση κατά Πλάκας - Απόγνωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    4

    Συνεχής φόβος για Σκλήρυνση κατά Πλάκας - Απόγνωση

    Γειά σας και από μένα.

    Θέλω να μοιραστώ μαζί σας την ιστορία μου και να ακούσω τις γνώμες σας γιατί κοντεύω να τρελαθώ.
    Τον περασμένο Μάϊο έχασα την μητέρα μου, από πιθανή νευρολογική πάθηση, δε προλάβαμε να μάθουμε τι ήταν, ο πατέρας μου δεν ήθελε να γίνει νεκροψία. Ήταν μια φοβερά αγχωτική περίοδος για μένα, όλο το βάρος της διαχείρησης της κατάστασης έπεσε επάνω μου. Λίγες μέρες αφού μπήκε η μαμά στο νοσοκομέιο (έφυγε μετά από 11 μέρες), άρχισαν τα συμπτώματα και η ιστορία μου η οποία συνεχίζεται έως σήμερα:

    Όλα ξεκίνησαν με μια ελαφρία μυική αδυναμία/κούραση, κυρίως στα χέρια και στα πόδια. Πως νιώθει ένας αγύμναστος όταν ξαφνικά κάνει ποδήλατο ή τρέξει. Μετά ήρθε το τρέμουλο στα χέρια. Τρέμουλο κυρίως πάνω στην κίνηση των χεριών. Μετά εμφανίστηκαν οι μυικές συσπάσεις (δεσμιδώσεις). Καθημερίνές, σε κάθε μα κάθε σημείο του σώματος. Μετά άρχισαν τα τινάγματα των άκρων, σαν και αυτό που παθαίνει κάποιος πριν κοιμηθεί όταν χαλαρώνει, μόνο που εγώ το πάθαινα/παθαίνω και μέσα στη μερά κάποις φορές. Επίσης, όταν τεντωνόμουν το πρωί στο κρεβάτι, άρχισε να τρέμει όλο μου το σώμα για κανένα λεπτό (πλέον όχι).

    Με αυτά και με αυτά, και με την αρρωστοφοβία που με χαρακτηρίζει από παλιά, τον Ιούνιο 2019 επισκέπτομαι έναν γενικό ιατρό (GP) στην Αγγλία όπου και κατοικώ. Αφού με εξετάζει, μου λέει "μπορεί να είναι άγχος, μπορεί να είναι το ένα το άλλο μπορεί και ΣΚΠ, αλλά εγώ πιστεύω είναι άγχος". Ε δεν ήθελα και πολύ, με πιάνει πανικός.
    Δεύτερη επίσκεψη σε διαφορετικό γενικό ιατρό, με εξετάζει, του λέω τι φοβάμαι, μου λέει "δεν νομίζω να έχεις ΣΚΠ, μάλλον είναι άγχος". Τρίτη επίσκεψη σε διαφορετικό γενικό ιατρό, με εξετάζει, βλέπει κάποια πραγματάκια που δε του αρέσουν στα αντανακλαστικά των ποδιών μου, μου λέει, "πιστέυω είναι άγχος, αλλά αν δε σου περάσει σύντομα, έλα να σε παραπέμψουμε σε Νευρολόγο".

    Ιούλιος 2019, φεύγω διακοπές για Ελλάδα. Πάω σε ΙΔΙΩΤΗ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟ, μου κάνει φουλ εξέταση, κάνε αυτό κάνε εκείνο, τα πάντα, μου λέει "δεν έχεις ΣΚΠ, κατάθλιψη έχεις" και μου γράφει ένα ηρεμηστικό (clonotril) και ένα αντικαταθλιπτικό (seroxat). Δεν τα παίρνω ποτέ, διότι δεν έχω πειστεί ότι έιναι ψυχολογικό.
    Περνάνε λίγες μέρες, πάω και σε δεύτερο ΙΔΙΩΤΗ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟ, με εξετάζει, ζητάω να μου κάνει και ηλεκτρομυογράφημα (φοβούμενος ALS), μου λέει "δε χρειάζεται να έρθεις ξανά σε μένα", και μου δίνει τα στοιχεία ενός συναδέλφου της Ψυχιάτρου.
    Ξεκινάω διακοπές, οι οποίες ήταν μαύρες, τα συμπτώματα επέμεναν.

    Σεπτέμβριο 2019 επιστρέφω Αγγλία, και επισκέπτομαι ΙΔΙΩΤΗ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟ, ο οποίος μου γράφει να κάνω μια Μαγνητική Εγκεφάλου και Αυχένα. Η Μαγνητική βγαίνει καθαρή. Μου λέει, "ξέχασε τα και συνέζισε τη ζωή σου", άγχος είναι.

    Από τότε συνεχίζω να έχω τα συμπτώματα που περιέγραψα στην αρχή, πότε λιγότερο, πότε πειρσσότερο. Τον Δεκέμβριο παθάινω και μια ουρολοίμωξη, οι γιατροί απορούσαν πως την έπαθα (είναι σπάνιο σε άντρες). Ψάχνω στο ίντερνετ, οι ασθενείς με ΣΚΠ, παθαίνουν συχνά ουρολοιμώξεις. Πριν λίγες μέρες άρχισα να έχω εμβοές στο αριστερό αυτί, κι άλλο σύμπτωμα της ΣΚΠ.
    Κουράζομαι εύκολα μέσα στη μέρα, έχω διάχυτους πόνους στα άκρα, καμμιά φορά μπερδεύω τα λόγια μου, προβήματα ύπνου, ξυπνάω κουρασμένος.

    Πλέον, είμαι σε απόγνωση και δε ξέρω τι να κάνω, άγχος στο φούλ, δεν έχω διάθεση για τίποτα. Σκέφτομαι να πάω να κάνω και 2η μαγνητική, μήπως οι πρώτη ήταν λάθος; Υπερβολικό; Δε ξέρω, κάπως πρέπει να ηρεμήσω.

    Κάθε γνώμη ή απόψη ευπρόσδεκτη...

    Γιώργος, 35 ετών
    Last edited by Frapedoumpas; 31-01-2020 at 12:18.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Καλησπέρα!Έχεις σπίτι διαβάζω πάει σε πολλούς γιατρούς και κάνει πολλές εξετάσεις!!Να ξεσ το ανχοσ και η καταθλιψη προκαλεί πολλά συμπτώματα που δεν το περιμενεισ οτι ειναι απο αυτο.Και εγώ είχα διάφορα συμπτώματα Αφού νοσηλευτικά κιόλας σε νοσοκομείο επειδή νόμιζα έχω κάτι και στην τελική ήταν από ανχοσ και κατάθλιψη τα συμπτώματα.Τα αντικαταθλιπτικά τα πηρες;Πιστεύω το ανχοσ σε συνδυασμό και με το άσχημο γεγονός στην οικογένεια σου σου δημιούργησαν όλο αυτό.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    εμενα μου εδωσαν φαρμακο για ΣΚΠ.... και μετα μου ειπανοτι δεν εχω.......... εχω κανει πολλες εξετασεις..... εχω παει σε νοσοκομεια και ειλικρινα δεν ξερω τι συμβενει...... τωρα μεχρι σημερα μου ειπε ρευματολογος να παω αμεσα σε νοσοκομειο και να κανω Οσφυονωτιαία παρακέντηση (δεν εχω κανει κατι τετοιο ακομα)

    το προβλημα μου ειναι αδυναμια χερι-ποδι νιοθω πολυ περιεργα δεν μπορω να ελενξω της κινησης μου και εχω και δυσκολια στην ομιλια...... ειναι δυσκολο αυτο που περναω και περνω xanax Καθε μερα για να την παλευω....... τωρα τελευτεα μετα απο 1 χρονο εγινα χειροτερα....... πραγματικα ειναι τρομαχτικο ολο αυτο...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    εμενα μου εδωσαν φαρμακο για ΣΚΠ.... και μετα μου ειπανοτι δεν εχω.......... εχω κανει πολλες εξετασεις..... εχω παει σε νοσοκομεια και ειλικρινα δεν ξερω τι συμβενει...... τωρα μεχρι σημερα μου ειπε ρευματολογος να παω αμεσα σε νοσοκομειο και να κανω Οσφυονωτιαία παρακέντηση (δεν εχω κανει κατι τετοιο ακομα)

    το προβλημα μου ειναι αδυναμια χερι-ποδι νιοθω πολυ περιεργα δεν μπορω να ελενξω της κινησης μου και εχω και δυσκολια στην ομιλια...... ειναι δυσκολο αυτο που περναω και περνω xanax Καθε μερα για να την παλευω....... τωρα τελευτεα μετα απο 1 χρονο εγινα χειροτερα....... πραγματικα ειναι τρομαχτικο ολο αυτο...
    Ακη παιρνεισ καιρό το ζαναξ;Νομίζω πρέπει να το ψάξεις παραπάνω αυτό που είχες Μα καλά Ποιος γιατρός δίνει χάπια για ΣΚΠ και μετά σου λέει δεν έχεις θα τους είχα γ..........

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Krisi View Post
    Ακη παιρνεισ καιρό το ζαναξ;Νομίζω πρέπει να το ψάξεις παραπάνω αυτό που είχες Μα καλά Ποιος γιατρός δίνει χάπια για ΣΚΠ και μετά σου λέει δεν έχεις θα τους είχα γ..........
    δεν τα πηρα πανω απο 3 μερες....... πανε μηνες τωρα.......

    ti na ψαξω? παντα κατι ειχα ποτε δεν ημουν τελιως καλα........ γιατι να μην πιστευω οτι και αυτο ειναι ψυχοσοματικα? γιατι θα μπορουσε...... οτι φοβομαστε περισοτερο μας συνεβει... αλλα το να παλευεις ολη μερα με την αδυναμια και την παραλυση στο χερι ειναι φρικη......... με xanax απλα λιγο το ξεχναω αλλα δεν περναει....... να το ψαξω με ηρεμια ναι να τρεχω σε νοσοκομειο ετσι δεν μπορω..... χειροτερο ανχος ειναι να παω νοσοκομειο........

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    188
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    δεν τα πηρα πανω απο 3 μερες....... πανε μηνες τωρα.......

    ti na ψαξω? παντα κατι ειχα ποτε δεν ημουν τελιως καλα........ γιατι να μην πιστευω οτι και αυτο ειναι ψυχοσοματικα? γιατι θα μπορουσε...... οτι φοβομαστε περισοτερο μας συνεβει... αλλα το να παλευεις ολη μερα με την αδυναμια και την παραλυση στο χερι ειναι φρικη......... με xanax απλα λιγο το ξεχναω αλλα δεν περναει....... να το ψαξω με ηρεμια ναι να τρεχω σε νοσοκομειο ετσι δεν μπορω..... χειροτερο ανχος ειναι να παω νοσοκομειο........
    Όπως θες κάντο εσύ αποφασίζεις.Παντωσ επειδή σε άλλες συζητήσεις λες παίρνεις εδώ και πολλά χρόνια ζαναξ τα συμπτώματα ίσως και να έχει είναι απ'την μακροχρόνια κατανάλωση ζαναξ Αλλά αυτό είναι δουλειά γιατρών να σου πουν γιατί έχεις αυτά που έχεις

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by Krisi View Post
    Καλησπέρα!Έχεις σπίτι διαβάζω πάει σε πολλούς γιατρούς και κάνει πολλές εξετάσεις!!Να ξεσ το ανχοσ και η καταθλιψη προκαλεί πολλά συμπτώματα που δεν το περιμενεισ οτι ειναι απο αυτο.Και εγώ είχα διάφορα συμπτώματα Αφού νοσηλευτικά κιόλας σε νοσοκομείο επειδή νόμιζα έχω κάτι και στην τελική ήταν από ανχοσ και κατάθλιψη τα συμπτώματα.Τα αντικαταθλιπτικά τα πηρες;Πιστεύω το ανχοσ σε συνδυασμό και με το άσχημο γεγονός στην οικογένεια σου σου δημιούργησαν όλο αυτό.
    Δε μπορώ να πιστέψω ότι όλα αυτά είναι από το άγχος. Είχα και στο παρελθόν άγχος, ποτέ δεν έιχα τέτοια συμπτώματα όμως. Και συνέχεια εμφανίζονται καινούργια. Έχω συμπληρώσει 8 μήνες, δε θα έπρεπε να έχουν φύγει; Όχι τα αντικαταιλιπτικά δε τα πήρα για διάφορους λόγους. Πρώτον δεν έχω πειστεί ότι είναι ψυχολογικό, και δέυτερον δε θέλω να με επηρεάσουν στη δουλειά μου.

  8. #8
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by Frapedoumpas View Post
    Δε μπορώ να πιστέψω ότι όλα αυτά είναι από το άγχος. Είχα και στο παρελθόν άγχος, ποτέ δεν έιχα τέτοια συμπτώματα όμως. Και συνέχεια εμφανίζονται καινούργια. Έχω συμπληρώσει 8 μήνες, δε θα έπρεπε να έχουν φύγει; Όχι τα αντικαταιλιπτικά δε τα πήρα για διάφορους λόγους. Πρώτον δεν έχω πειστεί ότι είναι ψυχολογικό, και δέυτερον δε θέλω να με επηρεάσουν στη δουλειά μου.
    Σκέφτηκες και το ενδεχόμενο να είχες σκπ Εδώ και οχτώ μήνες που λες ότι ταλαιπωρεισαι θα ήσουν στο κρεββάτι χωρίς θεραπεία....όποτε πρεπει να σκεφτείς πολύ σοβαρά το ψυχοσωματικά....
    Και μην αναρωτιέσαι το ανχος κάνει και πολύ χειρότερα από αυτά που έχεις πίστεψε με .....

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Σκέφτηκες και το ενδεχόμενο να είχες σκπ Εδώ και οχτώ μήνες που λες ότι ταλαιπωρεισαι θα ήσουν στο κρεββάτι χωρίς θεραπεία....όποτε πρεπει να σκεφτείς πολύ σοβαρά το ψυχοσωματικά....
    Και μην αναρωτιέσαι το ανχος κάνει και πολύ χειρότερα από αυτά που έχεις πίστεψε με .....
    Έχεις δίκιο σε αυτό...προσπαθω να σκέφτομαι λογικά όσο μπορώ.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Σκέφτηκες και το ενδεχόμενο να είχες σκπ Εδώ και οχτώ μήνες που λες ότι ταλαιπωρεισαι θα ήσουν στο κρεββάτι χωρίς θεραπεία....όποτε πρεπει να σκεφτείς πολύ σοβαρά το ψυχοσωματικά....
    Και μην αναρωτιέσαι το ανχος κάνει και πολύ χειρότερα από αυτά που έχεις πίστεψε με .....
    ποιος ειπε οτι η ΣΚΠ σε κανει να εισαι στο κρεβατι? κανεις μεγαλο λαθος..... εγω εδω και 1 χρονο υποφερω οπως ειπα με διαφορα συμτωμματα και δεν νομιζω πως εχουν να κανουν με ανχος...... η εξετασεις που εκανα εδειχναν ξεκαθαρα οτι εχω σκπ.... πηρα ενα φαρμακο που μου εδωσε ο νευρολογος και εγινα πολυ χειροτερα και μετα πηγα νοσοκομειο οπου εκανα ξανα μαγνιτικη-αγγειογραφια και τα σχετικα οπου εδω εδειξαν τωρα να ειναι ολα φυσιολογικα... ομως αυτο μου ειπε ο γιατρος δεν συμενει οτι δεν εχω σκπ.... πρεπει να κανω και αλλον ελενχο......... δεν τα ριχνουμε ολα στα ψυχωσοματικα........ δεν ειναι ψυχωσοματικο να μην μπορεις να μιλησεις... να μουδιαζει η γλωσσα και οταν πας να ανεβεις σκαλα να μην δινει εντολη ο εγγεφαλος να ανεβεις σκαλια....... αυτο ειναι κατι που με το xanax δεν περναει απλα με κανει να ξεχναω λιγο και να ηρεμω....! καθε μερα ζω αυτη την κατασταση........ ειναι πολυ δυσκολο για μενα αλλα παρολαυτα δεν καθομαι σε ενα κρεβατι... μου ειπε ο γιατρος να βγενω και να περπαταω... κατι που κανω καθημερινα... οπως και περνω και φαρμακευτικη κανναβη σε ελαιο....... κατι που με εχει βοηθησει θα ελεγα..... σιγουρα αν εχω και ανχος τοτε ειναι ακομα χειροτερα τα συμτωματα.....!!

    εγω θα ελεγα στο φιλο Frapedoumpas να παει σε ενα καλο νευρολογο να κανει καποιες εξετασεις....... αλλα χωρις να πει οτι φοβαται και οτι εχει ανχος........ γιατι ετσι δεν σε περνει κανεις ποτε σοβαρα.........

  11. #11
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    ποιος ειπε οτι η ΣΚΠ σε κανει να εισαι στο κρεβατι? κανεις μεγαλο λαθος..... εγω εδω και 1 χρονο υποφερω οπως ειπα με διαφορα συμτωμματα και δεν νομιζω πως εχουν να κανουν με ανχος...... η εξετασεις που εκανα εδειχναν ξεκαθαρα οτι εχω σκπ.... πηρα ενα φαρμακο που μου εδωσε ο νευρολογος και εγινα πολυ χειροτερα και μετα πηγα νοσοκομειο οπου εκανα ξανα μαγνιτικη-αγγειογραφια και τα σχετικα οπου εδω εδειξαν τωρα να ειναι ολα φυσιολογικα... ομως αυτο μου ειπε ο γιατρος δεν συμενει οτι δεν εχω σκπ.... πρεπει να κανω και αλλον ελενχο......... δεν τα ριχνουμε ολα στα ψυχωσοματικα........ δεν ειναι ψυχωσοματικο να μην μπορεις να μιλησεις... να μουδιαζει η γλωσσα και οταν πας να ανεβεις σκαλα να μην δινει εντολη ο εγγεφαλος να ανεβεις σκαλια....... αυτο ειναι κατι που με το xanax δεν περναει απλα με κανει να ξεχναω λιγο και να ηρεμω....! καθε μερα ζω αυτη την κατασταση........ ειναι πολυ δυσκολο για μενα αλλα παρολαυτα δεν καθομαι σε ενα κρεβατι... μου ειπε ο γιατρος να βγενω και να περπαταω... κατι που κανω καθημερινα... οπως και περνω και φαρμακευτικη κανναβη σε ελαιο....... κατι που με εχει βοηθησει θα ελεγα..... σιγουρα αν εχω και ανχος τοτε ειναι ακομα χειροτερα τα συμτωματα.....!!

    εγω θα ελεγα στο φιλο Frapedoumpas να παει σε ενα καλο νευρολογο να κανει καποιες εξετασεις....... αλλα χωρις να πει οτι φοβαται και οτι εχει ανχος........ γιατι ετσι δεν σε περνει κανεις ποτε σοβαρα.........
    Άκη αν είχες όντως σκλήρυνση θα το έδειχναν όλες οι εξετάσεις που έχειςκάνει από την πρώτη φορά,και τα φάρμακα θα δούλευαν επάνω σου.....
    Έχω φίλη που πάσχει εδώ και 5 χρόνιακαι δεν είναι στο κρεβάτι αλλά ανά μια ώρα παίρνει χάπια ,είναι δύσκολη η κατάσταση......
    Όλα αυτα που αναφέρεις σαν συμπτώματα μπορεί να είναι και από την μακροχρόνια ζαναχ μπορεί και ψυχοσωματικά. ....

    Δεν είπα σε κανέναν με απόλυτο τρόπο ότι είναι από το άγχος όλα αυτά....
    Κανείς τις κλινικές σου εξετάσεις και αν όλα είναι καλά που το εύχομαι τότε ξέρεις ότι είναι ψυχοσωματικά όλα αυτά. ..

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    ποιος ειπε οτι η ΣΚΠ σε κανει να εισαι στο κρεβατι? κανεις μεγαλο λαθος..... εγω εδω και 1 χρονο υποφερω οπως ειπα με διαφορα συμτωμματα και δεν νομιζω πως εχουν να κανουν με ανχος...... η εξετασεις που εκανα εδειχναν ξεκαθαρα οτι εχω σκπ.... πηρα ενα φαρμακο που μου εδωσε ο νευρολογος και εγινα πολυ χειροτερα και μετα πηγα νοσοκομειο οπου εκανα ξανα μαγνιτικη-αγγειογραφια και τα σχετικα οπου εδω εδειξαν τωρα να ειναι ολα φυσιολογικα... ομως αυτο μου ειπε ο γιατρος δεν συμενει οτι δεν εχω σκπ.... πρεπει να κανω και αλλον ελενχο......... δεν τα ριχνουμε ολα στα ψυχωσοματικα........ δεν ειναι ψυχωσοματικο να μην μπορεις να μιλησεις... να μουδιαζει η γλωσσα και οταν πας να ανεβεις σκαλα να μην δινει εντολη ο εγγεφαλος να ανεβεις σκαλια....... αυτο ειναι κατι που με το xanax δεν περναει απλα με κανει να ξεχναω λιγο και να ηρεμω....! καθε μερα ζω αυτη την κατασταση........ ειναι πολυ δυσκολο για μενα αλλα παρολαυτα δεν καθομαι σε ενα κρεβατι... μου ειπε ο γιατρος να βγενω και να περπαταω... κατι που κανω καθημερινα... οπως και περνω και φαρμακευτικη κανναβη σε ελαιο....... κατι που με εχει βοηθησει θα ελεγα..... σιγουρα αν εχω και ανχος τοτε ειναι ακομα χειροτερα τα συμτωματα.....!!

    εγω θα ελεγα στο φιλο Frapedoumpas να παει σε ενα καλο νευρολογο να κανει καποιες εξετασεις....... αλλα χωρις να πει οτι φοβαται και οτι εχει ανχος........ γιατι ετσι δεν σε περνει κανεις ποτε σοβαρα.........
    Άκη σου εύχομαι περαστικά, και πραγματικά μπορώ να νιώσω λιγο τι περνάς.
    Εχω πάει σε αρκετούς γιατρούς και 3 νευρολόγους, όλοι απέκλεισαν την ΣΚΠ, και ο τελευταίος μετά από τη μαγνητική που ήταν φυσιολογική, ήταν απόλυτος.
    Ευτυχως δεν έχω συμπτώματα όπως αυτά που αναφέρεις, να μη μπορώ να μιλήσω, να μουδιαζει η γλώσσα μου ή να μη μπορώ να ανέβω σκαλιά.

    Σε κάθε περίπτωση θα πάω ξανά για εξετάσεις για να αποκλείσω την όποια πιθανότητα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Αρχικά νά σού πώ ότι δεν ξέρω γιατί σου το είπαν αυτό αλλά επειδή είναι η δουλειά μου, κ οι άντρες παθαίνουν μια χαρά ουρολοίμωξη απλά όχι τόσο συχνά όσο οι γυναίκες λόγω ανατομίας του ουροποιητικού,αλλά παθαίνουν κ πραγματικά δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να σκεφτείς ότι αυτό σημαίνει κάτι. Από την άλλη να σου πω ότι έχω σχεδόν όλα όσα περιγράφεις τον τελευταίο 1,5 Χρόνο.. από την άλλη να σου πω επίσης ότι όσο δεν ηρεμεις εσύ άλλο τόσο όλα αυτά δεν θα περάσουν.. μέσα σε αυτούς τους 8 μήνες εσύ ξεχάστηκες ποτέ?? Πιστεύω πως όχι οπότε είναι αναμενόμενο να βρίσκεσαι σε αυτή την κατάσταση.. εφόσον οι εξετάσεις σου έχουν βγεί καθαρές κ οι γιατροι σε παραπεμψαν σε άλλη ειδικότητα νομίζω πως πρέπει να στραφείς προς τα εκεί.. στα λέω εγώ βέβαια που κάνω τα ίδια κ χειρότερα αλλά επειδή το βλέπω απ' έξω θεωρώ πως πρέπει να το ξεχάσεις να αποδεχτείς την κατάσταση κ να αναλογιστείς μόνο πως ξεκίνησαν όλα αυτά !!
    Quote Originally Posted by Frapedoumpas View Post
    Άκη σου εύχομαι περαστικά, και πραγματικά μπορώ να νιώσω λιγο τι περνάς.
    Εχω πάει σε αρκετούς γιατρούς και 3 νευρολόγους, όλοι απέκλεισαν την ΣΚΠ, και ο τελευταίος μετά από τη μαγνητική που ήταν φυσιολογική, ήταν απόλυτος.
    Ευτυχως δεν έχω συμπτώματα όπως αυτά που αναφέρεις, να μη μπορώ να μιλήσω, να μουδιαζει η γλώσσα μου ή να μη μπορώ να ανέβω σκαλιά.

    Σε κάθε περίπτωση θα πάω ξανά για εξετάσεις για να αποκλείσω την όποια πιθανότητα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Άκη αν είχες όντως σκλήρυνση θα το έδειχναν όλες οι εξετάσεις που έχειςκάνει από την πρώτη φορά,και τα φάρμακα θα δούλευαν επάνω σου.....
    Έχω φίλη που πάσχει εδώ και 5 χρόνιακαι δεν είναι στο κρεβάτι αλλά ανά μια ώρα παίρνει χάπια ,είναι δύσκολη η κατάσταση......
    Όλα αυτα που αναφέρεις σαν συμπτώματα μπορεί να είναι και από την μακροχρόνια ζαναχ μπορεί και ψυχοσωματικά. ....

    Δεν είπα σε κανέναν με απόλυτο τρόπο ότι είναι από το άγχος όλα αυτά....
    Κανείς τις κλινικές σου εξετάσεις και αν όλα είναι καλά που το εύχομαι τότε ξέρεις ότι είναι ψυχοσωματικά όλα αυτά. ..
    μα φανηκε στης εξετασεις.... και την 2η φορα δεν φανηκε.... και μου ειπαν να γινει ξανα ελενχος........ ψυχοσωματικα δεν ειναι.... τα ειχα πριν ξεκινησω να περνω καθημερινα το xanax... αρα δεν νομιζω να ειναι απο το xanax... πιο πιθανο ειναι να ειναι μια αρχη της σκπ.... οπως και να εχει κουραστηκα δεν με ενδιαφερει οτι και να ειναι........ θα φανει......... δεν θελω να εχω ανχος γιατι μπορει να ειναι και οντως καποιο κρυφο ανχος τα παντα ειναι πιθανα......

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Frapedoumpas View Post
    Άκη σου εύχομαι περαστικά, και πραγματικά μπορώ να νιώσω λιγο τι περνάς.
    Εχω πάει σε αρκετούς γιατρούς και 3 νευρολόγους, όλοι απέκλεισαν την ΣΚΠ, και ο τελευταίος μετά από τη μαγνητική που ήταν φυσιολογική, ήταν απόλυτος.
    Ευτυχως δεν έχω συμπτώματα όπως αυτά που αναφέρεις, να μη μπορώ να μιλήσω, να μουδιαζει η γλώσσα μου ή να μη μπορώ να ανέβω σκαλιά.

    Σε κάθε περίπτωση θα πάω ξανά για εξετάσεις για να αποκλείσω την όποια πιθανότητα.
    ευχαριστω φιλε... αν ειχες παντως σκπ θα ειχες πολυ σοβαρα συμτωμματα σαν αυτα που περιγραφω και αλλα πολλα τα οποια εχω εγω..... αλλα παρολαυτα δεν με ριχνει αυτο προσπαθω και κανω τα παντα παρολο που εχω καποιες δυσκολιες στις κινησεις μου... δεν ξερω αν μπορει το ανχος να φερει κατι τετιο... αλλα εγω τελευταια δεν εχω καθολου ανχος θα ελεγα..... ειμαι μια χαρα σε αυτο το θεμα... τωρα αν ειναι καπιο κρυφο ανχος που σκαει ψυχοσωματικα η καποια αλλη αυτοανοση νευρολογικη παθηση αυτο δυσκολα φενεται... γιαυτο και μου ειπαν να παω αμεσα νοσοκομειο να κανω Οσφυονωτιαία παρακέντηση

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Νοσοφοβια και σκλήρυνση κατά πλακας
    By irene22 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 27-07-2019, 19:40
  2. Φόβος για Σκλήρυνση κατά Πλάκας
    By ilektrologos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 39
    Last Post: 21-07-2018, 18:33
  3. sos μουδιασμα και φοβος για σκληρυνση κατα πλακας
    By ζωζα in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 6
    Last Post: 17-02-2017, 01:10
  4. φοβαμαι οτι εχω σκληρυνση κατα πλακας
    By mary84 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 21
    Last Post: 14-09-2013, 22:44
  5. Σκλήρυνση κατα πλάκας και ψύχωση.
    By the_downward_spiral in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 08-12-2012, 12:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •