Ανασφάλεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    130

    Ανασφάλεια

    Καλησπέρα θα φύγει αύριο η μανα μ για Γερμανία και έχω άγχος ...τρομάξει ταχυκαρδίες εμετους ανασφάλεια ...δεν είναι η πρώτη φορά που πάει αλλά θα ειναι για μόνιμα μάλλον ....κ δεν μπορώ να το πω κάποιου γτ θα με περάσουν για χαζή ...
    Πως θα ζήσω??...

  2. #2
    george1520
    Guest
    Πόσο είσαι αν επιτρέπεται; καλημέρα

  3. #3
    ntinti
    Guest
    Καλημέρα !!!
    Όσο χρόνων και να είσαι ο αποχωρισμός της μάνας ιδιαίτερα αν είναι και για μεγάλο χρονικό διάστημα είναι σκληρός .....
    Για πες λεπτομέριες Ν καταλάβουμε ,μένατε μαζί ,κάνατε πράγματα μαζί, πες μας λιγάκι για την σχέση σας

  4. #4
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by ntinti View Post
    Καλημέρα !!!
    Όσο χρόνων και να είσαι ο αποχωρισμός της μάνας ιδιαίτερα αν είναι και για μεγάλο χρονικό διάστημα είναι σκληρός .....
    Για πες λεπτομέριες Ν καταλάβουμε ,μένατε μαζί ,κάνατε πράγματα μαζί, πες μας λιγάκι για την σχέση σας
    Αλλιώς θα μιλήσεις σε ένα ενήλικα.. Αλλιώς σε ένα παιδί...γιαυτο ρώτησα

  5. #5
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Αλλιώς θα μιλήσεις σε ένα ενήλικα.. Αλλιώς σε ένα παιδί...γιαυτο ρώτησα
    Φυσικά έχεις δίκιο ,δεν είπα κάτι για την ερώτηση σου !

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    130
    Για σας ευχαριστώ για τν απάντηση είμαι 24 ζούμε μαζί μετά το διαζύγιο που περάσαμε πολλά κ έχουμε έρθει πολύ κοντά ... Ιδικά με τις κρίσης πανικού μου κ διάφορα που έχω!!!θα ξαναπαντρευτεί εναν Έλληνα κατοίκω Γερμανίας.
    Last edited by stavrinafly; 31-01-2020 at 12:51.

  7. #7
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by stavrinafly View Post
    Για σας ευχαριστώ για τν απάντηση είμαι 24 ζούμε μαζί μετά το διαζύγιο που περάσαμε πολλά κ έχουμε έρθει πολύ κοντά ... Ιδικά με τις κρίσης πανικού μου κ διάφορα που έχω!!!θα ξαναπαντρευτεί εναν Έλληνα κατοίκω Γερμανίας.
    Είναι λογικό να αισθάνεσαι έτσι ,έχετε περάσει πολλά μαζί είναι το στήριγμα σου ,είναι απ ότι καταλαβαίνω ο άνθρωπος που σε ηρεμεί στα πολύ δύσκολα σου.
    Έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο Ν μηλησεις σε κάποιο ψυχολόγο ?Να μπορέσεις να δεις πως θα βρεις τα πατήματα σου μακρυά της και πως γενικά θα το χειριστής όλο αυτό γιατί είναι γεγονός ,η μαμα σου θα φύγει ,πρέπει να βρεις από εδώ και πέρα πως θα το αντιμετωπίσεις και τρόπο Ν δ υναμωσεις.

  8. #8
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by stavrinafly View Post
    Για σας ευχαριστώ για τν απάντηση είμαι 24 ζούμε μαζί μετά το διαζύγιο που περάσαμε πολλά κ έχουμε έρθει πολύ κοντά ... Ιδικά με τις κρίσης πανικού μου κ διάφορα που έχω!!!θα ξαναπαντρευτεί εναν Έλληνα κατοίκω Γερμανίας.
    Εσύ γενικά πως είσαι ψυχολογικά πέρα από τις κρίσεις πανικού?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    130
    παω σε Ψυχίατρο .. περνώ κατι ελαφριά ανχολυτικα ..... χαλια γτ πέρασα μια περιπέτεια με κρίσης πανικού κ αφίσα σχολή ενα διάστημα.. ξανα εμφανίστηκε ένας πατέρας με διπολική στν ζωή μ ..π δν μπορώ να διαχειριστώ.....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    130
    Πάω μιλούσαμε μ ειπ να δω εμενα κ να πάρω τν ζωή στ χέρια μ ....να απο γαλακτιστω

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Πολύ σωστά μιλάει η μητέρα σου. Δες το σαν ένα καινούριο κεφάλαιο, γεμάτο ευκαιρίες και μαθήματα ζωής. Να μπαίνεις να μας μιλάς, μη χάνεσαι.
    Την δουλειά την έχεις ακόμα;
    Αν θυμάμαι καλά είχες μιλήσει για αγχώδη διαταραχή, όχι για κάτι άλλο, σωστά; Αυτός ο ψυχίατρος κάνει και ψυχοθεραπεία ή μόνο γράφει φάρμακα;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    130
    Τν δουλειά τν έχω! Ναιι γραφή φάρμακα κ μιλάμε οπότε πω αλλα δεν ξερω

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Στην αγχώδη διαταραχή τα φάρμακα δρουν βοηθητικά, δεν σε κάνουν ποτέ καλά από μόνα τους. Αν σε άλλες ασθένεις/καταστάσεις όπως σχιζοφρένειες κτλ η αγωγή είναι ας πούμε ένα 70% της θεραπείας και η ψυχοθεραπεία ένα 30%, στην αγχώδη διαταραχή, τα ποσοστά είναι τουλάχιστον αντίστροφα, να μη σου πω ότι η ψυχοθεραπεία είναι ένα 90% ή ένα 100% και τα φάρμακα συχνά είναι περιττά. Με τον όρο ψυχοθεραπεία εννοώ γενικότερα ο τρόπος σκέψης, να έχεις χωνέψει και επεξεργαστεί τα αίτια του άγχους και κυρίως το τι θα κάνεις για να το ξεπεράσεις, να έχεις βρει πως θα αντιμετωπίζεις τις αρνητικές σκέψεις και καταστάσεις που σε φοβίζουν, να είσαι πιο άνετη στις αλλαγές και σε τυχόν απρογραμμάτιστα και νέα γεγονότα στη ζωή σου και στον περίγυρό σου, να αλλάξεις κάποια πράγματα στη ζωή σου και στις σκέψεις σου ώστε να τη δεις αλλιώς κτλ.

    Αναλόγως την περίπτωση, κάποιοι τα καταφέρνουν και μόνοι τους, πολλοί όμως όχι. Για να έχεις τόσο καιρό αυτό το θέμα, χρειάζεσαι ψυχοθεραπεία. Το να μιλάς μία στο τόσο στον ψυχίατρο, ψυχοθεραπεία δεν το λες, τουλάχιστον όχι αποτελεσματική, αφού δεν έχεις δει βελτίωση. Η αγωγή μπορεί να σου ανακουφίζει προσωρινά κάποια συμπτώματα, αλλά δεν εξαλείφει τις αιτίες της αγχώδους διαταραχής. Εσύ πρέπει να κοιτάξεις να πολεμήσεις το πρόβλημα στη ρίζα του, αλλιώς θα ξαναφυτρώνει και θα ξεπετάγεται συνεχώς. Πιο παραστατικά δεν μπορώ να στο εξηγήσω.

Similar Threads

  1. ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ
    By GIANNIS 30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 02-10-2013, 21:03
  2. ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ!
    By GIANNIS 30 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 27-09-2013, 01:13
  3. ανασφαλεια
    By nanpap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 18-08-2013, 15:36
  4. Ανασφάλεια
    By WaDe in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 03-12-2012, 20:37
  5. ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ
    By lena8999 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 09-01-2007, 19:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •